„Architecture has become too important to be left to architects“ #reSITE2016

I studenti knihovnictví se můžou zúčastni konference o urbanismu a architektuře. 

reSITE je mezinárodní platforma pro sdílení nápadů jak vytvořit odolná a konkurenceschopná města příjemná k životu.

reSITE.cz

Tématem pátého ročníku konference reSITE 2016 byla Města a migrace. Ve městech bude žít čím dál více lidí a nárůst obyvatel je něčím, s čím se při jejich plánování musí počítat.

Migration is not diversion, it´s normal – that´s how cities came to be.

— Saskia Sassen

DEN 1

Saskia Sassen, „socioložka měst“ a první hlavní přednášející, ve svém spíše filozofickém úvodním příspěvku mluvila o charakteru města a o různých důvodech migrace, při kterých někdy nejde o lepší život, ale holý život.  

Po každé hlavní přednášce následovala desetiminutová diskuze, jejímž moderátorem byl další odborník – v případě Saskie Sassen jím byl Michael Žantovský. Sám položil několik otázek a pak se obrátil k publiku.

Michael Kimmelman, kritik architektury z The New York Times, propojil téma migrace s klimatickými změnami.

Vedle hlavních a speciálních příspěků byly dalším formátem diskuzní panely s krátkými prezentacemi (1 na 10 minut) a následnou diskuzí, do které se zapojili i hlavní a speciální přednášející. Díky různým formátům a krátkým přednáškám se na pódiu v pouhých dvou dnech stihlo objevit neuvěřitelné množství odborníků. První z těchto panelů  moderoval Jan Macháček a přednášky se týkaly projektů pracujících s migranty – platformy Eurocities pro sdílení dobré praxe mezi městy EU,  Centra pro pomoc migrantům a uprchlíkům v Tel Avivu Mesila a Centra podpory cizinců v Gdaňsku.

Krister Lindstedt (první přednášející architekt) popisoval projekt stěhování celého města – Kiruna, důlní město za polárním kruhem s 23 tisíci obyvateli, se kvůli těžbě bude muset přesunout. Jak něco takového naplánovat? Fascinující ukázka foresightu.

Další sekce se jmenovala „městský kombajn“ (v angličtiněurban combine) a obsahovala 5 krátkých prezentací, s automaticky přepínanými slajdy (zní to povědome? Pecha Kucha bez licence). Moderoval ji Osamu Okamura (ten hodný bratr) a prezentovalo se

  • komunitní centrum v Českých Budějovicích,
  • škola městského plánování a designu na Ukrajině CANactions,
  • Centrum pro umění a urbanistiku v Berlíně (ZK/U),
  • iniciativa Refugees Welcome (mluvili o ní zakladatelné z Berlína),
  • UX připravované reSITE platformy (Zdeněk Lanc).

Už jsem zmiňovala, že to bylo intenzivní a bylo toho opravdu hodně? Dalším blokem byl opět diskuzní panel, tentokrát na téma inkluzivního designu. Představena byla platforma CatalyticAction a komunitní centrum Pakhuis de Zwijger v Amesterdamu. Australan Marcus Westbury se nechtěl dívat na nevyužité prostory v jeho rodném Newcastlu a přišel s projektem, který do opuštěných ulic opět dostat život díky pronájmu mladým tvůrcům. Hlavním sdělením jeho přednášky bylo začít hned – nepromýšlet tři roky strategii ideálního využití, ale začít s tím, co jde a zapojit co nejvíc lidí. 

Druhým hlavním přednášejícím a posledním pro první den byl Martin Rein-Cano, architekt městského parku Superkilen v Kodani – fantastického a surreálného copy/paste parku, oázy chaosu. 

Reklamní poutače, socha buvola, autobusová zastávka, písek a další předměty jsou replikami předmětů z celého světa, které byly vytrženy ze svého původního kontextu a znovu poskládány do cizího prostředí, ve kterém ztrácí svůj původní význam, získávají nový a stávají se připomínkou kulturní diverzity města.

--- Pokračování (doufám) příště ---

Fotogalerie

Štítky: konference
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

11 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 3. 2019

Good day! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing! free high authority backlinks

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 7. 2019

It's suitable time to make a few arrangements for the future and the time has come to be glad. I have perused this post and on the off chance that I might I be able to wish to propose you few intriguing things or exhortation. Maybe you could compose next articles alluding to this article. I craving to peruse considerably more things about it!  iDigitalTrends

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 7. 2019

Your website is really cool and this is a great inspiring article. 안전토토

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 7. 2019

A person necessarily lend a hand to make critically posts I might state. This is the very first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the analysis you made to create this actual put up extraordinary. Excellent process! 먹튀 폴리스

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 7. 2019

To say that I like Tom Cruise personally would be a lie, but dammit, he makes entertaining films. 먹튀폴리스

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 7. 2019
I am very grateful for the content presented on this site, work very well done, congratulations

<a href=" https://meudaytrade.com/figuras-graficas-da-analise-tecnica/">figuras gráfica na análise técnica</a> 

<a href="https://ganharrendaextra.com/ ">renda extra em casa</a> 

<a href="https://planilhadaytrade.com/">planilha day trade</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 7. 2019

Skvělé informace. Navštivte můj web https://www.wponeapp.com/cs/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 8. 2019

Awesome and interesting article. Great things you've always shared with us. Thanks. Just continue composing this kind of post.  adelaide epoxy

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback