Bibliotheca academica 2017 a co z toho

26. 10. 2017

V tomto týdnu Mendelova univerzita v Brně porazila akademického čuníka, napekla a vyvalila sudy z univerzitních sklepů. Tak v prostorech svých a v prostorech hotelu Avanti hostila a spolupořádala jedenapůldenní konferenci Bibliotheca academica (dále jen BA). BA je tradičním setkáním zástupců převážně akademických knihoven zastoupených v Asociaci knihoven vysokých škol (AKVŠ). Zastřešujícím letošním tématem byla Kvalita: smysl, kritéria, hodnocení.

 

Co je kvalita a čím určit míru kvality ve veřejném sektoru, na to se ptal první příspěvek docenta Aloise Fialy z VUT. Vnímání kvality závisí především na arbitrech, to je na příjemcích naší služby. Pro tvůrce kvality je tak rozhodující nasadit funkční a udržitelný systém řízení kvality: být schopen plánovat, kontrolovat a zlepšovat a především komunikovat.

 

S měřitelnou kvalitou našich institucí souvisí akreditační procesy. Pro akreditovanou instituci je důležité si definovat vlastní poslání a cíle a současně mít potenciál svých cílů dosáhnout. Akademická knihovna má poskytovat nejen informační zdroje, ale být aktivním aktérem v dosahování cílů své instituce. Inženýr Miroslav Svoboda z Anglo-americké univerzity se řečnicky ptal, a já nechám tuto otázku otevřenou, zda je cílem kvalita nebo leží kvalita v dosahování cílů?

 

O tom, že stanovení si kritérií kvality těsně souvisí i s hledáním vlastní role knihovny, pak podle mého hovořily i příspěvky z praxe. A vůbec to, co je knihovna a jakou roli má a jaké sebevědomí má projevovat, to bylo tenkou červenou linií nejen této konference a nejen této debaty.

 

Součástí konference byly sponzorské příspěvky společností Albertina icome Praha, Ebsco, Elsevier a Clarivate Analytics. Tyto a další firmy pak pochopitelně měly i své stánky a prezentace v předsálí. Konkrétně prezentace Elsevieru pak dojala k slzám upřímnou láskou ke “knedlik” z Czechie, kterého si prezentující, jejíž jméno nechci zkomolit a proto jej neuvádím, kupuje třeba pět šišek. Dojem z Elsevieru vzápětí poněkud zhoršilo zhodnocení stavu o vyjednávání národních konsorcií s velkými vydavateli v Německu, Rakousku, Finsku, kde je to právě Elsevier, se kterým je obtížná dohoda. Na to navazovala závěrečná a nejvášnivější prezentace a debata o penězích a vývoji projektu CzechELib, tedy centra pro pořizování elektronických informačních zdrojů. Přiznám se, že na tuto oblast nejsem odborník a proto ji ponechávám bez komentáře.

 

Velice zajímavým příspěvkem byla prezentace a související workshop magistry Věry Ondřichové. O kvalitě vnímané a kvalitě skutečné a o stereotypech nejen o knihovnících. O tom, že lidský mozek stejnou věc vnímá lépe, pokud ji považuje za exkluzivní, cennou. O významu dobrých referencí. A ve výsledku o tom, jak si vychovat uživatele závislé na knihovně (nadsázka). Mozek miluje jednoduché cestičky, miluje stereotypy a na workshopu jsme se bavili a zamysleli nad tím, jak nahradit škodlivé stereotypy těmi pozitivními. Jako příklad dobré praxe sloužila knihovna Univerzity Palackého v Olomouci.

 

Michal Denár a vůbec komunita kolem systému Koha by měli zřejmě radost z příspěvku inženýra Lukáše Budínského o nahrazování jednoho mohutného, všehoschopného knihovnického systému (Aleph) řadou spolupracujících open source řešení, které je možno modifikovat, přičemž zásadním kolečkem ve zlínském akademickém soukolí je právě systém Koha.

 

Svůj prostor mělo také informační vzdělávání a informační gramotnost. Téma u kterého chceme my jako odborníci či lidé z oboru věřit tomu, že roste jeho význam. Knihovny by jej měly poskytovat a měly by spolupracovat v této oblasti nejen s učiteli a studenty, ale i dalšími odděleními, například s PR nebo studentskými spolky. Zohlednit by měly i potřeby absolventů. Pozoruhodné v tomto směru jsou aktivit center akademického psaní, o kterých byl jiný seminář AKVŠ, IVIG.

 

To byla ve veliké zkratce hlavní náplň letošní Bibliotheca academica. To a prohlídka Brna a Zahradnické fakulty v Lednici. A také “docela chutný raut”. A ekologický podtón konference, jenž se vyznačoval tím, že jsme byli požádáni o navrácení visaček ( :-/ ), ale na druhou stranu jsme byli ušetřeni igelitky letáků ( :-) ) a obdrželi tématický, znovupoužitelný plastový hrnek ( :-) ). Ekologický podtón však zněl trochu falešně například proto, že hotel Avanti nenabídnul koše na tříděný odpad a voda se krom karaf podávala v plastových lahví.

 

Na závěr nenabízím žádný soud, odmítám bezobsažně tvrdit, že konference byla "přínosná a zajímavá", každý si jistě z příspěvků vzal to, co mohl. Uzavírám svůj příspěvek největší záhadou konference: Setkají se ředitelé knihoven a chtějí se dobrat toho, jaký berou v průměru plat. Nicméně žádný nechce nahlas přiznat, jaký je jeho vlastní plat a zároveň nemají mobil, ani tužku a papír, aby si částky sdělili tajně. Jak se doberou k částce, kterou berou v průměru?

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

23 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 11. 2018
Loving the info on this internet site, you have done great job on the articles. Mattress Financing
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 12. 2018
There is so much in this article that I would never have thought of on my own. Your content gives readers things to think about in an interesting way. Thank you for your clear information. Umzug Olten
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 1. 2019

The football competition is very prestigious championship in this country. It has millions of followers across the globe. The next event will be on Sunday and that will give a lot of people opportunity to be part of the event. Super Bowl Game Live Even if you were not subscribed to cable, you can watch the matches live through various online channels.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 1. 2019

The 2019 Masters Tournament will be the 83rd edition of the Masters Tournament and the first of golf's four major championships to be held in 2019. It will be held from April 11–14 at Augusta National Golf Club Dinner that?s held before each tournament.Winners of the Masters 2019 Live Stream Masters can go ahead and also play in the in Augusta, GeorgiaGolf lovers are surely thrilled about any tournament that comes their way, including the Masters Tournament, so if you’re looking for ways to watch the Masters Tournament online, we know just where you can do that.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 1. 2019

On Friday morning, WWE will announce that WrestleMania 35 will be held at MetLife Stadium in East Rutherford next year, two sources with knowledge of the situation confirmed to NJ Advance Media. The expected date of the event is April 7, 2019. event WrestleMania 35 against Roman WWE WrestleMania 35 Live Streaming Reigns. However, Reigns is out of action after revealing that he is sufferiThe sources asked for anonymity because they were not authorized to speak publicly about the matter.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 1. 2019

IPL – Indian Premier League is the world’s largest professional T20 Cricket tournament. It was started in 2007 by the BCCI.  IPL 2019 will be the twelfth season of this tournament. IPL Live Stream Previously it was decided that, this year IPL will not held in India due to the local election of the country. Perhaps on 8th January they announced that IPL 2019 will be held entirely in different cities across India.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 1. 2019

Bangladesh Premier League 2019 BPL T20 2019 is scheduled to begin from January 05. The sixth season of the cricket league was postponed due to elections in Bangladesh but now is all set to enthrall the fans. The BPL 2019 will last for over a month and ends with the final on February 08. Watch BPL T20 League Live There is also a reserve day for the BPL 2019 final.  If you are looking for BPL 2019 live online streaming and telecast in Bangladesh and India then below we have lined-up detailed information.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 1. 2019

The Master’s tournament is one of the major tournament leagues for professional golf worldwide. Usually falls around the first week of April and is the first major golf tournament of the year, Masters 2019 and in contrast to the others, it is held at a similar area, Augusta Nationals Golf Club, located in the city Augusta, Georgia.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 1. 2019

WrestleMania 35 I just around the corner, and it’s going to be the Grandest stage of them all! WrestleMania 34 introduced some of the greatest returns, surprises and memorable comebacks. WWE WrestleMania 35 Live Free This has been the norm every year for WrestleMania; last year (2018) we saw new in-ring returns and signings that changed the game as WWE prepared for a long year ahead and for the best Pay-Per-View of the year.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 1. 2019

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl game</a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl game live </a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl game live stream</a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl 2019 </a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl live </a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl 2019 live </a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl 2019 stream</a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl 2019 live stream </a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl live stream</a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl 2019 live streaming</a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl game 2019 </a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl game 2019 live stream</a>

<a href="https://superbowl-game.com/">2019 super bowl game</a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl 53 live stream </a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl 53 live</a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl live stream free</a>

<a href="https://superbowl-game.com/">Super Bowl LIII </a>

<a href="https://superbowl-game.com/">Super Bowl LIII live</a>

<a href="https://superbowl-game.com/">Super Bowl LIII live stream</a>

<a href="https://superbowl-game.com/">nfl super bowl 2019 live stream</a>

<a href="https://superbowl-game.com/">nfl super bowl game 2019 live stream</a>

<a href="https://superbowl-game.com/">super bowl game live stream</a>

<a href="https://superbowl-game.com/super-bowl-2019/">https://superbowl-game.com/super-bowl-2019/</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 2. 2019

Simply want to say your article is very wonderful. The Need for some setup is just agreeable and certainly will presume that you Are A-Master inside this area. Maintain it up.Schedule advice to your 103rd jogging of the Indianapolis 500 Mile Race held yearly in the Indianapolis Motor Speedway.The 103rd Indianapolis 500. 103rd Operating of the Indianapolis 500. 27 motorists. 200 laps. Five hundred milesper hour 1 jar of milk. The one matter lacking using that bewitching Indianapolis five hundred combination will be that you personally. Do not overlook to a different Unbelievable variant of"The Best Spectacle at Racing <a href="https://indianapolis500updates.com/">Indianapolis 500 Live </a>

 

<a href="https://indianapolis500updates.com/">Indy 500 live stream </a>

<a href="https://indianapolis500updates.com/">Indy 500 live </a>

<a href="https://indianapolis500updates.com/">Indianapolis 500 Live </a>

<a href="https://indianapolis500updates.com/">Indy 500 schedule </a>

<a href="https://indianapolis500updates.com/">Indy 500 track </a>

<a href="https://indianapolis500updates.com/">Indy 500 map </a>

<a href="https://indianapolis500updates.com/">Indy 500 qualifying </a>

<a href="https://indianapolis500updates.com/">Indianapolis 500 live stream </a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019

How to watch Crossfit Games 2019 Live Stream Online. https://crossfitgamelive.com  CrossFit Games 2019 Tv Schdule Live stream all utdates find here.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 2. 2019

How to watch https://nba-streamtv.com/  nba live stream  hd Tv Schdule Live stream all utdates find here.nba live, watch nba online, nba online, nba finals live stream, watch nba, nba playoffs live stream, nba finals live stream free.

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 2. 2019

The next edition of the Daytona 500 event will happen on February 17. It is the most glamorous events for racers. You can watch it from any part of the world. There are various kinds of subscriptions available to you and this range from premium to free subscription. Even if you want to cut your cord, various online channels make it possible for fans and interested people all over the world to watch that event live. Daytona 500 Live Stream This competition is going to involve the best racers in the world. It is now understood the hush to become part of that event.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 2. 2019

Hi there, just changed into aware of your weblog thru

Google, and found that it’s truly informative.

I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate in case you proceed

this in future. Many people can be benefited out of your writing.

Cheers!

 

.

 

[url=https://avengersendgamemovie.org/]Watch Avengers endgame full movie[/url]

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 2. 2019

Hi there, I discovered your website by way of Google

whilst searching for a comparable subject, your web site came up, it appears to be like good.

 

I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

<a href="https://avengersendgamemovie.org/">Watch Avengers endgame full movie</a>

.

 

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 2. 2019

Hi there, just changed into aware of your weblog thru

Google, and found that it’s truly informative.

I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate in case you proceed

this in future. Many people can be benefited out of your writing.

Cheers!

Watch Avengers endgame full movie

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019

You can Watch the <a href='https://acmawards.org'>ACM Awards 2019 Red Carpet Live Stream </a> Online Full Show with red carpet Free in HD here. The 54th Academy of country music Awards is a very entertaining night.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019

While not many details have been released, the Academy of Country Music announced on Monday (Sept. 10) that the ACM Awards 2019 Red Carpet will air on CBS on April 7, 2019 from 8PM-11PM ET. The show once again is in its longtime home of Las Vegas, venturing to the MGM Grand Garden Arena for the second year in a row after moving from its previous venue at the T-Mobile Arena (to accommodate the Vegas Golden Knights playoff season schedule).

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019

I am showing you How To Get FREE V BUCKS Generator In Fortnite: Battle Royale in 2018 for the PS4, Xbox One, PC, Nintendo Switch & Mobile Devices [IOS + Android]. This site Includes three method from generator websites to get free v-bucks in fortnite battle royale . Get it

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback