Sedm vzkazů od těch, kteří (pře/u)žili Aplikační seminář

Máte už svůj projekt v Aplikačním semináři za sebou? Rozšiřte tento text komentářem - přidejte vlastní příběh, zkušenosti, zisky i ztráty, rady a tipy.

Vypravování odhaluje smysl všeho, aniž by se dopustilo špatné definice. (Hannah Arendt)

Loni jsme poprvé experimentálně připojili ke konferenci Infokon akci "Start-up coffee". Zařídilo setkání absolventů (aplikačního semináře) a čerstvých projekťáků z nových projektů na KISKu.

Letos si dáváme rok pauzu, necháváme dozrát formát i nové hvězdy pro příští ročník.

Aby však to vše radostné i těžce odžité  z předchozích projektových vln ani letos zcela nezapadlo, poprosila jsem ty, kteří Aplikační seminář přežili o co nejhutnější sdělení jejich projektových zkušeností. Samozřejmě je to nereprezentativní vzorek, ne že by nás přežilo jen několik málo setin ze všech zúčastněných.

Proč? Jednoduše proto, že sobecky myslím na své předaplsácké já a vím, že by mi podobný text byl k užitku. Kdybych mu to dovolila a vzala si z něj byť jedinou radu či dojem. Přes nereprezentativnost i v těch několika málo mikro-ohlédnutích vidím linii i prostor, kde se inspirovat. Snad zahlédnete také.

Kdybych měla dát jednu radu těm, kteří právě začínají: Jaký projektový příběh, zkušenost či vzkaz byste za rok/dva/tři/těžkoříctkoliklet chtěli předávat vy? Nezapomínejte (snad ani na okamžik;), že ho tvoříte právě teď.

Eva Víchová

 


Dagmar Chytková a Kurz práce s informacemi

Díky této práci na projektu jsem zjistila, co mě baví, kam chci směřovat.

Kde teď pracuji: MU FF KISK, Projekt CEINVE, tutor informačního vzdělávání

Projekt ve zkratce: Projekt se zabýval tvorbou, aktualizací a inovací předmětu Kurz práce s informacemi, e-learningového kurzu. Hlavní náplní byla tvorba studijních materiálů a tutorování (opravování úkolů...).

V čem mě projekt ovlivnil: Projekt mě naučil, jak ve skutečnosti funguje e-learning, jaké je být tutorem. Díky této práci na projektu jsem zjistila, co mě baví, kam chci směřovat. Projekt ovlivnil i moji budoucnost. V práci na kurzu jsem pokračovala i po skončení APLS. A nyní na něm pracuji stále jako tutorka IV na KISKU.

Dobrá a špatná praxe/zkušenosti z projektu: V týmu jsme pracovali od začátku na plno a díky tomu jsme dokázali na jaře otevřít inovovaný kurz. Pracovali jsem na projektu co nejčastěji a nebrali jsme jej jako povinnost do školy, ale jako zkušenost a výzvu. Nejslabší místo byla komunikace v týmu, která byla složitá, ale dokázali jsme vše vyřešit (protože jsme chtěli).

Kdybych měla dát jednu radu těm, kteří právě začínají:  Před začátkem APLS bych moc ocenila, kdyby mi někdo řekl, jak se věnovat komunikaci v týmu a jak ji rozvíjet.


Pavla Lichnovská a e-LKA

... nešlo jen o zelené políčko v ISu za APLS, ale o tom, že se nám podařilo vytvořit něco užitečného, smysluplného, co pomáhá ostatním.

Kde teď pracuji: Specialistka podpory informačního systému

Projekt ve zkratce: Cílem projektu bylo vytvořit oborově zaměřený e-learningový kurz angličtiny pro knihovníky a tento kurz provozovat.

V čem mě projekt ovlivnil: Projekt mi vzal spoustu a spoustu času i úsilí. Ale velmi rychle se stal součástí mého života, přirostl mi k srdci a za žádný jiný projekt bych ho nevymělila. :) Nadále se část našeho původního týmu e-LCE věnuje, chceme ji dále provozovat a vymýšlíme, jak ji vylepšit - letos se nám dokonce podařilo otevřít pokračování kurzu. Díky APLSu jsem získala spoustu zkušeností s e-learningem, které využívám i ve svém zaměstnání.

Dobrá a špatná praxe/zkušenosti z projektu: Největší odměnou a úspěchem byly pozitivní komentáře účastníků prvního kurzu, kteří nám za kurz děkovali a psali nám, že jim pomohl. Tím dostal náš projekt opravdový význam - nešlo jen o zelené políčko v ISu za APLS, ale o tom, že se nám podařilo vytvořit něco užitečného, smysluplného, co pomáhá ostatním.

Kdybych měla dát jednu radu těm, kteří právě začínají:  Máte výbornou příležitost pracovat na něčem, co má pro vás význam, pod vedením zkušených lektorů. Využijte toho a věřte, že to dokážete!:)


Lenka Navrátilová a KuInWeb - kulturně informační web

Nejslabší stránkou v projektu byla bezmezná víra, že sami nejlépe víme, jak  vytvořit web pro knihovníky a jak jim radit, aby svoji práci dělali lépe.

Kde teď pracuji: Městská knihovna Polička

Projekt ve zkratce: Cílem projektu bylo vytvořit webový portál - databázi nabídek kulturních akcí a služeb, které jsou vhodné pro realizaci ve veřejných knihovnách. Databáze obsahovala strukturovanou nabídku akcí a služeb s konkrétními kontakty na realizátory, stejně tak inspiromat, kde si nejen knihovníci mohli vyměňovat tipy a zkušenosti s organizací kulturních a vzdělávacích aktivit.

V čem mě projekt ovlivnil: KuInWeb pro mě byl prvním komplexním projektem, na kterém jsem v rámci týmu od začátku do konce intenzivně pracovala. Už v době studia nám umožnil prakticky ʺprožítʺ reálné problémy i výhody zrodu informačního portálu pro knihovníky. Práce na projektu mě utvrdila v rozhodnutí působit ve veřejné knihovně, posílila potřebu sdílet a spolupracovat napříč knihovnami. V rámci studia byl projekt bránou do reálného pracovního světa, zábavou i zodpovědností za konkrétní výsledky.

Dobrá a špatná praxe/zkušenosti z projektu: Nejslabší stránkou v projektu byla bezmezná víra, že sami nejlépe víme, jak  vytvořit web pro knihovníky a jak jim radit, aby svoji práci dělali lépe. Myšlenka a idea projektu byly v souladu s potřebami knihovníků, ale nepodařilo se nám cílovou skupinu dostatečně motivovat a zapojit. Dnes bych kladla větší důraz na práci a kontakt s cílovou skupinou. Samotná realizace projektu s kolegy v týmu, získané zkušenosti a výsledky naší práce byly skvělým odrazovým můstkem pro další projekty a současnou práci. Důležitý je úzký (osobní) kontakt s týmem i s cílovou skupinou, chodit na kávy, pořádat pracovní snídaně...užít si práci, potom bude mít dobré výsledky! 

Kdybych měla dát jednu radu těm, kteří právě začínají: Využívejte svých mentorů, napojte se na reálný svět mimo katedru a buďte SEXy!   


Marta Pavlovská a Nástroje.knihovna.cz

Doopravdy používejte mozek a nenechte jednotlivé činnosti jen tak plynout kolem vás.

Kde teď pracuji: Student FI a FF MU 

Projekt ve zkratce: Nástroje se zabývají lovením zajímavých nástrojů v internetech! Ty se potom vyzkouší, popíšou a servírují se zájemcům s cílem usnadnit jim práci či studium a dodat zábavu i poučení.

V čem mě projekt ovlivnil: APLS je hlavně o lidech, samotný projekt je vedlejší. Naučil jsem se, že je hodně důležité ostatním naslouchat a taky, že většina lidí prostě nechce přemýšlet a doopravdy něco dělat. Jinak jsem si samože rozšířil obzory, nastudoval kopu věcí o marketingu a hlavně o těch nástrojích, takže jsem machr a pracovní trh se o mě porve. Nástroje mám stále rád a neustále se jim aktivně věnuji v každé volné chvilce, ve které se zrovna nevěnuji Nástrojům. 

Dobrá a špatná praxe/zkušenosti z projektu: Následují nudné kecy obecné: Komunikujte, smějte se, nenechávejte věci na poslední chvíli (nic se samo neudělá), rozdělte si role, přijměte odpovědnost, pamatujte na to, že né každý jedinec ten projekt žere jako vy, koukejte se na věc očima cílovky, přemýšlejte, experimentujte a užijte si to! A je fuk, co z toho jsme dělali dobře a co ne. Všechno tohle by se totiž mělo dělat dobře!

Kdybych měla dát jednu radu těm, kteří právě začínají: Zastavte se a myslete. Doopravdy používejte mozek a nenechte jednotlivé činnosti jen tak plynout kolem vás.


 Alžběta Škytová a Audiokniny.net

... ať to není jen tak nějaký projekt. Ale projekt do kterého jste dali srdce.

Kde teď pracuji: Knihovna VUT v Brně

Projekt ve zkratce: Podpora audioknih nejen díky portálu Audioknihy.net, ale i pořádání akcí a celková osvěta.

V čem mě projekt ovlivnil: Naučil mě se orientovat v knihovnickém a celkově knihovnickém světě. Že člověk si jen tak nějakou prestiž nezíská. A já bych se osobně dál chtěla tématu věnovat. Projekt stále pokračuje:-) 

Dobrá a špatná praxe/zkušenosti z projektu: Kamarádi v projektu je někdy dobré a někdy špatné, člověk tráví čas s těmi koho má rád, ale někdy se jim ʺbojiʺ rict pravdu. A také když si člověk vezme moc velké sousto.Jít do toho s chutí a obklopit se schopnými lidmi, kteří mají stejný cíl. A takovéto klišé - být jedinečný.

Kdybych měla dát jednu radu těm, kteří právě začínají: Vybrat si to co vás zajímá, ať to není jen tak nějaký projekt. Ale projekt do kterého jste dali srdce.


Marek Vetchý a Guerrilla Readers

Jsem si poměrně jistý, že nic takového už nikdy nezažiju.

Kde teď pracuji: IBA CZ, s. r. o., vedoucí testování softwaru 

Projekt ve zkratce: Propagace čtenářství a knihoven netradičními marketingovými technikami.

V čem mě projekt ovlivnil: APLS projekt byl obrovská škola. Vzal mi spoustu času, ale dal jedinečné zkušenosti, zážitky a také slušný přivýdělek. Jsem si poměrně jistý, že nic takového už nikdy nezažiju. Profesně se dá z určitého pohledu říct, že se teď živím tím, co jsem dělal v rámci APLS (bořím, ničím, hlídám kvalitu a použitelnost). Jen se to netýká guerrillových akcí a knihoven, ale softwaru. 

Dobrá a špatná praxe/zkušenosti z projektu: Výběr z dobré praxe: demokracie fungovala jen do určité míry - je potřeba někdo, kdo problémy rozsekne. Povedlo se nám vytvořit silnou značku, nadchnout spolužáky a postupně i knihovny. Skoro všechny naše podniky byly dost promyšlené a pokud jsme stříleli naslepo, věděli jsme o tom.
Výběr ze špatné praxe: zanedbával jsem průběžné kontroly a spoléhal se na ""já to zvládnu/udělám/už to skoro mám"". Vzali jsme si dost velké sousto - zvládnout vše v rozumné kvalitě bylo těžké. U některých akcí jsme nezajistili publicitu (média se sama od sebe zajímat nezačnou, je třeba na tom pracovat). Nepovedlo se zatáhnout do dění všechny členy týmu rovnoměrně. Na konci jsme nic nepředali, ale prostě "vyhnili."

Kdybych měl dát jednu radu těm, kteří právě začínají: Udělejte toho raději méně ale zato pořádně a promyšleně. U každé akce se opakovaně ptejte: k čemu to je, čemu tím prospějeme, má to smysl?


 Šimon Vích a ProInflow

Každý projekt je něčím specifický, v jakémkoli sebelepším projektovém týmu dojde k názorovým střetům a neshodám, v každém projektu bude nutné řešit nepopulární úkoly, do kterých se nebude nikdo chtít pustit.

Kde teď pracuji: Centrum pro regionální rozvoj ČR, projektový manažer

Projekt ve zkratce: Cílem projektu bylo vytvoření odborného recenzovaného časopisu z oblasti informačních věd, který bude vycházet v elektronické podobě (http://pro.inflow.cz/), bude podporovat myšlenku Open access a bude usilovat o co nejvyšší možnou míru přístupnosti. Mezi další cíle projektu patřilo, aby vytvořením tohoto časopisu získala česká a slovenská informační věda společný nástroj odborné diskuse a společný prostor pro sdílení a vývoj poznání.  

V čem mě projekt ovlivnil: Nedá se říct, že by mě realizace tohoto projektu v něčem výrazně ovlivnila. Těší mě, že ProInflow žije úspěšně svým dalším životem, i když se na něm už nijak nepodílím (stejně tak jako žádný jiný člen původní redakce). Na jednu stranu jsem rád, že mám aplikační seminář zdárně za sebou, na druhou stranu však po výživném roce a půl, kdy jsem byl nucen soustavně myslet pouze a jenom na svůj projekt, padla na mě po konci projektu jakási prázdnota. Každopádně jsem rád, že se podařilo projekt dotáhnout do konce.

Dobrá a špatná praxe/zkušenosti z projektu: Několik tipů z mé zkušenosti ...

 • každý člen týmu musí zodpovídat za svěřený úkol (a splnit jej jak nejlépe dovede),
 • vyžadujte dodržování termínů (v případě nedodržení nějakým způsobem sankcionujte),
 • pečlivě vybírejte externisty (nesvědomitý tvůrce webu je k ničemu),
 • komunikujte se zadavatelem projektu (stůjte si za svými názory, ale připravte se, že při debatách se zadavatelem projektu bude nutné dělat kompromisy),
 • neustále myslete na cílovou skupinu (zajímá to, co zrovna děláte, vůbec někoho?),
 • nelpěte na maličkostech (červený nebo modrý nadpis v projektové žádosti nikoho nezajímá),
 • snažte se předvídat (co se stane, když provedete krok ""x"" nikoliv krok ""y""),
 • přemýšlejte v souvislostech (jak může jedna aktivita, na které zrovna pracujete, ovlivňovat aktivitu druhou).

Kdybych měl dát jednu radu těm, kteří právě začínají: Žádná rada nebude nikdy dost dobrá! :) Každý projekt je něčím specifický, v jakémkoli sebelepším projektovém týmu dojde k názorovým střetům a neshodám, v každém projektu bude nutné řešit nepopulární úkoly, do kterých se nebude nikdo chtít pustit ... Myslíte si, že jste na všechno opravdu dobře připraveni? Potom vězte, že nejste... ;-)

  Fotogalerie

  Líbil se vám článek?
  Stáhnout článek v PDF

  1 komentář

  Přidat komentář

  (If you're a human, don't change the following field)
  Your first name.
  (If you're a human, don't change the following field)
  Your first name.

  Přečtěte si také

  Přihlášení Registrace
  RSS Facebook Twitter YouTube
  Zobrazit standardní verzi webu

  Taky děláme

  Feedback