Bibliotheca academica a Knihovna roku | Rozhovor se Zuzanou Hájkovou

Závěrem druhého dne konference Bibliotheca academica přednesla svůj příspěvek Zuzana Hájková z Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích, jejíž čtenáři si od letošního dubna mohou do svých zařízení půjčovat elektronické knihy. Shodou okolností právě díky e-knihám získala knihovna o den později ocenění Ministerstva kultury Knihovna roku v kategorii významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Při této příležitosti přinášíme s paní Hájkovou rozšířený rozhovor.

Na úvod bych se ráda zeptala, jakým způsobem je ve vaší knihovně služba půjčování elektronických knih realizovaná a jak to, že je možná z pohledu autorského zákona?

Nabízíme současné elektronické knihy českých nakladatelství a podařilo se nám to díky spolupráci s firmou eReading, která službu půjčování e-knih zajišťuje, například má ošetřené autorské odměny. My jim platíme určitou sumu za výpůjčky, a z ní je pak eReading povinen uhradit danou částku autorovi, nakladateli, a tak dále.

Knihy půjčujete pouze na mobilní zařízení se systémem Android nebo iOS nebo na čtečky eReading. Nepovažují vaši uživatelé za problém, že to nejde i do jiných zařízení, třeba do klasických čteček?

Je to určité omezení dané tím, že na čtecí zařízení, která mají čtenáři k dispozici, je nutné nahrát aplikaci eReading. Ostatní systémy, třeba Windows Phone, nejsou open source a aplikace na nich nefunguje. Aplikace jako jediná umožňuje, aby po uplynutí výpůjční doby, což je v tomto případě 21 dní, byla výpůjčka zneplatněna. Ačkoliv se jedná o omezení, považujeme za velké plus, že se čtenáři konečně mohou legálně dostat k e-knihám.

Jaké jsou reakce uživatelů na tuto novou službu?

Službu jsme spustili v polovině dubna a neměli jsme žádnou zpětnou vazbu, protože čtenáři nás v podstatě nepotřebovali. Nepotřebovali přijít do knihovny, mohli si knihu půjčit z pohodlí domova jenom s katalogem a se svým čtecím zařízením. Proto jsme udělali průzkum, ve kterém jsme zjišťovali, proč tuto službu využívají a jak jsou s ní spokojení, zda jim vyhovuje.

Reakce byly velmi zajímavé a většinou velmi pozitivní. Považuji za dobré, že na dotazník reagovala téměř polovina čtenářů, kteří tuto službu využívají, což také ukazuje, že je služba zaujala a chtěli se k ní vyjádřit. Často se objevoval dotaz, zda nemohou výpůjčku vrátit dřív, aby si mohli půjčit něco dalšího. To mimochodem není možné, protože se nedostaneme do jejich čtecího zařízení a výpůjční doba je tedy pevně dána. Zajímavé byly také důvody, proč si čtenáři e-knihu chtěli vyzkoušet. V první řadě to byla samozřejmě zvědavost, jak služba funguje, ale objevily se také argumenty typu “chci přinutit vnuka číst”.

Jaká je situace na poli půjčování elektronických knih v českých knihovnách? Myslíte, že těch, co tuto službu poskytují, bude přibývat?

Určitě - a hlavně již k tomu dochází! Před měsícem bych tu mluvila o deseti dalších knihovnách, nyní tuto službu nabízejí již ve dvacítce českých knihoven!

Gratuluji k získání ocenění Knihovna roku. Co plánujete v knihovně do budoucna? Myslíte, že by se půjčování e-knih dalo nějak vylepšit?

Děkuji a přiznám se, že nás toto ocenění překvapilo i moc potěšilo. Jsme moc rádi, že jsme určitým způsobem “vyšlapali cestičku” i pro další knihovny. A vylepšení? To bohužel nezávisí jen na nás - je teď spíše na českých nakladatelích, zda budou ochotni nabízet své e-knihy i pro půjčování knihovnám, zda ještě více stoupne počet knihoven, které e-knihy budou takto nabízet. Je také nutné pracovat i na technických  možnostech zpřístupnění - vím, že firma eReading připravuje novou čtečku, třeba se objeví i softwarová čtečka, která umožní číst vypůjčené knihy i na zařízeních s jinými operačními systémy.

Více z konference Bibliotheca academica hledejte pod štítkem.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback