Aplikace SmartLib: jak vypadá budoucnost knihovnických služeb

Jonáš Ševčík je doktorand na Fakultě informatiky v Brně. Se čtyřmi kolegy naprogramoval knihovnickou mobilní aplikaci SmartLib, která má nakročeno k tomu, aby změnila způsob, jakým využíváme knihovnické služby. O strastech vývoje aplikace SmartLib a o dalších projektech, které brnkají na naši geek-strunu, se rozpovídal u kafe v Mezzaninu.

Proč ses rozhodl vyvíjet knihovnickou mobilní aplikaci?

Původní záměr byl vytvořit navigační systém pro knihovnu, který by čtenáře s mobilním telefonem v ruce navedl přímo ke konkrétní knize, kterou si chce vypůjčit. Něco jako GPS v autě, ale pro knihy. Zadáš si do telefonu knížku a on tě dovede ke správnému regálu.

To funguje? Jak jste to měli vyřešené? Pomocí navádění přes kameru mobilního telefonu, tak jak to známe z různých aplikací s rozšířenou realitou?

Bylo to pěkné harakiri. Knížky jsou v regálech těsně vedle sebe jedna vedle druhé a lokalizace je zatím dost nepřesná. Chceme to dále vyvíjet tak, aby čtenář knihu pomocí mobilu přesně na centimetr v regálu našel. Se současným řešením máme při lokalizaci odchylku 2,3 metrů, takže zatím to určitě použitelné není.

Nebylo by ideální očipovat všechny knihy pomocí NFC nebo RFID čipů?

Ideální by to bylo, ale jsou za tím obrovské výdaje na infrastrukturu, například jen vysílače na přesnou lokalizaci knih pro každý regál by stály velké částky. Idea je jasná, ale technicky je to velmi složité. GPS v budovách nefunguje a jiná řešení lokalizace knih jsou zatím moc drahá.


Tým SmartLib: zleva nahoře Michal Halaj, Jonáš Ševčík, Tomáš Hrabal, David Jongepier, Hoa Quoc Tran

Jaký je tedy hlavní přínos aplikace SmartLib a kdo je typický uživatel?

Typickým uživatelem je student Masaryčky, který touží po nějaké knížce. Najde ji třeba v knihkupectví. Ne každý má ale peníze na to, aby si knížku rovnou koupil. Pomocí mobilu a naší aplikace si student vyfotí ISBN nebo čárový kód a hned zjistí, jestli je kniha dostupná někde poblíž v knihovně. Další přidanou hodnotou je, že je ta aplikace optimalizovaná pro malé displeje na mobilech. Použil jsi někdy na mobilu klasický aleph?

Bohužel ano.

Je to v podstatě obří tabulka, kterou člověk musí neustále prsty roztahovat a posunovat se zprava doleva a vůbec to není přehledné. Spousta funkcí alephu je různě poslepovaná dohromady a každý krok se strašně dlouho načítá. Takže jsem měl velkou motivaci udělat to lépe. Chtěl jsem udělat agregující službu, která bude umět stahovat údaje z různých zdrojů a zastřešovat je v přehledné jednoduché podobě. Aplikace umí například i PDF náhledy knih, které stahuje z Google Books  a je to rovnou dostupné v detailu knihy.


SmartLib umí skenovat čárové kódy a ISBN, pak zobrazí, kde se dá knihu vypůjčit

Co dalšího to umí?

Aplikace ti zobrazí, v které knihovně se hledaná kniha nachází a jestli je dostupná. V podstatě stejně jako to umí katalog, ale trochu přehledněji.

Všiml jsem si, že tam máte záložku recenze.

Chtěli jsme, aby to umělo i něco navíc, aby to mělo sociální prvek. Myslím si, že uživatele může zajímat, jaké hodnocení má knížka, kterou si chce vypůjčit. Pokud například potřebuje napsat seminární práci, tak si spíš vybere dobře hodnocenou knihu.

Jak ses rozhodoval, které mobilní platformy pokrýt? Každá platforma podporuje jiný programovací jazyk, to jsi musel sehnat tři programátory? Pro Javu, C#, Objective-C?

Přesně tak. Ono by to bylo hodně náročné, aby to dělal jen jeden člověk. Když jsem na tom začínal já, tak jsem udělal verzi pro Android, to bylo nejjednodušší. Už jsem měl nějaké projekty pro Android za sebou a měl jsem chuť se na platformě něco naučit. Udělal jsem to jako diplomovou práci. Když jsem přišel na doktorské studium, začal jsem se projektu víc věnovat.  Pak jsem zjistil, že musím zajišťovat komunikaci s knihovnami a koordinovat práci v novém programátorském týmu. Samotné programování jsem tedy musel předat jiným programátorům, jinak bych to nestíhal. Musel jsem tedy najmout jiného člověka na Android a teď jsem ve stádiu, kdy řídím tým a vymýšlím, co a jak budeme dále řešit. V dnešní době máme tři verze pro hlavní tři mobilní platformy - Android, iOS a Windows Phone. iOS ještě není spuštěný, ale máme 99% funkční prototyp.


Screenshot SmartLibu v prostředí iOS

Přemýšleli jste o webové aplikaci napsané v HTML, která by fungovala na všech platformách?

Do HTML5 se vůbec pouštět nechceme, k tomu by měl sloužit aleph. Postrádalo by to smysl.

Nepřemýšleli jste o nástrojích typu PhoneGap, které jednoduše převedou aplikace naprogramované v HTML do nativní aplikace?

PhoneGap mi z jednoduché aplikace v HTML vygeneruje zdrojové kódy pro tři čtyři nejrozšířenější mobilní platformy, ale nikdy to není plně optimalizované. Funguje to takovým neohebným univerzálním způsobem, ve výsledku aplikace nevypadá lépe, než kdybych ji naprogramoval na konkrétní mobilní platformu.

Takže je s tím nakonec víc práce, protože se aplikace pro každou platformu musí individuálně doladit?

Každá platforma má svoje designové šablony - guidelines, které by se měly dodržovat. Kdežto pokud vyvíjím něco univerzálního, musím se rozhodnout pro nějaký uniformní vzhled, který ale nemusí sedět k dané platformě. Stává se, že primárně se vyvíjí aplikace pro iPhone, pak se z toho prostě udělá klon pro Android a nepůsobí to na uživatele dobře, hlavně kvůli různým zvyklostem u ovládacích prvků. iOS má například v aplikacích šipky a ikony jinde než Android. Není to ideální dělat to univerzálně, uživatele to může zmást a aplikaci hned odinstaluje, protože se mu prostě na první pohled nelíbí. Když se někdo dostane od prostředí Androidu k prostředí iPhonu, když iPhone nikdy předtím neměl v ruce, bude asi zmatený a nebude vědět, jak se to ovládá.

Jak jste u SmartLibu navrhovali uživatelské rozhraní?

Navrhoval jsem to podle principů, které jsou předepsány pro každou mobilní platformu. Vycházíme z vlastní barevné palety, tím se odlišujeme, jinak ale dodržujeme zásady, které by tam měly být.


Takhle to vypadá v detailu knihy.


Takže na iPhonu to vypadá úplně jinak?

Rozvržení aplikace je vždy stejné, ale ovládání je přizpůsobené každé platformě. iPhone má jedno hardwarové tlačítko, takže na rozdíl od Androida jsou v aplikaci tlačítka, ikony, tlačítko pro fotoaparát jinde.

Když jste na samotném začátku zpracovávali původní nápad, kreslili jste třeba screeny v řadě za sebou, jak se uživatel bude v aplikaci pohybovat?

Nejdřív jsem nakreslil základní strukturu, pak když všichni odsouhlasili, že by to tak mohlo vypadat, tak jsme zkoušeli rovnou aplikaci zprovoznit, vyzkoušet základní ovládací prvky. Až to vypadalo schopně, pustili jsme to dál. V průběhu vývoje jsme zrušili úvodní přihlašovací obrazovku, ta třeba strašně lidi štvala.

Jak jste aplikaci otestovali?

Chodili jsme mezi známými, ukázali jim naši aplikaci, řekli, ať se v tom ovládání zkusí zorientovat. Pak mluvili o tom, jak se jim s tím pracuje.

Testujete i průběžně?

Průběžně taky. Teď už tam ale nejsou výrazné změny.

Kolik jste do toho vrazili peněz?

Ani korunu, ale hodně času. Děláme to s cílem se něco naučit. Zní to strašně vznešeně, ale jsme nadšenci do mobilních technologií a chtěli bychom si osahat nové možnosti a způsoby, jak se s tím dá pracovat. Nejlepší je začít něco vyvíjet. Každý z programátorů pracuje na té mobilní platformě, které se chce dál věnovat, a zatím jsou relativně spokojení.

Kolik jste na tom strávili času celkem?

Aplikaci, jak vypadá teď, jsme vyvíjeli s přestávkami asi rok. Nelze předpokládat, že by u projektu tohoto typu seděli čtyři programátoři osm hodin denně a kódili, bylo to spíš pohodovější tempo v rámci diplomek. Samozřejmě jsem je musel trochu popohánět. Každý se na tom něco naučí, já se učím manažerským schopnostem, ono to ani jinak nejde, mít pod sebou čtyři programátory. Teď jsem například dělal rozhovor pro Českou televizi, to pro mě taky byla novinka.

Připouštíte si možnost, že nativní aplikace se začnou slučovat s webovými aplikacemi, tak jak to třeba propaguje nová mobilní platforma Ubuntu?

Nemyslím si, že se to stane. Je to hodně komplikované. Ty univerzální nástroje pro vývoj aplikací v HTML5 se tváří jako dobré řešení, ale například spousta webových prohlížečů, ve kterých se dají aplikace zobrazit, je různě nastavená a je potřeba to zase ve finále individuálně odladit. Pro každou aplikaci to zase znamená práci navíc. Nejdřív to spustíš v Internet Exploreru, pak ve Firefoxu a zjistíš, že to vypadá úplně jinak nebo tam něco nefunguje. HTML5 není pevně standardizovaná a každý prohlížeč podporuje jen něco. Některé problémy různě obchází, aby to naoko fungovalo, takže taky to není ideální.

Jak aplikaci propagujete?

Máme Facebookovou skupinu, webové stránky, byli jsme v televizi, v novinách. Aplikace je zatím v betaverzi, takže nejprve ji musíme doladit. Až budeme mít finální produkt, budeme se naplno starat o publicitu. Základna uživatelů je zatím omezena na naši univerzitu.


Takto vypadá úvodní obrazovka na Androidu

Měli jste zádrhely při spolupráci s univerzitními knihovnami?

Největším problémem bylo přesvědčit určité lidi, že to myslíme vážně a že se na to nevykašleme. Přesvědčit je, že když nám pomůžou nad rámec svého úvazku, poskytnou nám přístup do svého systému, tak se spolupráce nakonec vyplatí, investovaný čas nepřijde vniveč a k něčemu to povede.

S kterými knihovnami jste o spolupráci jednali?

Bavili jsme se se zástupci knihoven Masarykovy univerzity, Moravské zemské knihovny a Knihovny Jiřího Mahena. Také jsme jednali se zástupci firmy LANius, která vyvíjí knihovnické systémy.

Jak to dopadlo?

Zatím nemáme aplikaci zcela hotovou, takže nasazení do komerčního prostředí nepřišlo v úvahu. Věřím tomu, že až aplikaci dotáhneme do konce, tak ji nasadíme i mimo prostředí univerzitních knihoven.

Žádali jste o grant?

Dostali jsme grant z programu děkana Fakulty informatiky, na podporu studentských výzkumných a vývojových projektů.

Jaké funkcionality by měla vaše aplikace ideálně mít?

Chtěli bychom, aby existovala možnost si přes mobilní telefon půjčovat knihy.

Jak je to s přístupem k datům knihovny? Jsou tam rizika při poskytování dat?

V případě, že bychom měli otevřený přístup přímo k databázi, tak by to mohlo být napadnutelné skrze naši mobilní aplikaci. Takže ano, jsou tam určitá bezpečnostní rizika. V případě univerzitních knihoven by bylo potřeba zakoupit externí rozhraní, které by půjčování knih přes mobilní zařízení umožnilo. Licence takového modulu by ale stála asi dvě stě tisíc ročně. Na to má tady v okolí pouze Moravská zemská knihovna. Problémy jsou také s tím, že každá knihovna je nastavená trochu jinak. Výpůjční systémy se liší jeden od druhého a programátoři od nás do toho nevidí.

Jakým způsobem tedy aplikace tahá data?

V současnosti je to tak, že máme kopii celé databáze knížek knihovny, tu si vždycky stáhneme k sobě na server a pak s ní pracujeme. Protože máme jen kopii, tak je zajištěno, že samotnou databázi nikdo nenapadne.

Jak by se s tím dalo hnout, aby toho aplikace uměla víc? Vázne to na spolupráci nebo na technologii?

Lidé, kteří s námi spolupracují, to dělají nad rámec úvazku. Většinou mají svých úkolů spoustu a nemají čas. Tyto technické záležitosti knihovny spravuje většinou malý počet lidí, a ti na nás nemají skoro vůbec čas, dělají to na dobré slovo, jsou velice ochotní, vážíme si toho.

Všiml jsem si, že máš v Google PlayStore pod svým jménem další aplikaci. To je další projekt? 

To je moje upravená bakalářka. Aplikace pracovala s matematickými příklady v odpovědnících v ISu a uměla vypočítat správné řešení. To samotný IS neumí. Ta moje aplikace zjistila řešení příkladu a porovnala je s odpověďmi studentů. Taková studijní pomůcka.

Máš v plánu i další projekty?

Děláme aplikaci s navigací pro budovy na Masarykově univerzitě, aby studenti mohli lépe najít konkrétní místnosti, posluchárny a tak dále. Kdo nikdy nebyl například v novém kampusu, tak se tam zaručeně ztratí. Dál uvažujeme zobrazení lokace a informací o automatech na SUPO, kopírkách a dalších záležitostech, které by studenty mohly zajímat.

Chtěli bychom se také zaměřit na signatury knih. Chtěli bychom je umět převést do lidsky čitelné podoby. Ony mají svůj formát a svůj význam, ale čtenář ho rozkóduje až na místě podle sekce knihovny. Chtěli bychom, aby čtenář pomocí aplikace byl schopen rozkódovat signaturu tak, aby rovnou věděl, kde má knihu hledat, v kterém patře, v které sekci. Nejjednodušeji to půjde tam, kde je to řazeno podle mezinárodního desetinného třídění, tam by to šlo jedna báseň. 

Přejeme hodně štěstí.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

6 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 4. 2013

Například Průchův Pedagogický slovník z r. 2008 je podle katalogu  MU v knihovně PDF v 10 exemplářích,  z čehož 1 x měsíčně, 5 x prezenčně, zbytek vypůjčeno. Aplikace ale hlásí 9 exemplářů, z toho u všech uvedeno "Nedostupná" a ten měsíční chybí. Takže podle aplikace nemám ke knize přístup, v reálu jej ale mám.

Nebo Cejpkův Úvod do právní informatiky z r. 1997. Na ESF mají dle katalogu 3 ks, z toho jeden prezenčně, dva měsíčně, zatímco podle aplikace jsou všechny tři prezenčně (zajímavé, že tentokrát prezenční je "dostupná"). Tentýž titul na FF mají dle katalogu ve 2 exemplářích (1x prezenčně, 1x měsíčně), podle aplikace jsou oba kusy s prezenčním statusem a je u nich uvedeno "nedostupná".

Nepochybně užitečná aplikace, ale jen bude-li obsahovat aktuální informace. Držím palce vývojáři, aby se mu podařlo chyby odstranit.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 11. 2018
This was really an interesting topic and I kinda agree with what you have mentioned here! Florida Tax Lawyers
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 11. 2018
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists. jual cctv jakarta
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 11. 2018
Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll Appliance Repair be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 11. 2018
Nice knowledge gaining article. This post is really the best on this valuable topic. Immobilien
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 11. 2018
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post. iq option malaysia

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback