BIBLIOMANIAQUE: fotoreportáž z jarní Paříže

„Bibliomaniaque zaprvé: vášnivě milující knihy; zadruhé: student a studentka knihovnictví poflakující se Paříží.“ Slovník American Heritage Dictionary druhé vydání pro vysoké školy.

Poznat Paříž

V dubnu jsme se vydali na poznávací zájezd do Paříže. „Šusťáci", naše krycí jméno označující zbylé účastníky zájezdu, si očividně přijeli vychutnávat především bič průvodce svištící nad jejich hlavami. („Už tři minuty stojíme!" Prásk! „Nestihneme všechny pamětihodnosti!" Prásk!) Zhruba po první půlhodině jsme naznali, že naše představa o příjemně stráveném týdnu v Paříži se zásadně liší a vydali se poznávat město na vlastní pěst.

Řekni mi, co vidíš. Uvidím, s kým jdu.

Vzdálivší se od skupiny, unikli jsme nejen vražednému tempu, ale také uniformnímu informačnímu servisu ala „nyní stojíme zde, narodil se zde tamten, točilo se tady tamto". Neviděli jsme tak všechna místa, která prostě MUSÍ vidět každý. Procházeli jsme se zcela nedisciplinovaně, nekoordinovaně, reálií neznale. Spokojení až hanba.

Užívali jsme si jarního vzduchu (Francouzi stále hodně kouří), obdivovali ekologický provoz (kolo k půjčení na každém rohu), četli v kavárnách (kafe se dá bez infarktu vypít pouze v méně silné verzi „caffe americano") a samozřejmě hodně fotili. Díky absenci povelů ke skupinovému kochání se poznávalo především to, co skutečně zaujalo nás, nikoliv to, co by nás zaujmout mělo.

Po návratu jsme pak při prohlížení fotografií zjistili, že jsme zcela neplánovaně a spontánně pořídili "lehce" tematicky zaměřenou mini fotoreportáž Paříže. Právě o ni bychom se s vámi rádi podělili.

Klasická pařížská ulice, jak si ji budeme pamatovat.

Paříž moderní

Jardinské zahrady u Louvre

Brzy ráno na malém náměstíčku, z kterého se vchází do budovy filozofické fakulty Sorbonské univerzity.

V centru města Versaille. Pár metrů od tohoto nadpozemsky klidného místa se zrovna odehrávala vřava pátečního zelného trhu.

Zdá se vám to trochu monotematické? Tak to nám vůbec nekřivdíte. Stále ještě malá - leč o něco málo kompletnější - ukázka, jak to dopadá, když jdou spolu dva, co vidí totéž:

Paříž 2010

 

Paříž nová. A lepší?

Kromě záliby v knižních koutech klasické a romantické Paříže nás svorně „zaujala" nová čtvrť La Défense. Asociace byla jasná: umělý svět. Second Life (tedy zcela virtuální záležitost) nebo dokonalejší verze původního světa, který již zanikl (tedy krutá realita života v nějaké skleněné kouli chránící nás před smrtícím radioaktivním mrakem tam venku)? Rozhodněte se sami, co vás děsí více/méně.

Rostliny nerostou v obyčejně sprosté hlíně. Co Vás nemá! Živí je počítač, který jim pravidelně a moudře dávkuje vodu i živiny. Tráva je zde zelenější než tráva. Dá se tomu ještě říkat život? Naštěstí jsou tu ještě holubi. Nicméně pevně věříme, že dojde vbrzku k nápravě této trestuhodné nedbalosti; vystřílí je a nahradí holografickými sýkorkami, které jim nepokálí saka Hugo Boss.

Toto je moderní varianta Vítězného oblouku. Tyčí se přesně naproti své staré verzi. Na rozdíl od ní však potřebuje uprostřed plachtu, která jí pomáhá vzdorovat rozmarům počasí. Sídlí zde kanceláře (přesněji: řádově "XYZ(Ž?)" úředníků) jakéhosi byrokratického kolosu francouzské vlády.

Stojíte pod novým (lepším?) obloukem. Otočte se zády k centrálnímu prostoru La Défense. Co vidíte? Hřbitov. Pozůstatek starého osídlení z dob, kdy zde žilo normální město, kde se umíralo. A pak přišly korporace manipulující světovými trhy a zatarasily si výhled na kříže pozitivními větrníčky.

Zde údajně sídlí nejvlivnější firmy světa. Tak vlivné, že je ani neznáte. Žádné trapné IBM nebo tak. Dovnitř budov jsme se tím pádem nepodívali. Představovali jsme vysoké bezpečnostní riziko. Únik informací (ok, to nás odhadli v podstatě dobře) nebo teroristický útok (to se nás trochu dotklo).

Přejeme čtenářům ..

... mnoho využitých možností poznat dálky i spřízněnost duše, s kterou sdílí cestu. Pořádnou vášeň - třeba ke knihám - která doprovází věrně kamkoliv. A především živé holuby.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback