AweSchedule – Začněte pracovat během minuty (už máme mockupy!)

Nejtěžší je začít – a často to nemusí být kvůli tomu, že vás práce nebaví, ale prostě jen nemáte energii připravit si čistý stůl, kde jsou jen ty věci, které k práci potřebujete. Plán a všechny podklady na jednom místě, to je naše aplikace AweSchedule.

Jak jsme si naformulovali konkrétní problém? Když chci začít pracovat, informace o tom, co mám dělat, a podklady pro práci jsou rozsypané všude možně – různé diáře, aplikace, zařízení, složky a podobně. Zdržuje mě to.

A co s tím? Kdybych mohl všechny tyto údaje shromažďovat v jednotném odladěném rozhraní, mohl bych se místo řešení problémů soustředit rovnou na práci.

Na storyboardu pozorujeme hubeného uživatele Břéťu, který se zoufale – desítky minut! – připravuje, aby mohl začít pracovat. Najednou se však v jeho životě objeví magická tabulka, která mu jednotlivé kousky jeho pracovního puzzle složí sama – najednou Břéťovi svítí Edisonova baňka nad hlavou a přestože se její svit trochu odráží v lesklém displeji magické tabulky, je jasné, co bude v následujících hodinách Břéťa dělat. A taky je jasné, že to dodělá dřív, dostane přidáno a o víkendu se může válet. Zaslouženě!

Naše prototypy

První prototyp (proklikejte si jej) umožňuje především získat velmi rychlý přehled o různě dlouhém období, které uživatele čeká.

Zároveň, když už se uživatel proklikne ke konkrétnímu projektu, nijak neruší a nechá jej soustředit se na detaily – ať už jde o úkoly, poznámky nebo podklady různého typu.

Aplikace se soustřeďuje se na blíže definovaného uživatele – studenta, jehož nejčastější pravidelně se opakující aktivitou je výuka. Proto přímo rozlišuje dva typy akcí – školní předměty a jiné akce.

Uživatele aplikace provází a staví před něj jednoduchá rozhodnutí, aby se rychle dostal tam, kam potřebuje.

Druhý prototyp (proklikejte si i druhý prototyp) se snaží zobrazit co nejvíce informací o tom, co je právě aktuální – zcela svévolně zdůrazňuje úkoly v dalších 14 dnech, dnešní rozvrh a dnešní úkoly. Na úvodní obrazovce uživatel najde právě jen tyto informace.

V konkrétním projektu je pak kladen důraz na rychlé prozkoumání aktuálních úkolů a událostí. Případnou dezorientaci by mělo napravit všudypřítomné vyhledávání.

Důraz byl kladen i na jednoduchost vkládání úkolů, akcí a dokumentů. Uživatel si může vybrat obtížnost úkolu, u akce může navolit její trvání na inovativním kruhovém nastavovacím prvku – stačí nastavit délku jako bychom otáčeli minutovou ručičkou hodin. Všechny dokumenty není nutné – občas ani možné – mít u sebe, proto umožňujeme vkládat mezi dokumenty i odkazy. Vlastní dokumenty ukládáme do složky v Dropboxu.

Přímo na titulní straně je možné gestem „vytáhnout“ vícedenní kalendář a manipulovat s úkoly, které nemají nastavené konkrétní datum.

Jak dále?

Oba prototypy se hodně liší a již při zběžném listování je zřejmé, že se mohou vzájemně inspirovat a též je v nich mnoho prvků, které vyžadují úpravy (například obtížnost úkolů zatím nemá ve druhém prototypu žádný vliv na to, jak jsou úkoly zobrazeny). Teď musíme společně oba prototypy projít, vybrat jejich plusy a mínusy, otestovat jejich použitelnost na skutečných lidech – to vše nám umožní ještě předtím, než začneme s tvorbou aplikace udělat, ta nejzásadnější rozhodnutí. Těšíte se na to, co z nás na konci vypadne? :-)

Odkazy ke stažení proklikávatelných prototypů

 

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

22 komentářů

Obrázek uživatele Tomas Bouda
Je krásně vidět, jak jste se zamýšleli nad dvěma přístupy, což byl smysl celého úkolu. Především druhý prototyp nabízí docela neotřelý pohled na řazení a prioritizování úkolů. Napadá mě, kdyby byla hlavní obrazovka jakousi koláží jednotlivých kruhů s úkoly a eventy, které by se daly shlukovat do množin nebo překrývat, což by reprezentovalo míru aktualitnosti, pak by se jednalo o zcela nový koncept. Testování by ukázalo, na kolik je to životaschopné a přehledné... Každopádně dávám 10 bodů. Děkuju za vaši práci. Jen tak dál!!!  
Obrázek uživatele admin
Anonym
20. 10. 2012

Problém : Není jasné, zda úkol, který mám udělat, se objeví v kalendáři v době, kdy ho mám plnit nebo v čase, který jsem si nastavila jako termín splnění úkolu.

Intenzita: 3 - důležitý problém použitelnosti, měl by být řešen

Heuristika: Pomoc uživateli poznat, pochopit a vzpamatovat se z chyb

Popis: Nevím, zda pro úkol, který potřebuji splnit, mi sám kalendář najde vhodný termín nebo já si ten vhodný termín nadefinuji sama. V příkladu úkolu 1 mě mate to sousloví do kdy splnit, vyvolává to ve mně dojem, že v té době už to mám mít hotové, lepší by mohlo být kdy plnit.

Problém: Nejasný pojem Nová událost.

Intenzita: 2 - drobný problém použitelnosti

Heuristika: Konzistence a standardizace

Popis: Místo pojmu Nová událost, bych spíše použila pojem např. Nová položka v diáři, pokud to tak bylo myšleno.

Obrázek uživatele Ondřej Kašpárek

Problém: Po vytvoření nové události se dá akce vrátit zpět, ale po vytvoření nového úkolu ne. Intenzita: 2 - drobný problém použitelnosti Heuristika: Uživatelská kontrola a svoboda Popis: Po vytvoření nové události se dá akce vrátit zpět, ale po vytvoření nového úkolu ne. Dá se doprogramovat a řešit tak, že se funkce zpět implementuje i pro vracení úkolu nebo že se budou dát úkoly a události jednoduše mazat.

Problém: Nelze rozlišit co je nový úkol a co nová událost. Intenzita: 1 - problém kosmetického rázu Heuristika: Konzistence a standardizace Popis: Nelze rozlišit co je nový úkol a co nová událost. Stačilo by asi k tlačítku „nová událost “ přidat tlačítko „nový úkol“.

Problém: Tlačítko „Úkoly“. Intenzita: 0-1 - problém kosmetického rázu Heuristika: Spojení mezi systémem a reálným světem Popis: Namísto anglického „To do“ by se dalo využít české „Úkoly“

Obrázek uživatele admin
Anonym
21. 10. 2012

Problém 1: Příliš mnoho informací.

Intenzita: 3 - důležitý problém použitelnosti.

Heuristika: Estetický a minimalistický design.

Popis: Na úvodní i dalších obrazovkách je příliš mnoho informací, některé tak budou pravděpodobně příliš drobné a špatně čitelné. Navrhuji omezit množství informací na jednu obrazovku.

Problém 2: Jazyková nehomogenita

Intenzita: 2 - drobný problém použitelnosti.

Heuristika: Spojení mezi systémem a reálným světem.

Popis: Část aplikace je v češtině, část v angličině. Navrhuji buď zcela české, nebo zcela anglické prostředí. 

Obrázek uživatele admin
Anonym
22. 10. 2012

Problém: Při možnosti řazení projektových souborů chybí tlačítko seřadit dle abecedy

Intenzita: 2 - drobný problém použitelnosti 

Heuristika: Konzistence a standardizace

Popis: Možnost řazení souborů a dokumentů podle abecedy považuji za nejpřehlednější, proto jej v možnostech velmi postrádám.

Obrázek uživatele Martina MS Snozová

Problém: Při možnosti řazení projektových souborů chybí tlačítko seřadit dle abecedy.  Intenzita: 2 - Drobný problém použitelnosti   Heuristika: 4. Konzistence a standardizace Popis: Možnost řazení souborů a dokumentů podle abecedy považuji za nejpřehlednější, proto jej v možnostech velmi postrádám. Navíc je tento způsob řazení uživateli velmi dobře znám a tudíž by v aplikaci chyběl.  -----

Problém: Na stránce, která je určená k vyhledávání ze zdrojů XYZ, by bylo dobré rozdělit vyhledávání na textové, obrázkové, videa...  Intenzita: 1 - Problém kosmetického rázu Heuristika: 7. Flexibilní a efektivní použití Popis: Pro lepší použitelnost bych doporučila přidat možnosti vyhledávání. Uživatel by se mohl již dopředu pohodlně rozhodnout, jaký typ výsledku požaduje. Vzhledem k tomu, že by na druhou stranu přibyla další funkce, která by na malé obrazovce mohla vše jen znepřehlednit, nepovažuji tento problém za důležitý.  

Obrázek uživatele Moneo
22. 10. 2012

Problém: Chybí ikonka aplikace Intenzita: 4 – katastrofa použitelnosti Heuristika: 6 – Rozpoznání místo vzpomínání Popis: Chybí mi v menu telefonu ikonka pro vstup do aplikace.

Problém: Back Search Intenzita: 2 – Drobný problém použitelnosti Heuristika: 3 – Uživatelská kontrola a svoboda Popis: Ať jsem kdekoliv, z vyhledávání mě to po kliknutí na tlačítko back hodí zpátky do hlavního menu. Přitom pokud vyhledávám v čemkoliv jiném, myslím si, že by mě to mělo hodit tam, kde jsem byla…

Obrázek uživatele Kateřina Hořínková

Problém: Nejasné ikonky na 1. straně Intenzita: 2 - Drobný problém použitelnosti Heuristika: 7 - Flexibilní a efektivní použití Popis: Na úvodní stránce jsou 2 totožné ikony + a na první pohled není zřejmý rozdíl mezi nimi (add task a add event). Také ikona "Add new project" není zcela zřetelně označena (šedé/prázdné místo na konci seznamu projektů). Stejný typ ikonky je použit pro kalendář na straně úvodní i pro seznam dokumentů v záložce dokumenty.

Problém: Add task - chybí časové upřesnění Intenzita: 2 - Drobný problém použitelnosti Heuristika: 7 - Flexibilní a efektivní použití Popis: Chybí upřesnění časového údaje v sekci "Add task". Je možné činnost mít časově omezenou například termínem.

Obrázek uživatele štěně
Problém: Zpětné tlačítko Home a Projects/Back Intenzita: 3 Důležitý problém použitelnosti Heuristika: Konzistence a standardizace Popis: Stisknu-li vyhledávání, vlevo nahoře mám možnost se vrátit Back. Vpravo dole nad listem ToDos mohu vstoupit do kalendáře a zpět mě vlevo nahoře vrací tlačítko Projects. Ze všech ostatních funkcí se vždy vracím stejným tlačítkem vlevo nahoře nazvaným Home. Zvolila bych jeden název, protože funkce je vždy stejná a vždy mě tlačítko vrací na základní obrazovku. Problém: Jednotlivé Projects na Home stránce a jejich důležitost Intenzita: 2 Drobný problém použitelnosti Heuristika: Spojení mezi systémem a reálným světem Popis: Stejně jako můžu nastavit důležitost ToDos, aby se mi podle toho seřadily, bylo by super odlišit důležitost/velikost projektů (koleček), a to třeba velikostí a barvou koleček označujících projekty. Uživatel by si třeba krouživým pohybem po kolečku doprava mohl kolečko zvětšit a obráceně zase zmenšit. Mohl by taky kolečka posouvat v rámci obrazovky (např. nejdůležitější si umístit doprostřed). Bylo by to hravější a intuitivnější:).
Obrázek uživatele admin
Anonym
27. 10. 2012

Problém 1: Pri náhľade na prehľad týždňa chýbajú vysvetlívky farieb

Intenzita: 1 Problém kozmetického rázu

Heuristika:Rozpoznanie namiesto spomínania, Nápoveda

Popis: Pri náhľade na prehľad týždňa sú aktivity označené rôznymi farbami. Nenachádza sa pri nich žiadna nápoveda z ktorej by bolo jasné, akou farbou je vyjadrená ktorá činnosť - napr. aktivity do školy a voľnočasové aktivity.

 

Problém 2: Nejasnosť časového zadania úloh

Intenzita: 3 Dôležitý problém použiteľnosti

Heuristika: Nápoveda a návody, Prevencia chýb

Popis: Pri zadávaní a výbere udalostí nie je zrozumiteľné, či mám zadať dátum a čas kedy chcem ja úlohu vypracovať alebo či zadávam dátum a čas do kedy má byť úloha vypracovaná a aplikácia mi ponúkne na výber časové možnosti kedy môžem úlohu splniť.

Obrázek uživatele admin
Anonym
28. 10. 2012

Problém 1: Příliš mnoho záložek u jednotlivých projektů

Intenzita: 1 - Problém kosmetického rázu

Heuristika: Estetický a minimalistický design

Popis: V jednoduchosti je krása. Podle mého názoru je u jednotlivých projektů příliš mnoho záložek, což může některé uživatele odradit. Myslím si, že by tam mohly být např. jen záložky Dokumenty (pod které by se mohly zařadit nynější záložky Moje zápisky a Prezentace), Odkazy (v nichž by mohly být i odkazy na videa, čímž odpadne záložka Videa) a záložka Úkoly.

 

Problém 2: Tlačítko křížek (pro odchod z aplikace) má více funkcí

Intenzita: 2 - Drobný problém použitelnosti

Heuristika: Konzistence a standardy

Popis: Pochopila jsem, že křížek v tomto prototypu má sloužit k odchodu z aplikace, což je správně. Tuto funkci ale křížek nemá v případě, kdy se uživatel nachází v konkrétním projektu (zde Blok expertů) a chce zcela odejít z aplikace. Konkrétně v tomto případě křížek neumožní úplný odchod uživatele z aplikace, ale pouze ho vrátí o krok zpět, což je matoucí. Doporučuji tuto drobnou chybu odstranit. 

Obrázek uživatele admin
Anonym
28. 10. 2012

Problém: Chybí nápověda

Intenzita: 3 - důležitý problém použitelnosti

Heuristika: Nápověda a návody

Popis: Chybí nápověda nebo úvodní strana, která by osvětlila, k čemu aplikace slouží a případně jak s ní zacházet. Vzhledem ke „složitosti“ aplikace podstatný problém. Navíc není rozlišeno, co je úkol a co je událost např. barevně.

Problém: Tlačítko vypnout

Intenzita: 2 - Drobný problém použitelnosti

Heuristika:  Konzistence a standardy

Popis:  V několika případech (přidat nový úkol a úvodní strana „to do") x  nevypíná celou aplikaci (jak běžně dělá), ale vrací na rozvrh.  Předpokládám, že je jen chyba s odkazem.

PS: Na ploše sice je ikona k aplikaci, ale špatně viditelná. Trochu jsem musela zaostřit. Doporučila bych ji zvýraznit. A co považuju za tragickou chybu vypadá jinak než ostatní. J

Obrázek uživatele Shirley
Problém: Zbytočná štrukturovanosť po rozkliknutí úlohy Intenzita: 1 – Problém kosmetického rázu Heuristika: Estetický a minimalistický design Popis: Nakoľko po rozkliknutí úlohy si používateľ sám zadáva jej charakteristiku, zdá sa mi zbytočné, aby tam boli uvedené aj kategórie ako napr. videa, odkazy, prezentace. Kategórie by som zachovala jedine v prípade, ak by v aplikácii existovalo menu, kde by sa dali jednotlivé úlohy podľa týchto kategórií filtrovať - v tom prípade by som nechala si kategórie vytvoriť samotných užívateľov, momentálne budia dojem, že sú predvytvorené.

 

Problém: Chýba nastavenie upozornenia Intenzita: 4 – Katastrofa použitelnosti Heuristika: Spojení mezi systémem a reálným světem Popis: U aplikácie typu kalendáru a to-do listu považujem za najdôležitejšiu súčasť možnosť si nastaviť upozornenia (mailové, budíkom...) na dôležité udalosti. Bez tejto možnosti má aplikácia iba prehľadovú funkciu, používateľ môže na dôležité udalosti ľahko zabudnúť ak si aplikáciu včas neotvorí. Ináč sa mi aplikácia veľmi páči a po dopilovaní drobných nedostatkov by som ju s potešením využívala :)

Obrázek uživatele admin
Anonym
29. 10. 2012

Problém 1: Zvuková výstraha k jednotlivým úkolům

Intenzita: 3 - důležitý problém použitelnosti

Heuristika: Flexibilní a efektivní použití

Popis: Aplikace by mohla být doplněna o zvukový signál výstrahy pro důležité úkoly, aby si uživatel mohl nastavit čas a tón výstrahy. Předcházelo by se tím nesplnění prioritních úkolů. Uživatel by pak nemusel tak často kontrolovat kalendář.

Problém 2: Složité rozhraní po rozkliknutí jednotlivých úkolů

Intenzita: 1 - problém kosmetického rázu

Heuristika: Estetický a minimalistický design

Popis: Po rozkliknutí jednotlivých úkolů bych uvítala jednoduší design. Zredukovala bych ho na Seznam úkolů, Přidat nový úkol a Dokumenty. Pod dokumenty by se daly umisťovat jakékoliv studijní materiály dohromady. Sloučila bych tedy sekce dokumenty, odkazy, videa, moje zápisky a prezentace - vše jednotně pod Dokumenty.

Obrázek uživatele HabermannovaH

Problém: chybí nápověda

Intenzita: 3 - důležitý problém použitelnosti - měl by být řešen.

Heuristika: Nápověda a návody   

Popis: aplikace je velmi inovativní a řešený problém je představen velmi kreativně. Z toho plyne prvotní zděšení uživatele z neznámého, což by mohlo vést k domněnce, že je aplikace příliš složitá, ačkoli tomu tak po bližším seznámení není

Problém: chybí rozšížené vyhledávání

Intenzita: 2 - drobný problém použitelnosti - nízká priorita

Heuristika: Uživatelská kontrola a svoboda

Popis: v případě, že budu muset vyhledávat ve velkém množství položek, uvítala bych rozšížené vyhledávání, nějaký filtr, který by vyhledávání zjednodušil

Obrázek uživatele admin
Anonym
30. 10. 2012

                                        Prototyp A

Problém I: klávesnice zobrazující se při zadávání jména úkolu

 

Intenzita: 2 - Drobný problém použitelnosti

 

Heuristika číslo 5: Prevence chyb

 

Popis :Klávesnice, která se zobrazí při zadávání jména úkolu zabírá maximálně čtvrtinu obrazovky. Její velikos by mohla být problémem při použití aplikace na telefonech s menšími obrazovkami. Zároveň je poměrně neobvykle umístěna. Většinou je klávesnice u dotykových zařízení u dolního okraje tak, že zabírá celou šířku displeje. Její umístění i velikost by mohly vést k chybám uživatele jako jsou překlepy a podobně. 

 

Problém II: Tlačítko "zruš" při zadávání nové události 

 

Intenzita: 2 - Drobný problém použitelnosti

 

Heuristika číslo 5: prevence chyb

 

Popis: Při pokusu zrušit novou událost, příslušným tlačítkem nedochází k žádné odezvě systému. Problém je řešitelný použitím tlačítka zpět, které je umístěno v rohu obrazovky. Pakliže je však pole zruš na obrazovce, mělo by být funkční.
Obrázek uživatele admin
Anonym
30. 10. 2012

Problém: Využití svislých čar pro zobrazení času

Intenzita: 1 Problém kosmetického rázu

Heuristika: 6 Rozpoznání místo vzpomínání

Popis:  Při zobrazení času je využíváno svislých čar, což sice odpovídá kalendářům, na které si lidé zvykli – např. google či diáře, které zobrazují den jako sloupec či stránku s nalevo nadepsanými daty /tedy rovněž sloupec/. Lidé jsou ovšem od pradávna zvyklí vnímat čas cyklicky, tedy spíše v podobě nějakého koláče či tvaru hodin. Já bych si dovedla představit i nějaký nepravidelný tvar, např. elipsu, na které by např. šlo zmenšit čas noci, kam si většina z nás úkoly neplánuje. Rovněž vkládání událostí do tvaru koláče by bylo názornější a uživatelé by si uvědomili, jak vypadá jejich den a kam jde ještě něco vložit a jaká místa jsou už naprosto plná. Pro plastickou představu o čase nejsou čáry příliš vhodné.

 

Problém: Nechybí barvy?

Intenzita: 1 Problém kosmetického rázu

Heuristika: 7 Flexibilní a efektivní použití

Popis:  Celá aplikace je černobílá, přitom se nabízí spousta barevných kombinací a využití různých barev i prakticky. Může se jednat o nějaké barevné odlišení Events a Today´s To Dos či barevné odlišení pracovních a osobních schůzek nebo odlišení obědů, věčeří a příležitostí, při kterých se jde člověk někam i najíst. Základní barevné definování by měla mít aplikace sama, ale barvy pro určité události by si mohl uživatel volit sám. Barevné využití se rovněž nabízí při zadávání stupně náročnosti úkolu. Svět vnímáme často v kontrastech, tudíž bych navrhovala podobný barevný systém, se kterým pracuje IS – červeně = vše, co hoří a zeleně = příjemné věci.

 

Problém: Vymazání události – co když se něco zruší?

Intenzita: 1 Problém kosmetického rázu

Heuristika: 7 Flexibilní a efektivní použití

Popis:  Aplikace sice nabízí velké tlačítko pro vkládání událostí, ale nedovoluje nám událost nijak odstranit. V praktickém životě se přece často stává, že je seminář zrušen, někdo onemocní, a tak schůzka odpadá, nebo se prostě na něco vykašlete, protože vám to nedává smysl, a tudíž je zbytečné, aby to „strašilo“ v aplikaci.

 

Problém:  Co s jazykem?

Intenzita: 2 Drobný problém použitelnosti

Heuristika: Spojení mezi systémem a reálným světem

Popis:  Celá aplikace je v angličtině, což je v principu určitě správně, ale poněkud nepatřičně působí české zadávání údajů – nebylo by vhodné vytvořit několik jazykových mutací? Hlavní problém vidím v tom, že pokud žiji v českém prostředí, vkládám události do aplikace zpravidla česky, pokud žiji v německy mluvícím prostředí, automaticky si zapisuji všechny úkoly a události německy, protože je to srozumitelné i mému okolí a protože prostě časem začnu myslet v jiném jazyce, ale nikdy si nebudu při životě v ČR zapisovat úkoly anglicky – to mi nedává smysl.

 

Problém:  Ikona pro aplikaci

Intenzita: 4 Katastrofa použitelnosti

Heuristika: 6 Rozpoznání místo vzpomínání

Popis:  Aplikace nemá žádnou úvodní ikonu pro spuštění; první, co vidíme je už základní obrazovka aplikace. Jedná se zřejmě o opomenutí, ale je poněkud podivné, když jako první obrázek vidíme už přímo obrazovku aplikace.

Obrázek uživatele admin
Anonym
30. 10. 2012

Problém 1: Chýba možnosť opakovania udalosti.

Intenzita: 3 Dôležitý problém.

Heuristika: Užívateľská kontrola a sloboda.

Popis: Pri vytváraní novej udalosti, chýba možnosť udalosť opakovať.

Problém 2: Malý výber druhu udalosti.

Intenzita: 2 Drobný problém.

Heuristika: Užívateľská kontrola a sloboda.

Popis: Pri vytváraní udalosti mi chýba širší výber druhu udalosti. Je možné výber prednastaviť?

Problém 3: Klávesnica vpravo.

Intenzita: 1 Kozmetický problém.

Heuristika: Konzistencia a štandardizácia.  

Popis: Pri vkladaní údajov sa klávesnica objavuje vpravo, čo je pre IOs neštandartné. 

Obrázek uživatele admin
Anonym
30. 10. 2012

Problém: Funkce tlačítka "zpět" je stejná jako funkce tlačítka "zrušit". 

Intenzita: 4 - Katastrofa použitelnosti  

Heuristika: Konzistence a standardizace  

Popis: Při kliknutí na školní předmět má tlačítko "zpět" stejnou funkci jako tlačítko "zrušit" (označené křížkem). Očekávala bych, že užití tlačítka "zrušit" bude znamenat uzavření celé aplikace, nikoliv návrat do kalendáře.  

Problém: Není možné použít tlačítko zpět. 

Intenzita: 4 - Katastrofa použitelnosti 

Heuristika: Uživatelská kontrola a svoboda 

Popis: Při zadávání nového úkolu v sekci "to do" nelze použít tlačítko zpět, ale pouze tlačítko "zrušit", které uzavře celou aplikaci, bylo by velmi vhodné se moci dostat pouze o krok zpět.  

Obrázek uživatele admin
Anonym
31. 10. 2012

1.Problém: navigace

Intenzita: 4 – katastrofa použitelnosti

Heuristika: 3-Uživatelská kontrola a svoboda

Popis: Vůbec nevím, kde jsem. Mám pocit, že se točím v kruhu. Vracím se pouze na hlavní stránku. Chybí mi nápověda. A na hlavní straně (next 14 days) nejsou data, nevím jde-li to vodorovně nebo svisle.

2.Problém: možnost změn / úprav

Intenzita: 3 - důležitý problém použitelnosti.

Heuristika: 7 - Flexibilní a efektivní použití

Popis: Jak změním např. čas kina? Jen na to kliknu? Vidím jen přidat novou událost.

Obrázek uživatele admin
Anonym
31. 10. 2012

Problém: Více funkcí jednoho tlačítka

Intenzita: 3 důležitý problém použitelnosti

Heuristika: Důvěrně známé metafory a jazyk

Popis: Kliknutím na tlačítko "zpět" jsem umístěn opravdu zpět, avšak po zadání nového úkolu u předmětu Blok expertů zmíněné tlačítko maže posledně zadaný úkol a plní tak jinou funkci, než kterou od něj očekávám.

 

Problém: Stejná funkce dvou tlačítek

Intenzita: 2 drobný problém použitelnosti

Heuristika: Důvěrně známé metafory a jazyk

Popis: Vedle tlačítka „zpět“ je křížek v kolečku, který mi asociuje slova typu „konec“ či „zrušení“, avšak při kliknutí na něj v předmětu Blok expertů se dostávám zpět, tj. tam, kam mě pošle i tlačítko „zpět“. Dvě tlačítka tak mohou v některých případech plnit stejnou funkci a u tlačítka, od kterého bych čekal konec aplikace, se dočkám návratu zpět. Plní tak jinou funkci, než kterou od něj očekávám. 

Obrázek uživatele Honza Martinek
1.
 • Problém: Aplikace není škálovatelná podle potřeb uživatele
 • Intenzita: 2 - drobný problém použitelnosti
 • Heuristika: Flexibilita a efektivita užívání
 • Popis: Aplikace zobrazuje na titulní straně pouze určité projekty, pouze 14 denní výhled a umožňuje zobrazit jen omezené množství úkolů. Pro obecné užití by bylo dobré umožnit uživateli jemné donastavení těchto parametrů pro případ, že má úkolů méně či více. Případně by aplikace měla proaktivně reagovat na uživatelovu činnost a parametry upravovat – pak však může nastat problém s nečekaným chováním aplikace.
2.
 • Problém: Nejasný postup při přidávání dokumentu
 • Intenzita: 4 - problém musí být řešen
 • Heuristika: Konzistence a standardy
 • Popis: Při zobrazení formuláře pro přidání dokumentu je uživatel poprvé vyzván ke spárování DropBoxu – není jasné proč a pro mnoho uživatelů nemusí být jasné, o co vůbec jde. Chybí jasný způsob, jak soubor najít a jak jej k projektu přiložit. Není jasně vysvětleno, jak aplikace pracuje se soubory. Vkládání souborů přes odkaz není jasné – co to vlastně znamená? A budou takové soubory dostupné offline? Pokud přiložím velké soubory, kde mohu zjistit, jestli mám dostatek kapacity pro jejich uložení?
3.
 • Problém: V aplikaci je obtížné získat přehled více než třídenním programu
 • Intenzita: 4 - problém musí být řešen
 • Heuristika: Souvislost mezi systémem a reálným světem
 • Popis: V aplikaci je možné snadno zobrazit vedle sebe zároveň pouze tři dny. Pro uživatele je často podstatné plánovat delší časová období, například týdny či měsíce. Kalendářová aplikace nutně musí obsahovat náhled na takto dlouhé období.
4.
 • Problém: Při vkládání události není zřejmé, zda se nekryje s jinou
 • Intenzita: 3 - problém by měl být řešen
 • Heuristika: Prevence chyb
 • Popis: Aplikace by měla uživateli nabídnout informaci o tom, zda v době, kdy se bude konat právě vkládaná událost, není zároveň již naplánována jiná. Problém je řešitelný například drobným náhledem programu v okolí dané události – události nemusí kolidovat přímo, ale například nutný přesun mezi lokalitami může zapříčinit jejich vzájemné překrytí.
5.
 • Problém: Při vkládání události uživatel často neví, jak dlouho událost potrvá – zná jen čas konce
 • Intenzita: 3 - problém by měl být řešen
 • Heuristika: Souvislost mezi systémem a skutečným světem
 • Popis: Při vkládání času pomocí kruhového ovládacího prvku by vedle textového přepisu času měl být zobrazen i čas závěru události. Uživatel může znát jen tuto informaci a ve stávajícím provedení jej aplikace nutí přepočítávat čas, což je velmi neefektivní a odrazující od užívání aplikace. Vedle zadávání kruhovým ovladačem by měla aplikace umožnit i zadání klasickým ovládacím prvkem – i v případě, že uživatel přijme nový ovládací prvek, může být klasický způsob užitečný například při zadávání delšího časového úseku.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback