Akce v Regionální knihovně Karviná

Výběr z akcí v Regionální knihovně v Karviné

Výběr z díla Ladislava Dryáka

Slavnostní vernisáží, ve středu dne 11. 3. 2009 v 17:00 hodin, začíná v Galerii Pod Věží v prostorách Městského informačního centra Regionální knihovny na Masarykově náměstí v Karviné-Fryštátě výstava Ladislava Dryáka.

Známý malíř, sochař a grafik Ladislav Dryák je lidsky i umělecky těsně spjatý s naším regionem - Těšínským Slezskem. Narodil se 12.7.1930 v Dolním Sklenově (okres Frýdek-Místek). Vystudoval figurální kresbu na umělecké škole v Praze.

Působil jako malíř a sochař v Českém Těšíně, Frýdku-Místku a Karviné. V letech 1954 - 1964 byl jevištním výtvarníkem a malířem dekorací v Těšínském divadle, poté v letech 1964 - 1969 grafikem v Kovoně Karviná. Po roce 1969 emigroval do Spolkové republiky Německo.

Svou výtvarnou tvorbu věnuje boji proti nepravostem tohoto světa. Mnoho jeho obrazů má pečeť moravskoslezské duše. Ztvárněné postavy i příroda mají hluboký duchovní náboj a abstraktní imaginaci.

Ladislav Dryák je nositelem řady prestižních ocenění. Dosud aktivně pracuje pro Evropské asociace vzdělávacích organizací v Düsseldorfu, kde také trvale žije.

Všechny zájemce srdečně zveme na výstavu díla Ladislava  Dryáka, která potrvá v Galerii Pod Věží do 15. 4. 2009.

Průřez tvorbou výtvarných prací studentů

Ve dnech  21.1. - 4.3.2009  proběhla v Galerii Pod Věží v prostorách Městského informačního centra na Masarykově náměstí v Karviné výstava Soukromé střední umělecké školy AVE ART Ostrava.

Cílem výstavy bylo prezentovat základní myšlenky existence školy v oživení tradiční řemeslné tvorby v regionu Severní Moravy, s přesahem do dalších míst republiky. I přes krátké trvání této školy (vznikla v roce 2002,) se škola svou činností  výrazným způsobem zapojila do mnoha uměleckých aktivit. V zemích našich sousedů škola úzce spolupracuje se Združenou strednou školou scénického výtvarnictva v Bratislavě a střední školou Zespol Państwowych Szkól Plastycznych v  Kielcích.

Garanty představovaných exponátů v jednotlivých oborech byli přední výtvarníci ostravského regionu v uměleckém  zámečnictví a kovářství, uměleckém odlévání, propagační grafice, výtvarném zpracování keramiky a porcelánu, tvarování dřeva a řezbářství, animované tvorbě a interiérovém  designu.

Studenti, kteří se na výstavě představili svými zdařilými a  zajímavými  „uměleckými  dílky" se účastní  různých sympózií nejen v městech našeho kraje, a  jméno AVE ARTU se dostává do povědomí  v celé České republice i na Slovensku.

Výstava v  Galerii Pod Věží byla veřejností vyhodnocena jako velmi zdařilá a vskutku zajímavá.

 

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback