3x Prahou on-line

Městská knihovna v Praze se tématem Prahy systematicky zabývá od 60. let 20. století, kdy také vzniklo samostatné oddělení Pragensií. Pragensia nabízejí badatelům, studentům i zájemcům z řad široké veřejnosti knihy o Praze s datem vydání od 19. století po současnost, výstřižky z dobového tisku, vázané historické pražské deníky, pražské uličníky, adresáře i mapy a plány města z různých období. A protože doba pokročila, nemusí zájemci o studium některých pramenů vůbec opustit teplo svého domova. Stačí mít připojení na internet.

Praha v knihovně - www.prahavknihovne.cz

Interaktivní mapa zobrazuje body s více než 2000 tituly, které se týkají daného místa. Kromě surfování po mapě, mohou zájemci využít i vyhledávání podle místního názvu, ulice nebo objektu. Praha v knihovně představuje ideálního pomocníka pro ty, kteří chtějí najít všechny tituly svázané s určitou adresou. Více než 700 z nich je možné číst on-line a čtenáři je poznají podle označení červeným proužkem, který odkazuje přímo na text vybrané knihy.

Plán Velké Prahy s okolím z roku 1938 - http://web2.mlp.cz/mapa1938

Řešení pro všechny, kteří potřebují zjistit, kudy vedla dráha z Libně na Těšnov, a kde přesně stála železniční stanice Karlín – přístav. Nebo jak vypadala zástavba Žižkova před velkou úpravou a na čem stojí sídliště Jižní Město. Součástí plánu jsou podrobné rejstříky, které pomohou v hledání ulic i budov.

Literární mapa Prahy - www.prahamestoliteratury.cz

Stránky projektu Praha město literatury nabízejí přístup do dvou literárních map Prahy - historické a současné. Obě mapy jsou snahou propojit místa s autory, díly i literárními institucemi působícími v Praze.

Tak například na Zbraslavi najdeme informaci o Vladislavu Vančurovi, v místech bývalé „Heydrichovy“ zatáčky zase informaci o románu Laurenta Bineta HHhH o atentátu na říšského protektora. A Vinohrady nabízejí vlaječku s vyznačením místa, kde žil Jaroslav Foglar

Tipy na doplnění zajímavých událostí, autorů i děl mohou lidé posílat správcům mapy přes kontaktní formulář, který najdou na stránkách projektu. Faktickou správnost vkládaných údajů ověřuje Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR.

Kompletní informace o Praze poskytuje Informační středisko a Pragensia v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí 1. Otevřeno je v pondělí od 13 do 20 hodin, úterý až pátek od 9 do 20, sobota od 13 do 18 hodin. Akutní dotazy je možné řešit i telefonicky na 222 113 555.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback