Amorálnost a pokrytectví nebo asertivita a sebevědomí?

15. 1. 2009

Varování: Tento text obsahuje některé z běžně užívaných nadávek. Všechny, kdo čtení takového textu uráží nechť dále nečtou.

Trošku tajuplně znějící název příspěvku, chápu, ale dovolte mi nejdřív začít krátkým příběhem, na kterém bych se chtel pokusi zanalyzovat svoje chování a nějakým způsobem jej interpretovat.

Psalo se pondělí 12. Ledna 2009 něco málo po osmé a půlté hodině večerní a já se toho času nacházel v hale Hlavního nádraží v Brně, kde jsem čekal na vlak domů. A jak už to tak od zhruba půl osmé v těchto lokalitách bývá, zjevovaly se zde podivné a podivuhodné existence. V to pondělí ještě posíleny odjíždejícími fanoušky jakéhosi sportovního týmu v modrobílých dresech (tak nějak si říkám, že to mohla být brněnská Kometa). Byli tu teda vyřvávající a notně podparouzní fanoušci, dva městští strážnící v plné noční zbroji přibližně pět boveráků včetně jejich psů, kteří se hloučili v jenom z rohů haly, pak pár bezdomovců včetně jejich RVHP(Ráno Vyjedu, H*vno Přivezu) tašek na kolečkách, které obsahovaly celý jejich vesmír no a samozřejmě i pár běžných cestujících jedoucích domů z práce ze školy, z hospody, doplňte si svoje dle libosti.

A já si tak stojím v rohu naproti boverákům, čekám na vlak neb se mi nechce mrznout na platformě a myslím si svoje, když tu ke mě přistoupí směska podparouzního fanouška a studenta jedoucího z hospody aprosí mě o dvacku na lístek domů.

Myšlenkové procesy, které se mi prohnaly hlavou rychlostí Pendolina:  Šmarja, zas nějakej ožrala něco chce... hej moment, tenhle nevypadá tak ošuntěle jako všichni ostatní, má jen normální batoh, poměrně čistý oblečení, je jen ožralej, třeba fakt nemá na lupen domů.

A už tahám srajtofli, vyhrabu dvacku, vtisknu ji maníkovi do ruky anechám ho jít svou cestou. Bohužel pro mě, mi vždycky hlavou projdou apriori ty špatné myšlenkové procesy a nápady se dostaví až posléze. Ty nápady byly tyto:

Sakra ty kreténe, proč ses zase dal napálit? Dyť se to dalo udělat přece úplně jinak, on to beztak nebyl slušnej člověk a stejně to uvalí za nějakej chlast. Jen náhodou vypadal normálně. Hej vole, ty soudíš lidi podle toho jak vypadají, to je fakt ubohý, patetický a povrchní. No jo, ale jak jinak je mám teda soudit, když... Výmluvy, mohs to vymyslet jinak. A jak? No to je jednoduchý, mohs mu říct, že mu ten lupen koupíš a jít s ním k tý pokladně.

Střih! Zvednu hlavu a koukám, kam individuum zašlo. Kamsi směrem k ČD centru.

Tak snad si ten lupen koupit šel. Bože, proč mě tyhle nápady napadají až potom co tomu člověku ty prachy dám. Dyť to fakt nebylo tak těžký. 

Střih! Maník se  potácí zpět chodbou a přistupuje k dalšímu člověku úplně stejným způspbem jakým přišel prve ke mě. Člověk jen kroutí hlavou a rychlým krokem míří k východu z nádraží.

Já debil, já debil, já debil! UŽ ZASE! Už to nikdy znova neudělám, každej ať stará sám o sebe, mě taky nikdy nikdo nepomůže, proč bych měl pomáhat někomu já. Navíc cizímu, podezřeele vypadajícímu, kořalou smrdícímu parchantovi. Mám jít za ním a chtít po něm vidět ten lístek i když stopro vím, že ho nemá? Mám ze sebe dělat ocasa před celou halou? mám po něm chtít zpátky ty prachy? To nemá cenu, je to jen dvacka, o to nezchudnu a za tu scénu mi to nestojí.

A pak jsem jel naštvaný domů. Včera jsem na masaryčce míjel zjevného bezdomovce trpícího navíc komentovací samomluvou - dle mého názoru ten nejhorší vlezlý typ. Už dopředu kroutím hlavou, že nic nemám a nic nedám. Když ho míjím jen zabrblá "Proč ne?!" já na to "Protože!"

To nemáš lepší výmluvu? Fakt, uvažuj, proč ne? Proč bys mu nedal pár korun? No kdybych takhle dával pár korun každýmu homeless kterýho potkám, tak sem za chvíli na mizině. Ale to je přece blbost a ty to sám víš, zas tolik je nepotkáváš, nebo si jich nevšímáš, obcházíš je, děláš, že tam nejsou. 

 Tak co? Jak to vidíte? Je tohle všechno pokrytecké a amorální? Můžou si za to ti lidi sami, že skončili na ulici, že spadli do chlastu? Má se jim pomoct? Pomůže jim ta dvacka co jim dáte?

 

Nebo je to jen otázka toho, jestli umíte být asertivní? Jestli si umíte stanovit priority a říct někomu ne. Jestli zvládnete zhodnotit situaci a bez výčite svědomí učinit zásadní rozhodnutí? Kolikrát si říkám, že kdyby mi ten člověk dal dobrej důvod nebo vymyslel aspoň kreativní výmluvu, nějakou tu kačku jim dám, pokud by to bylo fakt zajímavý, ale stejně se nikdy nezastavím, neoslovím, nezeptám se. Prostě ignoruju, dám pár korun a zahanbeně mizím v dáli a doufám, že si mě nikdo nevšimnul, protože co by si přece řekli?

Asi jsem tedy pokrytec. K nějaké hlubookomyslné analýze tedy nedošlo, omlouvám se, ale došly mi slova. Snad se podaří vyřešit otázku v komentářích.

 

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

12 komentářů

Obrázek uživatele Enapay
15. 1. 2009

Taky občas přemýšlím nad svým chováním v těchto situacích. Nebudu to tady rozebírat, všiml jsem si ale toho, že jsem byl mnohem ochotnější k rozdávání pětek na jízdenku/cíga/čůčo/žrádlopropsa, dokud jsem žil blahý život rodiči a státem sponzorovaného studenta. Teď naprosto převažuje pocit, že za 1) peníze si musím vydělat sám, tudíž jsou jaksi moje a vůbec nemám chuť je posílat dál takovýmto způsobem a za 2) není tak težké nějakou tu korunu vydělat takže šup třeba prodávat noviny ať je na chlast.

Tady ti týpci na nádraží jsou vtipní ještě v tom, že mají pořád stejnou výmluvu (potřebují peníze na vlak) takže se často stane, že to zkouší na stejné lidi. Mě takhle zastavil stejný chlapík asi 5x a ještě se tvářil uraženě když jsem se ptal cože, už zase?

 

Obrázek uživatele Terek
15. 1. 2009

Hmm ono o tu ochotu k rozdávání ani tak nejde. Většinu svých peněz si taky vydělám sám, jen mám tu výhodu sdílení ledničky, elektřiny a tepla domova s rodiči. A i když peněz moc není, já bych fakt sem tam něco přispěl, jen kdyby ten člověk měl pádnej důvod. Takhle vždycky jen zakroutím hlavou a projdu kolem a jen když už je fakt neodbytnej tak dám pár korun aby mi dali pokoj.

Obrázek uživatele jjs
15. 1. 2009
Pochopte, za 20 Kč si člověk může koupit pivo, což je v jistých životních situacích pro někoho jediná útěcha. Tím, že někomu 20 korun nedáte, z alkoholismu jej nevyléčíte, tím, že mu je dáte, alkohoholika z něj neuděláte. Chceme-li dát peníze neznámému člověku, neměli bychom uvažovat o tom, na co je užije; protože tím se ztrácí smysl peněžního daru. Chceme-li obdarovat neznámého člověka a zároveň nechceme podporovat u něj určitou činnost, nemáme mu dávat peníze.
Obrázek uživatele Terek
15. 1. 2009

Snažím se to pochopit a myslím, že rozumově sem to zpracoval dobře. Přesto si ale myslím, žee konkrétně v těchhle situacích tu částku dáváme s jistým i když mnohdy(vždy) falešným očekáváním respektive se špetkou naděje, that it will make a difference. Ono to nakonec tak nedopadne a ta osoba si to pivo nebo cigáro za to stejně koupí, ale i tak.

Myslíte si, že by teda bylo lepší těmhle lidem místo té dvacky dát třeba stravenku? Za ty se alkohol ani cigarety koupit nedají. Osobně si vždycky říkám, že by to bylo řešení, ale pak mi něco vzadu v hlavě řekne, že  by to stejně dopadlo jinak a tudíž dám radši zase tu dvacku.

Obrázek uživatele admin
Anonym
15. 1. 2009
Mě jednou nějaký bezdomovec na nádraží požádal o peníze na polévku a když jsem mu nabídla ať jde se mnou a tu polévku mu koupím, tak se zatraceně rychle ztratil žebrat jinde...
Obrázek uživatele jjs
15. 1. 2009
Ale to je právě to, že ten člověk po vás nechce stravenku, nechce, abyste řídil, co si má za to koupit. On to chce na pivo, ale lže, protože kdyby byl upřímný tak ví, že zhorší své šance na obdržení daru. Když mu nabídnete něco jiného, tak zklamete jeho očekávání, dáte mu něco, o co nestojí. Že se vám naložení s vašim darem nezdá adekvátní? Tak to vám zbývají dvě možnosti: nedat mu nic nebo se pokusit mu účinně pomoci, tedy skutečně vstoupit do jeho života. Snažit se ale řídit, jak naloží s dvacetikorunou, kterou mu dáte, to je neadekvátní, zbytečné a de facto povýšenecké: dám ti toto, když si koupíš toto. Jak můžete vědět, co onen člověk potřebuje a jak by měl s darem naložit? To byste musel, jak říkám, vstoupit do jeho života, zjistit jeho situaci a snažit se mu pomoct.
Obrázek uživatele Martina
Ano, vidím to dost podobně, jako jjs. Jednou mi kamarád řekl: (poté co zrovna dal "na pivo" jednomu známému olomouckému bezdomovci) "My si žijeme jak prasata v žitě, tak proč nedat někomu jednou na pivo?" Což mě dosti usadilo (ptala jsem se ho na podobný koloběh otázek jako Terek se ptal sám sebe). A od té doby to dělám tak, že když jsem poměrně při penězích, kupuju NP, čímž dělám něco dobrého tam, kde chci a nemám tolik černé svědomí, že ostatní míjím bez příspěvků. Ano jsem trochu lakomá a tak si vybírám, komu co dám :). P.S. Ti prodavači NP jsou teď v té zimě fakt obdivuhodní...
Obrázek uživatele jjs
15. 1. 2009
NP je fenomén na diskuzi o etice sám pro sebe. Princip je dobrý. Ale! Ten plátek je obsahově příšerný - jedná se o de facto propagaci anarchokomunismu či čeho, kde se setkáváme s navážením se do kulturních hodnot, které konstituovaly tuto civilizaci. Jak se rozhodnout? Chci podpořit bezdomovce, ale nechci podpořit NP v té podobě, v jaké je.
Obrázek uživatele Terek
15. 1. 2009

Snad jen ano, že to chápu, vaše argumenty znějí naprosto rozumně, logicky a zcela přesvědčivě a vyvozuju si z toho, že teda chyba musí být v mým způsobu uvažování nad celou situací a jakýmsi podivným váháním někde uprostřed. Poněvadž je opravdu povýšenecké chtít po někom, aby nějak naložil s finančním darem, který mu dám.

(na druhou stranu pokud si beru půjčku z banky tak ta banka taky chce mít přehled o tom, co s tou půjčkou dělám, ale to je nepřesná analogie, já  v tomhle případě nepůsobím v roli banky, mě nikdo nic splácet nebude a ani to nečekám, tudíž bych asi neměl mít ani to právo vědět, co se s těmi penězi bude dít... nebo ych PRÁVĚ PROTO MĚL mít právo vědět, co se s těmi penězi bude dít?)

 A přiznám to, na to abych tomu člověku vstoupil plnohodnotně do života a nějakým způsobem se mu pokusil ho změnit, na to nemám schopnosti, čas a upřímně ani náladu. A částečná interference je opravdu k ničemu.

Obrázek uživatele Lotyna

Hmmm... fakt dobrej článek... popravdě o tom taky taky někdy dost přemejšlím...

... ale ono vážně ani tak zas moc nejde o to, co si za to ten bezdomáč vlastně koupí (jak řekl JSS), každej má prostě jiný priority a kdo jsme, abysme posuzovali, že ty jeho (jít na pivo) nejsou dost dobrý a správný...

... a tak spíš uvažuju o tom, co takovýho člověka dožene k tomu, aby se takhle - svým způsobem - "ponižoval"... já vím... on to asi jako ponižování nebere, nebo si ani neuvědomuje, že by to tak někdo mohl brát, ale myslím, že někdy je "požádat o laskavost" (byť sebemenší) docela obtížný...

... a tak by mě zajímalo, co se honí hlavou těmhle lidem - jde jim o to "vyždímat" ty, co měli v životě "víc štěstí" a nežijou jako oni na ulici?Maj radost, že někoho natáhli, byť jen o dvacku? Nebo jsou zoufalí a nic jinýho než nazbírat drobáky a večer se za to ožrat jim nedává smysl? Nebo se prostě jen rozhodli žít jinak? V posledním případě mi to příjde OK a nevidím důvot proč jim tu dvacku nedat... Ale pokud jsou to zabšklí zoufalci, tak je to prostě takový ... smutný...

... Dost CITŮ...

Každopádně nejsi ani pokryteckej ani amorální ani... já už nevím cos všechno vyjmenovával :-) Dvacka Tě nepoložila a jestli šlo tomu "houmLesákovi"(neboli lesnímu muži:-) o to Tě natáhnout, tak ať si to užije... to to teda s tou dvackou vyhrál ;-) 

Obrázek uživatele Terek
15. 1. 2009
Děkuju, i to je způsob jak na to koukat... možná nad tím věím tolik neuvažovat a prostě to brát jako věc, která tu byla je a bude... tož ale není to pak zase ignorování civilizačních problémů? Jsem zmaten a asi bych měl jít radši spát.
Obrázek uživatele Lotyna

Nojo, ale tím že někomu dáš dvacku civilizační problémy nevyřešíš... Od toho jsou tady organizce, který by tohle měli mít na starosti (a kterým může teoreticky kdokoli pomáhat)... Problém je, že některým těm lidem zkrátka chybí motiv, aby svůj způsob života změnili... a vážně nevím, jestli se někdy podaří najít nějakej, kterej by mohl fungovat nějak "globálněji"... ke každýmu se hold asi musí přistupovat individuálně nakonec přece každej musí chtít sám...

... a navíc taky by se to dalo brat tak, že pokud někdo klidně i tu dvacku dá, tak to může bejt ignorace civilizačních problémů - pokud si opravdu myslí, že jen tohle stačí...

... jinak přeju dobrou noc a ať tě moc ve snech nestraší homelessáci :-)

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback