10 let s Wikipedií v Česku

15. 11. 2012

Příloha č. 18/2012

Autoka přílohy: Markéta Kulíková 

 

Liveblogging najdete jako obvykle v Blogu z Bloku.

 

 

10 let s Wikipedií v Česku

Jak si stojí česká Wikipedie, kam došla za deset let svojí existence a kam se bude nadále ubírat, přišel do říjnového Bloku expertů objasnit Michal Reiter

 

Proč je populární?

Před 11 lety založil Wikipedii Jimmy Wales a dal světu myšlenku, že encyklopedii mohou psát všichni. Na počátku přednášky jsme zhlédli video o jejím příchodu na svět.

Za popularitou celého online světa Wikipedie stojí především obsazení předních míst ve výsledcích Google vyhledávače, obrovská rychlost vyhledávání, rychlost reakcí na aktuální dění, možnost připojit veškeré související informace a dostupnost 24 hodin 7 dní v týdnu.  Jako příklad uvedl Reiter situaci, kdy zemřel první návštěvník Měsíce. Do patnácti minut od této chvíle stihla česká Wikipedie zareagovat a všechny informace s ním související byly přepsány do minulého času.

 

Poslání Wikipedie

Posláním Wikipedie je snaha přinést do každého koutu světa v jakémkoli jazyce všechny dostupné informace -

"poskytnout každému člověku na světě svobodný přístup ke všem lidským vědomostem"

(z http://wikimediafoundation.org/wiki/Dejte_dar_vědění).

Nenajdeme zde skupiny odborníků na každou lidskou činnost - hlavní myšlenka Wikipedie stojí na tom, že ji může psát každý. Mezi její hlavní pilíře patří skutečnost, že se jedná o encyklopedii, kterou nepíše jen jeden člověk, články jsou svobodné dílo, je preferováno slušné chování a jsou dodržována pravidla, o nichž se dá diskutovat.

 

Kdo je kdo?

Přednášející také hovořil o rozdílech mezi editorem a přispěvatelem. Editor má vlastní přezdívku (90% z nich vystupuje pod přezdívkami) a vlastní profil. Nestanete se jím hned, před tím musíte vytvořit alespoň 100 příspěvků - založení stránky, úpravy jiných stránek apod. Editorům, kteří přispívají mnohem více, než ostatní, se říká Wikipedisté. Přispěvatel nemusí mít ani vlastní účet, nahraje pár informací a "jde zase dál", může se jím stát kdokoliv a kdykoliv. Přispěvatelé se podílí na úpravách v menší míře než editoři, většinou zakládají tzv. pahýly.  Pokud někoho zajímají podrobnější data a statistiky hesel, najde je na stránce české Wikipedie, případně na stránce věnované přímo statistice české Wikipedie.

 

Wikipedie se mění

Pokud si otevřeme článek ve špatný okamžik, chvíli poté co ji navštívil tzv. „troll",  můžeme se dočíst naprosté nesmysly. Pokud máme pochybnosti o pravdivosti článku, doporučuje přednášející nahlédnout do historie článku. K řešení podobných situací, zajištění správného fungování Wikipedie a dodržení autorských práv jsou u informací požadovány citace o jejich původu. Offline citace se vyskytují v 33%, online citace tedy převažují. Jsou i více preferovány pro snadnost ověření zdroje, což na druhou stranu přináší riziko, že časem přestanou fungovat.

 

Jak psát Wikipedii?

Podle Martina Reitera se prý stačí pro začátek správně posadit a začít psát. K editaci stránky slouží klasický textový editor, kde článek napíšete a uložíte. Prostřednictvím sledování posledních změn může každý sledovat změny, úpravy a vrátit editaci do původní podoby atd. Můžeme zakládat nový článek, nebo rozšířit tzv. pahýl - superkráký článek - obsahující jen základní informaci např. Kuna lesní žije v lese. Lidé na Wikipedii se dělí z tohoto pohledu na pasivní čtenáře, editory drobných zásahů, zakladatele pahýlů, korektory, vyzrálé autory článků a editory - správce.

Své dílo zde vzniklé musíte uvolnit k dalšímu použití, a klidně i prodeji. Na Wikipedii přijímají jen díla s jasným autorstvím, proto je třeba všechny informace řádně ocitovat. Dodržování zásad a kvalitu článků hlídá správce, ten má nástroje, jimiž může smazat celou stránku, blokovat uživatele (IP adresu), zamknout článek atd. Výborný článek na Wikipedii poznáme podle zlaté hvězdičky.

 

WIKIMEDIA FOUNDATION

Wikimedia Foundation je nezisková organizace, která provozuje Wikipedii a její sesterské projekty: Wikipedie, Wikizprávy, Wikiknihy, Wikidruhy, Mediawiki, Wikimedia atd. Organizace provozuje servery pomocí finančních prostředků získaných z darů, díky tomu  také nenajdeme na Wikipedii jedinou reklamu. Posláním této organizace je zpřístupnit sumu lidských znalostí každému člověku na světě zdarma v jeho vlastním jazyce.

„Představte si svět, v němž může každý člověk svobodně přistupovat k veškerým lidským znalostem - právě takový svět budujeme."

V západní Evropě, kde mají všichni přístup ke knihám, vzdělání a internetu, lze toto poslání naplnit celkem snadno. Problém je u zemí, jako např. Indie, kde jsou internet, knihy, znalosti dostupné jen menší míře lidí, a kde chybí znalci jazyka a řada informací je podložena pouze slovními citacemi.

 

Wiki projekty v ČR

Projekty cílené ke zvyšování kvality článků jsou zaměřeny na spolupráci s univerzitami i středními školami, mezi spolupracující instituce patří např. Přírodovědecká fakulta UK, Institut tropů a subtropů ČZU atd. Studentům jsou zadána témata k vytvoření a zpracování do hesel, pro ulehčení práce slouží právě jednoduché editační prostředí (Studenti píší Wikipedii). Qrpedia nejen v Praze, jejímž smyslem bylo umístit QR kódy na vybrané památky, pod nimi zpřístupnit podrobné informace o konkrétních památkách. Dalším představeným byl projekt Wiki miluje památky. Šlo o fotografickou soutěž kulturních památek v ČR, inspirovanou mezinárodní soutěží. Seznam památek poskytl Národní památkových ústav, projekt byl velmi úspěšný a přinesl rekord v podobě 40 tisíc fotografií památek. Ostatní projekty se zaměřují na různé věkové kategorie, od Bambiriády po Pokusy z fyziky, nebo Univerzity třetího věku, či Dnu finanční gramotnosti.

 

Závěr

Přednáška byla velmi zajímavá, a přestože většina zúčastněných měla, díky školním aktivitám, zkušenost se zpracováním alespoň jednoho hesla do Wikipedii, přinesla informace, které jsme většinou o ní ani netušili. Také jsme si mohli lépe uvědomit hlavní myšlenku Wikipedie a to, že je to úžasný pocit podílet se tak na zpřístupňování poznání ostatním lidem na světě.

Zdroj titulního obrázku: http://www.wikimedia.cz/web/Lid%C3%A9.

 

Fotogalerie

V kategorii: InHD
Štítky: Inflow magazín
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback