Aplikace SmartLib: jak vypadá budoucnost knihovnických služeb

Jonáš Ševčík je doktorand na Fakultě informatiky v Brně. Se čtyřmi kolegy naprogramoval knihovnickou mobilní aplikaci SmartLib, která má nakročeno k tomu, aby změnila způsob, jakým využíváme knihovnické služby. O strastech vývoje aplikace SmartLib a o dalších projektech, které brnkají na naši geek-strunu, se rozpovídal u kafe v Mezzaninu.

Proč ses rozhodl vyvíjet knihovnickou mobilní aplikaci?

Původní záměr byl vytvořit navigační systém pro knihovnu, který by čtenáře s mobilním telefonem v ruce navedl přímo ke konkrétní knize, kterou si chce vypůjčit. Něco jako GPS v autě, ale pro knihy. Zadáš si do telefonu knížku a on tě dovede ke správnému regálu.

To funguje? Jak jste to měli vyřešené? Pomocí navádění přes kameru mobilního telefonu, tak jak to známe z různých aplikací s rozšířenou realitou?

Bylo to pěkné harakiri. Knížky jsou v regálech těsně vedle sebe jedna vedle druhé a lokalizace je zatím dost nepřesná. Chceme to dále vyvíjet tak, aby čtenář knihu pomocí mobilu přesně na centimetr v regálu našel. Se současným řešením máme při lokalizaci odchylku 2,3 metrů, takže zatím to určitě použitelné není.

Nebylo by ideální očipovat všechny knihy pomocí NFC nebo RFID čipů?

Ideální by to bylo, ale jsou za tím obrovské výdaje na infrastrukturu, například jen vysílače na přesnou lokalizaci knih pro každý regál by stály velké částky. Idea je jasná, ale technicky je to velmi složité. GPS v budovách nefunguje a jiná řešení lokalizace knih jsou zatím moc drahá.


Tým SmartLib: zleva nahoře Michal Halaj, Jonáš Ševčík, Tomáš Hrabal, David Jongepier, Hoa Quoc Tran

Jaký je tedy hlavní přínos aplikace SmartLib a kdo je typický uživatel?

Typickým uživatelem je student Masaryčky, který touží po nějaké knížce. Najde ji třeba v knihkupectví. Ne každý má ale peníze na to, aby si knížku rovnou koupil. Pomocí mobilu a naší aplikace si student vyfotí ISBN nebo čárový kód a hned zjistí, jestli je kniha dostupná někde poblíž v knihovně. Další přidanou hodnotou je, že je ta aplikace optimalizovaná pro malé displeje na mobilech. Použil jsi někdy na mobilu klasický aleph?

Bohužel ano.

Je to v podstatě obří tabulka, kterou člověk musí neustále prsty roztahovat a posunovat se zprava doleva a vůbec to není přehledné. Spousta funkcí alephu je různě poslepovaná dohromady a každý krok se strašně dlouho načítá. Takže jsem měl velkou motivaci udělat to lépe. Chtěl jsem udělat agregující službu, která bude umět stahovat údaje z různých zdrojů a zastřešovat je v přehledné jednoduché podobě. Aplikace umí například i PDF náhledy knih, které stahuje z Google Books  a je to rovnou dostupné v detailu knihy.


SmartLib umí skenovat čárové kódy a ISBN, pak zobrazí, kde se dá knihu vypůjčit

Co dalšího to umí?

Aplikace ti zobrazí, v které knihovně se hledaná kniha nachází a jestli je dostupná. V podstatě stejně jako to umí katalog, ale trochu přehledněji.

Všiml jsem si, že tam máte záložku recenze.

Chtěli jsme, aby to umělo i něco navíc, aby to mělo sociální prvek. Myslím si, že uživatele může zajímat, jaké hodnocení má knížka, kterou si chce vypůjčit. Pokud například potřebuje napsat seminární práci, tak si spíš vybere dobře hodnocenou knihu.

Jak ses rozhodoval, které mobilní platformy pokrýt? Každá platforma podporuje jiný programovací jazyk, to jsi musel sehnat tři programátory? Pro Javu, C#, Objective-C?

Přesně tak. Ono by to bylo hodně náročné, aby to dělal jen jeden člověk. Když jsem na tom začínal já, tak jsem udělal verzi pro Android, to bylo nejjednodušší. Už jsem měl nějaké projekty pro Android za sebou a měl jsem chuť se na platformě něco naučit. Udělal jsem to jako diplomovou práci. Když jsem přišel na doktorské studium, začal jsem se projektu víc věnovat.  Pak jsem zjistil, že musím zajišťovat komunikaci s knihovnami a koordinovat práci v novém programátorském týmu. Samotné programování jsem tedy musel předat jiným programátorům, jinak bych to nestíhal. Musel jsem tedy najmout jiného člověka na Android a teď jsem ve stádiu, kdy řídím tým a vymýšlím, co a jak budeme dále řešit. V dnešní době máme tři verze pro hlavní tři mobilní platformy - Android, iOS a Windows Phone. iOS ještě není spuštěný, ale máme 99% funkční prototyp.


Screenshot SmartLibu v prostředí iOS

Přemýšleli jste o webové aplikaci napsané v HTML, která by fungovala na všech platformách?

Do HTML5 se vůbec pouštět nechceme, k tomu by měl sloužit aleph. Postrádalo by to smysl.

Nepřemýšleli jste o nástrojích typu PhoneGap, které jednoduše převedou aplikace naprogramované v HTML do nativní aplikace?

PhoneGap mi z jednoduché aplikace v HTML vygeneruje zdrojové kódy pro tři čtyři nejrozšířenější mobilní platformy, ale nikdy to není plně optimalizované. Funguje to takovým neohebným univerzálním způsobem, ve výsledku aplikace nevypadá lépe, než kdybych ji naprogramoval na konkrétní mobilní platformu.

Takže je s tím nakonec víc práce, protože se aplikace pro každou platformu musí individuálně doladit?

Každá platforma má svoje designové šablony - guidelines, které by se měly dodržovat. Kdežto pokud vyvíjím něco univerzálního, musím se rozhodnout pro nějaký uniformní vzhled, který ale nemusí sedět k dané platformě. Stává se, že primárně se vyvíjí aplikace pro iPhone, pak se z toho prostě udělá klon pro Android a nepůsobí to na uživatele dobře, hlavně kvůli různým zvyklostem u ovládacích prvků. iOS má například v aplikacích šipky a ikony jinde než Android. Není to ideální dělat to univerzálně, uživatele to může zmást a aplikaci hned odinstaluje, protože se mu prostě na první pohled nelíbí. Když se někdo dostane od prostředí Androidu k prostředí iPhonu, když iPhone nikdy předtím neměl v ruce, bude asi zmatený a nebude vědět, jak se to ovládá.

Jak jste u SmartLibu navrhovali uživatelské rozhraní?

Navrhoval jsem to podle principů, které jsou předepsány pro každou mobilní platformu. Vycházíme z vlastní barevné palety, tím se odlišujeme, jinak ale dodržujeme zásady, které by tam měly být.


Takhle to vypadá v detailu knihy.


Takže na iPhonu to vypadá úplně jinak?

Rozvržení aplikace je vždy stejné, ale ovládání je přizpůsobené každé platformě. iPhone má jedno hardwarové tlačítko, takže na rozdíl od Androida jsou v aplikaci tlačítka, ikony, tlačítko pro fotoaparát jinde.

Když jste na samotném začátku zpracovávali původní nápad, kreslili jste třeba screeny v řadě za sebou, jak se uživatel bude v aplikaci pohybovat?

Nejdřív jsem nakreslil základní strukturu, pak když všichni odsouhlasili, že by to tak mohlo vypadat, tak jsme zkoušeli rovnou aplikaci zprovoznit, vyzkoušet základní ovládací prvky. Až to vypadalo schopně, pustili jsme to dál. V průběhu vývoje jsme zrušili úvodní přihlašovací obrazovku, ta třeba strašně lidi štvala.

Jak jste aplikaci otestovali?

Chodili jsme mezi známými, ukázali jim naši aplikaci, řekli, ať se v tom ovládání zkusí zorientovat. Pak mluvili o tom, jak se jim s tím pracuje.

Testujete i průběžně?

Průběžně taky. Teď už tam ale nejsou výrazné změny.

Kolik jste do toho vrazili peněz?

Ani korunu, ale hodně času. Děláme to s cílem se něco naučit. Zní to strašně vznešeně, ale jsme nadšenci do mobilních technologií a chtěli bychom si osahat nové možnosti a způsoby, jak se s tím dá pracovat. Nejlepší je začít něco vyvíjet. Každý z programátorů pracuje na té mobilní platformě, které se chce dál věnovat, a zatím jsou relativně spokojení.

Kolik jste na tom strávili času celkem?

Aplikaci, jak vypadá teď, jsme vyvíjeli s přestávkami asi rok. Nelze předpokládat, že by u projektu tohoto typu seděli čtyři programátoři osm hodin denně a kódili, bylo to spíš pohodovější tempo v rámci diplomek. Samozřejmě jsem je musel trochu popohánět. Každý se na tom něco naučí, já se učím manažerským schopnostem, ono to ani jinak nejde, mít pod sebou čtyři programátory. Teď jsem například dělal rozhovor pro Českou televizi, to pro mě taky byla novinka.

Připouštíte si možnost, že nativní aplikace se začnou slučovat s webovými aplikacemi, tak jak to třeba propaguje nová mobilní platforma Ubuntu?

Nemyslím si, že se to stane. Je to hodně komplikované. Ty univerzální nástroje pro vývoj aplikací v HTML5 se tváří jako dobré řešení, ale například spousta webových prohlížečů, ve kterých se dají aplikace zobrazit, je různě nastavená a je potřeba to zase ve finále individuálně odladit. Pro každou aplikaci to zase znamená práci navíc. Nejdřív to spustíš v Internet Exploreru, pak ve Firefoxu a zjistíš, že to vypadá úplně jinak nebo tam něco nefunguje. HTML5 není pevně standardizovaná a každý prohlížeč podporuje jen něco. Některé problémy různě obchází, aby to naoko fungovalo, takže taky to není ideální.

Jak aplikaci propagujete?

Máme Facebookovou skupinu, webové stránky, byli jsme v televizi, v novinách. Aplikace je zatím v betaverzi, takže nejprve ji musíme doladit. Až budeme mít finální produkt, budeme se naplno starat o publicitu. Základna uživatelů je zatím omezena na naši univerzitu.


Takto vypadá úvodní obrazovka na Androidu

Měli jste zádrhely při spolupráci s univerzitními knihovnami?

Největším problémem bylo přesvědčit určité lidi, že to myslíme vážně a že se na to nevykašleme. Přesvědčit je, že když nám pomůžou nad rámec svého úvazku, poskytnou nám přístup do svého systému, tak se spolupráce nakonec vyplatí, investovaný čas nepřijde vniveč a k něčemu to povede.

S kterými knihovnami jste o spolupráci jednali?

Bavili jsme se se zástupci knihoven Masarykovy univerzity, Moravské zemské knihovny a Knihovny Jiřího Mahena. Také jsme jednali se zástupci firmy LANius, která vyvíjí knihovnické systémy.

Jak to dopadlo?

Zatím nemáme aplikaci zcela hotovou, takže nasazení do komerčního prostředí nepřišlo v úvahu. Věřím tomu, že až aplikaci dotáhneme do konce, tak ji nasadíme i mimo prostředí univerzitních knihoven.

Žádali jste o grant?

Dostali jsme grant z programu děkana Fakulty informatiky, na podporu studentských výzkumných a vývojových projektů.

Jaké funkcionality by měla vaše aplikace ideálně mít?

Chtěli bychom, aby existovala možnost si přes mobilní telefon půjčovat knihy.

Jak je to s přístupem k datům knihovny? Jsou tam rizika při poskytování dat?

V případě, že bychom měli otevřený přístup přímo k databázi, tak by to mohlo být napadnutelné skrze naši mobilní aplikaci. Takže ano, jsou tam určitá bezpečnostní rizika. V případě univerzitních knihoven by bylo potřeba zakoupit externí rozhraní, které by půjčování knih přes mobilní zařízení umožnilo. Licence takového modulu by ale stála asi dvě stě tisíc ročně. Na to má tady v okolí pouze Moravská zemská knihovna. Problémy jsou také s tím, že každá knihovna je nastavená trochu jinak. Výpůjční systémy se liší jeden od druhého a programátoři od nás do toho nevidí.

Jakým způsobem tedy aplikace tahá data?

V současnosti je to tak, že máme kopii celé databáze knížek knihovny, tu si vždycky stáhneme k sobě na server a pak s ní pracujeme. Protože máme jen kopii, tak je zajištěno, že samotnou databázi nikdo nenapadne.

Jak by se s tím dalo hnout, aby toho aplikace uměla víc? Vázne to na spolupráci nebo na technologii?

Lidé, kteří s námi spolupracují, to dělají nad rámec úvazku. Většinou mají svých úkolů spoustu a nemají čas. Tyto technické záležitosti knihovny spravuje většinou malý počet lidí, a ti na nás nemají skoro vůbec čas, dělají to na dobré slovo, jsou velice ochotní, vážíme si toho.

Všiml jsem si, že máš v Google PlayStore pod svým jménem další aplikaci. To je další projekt? 

To je moje upravená bakalářka. Aplikace pracovala s matematickými příklady v odpovědnících v ISu a uměla vypočítat správné řešení. To samotný IS neumí. Ta moje aplikace zjistila řešení příkladu a porovnala je s odpověďmi studentů. Taková studijní pomůcka.

Máš v plánu i další projekty?

Děláme aplikaci s navigací pro budovy na Masarykově univerzitě, aby studenti mohli lépe najít konkrétní místnosti, posluchárny a tak dále. Kdo nikdy nebyl například v novém kampusu, tak se tam zaručeně ztratí. Dál uvažujeme zobrazení lokace a informací o automatech na SUPO, kopírkách a dalších záležitostech, které by studenty mohly zajímat.

Chtěli bychom se také zaměřit na signatury knih. Chtěli bychom je umět převést do lidsky čitelné podoby. Ony mají svůj formát a svůj význam, ale čtenář ho rozkóduje až na místě podle sekce knihovny. Chtěli bychom, aby čtenář pomocí aplikace byl schopen rozkódovat signaturu tak, aby rovnou věděl, kde má knihu hledat, v kterém patře, v které sekci. Nejjednodušeji to půjde tam, kde je to řazeno podle mezinárodního desetinného třídění, tam by to šlo jedna báseň. 

Přejeme hodně štěstí.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

258 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 4. 2013

Například Průchův Pedagogický slovník z r. 2008 je podle katalogu  MU v knihovně PDF v 10 exemplářích,  z čehož 1 x měsíčně, 5 x prezenčně, zbytek vypůjčeno. Aplikace ale hlásí 9 exemplářů, z toho u všech uvedeno "Nedostupná" a ten měsíční chybí. Takže podle aplikace nemám ke knize přístup, v reálu jej ale mám.

Nebo Cejpkův Úvod do právní informatiky z r. 1997. Na ESF mají dle katalogu 3 ks, z toho jeden prezenčně, dva měsíčně, zatímco podle aplikace jsou všechny tři prezenčně (zajímavé, že tentokrát prezenční je "dostupná"). Tentýž titul na FF mají dle katalogu ve 2 exemplářích (1x prezenčně, 1x měsíčně), podle aplikace jsou oba kusy s prezenčním statusem a je u nich uvedeno "nedostupná".

Nepochybně užitečná aplikace, ale jen bude-li obsahovat aktuální informace. Držím palce vývojáři, aby se mu podařlo chyby odstranit.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 11. 2018
This was really an interesting topic and I kinda agree with what you have mentioned here! Florida Tax Lawyers
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 11. 2018
Excellent information on your blog, thank you for taking the time to share with us. Amazing insight you have on this, it's nice to find a website that details so much information about different artists. jual cctv jakarta
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 11. 2018
Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll Appliance Repair be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info.
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 11. 2018
Nice knowledge gaining article. This post is really the best on this valuable topic. Immobilien
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 11. 2018
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post. iq option malaysia
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 11. 2018

ello! I want to say that this article is amazing, nice written and include almost all important infos. I?¦d like to look extra posts like this . Visit us: <a href="https://games.lol/racing/">https://games.lol/racing/</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 11. 2018

I like the helpful information you provide on your articles.  Visit us: https://games.lol/racing/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 11. 2018
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information... Jobbörse
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 11. 2018
I have read your blog it is very helpful for me. I want to say thanks to you. I have bookmark your site for future updates. new technologies
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 11. 2018
Thanks for sharing the post.. parents are worlds best person in each lives of individual..they need or must succeed to sustain needs of the family. Appliance Repair
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 11. 2018
Thanks for sharing the post.. parents are worlds best person in each lives of individual..they need or must succeed to sustain needs of the family. Commercial Appliance Repair
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 11. 2018
Thanks for sharing the post.. parents are worlds best person in each lives of individual..they need or must succeed to sustain needs of the family. iq option review india
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 11. 2018
Thanks for sharing the post.. parents are worlds best person in each lives of individual..they need or must succeed to sustain needs of the family. iq option review india
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
24. 11. 2018
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. no strings attached
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
24. 11. 2018
This is very interesting content! I have thoroughly enjoyed reading your points and have come to the conclusion that you are right about many of them. You are great. private tours in greece
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
24. 11. 2018
I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here. http://www.newtokyorestaurant.com/liteblue-membership-app-regarding-android-every-single-one-of-android-viral-marketing-games/
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 11. 2018
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. independent dubai call girls
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 12. 2018
Thank you for some other informative website. The place else may just I get that kind of information written in such a perfect method? I have a venture that I am simply now running on, and I’ve been at the glance out for such info. affinity at serangoon floor plan
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 12. 2018
I recently found many useful information in your website especially this blog page. Among the lots of comments on your articles. Thanks for sharing. mayfair modern condo
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 12. 2018
Thanks for your post. I’ve been thinking about writing a very comparable post over the last couple of weeks, I’ll probably keep it short and sweet and link to this instead if thats cool. Thanks. A Boards
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 12. 2018
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. Energetisches Heilen
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 12. 2018
Your blog provided us with valuable information to work with. Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging. Wirbelsäulenaufrichtung
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 12. 2018
Wonderful article. thanks for putting this together! This is obviously one great post. Thanks for the valuable information and insights you have so provided here. Appliance Repair
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 12. 2018
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post. Discount Golf
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 12. 2018
Thanks for the blog loaded with so many information. Stopping by your blog helped me to get what I was looking for. FISC NY
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 12. 2018
Thanks for sharing the post.. parents are worlds best person in each lives of individual..they need or must succeed to sustain needs of the family. Achieve the Dream
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 12. 2018
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. london escorts
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 12. 2018
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. pretty indian escort
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 12. 2018
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. outcall escorts
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 12. 2018
I am definitely enjoying your website. You definitely have some great insight and great stories. residential cleaners
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 12. 2018
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. sofaiswork
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 12. 2018
Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info. Geistige Wirbelsäulenaufrichtung
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 12. 2018
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. travel blog
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 12. 2018
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. Travel photography
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 12. 2018
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. Travel photography
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 12. 2018
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. Photography courses sydney
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 12. 2018
I love the way you write and share your niche! Very interesting and different! Keep it coming! Technicalustad
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 12. 2018
I love the way you write and share your niche! Very interesting and different! Keep it coming! Technicalustad
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 12. 2018
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. forklift Singapore
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 12. 2018
It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commentators here! read more
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 12. 2018
I am definitely enjoying your website. You definitely have some great insight and great stories. Web Design Singapore
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 12. 2018
This is really a nice and informative. containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it. Contract Cleaning Singapore
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 12. 2018
This is actually the kind of information I have been trying to find. Thank you for writing this information. illegal movie sites
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 12. 2018
I am definitely enjoying your website. You definitely have some great insight and great stories. artificial turf56
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 12. 2018
Excellent and very exciting site. Love to watch. Keep Rocking. แทงบอล
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 12. 2018
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. artificial turf
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 12. 2018
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. putting green turf
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 12. 2018
I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here. artificial turf
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 12. 2018
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. k9 turf
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 12. 2018
I read a article under the same title some time ago, but this articles quality is much, much better. How you do this.. James Carney
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 12. 2018
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. k9 turf
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 12. 2018
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. k9turf463106141
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 12. 2018
I found that site very usefull and this survey is very cirious. I ' ve never seen a blog that demand a survey for this actions. very curious... putting green turf
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 12. 2018
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. artificial turf
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 12. 2018
I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. synthetic turf
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 12. 2018
These are some great tools that i definitely use for SEO work. This is a great list to use in the future.. Shutterfly
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 12. 2018
These are some great tools that i definitely use for SEO work. This is a great list to use in the future.. Shutterfly
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 12. 2018
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. yolasite
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 12. 2018
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. wordpress
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 12. 2018
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. Shutterfly
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 1. 2019
This is my first time i visit here and I found so many interesting stuff in your blog especially it's discussion, thank you. Temping Agency
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 1. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. https://syntheticturflocal.wordpress.com/2018/12/15/why-schools-colleges-and-students-prefer-synthetic-turf/
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 1. 2019
I read that Post and got it fine and informative. Please share more like that... travel the world
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 1. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. foot fetish escort
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 1. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. foot fetish escort
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 1. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. seo agency london
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 1. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. seo agency london
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 1. 2019
Great post, you have pointed out some fantastic points , I likewise think this s a very wonderful website. linen duvet cover
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 1. 2019
Great post, you have pointed out some fantastic points , I likewise think this s a very wonderful website. linen duvet cover
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 1. 2019
Great Information sharing .. I am very happy to read this article .. thanks for giving us go through info.Fantastic nice. I appreciate this post. microwave carts
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 1. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. Greensboro SEO Services
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 1. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. top SEOS
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 1. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. تعارف
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 1. 2019
Very good points you wrote here..Great stuff...I think you've made some truly interesting points.Keep up the good work. DR Panel
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 1. 2019
Wow i can say that this is another great article as expected of this blog.Bookmarked this site.. Sauritus
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 1. 2019
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information... SEO
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 1. 2019
This is really a nice and informative, containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it amazon product ranking
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 1. 2019

hi was just seeing if you minded a comment. i like your website and the them you picked is super. I will be back. click here now

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 1. 2019
Thanks you very much for sharing these links. Will definitely check this out.. Mer om Wordpressbloggar
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 1. 2019
This was really an interesting topic and I kinda agree with what you have mentioned here! investigate this site
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 1. 2019
I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog, I will keep visiting this blog very often. kpop merch
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 1. 2019
I am definitely enjoying your website. You definitely have some great insight and great stories. Emmaus Pa
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 1. 2019
I learn some new stuff from it too, thanks for sharing your information. general labour jobs in mississauga
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 1. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. site123
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 1. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. site123
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 1. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. sitey
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 1. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. sitey
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 1. 2019
I found that site very usefull and this survey is very cirious. I ' ve never seen a blog that demand a survey for this actions. very curious... seo
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 1. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. blog
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 1. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. blog
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 1. 2019
I am no expert, but I believe you just made an excellent point. You certainly fully understand what you are speaking about, and I can truly get behind that. youtube promotion
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. Digital News ABC 24
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 2. 2019
Your blog provided us with valuable information to work with. Each & every tips of your post are awesome. Thanks a lot for sharing. Keep blogging.. https://www.bigdatascience.ca/sred/
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 2. 2019
Wow i can say that this is another great article as expected of this blog.Bookmarked this site.. prepaid gift card balance
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 2. 2019
I found that site very usefull and this survey is very cirious. I ' ve never seen a blog that demand a survey for this actions. very curious... Spice Incense
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 2. 2019
I have not any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us. Baby photography
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 2. 2019
I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative.. globe lighting
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 2. 2019
I'm glad I found this web site, I couldn't find any knowledge on this matter prior to.Also operate a site and if you are ever interested in doing some visitor writing for me if possible feel free to let me know, im always look for people to check out my web site. 안전공원
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. 007onlinecasino
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. 007onlinecasino
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. 007onlinecasino
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 2. 2019
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post. home pull up bar
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 2. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. voyance par telephone gratuite
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. home pull up bar
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 2. 2019
I found that site very usefull and this survey is very cirious. I ' ve never seen a blog that demand a survey for this actions. very curious... jackpotmaker.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 2. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. iloveonlinecasinos.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 2. 2019
Wow i can say that this is another great article as expected of this blog.Bookmarked this site.. casino-automatenspiele.org
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. onlinecasino24
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 2. 2019
This is my first time i visit here and I found so many interesting stuff in your blog especially it's discussion. thank you. onlinelottospielen
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 2. 2019
This is really a nice and informative. containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it. lotto2000.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. sportwetten-guide
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. sportwetten-online
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. sportwetten-online
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. Parrish Pool Repairs
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. Palmetto Pool Repairs
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. social media management
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 3. 2019
This is a brilliant blog! I'm very happy with the comments!.. visitor lanyards
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 3. 2019
This is a brilliant blog! I'm very happy with the comments!.. visitor lanyards
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 3. 2019
I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here. security company bromsgrove
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 3. 2019
I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here. security company shrewsbury
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 3. 2019
I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don’t know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog, I will keep visiting this blog very often. Mehr herausfinden
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 3. 2019
This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. Mehr herausfinden
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 3. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. Fashion sunglasses
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 3. 2019
i am always looking for some free stuffs over the internet. there are also some companies which gives free samples. inflatable rentals cincinnati
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 3. 2019
I read that Post and got it fine and informative. Cannaline
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 3. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. https://idealizowane.wordpress.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 3. 2019
Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon! Cannaline
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 3. 2019
very interesting post.this is my first time visit here.i found so many interesting stuff in your blog especially its discussion..thanks for the post! Mehr herausfinden
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 3. 2019
I am unable to read articles online very often, but I’m glad I did today. This is very well written and your points are well-expressed. Please, don’t ever stop writing. Amber Park floor plan
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 3. 2019
I am unable to read articles online very often, but I’m glad I did today. This is very well written and your points are well-expressed. Please, don’t ever stop writing. Amber Park floor plan
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 3. 2019
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. epoxy injection crack repair cost
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 3. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. 100 Treatises
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 3. 2019
I felt very happy while reading this site. This was really very informative site for me. I really liked it. This was really a cordial post. Thanks a lot!. Canadian Grandma Blog
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 3. 2019
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information... https://thietkeinandep.com/
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 3. 2019
Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot. grilling gloves
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 3. 2019
I have bookmarked your blog, the articles are way better than other similar blogs.. thanks for a great blog! corsi acquari online,
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 3. 2019
I have bookmarked your blog, the articles are way better than other similar blogs.. thanks for a great blog! corsi acquari online,
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 3. 2019
Thanks you very much for sharing these links. Will definitely check this out.. ontent marketing trinidad
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 3. 2019
Thanks you very much for sharing these links. Will definitely check this out.. ontent marketing trinidad
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 3. 2019
Thanks you very much for sharing these links. Will definitely check this out.. ontent marketing trinidad
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 3. 2019
Wonderful article, thanks for putting this together! This is obviously one great post. Thanks for the valuable information and insights you have so provided here. Blumenwiese
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 3. 2019
I read your blog frequently and I just thought I’d say keep up the amazing work! entry level jobs
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 3. 2019
That is really nice to hear. thank you for the update and good luck. The Tribune World
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 3. 2019
That is really nice to hear. thank you for the update and good luck. The Tribune World
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 3. 2019
I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think. Drain Repair Mississauga
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 3. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. search engine optimization analysis
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
24. 3. 2019
I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. https://www.donerightdemo.com/excavation-vancouver/
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
25. 3. 2019
Great survey, I'm sure you're getting a great response. Pella entry doors
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 3. 2019
thanks for the tips and information..i really appreciate it.. Hendersonville Tree Trimming
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 3. 2019
I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here. Kensington escorts
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 3. 2019
Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot. probate professional la
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 3. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. local web designer
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 3. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. nba 2k17 app store free
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 4. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. SEO Company Los Angeles
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 4. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. Como bajar de peso en un mes
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 4. 2019
If more people that write articles really concerned themselves with writing great content like you, more readers would be interested in their writings. Thank you for caring about your content. ADHD graphics
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 4. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. submissive escort
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 4. 2019
It is imperative that we read blog post very carefully. I am already done it and find that this post is really amazing. Roman candles
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 4. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. makeup artist diploma
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 4. 2019
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. nealmurdock.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 4. 2019

Your texts on this subject are correct, see how I wrote this site is really very good. 토토사이트

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 5. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. independent london escort
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 5. 2019
This is really a nice and informative. containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it. international transportation
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 5. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. Indy Psychic Readings
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 5. 2019
It is a great website.. The Design looks very good.. Keep working like that!. Towing Plainfield
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 5. 2019
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post. MyLongDistanceLove
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 5. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. Commercial heating cooling Troy Michigan
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 5. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. shirts printing of corporate company
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 5. 2019

It's a Toto site that gives users the winning amount of bets with their solid financial power and watches the users with their fair share.토토사이트

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 5. 2019

Approximately 10 years ago, the private toto site was created one by one and started making huge profits.사설토토사이트

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 5. 2019

Toto Veteran has a lot of investment and management to introduce safe playground of "private toto site". I would like to introduce to you "Safe Toto Site"사설토토사이트

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 5. 2019

Only the goods in the original are handled, and the same design is the best among the models on the market. Fabric is the quality of the subsidiary goods.레플리카

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 5. 2019

In Europe, where football is the most popular sport, the status of the Champions League pierces the sky, which is explained in one of the following videos챔스중계

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 5. 2019

In Europe, where football is the most popular sport, the status of the Champions League pierces the sky, which is explained in one of the following videos챔스중계

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 5. 2019

Major league baseball schedules are seasonal, with one season starting from the opening day to the last Sunday in September or the first Saturday in October.MLB중계

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 6. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. Fast Towing Service
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 6. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. international freight forwarding
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 6. 2019
I am definitely enjoying your website. You definitely have some great insight and great stories. international freight forwarding
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 6. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. international freight forwarding
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 6. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. international freight forwarding
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 6. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. international haulage
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 6. 2019
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post. page
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 6. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. shutterfly
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 6. 2019
Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot. m88
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 6. 2019
These are some great tools that i definitely use for SEO work. This is a great list to use in the future.. geile sex filmpjes
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 6. 2019
Your website is really cool and this is a great inspiring article. Thank you so much. How to get over a break-up
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 6. 2019
If you set out to make me think today; mission accomplished! I really like your writing style and how you express your ideas. Thank you. Cotentin Web Design
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 6. 2019
If you set out to make me think today; mission accomplished! I really like your writing style and how you express your ideas. Thank you. Cotentin Web Design
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 6. 2019
Friend, this web site might be fabolous, i just like it. Blank Canvas
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 6. 2019
i am for the first time here. I found this board and I in finding It truly helpful & it helped me out a lot. I hope to present something back and help others such as you helped me. automated phone calls
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 7. 2019
I gotta favorite this website it seems very helpful . Cheap Windows Hosting
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 7. 2019
This article gives the light in which we can observe the reality. This is very nice one and gives in depth information. Thanks for this nice article. Artificial turf
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 7. 2019
I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here. gépszállítás biztonságosan
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 7. 2019

<a href="https://ufc242livestream.com">watch ufc 242 for free</a>

<a href="https://ufc242-ufc.com">ufc 242 free live stream</a>

<a href="https://ufc242.org">ufc 242 live free</a>

<a href="https://ufc242.stream">UFC 242 Live</a>

<a href="https://ufc242stream.live">ufc fight pass</a>

 

watch ufc 242 for free

ufc 242 free live stream

ufc 242 live free

UFC 242 Live

ufc fight pass

ufc 242 live stream

Watch UFC 242 Live

ufc 242 live stream

UFC 242 streaming

Watch UFC 242 Live Stream Online

UFC 242 Tickets

ufc 242 online

ufc 242 time

ufc 242 fight card

streaming ufc 242

ufc fight pass

live stream ufc 242

ufc 242 free live stream

Streaming ufc 242

Watch ufc 242 online

About ufc 242

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 7. 2019

ufc 242 free live stream ufc 242 live free UFC 242 Live ufc fight pass

 

watch ufc 242 for free

ufc 242 free live stream

ufc 242 live free

UFC 242 Live

ufc fight pass

ufc 242 live stream

Watch UFC 242 Live

ufc 242 live stream

UFC 242 streaming

Watch UFC 242 Live Stream Online

UFC 242 Tickets

ufc 242 online

ufc 242 time

ufc 242 fight card

streaming ufc 242

ufc fight pass

live stream ufc 242

ufc 242 free live stream

Streaming ufc 242

Watch ufc 242 online

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 7. 2019
Thanks for sharing the post.. parents are worlds best person in each lives of individual..they need or must succeed to sustain needs of the family. customized transport and logistics solutions
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 7. 2019
Great knowledge, do anyone mind merely reference back to it club control
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 7. 2019
I read a article under the same title some time ago, but this articles quality is much, much better. How you do this.. Aristotle Financial Services
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 7. 2019
I read a article under the same title some time ago, but this articles quality is much, much better. How you do this.. Aristotle Financial Services
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 7. 2019
This is really a nice and informative, containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it, Motorhome en Valencia
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 7. 2019
PowerTV, which provides free sports videos, is a secure sports TV that can be viewed free of charge without login 해외스포츠분석
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 7. 2019
PowerTV, which provides free sports videos, is a secure sports TV that can be viewed free of charge without login 해외스포츠분석
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 7. 2019
Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly that love and read more on this topic. If possible, such as gain knowledge, would you mind updating your blog with additional information? It is very useful for me. nintendo games
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 7. 2019
Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly that love and read more on this topic. If possible, such as gain knowledge, would you mind updating your blog with additional information? It is very useful for me. nintendo games
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 7. 2019
Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer!.. chatrandom
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 7. 2019
Its a great pleasure reading your Washer Repair post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. A DiChristopher Appliance Service
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 7. 2019

<a href="https://ufc240stream.com">ufc 240 live streaming</a>

<a href="https://ufc239stream.com">ufc 240 live stream</a>

 

ufc 240

ufc 240 ppv

UFC 240 live

ufc 240 stream

watch UFC 240

ufc 240 stream

ufc 240 live stream

ufc 240 watch online

watch ufc 240 online

ufc 240 live streaming

how to watch ufc 240

ufc 240 live mobile stream

ufc 240 live stream online

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 7. 2019

UFC 240 live, ufc 240 stream, watch UFC 240,ufc 240 live stream, UFC 240 live, ufc 240 live streaming, ufc 240 watch online, watch ufc 240 online, UFC 240 live streaming, how to watch ufc 240, ufc 240 live mobile stream, ufc 240 live stream online, ufc 240, ufc 240 ppv

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 7. 2019
NeneCop, which is famous for EQ verification, is safe and thoroughly verified to help you use it more easily and safely. 토토사이트
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 7. 2019
I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here. Buy Instagram Followers
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 7. 2019
Awesome and interesting article. Great things you've always shared with us. Thanks. Just continue composing this kind of post. miner bitcoin
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 8. 2019
I am very happy to discover your post as it will become on top in my collection of favorite blogs to visit. https://din-psykolog.dk
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 8. 2019
Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts. Inpatient mental health treatment
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 8. 2019
Thanks for posting this info. I just want to let you know that I just check out your site and I find it very interesting and informative. I can't wait to read lots of your posts. Inpatient mental health treatment
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 8. 2019
If you search Google for TutuTV, you will get a sports video TV that you can watch for free. Watch for free믈브중계
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 8. 2019
PowerTV, which provides free sports videos, is a secure sports TV that can be viewed free of charge without login 해외축구중계
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 8. 2019
Gangaur Realtech is a professionally managed organisation specializing in real estate services where integrated services are provided by professionals to its clients seeking increased value by owning, occupying or investing in real estate. 토토사이트
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 8. 2019
I found your this post while searching for some related information on blog Washer & Dryer Repair...Its a good post..keep posting and update the information. Kopp Dental Elmhurst Dentist
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 8. 2019
I found your this post while searching for some related information on blog Washer & Dryer Repair...Its a good post..keep posting and update the information. Kopp Dental Elmhurst Dentist
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 8. 2019

Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates. 안전놀이터

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 9. 2019
Through this post, I realize that your great information in playing with every one of the pieces was exceptionally useful. I advise this is the primary spot where I discover issues I've been scanning for. You have an astute yet alluring method for composing. 메이저놀이터
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 9. 2019

<a href="https://ufc242livestream.com">Khabib vs Poirier Live Stream</a>

<a href="https://ufc242-ufc.com">ufc 242 live stream</a>

<a href="https://ufc242.org">ufc 242 live stream</a>

 

Khabib vs Poirier Live Stream

ufc 242 live stream

ufc 242 live stream

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 9. 2019

https://ufc242livestream.com

https://ufc242-ufc.com

https://ufc242.org

 

Khabib vs Poirier Live Stream

ufc 242 live stream

ufc 242 live stream

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 9. 2019

How to Watch UFC 243 Live Stream Free Online

UFC 243: Whittaker vs Adesanya Ultimate Fighting Championship is expected to take place on October 5, 2019, at Marvel Stadium in Melbourne, Australia.

 

click here to watch now >> https://ufc243s.com

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 9. 2019
If your looking for Online Illinois license plate sticker renewals then you have need to come to the right place.We offer the fastest Illinois license plate sticker renewals in the state. gutter cleaning
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 9. 2019
We are tied directly into the sate’s renewal database which allows us to process your request almost instantly. site de rencontre gratuit
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 9. 2019

watch dallas cowboys live stream

patriots live stream

watch nfl games live

watch nfl games live online

 

<a href="https://dallascowboyslivestream.com">watch dallas cowboys live stream</a>

<a href="https://patriotslivestreams.com">patriots live stream</a>

<a href="https://nflstream2019.com">watch nfl games live</a>

<a href="https://myfootballstaff.com">watch nfl games live online</a>

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 9. 2019

How to Watch UFC 243 Live Stream Free Online

 

UFC 243: Whittaker vs. Adesanya is an upcoming mixed martial arts event produced by the Ultimate Fighting Championship that is expected to take place on October 6, 2019 at Marvel Stadium in Melbourne, Australia.

 

Click here to watch now >> https://ufc243.live/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 9. 2019

Watch GGG vs Derevyanchenko Live Stream Boxing Free Fight Online on DAZN. Gennadiy Golovkin and Sergiy Derevyanchenko will clash for the vacant IBF World Middleweight title on Saturday October 5 at Madison Square Garden in New York, live on DAZN, in a fight brought to you by GGG Promotions and Matchroom Boxing USA

 

Click here to watch now >> https://gggvsderevyanchenkofight.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 9. 2019

How to Watch MLB World Series 2019 Live Stream Baseball Game ESPN+ Online

Click here to watch now >> https://worldseriesgame2019.com

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 9. 2019

How to Watch UFC 243 Live Stream Free Online

 

Click here to watch now >> https://ufc243.live

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 9. 2019
Ideal for celebrations, events and tours, what better way to travel in style than in your very own Perth party bus. Whatever the occasion, Bust-A-Move is your sophisticated solution to transporting you and your guests safely to your desired destination, all whilst having fun with your guests in a fully decked out party bus. PARTY BUS PERTH
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 9. 2019
Ideal for celebrations, events and tours, what better way to travel in style than in your very own Perth party bus. Whatever the occasion, Bust-A-Move is your sophisticated solution to transporting you and your guests safely to your desired destination, all whilst having fun with your guests in a fully decked out party bus. PARTY BUS PERTH
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 9. 2019
d’Vine Wine Tours is a new and exciting tour company that was launched in Winter 2013. Ewen and Breana Lawrie are the proud team behind the opening of this fresh, youthful and crisp take on the wine tourism industry. Both born and bred in Perth, they fell in love with Western Australia’s lush South West region swan valley
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
25. 9. 2019

How to Watch UFC 243 Live Stream Free Online

 

UFC 243: Whittaker vs. Adesanya is an upcoming mixed martial arts event produced by the Ultimate Fighting Championship that is expected to take place on October 6, 2019 at Marvel Stadium in Melbourne, Australia.

 

Click here to free watch now >> https://twitter.com/ufcstreamlives

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 9. 2019
Composing with style and getting great compliments on the article is very hard, to be honest.But you've done it so serenely and with so cool feeling and you've nailed the activity. This article is had with style and I am giving great compliment. Best! water restoration near me
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 9. 2019

How to Free Watch UFC 243 Live Stream Free Online

 

Click here to watch now >> https://www.sportingever.com/watch-ufc-live/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 9. 2019
Composing with style and getting great compliments on the article is very hard, to be honest.But you've done it so serenely and with so cool feeling and you've nailed the activity. This article is had with style and I am giving great compliment. Best! plumber near me
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 9. 2019
It's late finding this act. At least, it's a thing to be familiar with that there are such events exist. I agree with your Blog and I will be back to inspect it more in the future so please keep up your act. 소액결제현금화
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 10. 2019
Cheap and cheap way to buy the latest mobile phone at the lowest price in Daejeon Click to enter 대전스마트폰시세
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 10. 2019

Watch Now Rodeo 2019 Live Stream Online. You can catch all the action for only free signup including All-Access to over hundreds LIVE Rodeo events.

 

Click here to watach now >> https://infrlive.com

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 10. 2019
It's really nice and meanful. it's really cool blog. Linking is very useful thing.you have really helped lots of people who visit blog and provide them usefull information. 안전공원
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 10. 2019
First You got a great blog .I will be interested in more similar topics. i see you got really very useful topics, i will be always checking your blog thanks. 메이저토토사이트
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 10. 2019
Very informative post ! There is a lot of information here that can help any business get started with a successful social networking campaign ! 조루수술
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 10. 2019

How To Watch UFC 244 Live Online

Nate Diaz will take on Jorge Masvidal in a Lightweight Championship title main event on Saturday night in UFC 244 Live.

 

Click here to watch now >> https://ufc244s.com

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 10. 2019
I should need to thank you for the undertakings you have made in forming this article. I am believing a comparative best work from you later on as well. Honestly your test composing limits has pushed me to start my own specific Blog Engine blog now. Amazingly the blogging is spreading its wings rapidly. Your survey is a fine instance of it. bk88
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 11. 2019
The author is energetic about acquiring wooden furniture on the web and his investigation about best wooden furniture has realized the plan of this article. bk8
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 11. 2019
The author is energetic about acquiring wooden furniture on the web and his investigation about best wooden furniture has realized the plan of this article. bk8
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 11. 2019

It has totally moved to crown Singapore's southern shores and no ifs ands or buts set her on the general guide of private striking center interests. In any case I scored the a more unmistakable number of centers than I ever have in a season for GS. I figure you would be not skilled find some person with a relative consistency I have had in the midst of the time so I am content with that. 그래프게임

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 11. 2019

How To Watch Presidents Cup 2019 Live Stream Golf Online  https://presidentscup2019s.com

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 11. 2019
NFR 2019 TV Schedule

The National Finals Rodeo 2019 schedule for this year’s already published. It was going to be jam-packed with amazing events and special nights: https://nfrrodeolive.com/

https://nationalfinalsrodeoinfo.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 11. 2019
Simply unadulterated splendor from you here. I have never expected something not as much as this from you and you have not frustrated me by any stretch of the imagination. I assume you will keep the quality work going on. busqueda y localización de personas
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 11. 2019
This is a great post I seen because of offer it. It is truly what I needed to see seek in future you will proceed after sharing such a magnificent post. 안전토토사이트
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 11. 2019

How to Watch <a href="https://worldjuniors2020live.com"> World Juniors 2020 Live Stream </a> Online

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 11. 2019

How to Watch World Juniors 2020 Live Stream Online   https://worldjuniors2020live.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 11. 2019
Its most noticeably awful piece was that the product just worked discontinuously and the information was not exact. You clearly canot go up against anybody about what you have found if the data isn't right. 카지노사이트

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback