Audioknihy jako „nové médium“

Článek navazuje na text Audioknihy - co je nového? a shrnuje další část diplomové práce zabývající se audioknihami. Přesněji audioknihy jako nové médium, což zahrnuje mluvené slovo, které je možné získat bez média. Vznikají tak i různé aplikace, služby a portály.

„Knihy už se dnes nečtou, nechají se předčítat"[1].

 

Audioknihy dnes zažívají díky svému přizpůsobení trhu svůj malý rozkvět. Jelikož je možný poslech nejen dřívějším klasickým způsobem - ale i na chytrých telefonech, tabletech a dokonce i čtečkách knih. Přizpůsobení proběhlo tím, že audioknihy se stávají pro tento způsob poslechu beznosičovými. Což znamená, že existují jako samostatný audio soubor bez média. Samozřejmě v e-shopech se nachází i klasicky s nosičem a bookletem. Díky tomu se podle mého názoru mají šanci „znovu chytit". Nejprve to byly gramofonové desky, poté MC, CD a teď je to audiokniha bez nosiče, která zase takou novinkou není. Protože hudební soubory existují již delší dobu.

Čísla prodejnosti stoupají, a tak se stává, že audioknihy ve formě stahování vytlačují klasické CD. Čísla tržeb v minulém roce o 10% ukazují, že lidí mají stále větší zájem o audioknihy a celkový počet audioknihy ukazuje, že se produkce od roku 2007 do 2010 zdvojnásobila, říká APA[2] . Čísla stahování audioknih také zaznamenaly větší měsíční zisky - například v únoru to bylo 36,7 % podle AAP[3]. Nejvíce lidí, kteří stahují soubory, jsou ve věku od 17 do 34 let - ti jsou považováni za mladou a nenasytnou generaci, která si již na stahování audioknih navykla a stávají se tak celoživotními posluchači a nákupčími. Prodejnost závisí hlavně na tom, o jaký titul se jedná. Takže některé se prodávají v desítkách kusů, jiné po stovkách, ale najdou se i audioknihy, které se prodávají v tisících.

Stahování dokumentů a souborů je považováno za činnost, provozovanou uživateli skrze internet. Nejprve se musí soubory nahrát na internet a poté následuje činnost sdílení a stahování koncovými uživateli. Pro stahování existují různé legální, ale i nelegální cesty. Nejčastěji je do této činnosti zapojena mladší a střední generace. Pro nejmladší generaci - což jsou děti, zase není nejlepší stahování, jelikož si pak nemusí vážit celku - například u audioknih bookletů.

Nelegální stahování je velký problém, i když dnes se již s tímto problémem bojuje. Přichází tak totiž o zisky nakladatelé, filmový tvůrci, ale samozřejmě i vydavatelé audioknih. Bohužel je situace taková, že zdrojů pro nelegální stahování je velké množství a není tedy snadné všechny servery objevit a poukázat na jejich protizákonné jednání. A lidé tento způsob získávání souborů využívají čím dál tím častěji. Nejčastěji to jsou velcí provozovatelé serverů, ale i fóra, kde uživatelé sdílejí navzájem odkazy anebo přímo soubory.

Oproti tomu je  legální stahování cestou, kterou mohou ušetřit obě strany. Mohou to být buď legální audioknihy zdarma nebo audioknihy za finanční obnos. Pokud se jedná o stahování zdarma, často to bývají starší literární kousky, které mnohdy bohužel zajímají jen malou skupinu lidí. Tím mám na mysli projekt Českého rozhlasu nebo dobrovolníky namluvené pohádky, projekt Librivox apod. Často vydavatelé nabízí části audioknih zdarma (ukázky, nebo jako Audiotéka, kapitolu). Jsou to audioknihy amatérsky nahrané, přičemž autoři literární předlohy si audioknihu nahrají nejčastěji sami. Také to jsou audioknihy v rámci nějakého projektu, které jsou po dobu časově omezenou přístupné pro volné a bezplatné stažení. Příkladem je audioknižní německý časopis s názvem HörBücher Magazín, kde si čtenáři (předplatitelé) mohou najít odkazy a hesla pro volné stažení audioknih. Součástí tohoto časopisu jsou i CD. Existují ale i portály, kde jsou odkazy na volně stažitelné audioknihy.

Jak udělat systém, který bude opravdu vyhovovat lidem a neskončí krachem jako server I-legalne.cz? Distributoři mohou dát nižší ceny, které uspokojí koncové uživatele, poněvadž budou platit méně a svůj produkt dostanou dříve. Jak ale určit tu správnou cenu audioknihy bez média? Často padají názory, že soubory jsou předražené. Musíme se ale zamyslet nad tím, jaké jsou výdaje za pořízením audioknih. A co když to jsou například audioknihy - nejčastěji pohádky - které jsou pouze v papírových bookletech nebo zdarma jako součást papírového časopisu nebo knihy.

A jakou zvolit platbu pro spokojenost zákazníků. Ti samozřejmě chtějí dostat svou zaplacenou audioknihu co nejdříve. Výhodou je, že odpadá proces distribuce média, který probíhal například přes poštu. Takže se celý proces zrychluje. Proto je ideální placení přes mobilní telefon, nebo platba kartou. To je nový model, který v České republice teprve vzniká, a lidé si na něj musí zvyknout. I když ho znají díky nákupům jiných věcí. V zahraničí funguje jakési předplatné na audioknihy nebo různé tarify, kde můžete stahovat audioknihy paušálně, například měsíčně.

V prostředí internetu je velmi důležitá ochrana souborů, které si legálně zakoupíme. Teď mám na mysli soubory, které zákazníci stahují ve formě mp3. U společnosti Audiotéka.cz je situace taková,

„že stažené soubory si můžete nahrát kamkoli, nejsou chráněny proti kopírování, ovšem nesou zakódovanou informaci o majiteli, respektive transakci. V případě nelegálního šíření tak lze dopátrat původce sdílení"[4].

Další ochranu má i SUPRAPHONline. Dříve se tak dělo formou DRM ochrany, která znemožní udělat kopii bez potřebného práva.

 

Audiotéka.cz a SUPRAPHONline - audioknihy bez média

 

V České republice vznikly v roce 2011 dva projekty Audioteka.cz a SUPRAPHONline, které si kladou za cíl, aby se lidé více naučili pracovat s audioknihou bez média. Audioteka.cz přidala na trh i aplikace pro mobilní telefony, což je u nás novinkou, a SUPRAPHONline je nejen obchodem pro audioknihy, ale i pro hudbu.

Nápad na Audiotéka.cz pochází z Polska, kde již před časem (v roce 2009) vznikla Audiotéka.pl. Naše česká Audiotéka vznikla díky velkoobchodu s knihami PEMIC BOOKS a.s. a firmou MDPL Sp. z.o.o, a to v listopadu loňského roku. Velký rozkvět zaznamenala Audiotéka s audioknihou Steveho Jobse - tu začala distribuovat týden před nosičovou verzí a během prvního dne prodeje se stala nejprodávanější audioknihou na serveru. Na něm můžeme audioknihy vybírat podle klasických kategorií, názvů apod., ale jsou řazeny i do tzv. sbírek. Ty jsou seřazeny podle oblastí, které by mohly posluchače zaujmout - Večerníčky, Klasické minimum, Audioknihy ve slovenském jazyce, Na ryby či Kapitola zdarma. Ta nám nabízí delší ukázku audioknihy pro další rozhodnutí, zda audioknihu koupit či ne. Dostupné jsou soubory ve formátu mp3 chráněné speciální ochranou tzv. speciálního vodoznaku. Soubory si můžeme rovnou stáhnout do počítače anebo je uchovávat v sekci „Moje Polička". Ta má za úkol shromažďovat naše zakoupené audioknihy. Dostaneme se k nim díky přihlášení a „znovu připravení mp3". Tým Audiotéky.cz pracuje s tím, že lidé si rádi dělají své sbírky koupených záznamů. Platba je možná díky platební bráně PayU a platebnímu systému PayPal. Novinkou je platba pomocí zaslání SMS zprávy. Důvodem, proč je projekt tak inovativní, je možnost použití aplikací pro operační systémy Android, iOS, iPhone, iPad. Audioteka.cz je činná jak na sociálních sítích, tak i na svém blogu.

 

 

 

Obr. č. 1 - Logo projektu Audiotéka.cz[5]

 

Český trh s audioknihami je pro nás posluchače velmi důležitý, rozhodla jsem se tedy popsat aplikace od Audiotéka.cz. Ta chystá i další rozšíření aplikace pro Blackberry, Samsung, Symbian, Microsoft OS Phone apod. Výhodou je čeština a také to, že je aplikace zdarma.

 

Android

Aplikaci jde stáhnout hned třemi způsoby. Pomocí QR kódu (ten nás zavede na Android Market), přímo v Android Marketu (vyhledáním Audiotéka.cz) nebo přes webovskou domovskou stránku aplikace. Aplikace je zdarma, poté se platí audioknihy.

 

Funkce aplikace jsou:

  • „Automatické záložky - zapamatování kde došlo k přerušení
  • Automatická pauza - při hovoru, odpojení sluchátek apod.
  • Kapitola zdarma - zda zákazník opravdu chce audioknihu koupit
  • Poslech se zamčenou obrazovkou
  • Stahování knih - umístěných na Poličce, přehrávání ihned po první stažené audioknize, stahování na pozadí"[6].

 

         

 

Obr. č. 2a a 2b - Audiotéka.cz na Androidu[7]

 

Pro Apple - iPhone

Pro přehrávání audioknih v přístrojích Apple je nutné mít nainstalovanou aplikaci iAudioteka. Je možné ji stáhnout načtením QR kódu anebo vyhledáním v App Store. Aplikace je zdarma, audioknihy se nakupují v App Store.

 

Funkce aplikace jsou stejné jako u Androidu, jen přibyly další doplňující:

  • „Platba na iTunes - nákup skrze kreditní kartu.
  • Uživatelské záložky - vlastní záložky s jejich editací"[8].

 

   

Obr. č. 3a a 3b - Audiotéka.cz na iPhone[9]

 

 

Jedním z nejnovějších projektů je SUPRAPHONline, který je produktem vydavatelství Supraphon, jež na našem trhu působí již od roku 1932. SUPRAPHONline vznikl 24.11 2011 jako popud pro nový trend záznamu hudby, audioknih bez média. Supraphon se nesoustředí pouze na mluvené slovo, ale i na hudbu jak populární, tak i vážnou. Velkou novinkou je to, že si posluchač může stáhnout celé album nebo samostatně jednu kapitolu. U každé audioknihy jsou informace o albu, stopáž, cena, žánr, vydání, interpreti a autoři. Součástí anotace jsou i ilustrační ukázky. Také je možnost prohlédnout si nejprodávanější alba, skladby, novinky nebo alba vyfiltrovat. Audioknihy je možné získat jak ve formátu mp3, tak v novém FLAC + mp3.

„Jedná se o bezztrátový audio kompresní formát, který není mezi běžnými uživateli tak známý, jako například rozšířený formát mp3. Hudebním fandům, kteří na něm oceňují zejména jeho velmi vysokou kvalitu, je ale důvěrně známý. Jeho kvalita je dána nulovou ztrátou audio informací při kompresi. Ztrátové formáty, jako je například zmíněný formát mp3, fungují na principu vypouštění části informace, která je pro poslech nejméně podstatná"[10].

Nabídka tohoto formátu má vyšší cenu. Stažené audioknihy jsou určeny jen pro vlastní potřebu, takže je jejich kopírování a sdílení souborů zakázáno. Platba je možná buď přes mobilní telefon anebo PayU, platební kartou, běžným nebo rychlým převodem, hotovostní platbou na terminálech Sazka, přepážkách České pošty nebo poštovní poukázkou. Možností je i předplatné, kde si nabijete částku, z které je potom čerpán kredit.

Rozhodla jsem se aplikaci od Supraphonu použít, a tak jsem si zakoupila část audioknihy. Chtěla jsem využít platbu přes mobilního operátora, ale na telefon mi sms zprávou dorazil odkaz, který mně již nešel otevřít. Proto jsem se rozhodla pro platbu jiným způsobem, a to přes platební kartu. Zde již problém nebyl a ihned po zaplacení jsem měla možnost stáhnout kapitolu audioknihy a to opakovaně 5x.

 

 

 

 

 

Obr. č. 4 - SUPRAPHONline.cz[11]

 

Další novinkou jsou na Slovensku Rozprávky na zavolanie[12], které řadíme také do této skupiny - audiokniha jako nové médium. I když se nejedná o audio soubory přímo v přehrávači, ale fungují jako audioknihy na zavolání. Uživatelé zavolají na telefonní číslo, vyberou audioknihu a mohou ihned poslouchat například přes mobilní telefon. Je to jako chvilkové zabavení dětí na pár minut, jelikož v nabídce jsou většinou krátké pohádky od 5 do 20 minut. Cena se pohybuje kolem 8 korun za jeden poslech, nezáleží tedy, jak dlouhá je ukázka. V tomto případě jsou audioknihy brány jako propagace a služba navíc u slovenského mobilního operátora. V sousedním Slovensku vznikl v tomto roce i další portál pro stahování audioknih Audiolibrix.com

[13] „Sme stále mlado sa cítiacia skupina ľudí, ktorí milujú knihy, cestovanie, šport a samozrejme techniku. Pred rokmi sme zistili, ako ťažko sa dostávame ku knihám, ktoré by sme radi čítali, na ktoré buď nie je čas pri všetkom tom zhone, alebo podmienky sú menej než ideálne. Veľa šoférovania, veľa cestovania v tmavých či trasúcich sa dopravných prostriedkoch, voľné chvíle radšej strávené behaním, korčulovaním či iným športom a zrazu je deň preč a kniha zostáva opäť nedotknutá. Vtedy sme znovuobjavili stratený svet audiokníh, dakedy v detstve tak milovaný a zistili, ako nádherne sa nahovorené knihy vedia vtesnať tam, kde normálna kniha nemá šancu. Zrazu dochádzanie do práce či z práce sprevádzalo doslovné tešenie sa na "čítanie", beh sa stal príjemným fyzickým a zároveň mentálnym oddychom pri dobrej knihe a dlhé hodiny za volantom na cestách dobrodružstvom vo svete predstavivosti. Časom sme objavili, že mať knihy k dispozícii kdekoľvek a doslovne kedykoľvek by však bolo ešte príjemnejšie a tak sme sa rozhodli vybudovať servis, ktorý tu chýbal a ktorý sme si aj my vždy priali mať k dispozícii. Vybudovali sme teda audiolibrix - zážitok hovoreného slova."[14]

Soubory s audioknihami dávají knihám nový rozměr a hlavně další smysl chytrým telefonům, tabletům i čtečkám. Proto jsem se rozhodla vybrat příklady, které přiblíží audioknihy v těchto nových přístrojích spolu s aplikacemi, které jsou využívány. Určitě se v této části mé práce nebudu zmiňovat detailně o všech možných programech a aplikacích na poslech mluveného slova, ale slouží pro přehled k nové tématice.

 

 

Chytré mobilní telefony

 

Audioknihy do mobilních telefonů můžeme nahrát jako klasické mp3 nebo získat pomocí různých programů a aplikací. Ty můžeme koupit pomocí iTunes nebo v Android Marketu[15]. Předpokládá se, že budou vznikat i další aplikace a programy. Například Nokie chystá aplikace Nokia Reading, která by měla nabízet čtení elektronických knih, článků a audioknih.

 

Android Market

 

Slouží k nákupu aplikací pro systém Android. Můžeme do něho přistupovat díky internetu na počítači nebo přímo v přístroji. V Android Marketu[16] je možnost vyhledávání aplikace podle názvu, klíčových slov nebo v sekci Hudba a zvuk. Poté se uživatel může rozhodnout mezi aplikacemi placenými a těmi, které jsou zdarma. V Android Marketu nejsou jen aplikace, ale přímo audioknihy - ty jsou v sekci Knihy a referenční materiál.

 

Audible for Android - Audible, Inc[17]

Tato bezplatná aplikace není pro české audioknihy. Jedná se o jednoho z největších poskytovatelů mluveného slova. Audioknihy lze stahovat, vidět detailní popisy, záložky, spánkový režim, měnit vlastní tempo poslechu. Je možné i propojení s Facebookem, kde uživatelé mohou sdílet, co právě poslouchají.

 

Obr. č. 5 - Audible for Android[18]

MortPlayer Audio Books (beta) - Mirko Schenk[19]

Jednoduchý přehrávač pro audioknihy, který umí přehrávat jeden soubor, ale pracovat se složkami. Má sleeperttime, který ukládá poslední místo poslechu a tak je možnost si audio pustit znovu a ještě k tomu se nám posune o kousek zpět.

 

 

 

Obr. č. 6 - MortPlayer Audio Books (beta)[20]

 

 

Ambling BookPlayer

Specializovaný přehrávač Ambling BookPlayer[21] se snaží o to, aby audioknihy byly co nejjednodušeji přehrávané. Může být využíván na mobilních telefonech klasicky jako přehrávací zařízení. Součástí jsou tlačítka na přehrávání, vracení a přeskakování. Obsahuje funkci pro historii posledních míst v audioknize, které je uloženo i s datem a časem. Posluchač si může uložit i poznámky k zajímavým místům. V přehrávači jsou audioknihy vypisovány v abecedním pořadí bez ohledu na umístění souboru ve složkách. Přehrávač je placený.

 

Audiobooks - Traveling Classics[22]

Aplikace je oproti ostatním hodně graficky jednoduchá. Mezi její funkce patří stahování audioknih zatímco další posloucháte. Neobsahuje české audioknihy a je zdarma.

 

 

Obr. č. 7 - Audiobooks[23]           

 

Obr. č. 8 - Ambling BookPlayer[24]


iTunes

iTunes[25] se řadí mezi aplikace s možností organizace souborů, přehrávání videa a hudby. Audioknihy si uživatelé stahují přímo z iTunes nebo díky aplikacím jako je Audible.com apod. Pokud si však člověk nahraje audioknihu mimo iTunes, nastane problém, audiokniha se zařadí jako hudební soubor. Například aplikace Bookmarkt[26] všechny audioknihy zobrazí správně. Zatím se moc českých audioknih v iTunes nevyskytuje. Ke dni 17. 3. 2012 to je 15 audioknih[27] od vydavatelství Supraphon a Tympanum. Audioknihy jsou začleněny v sekci Audiobooks a jejich vyhledávání je možné jen podle autora, žánru.

 

 

Tablety a čtečky

Tablet je zařízení, které je považováno za malý přenosný počítač, s dotykovým dipleyem pro ovládání. Buď mohou být tablety s operačním systémem Android, Windows Mobile anebo Apple a další. Tablety mají svoji vnitřní paměť, ale audioknihy spolu s dalšími daty mohou být uloženy i na datových kartách. Mohou být připojovány bezdrátovým připojením anebo USB konektorem. Pro poslech audioknih je možno využít sluchátka nebo vestavěný reproduktor.

 

iPad

iPad je u nás velmi žádaný a využívaný. Má tedy různá využití - čtení, práce, relaxace a samozřejmě i poslech hudby a audioknih ve formátu AAC, ALAC a další. Přes App Store jsem do svého iPadu stáhla aplikace, které jsou zdarma. Pride Lite - Text Audiobooks, je audioknihou, kde můžeme vidět označený text, který nám je předčítán. Podle mého názoru výborná věc na učení cizích jazyků. Aplikace pro děti „Franklie Frog a Benjamin Blümchen" nejsou jen klasické audioknihy, ale děti mohou vidět text s pohybujícím se kurzorem a věci v místnostech, které jsou pohyblivé a ozvučené. „Mein Vater, sein Schwein und ich" obsahuje základní tlačítka pro její poslech. „Audiobooks" je aplikace, kde si můžeme vybrat jak mezi placenými, tak mezi audioknihami zdarma, které je možné stáhnout do přehrávače. Jsou členěny do podkapitol a jejich součástí je i krátká anotace.

 

Samsung Galaxy Tab 10.1

Je tablet, který byl představen v roce 2010. Ten jsem si vypůjčila, abych vyzkoušela mluvené slovo a aplikace. Jako první jsem do tabletu nahrála svoje vlastní audioknihy, které jsem měla uloženy ve svém notebooku. Nahranou audioknihu jsem do tabletu přesunula s použitím USB flash paměti. Audiokniha se zobrazila ve složce, při poklepnutí se audio otevřelo ve zvukovém přehrávači. Ten měl základní funkce jako hlasitost, pauza a přetočení. Dále jsem do tabletu díky Android marketu stáhla nějaké další aplikace pro poslech audioknih. Aplikaci Audiotéka se mi na tabletu podařilo nainstalovat a vyzkoušet. Nejprve to byla Kapitola zdarma, kde se ukázka začala přímo přehrávat v aplikaci s náhledem obalu a popisem příslušené audioknihy. Musela jsem přihlásit pod svým přihlašovacím jménem a vybraná část se mi ihned uložila do sekce Moje Polička. Přehrávání kapitoly vypadalo jako klasické přehrávání hudby. Přišel mi email, že na Poličce jsou připraveny soubory - z emailu je i možnost stáhnout do počítače nebo činnost stáhnutí vykonat přímo v tabletu, spolu s upozorněním, že kapitola je označena mým jménem. Poslech ukázky zdarma jsem vyzkoušela na audioknize Muži, kteří nenávidí ženy. Celkově ji hodnotím jako vynikající zemi českými aplikacemi. Druhou zkoušenou aplikací na tabletu Samsung byla aplikace „Audible" pro Android. Jelikož nemám vytvořený učet, rozhodla jsem se využít zkušební verze - je možné se rozhodnout, zda to bude verze pro Anglii a Irsko nebo Německo, Rakousko a Švýcarsko anebo USA. V aplikaci je možnost vyzkoušet si poslech audioknihy. Obsahuje jak anglické, tak německé audioknihy. Je možné změnit jak rychlost předčítání, tak se podívat na obal audioknih. Audioknihu je možné znovu pustit na přerušeném místě a posouvat o 30 vteřin dopředu nebo dozadu.

 

„Čtečky elektronických knih jsou elektronická zařízení, na kterých lze pohodlně číst textové informace - knihy a vlastní dokumenty. Hlavní výhoda oproti jiným zařízením, jako jsou mobilní telefony, notebooky, monitory apod., je v použití jiné technologie zobrazování.

Používá se displej s technologií elektronického inkoustu. Text zobrazený na takovém displeji je vysoce kontrastní a čitelný za jakýchkoliv světelných podmínek. Čtení na displeji z elektronického papíru se velmi podobá čtení z klasického papíru a není namáhavé pro oči"[28].

Když mluvíme o čtečkách knih, jejich hlavním cílem jsou e-booky, takže audioknihy jsou pouze doplňkovou funkcí. Nahráváme je díky USB portům nebo díky nové službě (Audible.com) přes wi-fi. Čtečky obsahují i výstupy pro sluchátka. Amazon prodává audioknihy ve spolupráci s Audible.com[29], ty lze získat i díky projektu Gutenberg.org[30]

 

Kindle 3

Čtečka Kindle 3 má v nabídce přístup k audioknihám od Audible. Audioknihy jde nahrávat i přes USB flash port. Nabídka práce s audioknihami je základní, nejdou přidávat záložky, ale pamatuje si, kde uživatel přestal s poslechem a poté je možné následné znovupřehrávání.

Zdroje:

 

Android Market [online]. 2011 [cit. 2012-02-15]. Dostupné z: https://market.android.com/

 

APPLE INC. iTunes [online]. 2012 [cit. 2012-04-11]. Dostupné z: http://www.apple.com/itunes/

 

Audible.com: An Amazon company [online]. © 1997 - 2012 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.audible.com/

 

Audible for Android. Android Market [online]. 2011 [cit. 2012-02-20]. Dostupné z: https://market.android.com/details?id=com.audible.application&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hdWRpYmxlLmFwcGxpY2F0aW9uIl0

 

Audiobooks. Android Market [online]. 2011 [cit. 2012-02-20]. Dostupné z: https://market.android.com/details?id=com.crossforward.audiobooks&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5jcm9zc2ZvcndhcmQuYXVkaW9ib29rcyJd

 

Audiolibrix.com [online]. 2012 [cit. 2012-10-05]. Dostupné z: https://www.audiolibrix.com/sk

 

Audioteka.cz [online]. © 2011 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://audioteka.cz/

 

Bookmark App: Premium Audiobook Player for iOS [online]. 2010 [cit. 2012-03-03]. Dostupné z: http://bookmarkapp.com/

 

Formát FLAC. Supraphononline.cz [online]. 2011 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.supraphonline.cz/napoveda-format-flac.html

 

iTunes [online]. 2012 [cit. 2012-02-15]. Dostupné z: http://www.apple.com/cz/itunes/

 

Jak poslouchat ve Tvém mobilu?. Audioteka.cz [online]. 2011 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://audioteka.cz/mobilniaplikace-android.html

 

Jak poslouchat v Tvém iPhonu?. Audioteka.cz [online]. 2011 [cit. 2012-01-07]. Dostupné z: http://audioteka.cz/mobilniaplikace-iphone.html

 

MortPlayer Audio Books (beta). Android Market [online]. 2011 [cit. 2012-02-20]. Dostupné z: https://market.android.com/details?id=de.stohelit.audiobookplayer&hl=cs

 

Nokia Audio Books: knihy nám čte mobil. Mobilmania.cz: o mobilech víme vše [online]. 20. 11. 2007 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.mobilmania.cz/clanky/nokia-audio-books-knihy-nam-cte-mobil/sc-3-a-1117264/default.aspx

 

O čtečkách. In: Elektronicke-cteni.cz [online]. 2010 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.elektronicke-cteni.cz/o-cteckach

 

POLESNÝ, David. Jestli vás nebaví číst, můžete si koupit čtené knihy v MP3. Žive.cz [online]. 2. 1. 2012 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.zive.cz/bleskovky/jestli-vas-nebavi-cist-muzete-si-koupit-ctene-knihy-v-mp3/sc-4-a-161679/default.aspx

 

Project Gutenberg: Free eBooks by Project Gutenberg [online]. 24 January 2012 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page

 

Publishing Doubles In Past 3 Years As Sales Increase, Downloads Gain. Voiceoverxtra [online]. 7. 12. 2011 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.voiceoverxtra.com/article.htm?id=vv3pgnea

 

Rozprávky na zavolanie. Orange [online]. [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.orange.sk/web/prevas/doplnok/rozpravky-na-zavolanie.html

 

SPORKIN, Andi. Popularity of Books in Digital Platforms Continues to Grow, According to AAP Publishers February 2011 Sales Report: E-Books Rank as #1 Format among All Trade Categories for the Month. The Association of American Publishers [online]. Thursday, 14 April 2011 [cit. 2012-03-06]. Dostupné z: http://www.publishers.org/press/30/

 

Supraphononline.cz: Online obchod s českou hudbou [online]. 2011 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.supraphonline.cz/

 

What is the Ambling BookPlayer?. Amblingbookplayer: Bringing books to life [online]. 2011 [cit. 2012-01-29]. Dostupné z: http://amblingbookplayer.com/index.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 [1] Nokia Audio Books: knihy nám čte mobil. Mobilmania.cz: o mobilech víme vše [online]. 20. 11. 2007 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.mobilmania.cz/clanky/nokia-audio-books-knihy-nam-cte-mobil/sc...

[2] Publishing Doubles In Past 3 Years As Sales Increase, Downloads Gain. Voiceoverxtra [online]. 7. 12. 2011 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.voiceoverxtra.com/article.htm?id=vv3pgnea

[3] SPORKIN, Andi. Popularity of Books in Digital Platforms Continues to Grow, According to AAP Publishers February 2011 Sales Report: E-Books Rank as #1 Format among All Trade Categories for the Month. The Association of American Publishers [online]. Thursday, 14 April 2011 [cit. 2012-03-06]. Dostupné z: http://www.publishers.org/press/30/

 

[4] POLESNÝ, David. Jestli vás nebaví číst, můžete si koupit čtené knihy v MP3. Žive.cz [online]. 2. 1. 2012 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.zive.cz/bleskovky/jestli-vas-nebavi-cist-muzete-si-koupit-cte...

[5] Audioteka.cz [online]. © 2011 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://audioteka.cz/

[6] Jak poslouchat ve Tvém mobilu?. Audioteka.cz [online]. 2011 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://audioteka.cz/mobilniaplikace-android.html

[7] Tamtéž viz citace č. 6.

[8] Jak poslouchat v Tvém iPhonu?. Audioteka.cz [online]. 2011 [cit. 2012-01-07]. Dostupné z: http://audioteka.cz/mobilniaplikace-iphone.html

[9] Tamtéž citace č.8.

[10] Formát FLAC. Supraphononline.cz [online]. 2011 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.supraphonline.cz/napoveda-format-flac.html

[11] Supraphononline.cz: Online obchod s českou hudbou [online]. 2011 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.supraphonline.cz/

[12] Rozprávky na zavolanie. Orange [online]. [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.orange.sk/web/prevas/doplnok/rozpravky-na-zavolanie.html

[13] Audiolibrix.com [online]. 2012 [cit. 2012-10-05]. Dostupné z: https://www.audiolibrix.com/sk

[14] Tamtéž

[15] V březnu 2012 se Android Market změnil na Google Play, v práci je používám starší název Android a Android Market.

[16] Android Market [online]. 2011 [cit. 2012-02-15]. Dostupné z: https://market.android.com/

[17]Audible for Android. Android Market [online]. 2011 [cit. 2012-02-20]. Dostupné z: https://market.android.com/details?id=com.audible.application&feature=se...

[18] Tamtéž viz citace č. 15.

[19] MortPlayer Audio Books (beta). Android Market [online]. 2011 [cit. 2012-02-20]. Dostupné z: https://market.android.com/details?id=de.stohelit.audiobookplayer&hl=cs

[20] Tamtéž viz citace č.17.

[21] What is the Ambling BookPlayer?. Amblingbookplayer: Bringing books to life [online]. 2011 [cit. 2012-01-29]. Dostupné z: http://amblingbookplayer.com/index.html

[22] Audiobooks. Android Market [online]. 2011 [cit. 2012-02-20]. Dostupné z: https://market.android.com/details?id=com.crossforward.audiobooks&featur...

[23] Tamtéž viz citace č. 29.

[24] Tamtéž viz citace č. 29.

[25] iTunes [online]. 2012 [cit. 2012-02-15]. Dostupné z: http://www.apple.com/cz/itunes/

[26] Bookmark App: Premium Audiobook Player for iOS [online]. 2010 [cit. 2012-03-03]. Dostupné z: http://bookmarkapp.com/

[27] APPLE INC. iTunes [online]. 2012 [cit. 2012-04-11]. Dostupné z: http://www.apple.com/itunes/

[28] O čtečkách. In: Elektronicke-cteni.cz [online]. 2010 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.elektronicke-cteni.cz/o-cteckach

[29] Audible.com: An Amazon company [online]. © 1997 - 2012 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.audible.com/

[30] Project Gutenberg: Free eBooks by Project Gutenberg [online]. 24 January 2012 [cit. 2012-01-27]. Dostupné z: http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

6 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 8. 2014

Pro děti je super audiokniha Deník malého poseroutky - malej je z ní nadšenej.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 11. 2018
I am definitely enjoying your website. You definitely have some great insight and great stories. winwick media
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 11. 2018
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. Appliance Repair
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 11. 2018
Wow i can say that this is another great article as expected of this blog.Bookmarked this site.. iq option malaysia
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 11. 2018

This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work!. cute thug life quotes

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 8. 2019

Za sebe doporučuji článek se 100 tipy na audioknihy. Našel jsem si tam ty své :) https://www.testado.cz/nejlepsi-audioknihy/

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback