Autorské čtení na FF MU a něco o nás


Autorská čtení na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity začal pořádat Ivo Čán. O tom jsme se už zmínily několikrát, ale snad nikde jsme ještě neřekly nahlas, jak jsme za to rády. Stále se domnívame, že kdyby autorské čtení skončilo spolu s koncem Ivova studia, byla by to ohromná škoda. Filozofická fakulta by tak přišla o dobrou tradici. Iva tedy považujeme za zakladatele, a tak nám přišlo celkem logické s ním udělat rozhovor. Ten byl již dříve postupně publikován na zdi autorského čtení na Facebooku.

Rozhovor s Ivem

1. Ivo, můžeš nám říci, jak ses k pořádání autorských čtení dostal?

V létě 2009 jsem zůstal v Brně a během července jsem chodil jako pravidelný návštěvník na Měsíc autorského čtení do Husy na provázku, kde se od 1. do 31. četlo, a já si uvědomil, že autorská čtení jsou výborná. Slyšíte autora, který čte své dílo, pak se ho můžete na něco i zeptat, poznat ho osobně, zjistit, jak na vás působí, jaký je to člověk, což ze samotné knížky, kterou si čtete doma, patrné není.

Uvědomil jsem si i to, že na FF MU se skoro nečte. Možná se jen občas při nějaké příležitosti vyskytne na nějaké katedře autor, udělá se beseda, konference nebo přednáška, ale pravidelné setkávání se spisovateli neprobíhalo ani na bohemistice, což byla podle mě škoda. A tak jsem se do toho pustil sám, abych si jen nestěžoval a nevzpomínal na MAČ. Brzy se přidal i KISK, který to zaštítil a podpořil, za což jsem dr. Škyříkovi vděčný. Byla by také škoda nepřivést na fakultu lidi, jako je např. Martin Reiner, kteří v Brně žijí a tvoří, kolem fildy chodí, ve svém okruhu jsou známí, ale studenti je často ani neznají nebo ani nemají možnost poznat, a tak jsem je chtěl dostat na fakultu a někdy i objevit ty, kteří jsou hned v "sousedství", a přesto se o nich skoro neví. Navíc tyhle studentské aktivity na fakultu patří.

2. Co tě na pořádání nejvíce lákalo a bavilo?

Bavilo mě vše. Celý proces od kontaktování, organizování, propagace až po samotné setkání s autory, které je asi pro organizátora tou největší odměnou vedle spokojenosti publika, protože spisovatele můžete poznat osobně, na chvilku si ho užít a zjistit třeba, že je to velmi příjemný člověk a žádná namyšlená hvězda. Byl to i způsob mé seberealizace, můj koníček. Někdo chodí na ryby nebo hraje golf, já rok pořádal autorská čtení.

3. Jaké zajímavé autory už si měl pozvané?

Pozvanými byli hispanistka Markéta Pilátová, nakladatel a Brňák Martin Reiner, kurátorka a absolventka FF MU Kateřina Tučková, další studentka FF MU Petra Dvořáková. Společné čtení měli odborník na předvztahovou komunikaci (balení žen) Tomáš Baránek a brněnský divadelní autor a režisér Jiří Šimáček a závěrečnou třešinkou na dortu cyklu autorského čtení byl Arnošt Goldflam, v poslední době oceňovaný i jako autor pohádek.

4. Máš nějakou zajímavou vzpomínku z pořádání, o kterou by ses rád podělil?

Vzpomínám si na všechna autorská čtení, protože byla příjemná (a nebylo jich ani tolik, abych na některé zapomněl) a příjemným překvapením pro mě byla komunikace s autory, jejich ochota přijít nebo i přijet do Brna a číst studentům FF.

Nezapomenutelné bylo setkání s Arnoštem Goldflamem, ale největší radost jsem měl z pánů Baránka a Šimáčka, kteří, ač Brňáci, tak se předtím nepotkali a díky čtení se poznali a zjistili, že si velmi rozumí a že se rádi znovu uvidí. U jejich čtení nebo spíše povídání, protože číst se jim moc nechtělo, a proto ho omezili jen na nezbytné minimum, jsem zalitoval, že nebylo nahráváno, protože to připomínalo zábavné vystoupení jak v talk show nebo setkání a příjemné tlachání v kavárně nebo hospodě, kde se sejdou staří známí a probírají život a svoje zkušenosti...

A jak jsme začaly?

Nejdříve jsme byly tři a postupně se náš tým rozrostl o další dvě členky. Možná by to časem chtělo zapojit nějakého muže. :-) V nynějším složení nám to však klape, neboť každá z nás zastává v týmu nenahraditelnou, konkrétní úlohu. Popřípadě je vždy ve správný čas na správném místě a zastává chybějící složky týmu.

Při organizaci autorských čtení si prozatím nejsme vždy jisté v kramflecích, ale baví nás to a rády se z nových zkušeností učíme. Jen ty nám totiž ukazují správnou a špatnou cestu. A stále se s některými problémy obracíme na Iva.

Brzy to bude skoro rok, co jsme se do toho pustily (v dubnu minulého roku proběhlo první čtení). Během toho roku jsme trochu pronikly do oblasti literárního dění. Mimo jiné jsme zjistily, že nám u autorských čtení nejde jen o známé spisovatele, ale že máme více různých plánů a nápadů. Rády bychom například poskytly prostor i studentům, kteří si píší jen tak do šuplíku.

(Poznámka autorů: Pokud si píšete do šuplíku a rádi byste svou tvorbu přečetli ostatním, zkontaktujte nás. :-))

Uspořádaly jsme už následující autorská čtení

Redaktor literárního měsíčníku Host Jan Němec a jeho prozaická prvotina Hra pro čtyři ruce. Herec a scénárista Matěj Dadák a jeho kniha Horowitz. Herec, dramatik a režisér Arnošt Goldflam, který nám četl i ze svého dosud nepublikovaného díla.

Spolupracovaly jsme i s E-Litkou a Honzou Juklem a nebály se poměrně "undergroundové" akce, kde četli Honza Těsnohlídek a David Zábranský. Nakonec se na pódiu sešli oba autoři s literárním kritikem Jakubem Vaníčkem. Společně rozpoutali diskuzi na téma vztah autora a jeho díla, do které se se svými postřehy zapojilo i publikum. Hudební doprovod byl opravdu neopakovatelný a zajistili ho Dominik Zezula a Tomáš Havlen s projektem Post-hudba.

Dále jsme uspořádaly poetický večer na téma Pojďte se červenat! Četli zde Marek Timko, který představil mimo jiné i svou fekální tvorbu, a Šedo, který četl už na festivalu Youth4Youth. I zde jsme se nebály hudebního doprovodu, o který se postaral (post)punk-folkový bard Tomáš Novotný.

No a nakonec nejúspěšnější co do počtu posluchačů byl Jarda Rudiš, spoluautor úspěšného komiksu Alois Nebel, který četl ze své knihy Konec punku v Helsinkách.

Spolupracovaly jsme také na festivalu I kráva má svou knihu, kam jsme přizvaly překladatele Jana Kantůrka a spisovatele Michala Viewegha, a plánujeme spoluúčast na druhém ročníku KISK Festu.

Vlastně, ambice máme poměrně veliké a tak trochu se řídíme heslem: My se toho nebojíme. Je nám stále jasnější, že každý člověk má jiný vkus a proto nejsme nikdy schopné přizpůsobit se všem. Také víme, že se nebojíme větších akcí, i když zbožňujeme intimní atmosféru těch malých autorských čtení. A nebojíme se do autorského čtení zapojit i prvky, které se s ním tradičně nespojují.

Je však jisté, že bez podpory KISKu by to nešlo. Proto za ni děkujeme. :-)

Pozvánka

Na závěr bychom Vás rády pozvaly na další čtení, které se uskuteční již v úterý 27. března od 18. hodin v Místogalerii Skleněná louka. Číst bude dramatik, básník a překladatel Pavel Trtílek. Většina jeho divadelních her byla uvedena na českých profesionálních scénách. Bude to zase trochu z jiné tvorby, než jsme dosud představily, ale určitě to bude super. :-)

 

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback