Blok expertů | Rozhovor s Pavlou Holcovou

V listopadu byla hostem Bloku expertů Pavla Holcová, zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku, které spolupracuje s mezinárodním programem Organized Crime and Corruption Reporting Project. O tom, jakým způsobem pracuje, jak si chrání vlastní zdroje i data a na jaké bariéry při získávání informací naráží, jsme mluvili v rozhovoru pro Inflow.

Shrnutí přednášky můžete najít zde a liveblogging potom tady.

 

Vaše přednáška nese název “Informace, které vás mohou stát život”. Dostala jste se sama do životu nebezpečné situace v rámci své profese?

Já přímo ne, ale mí kolegové z Balkánu ano. Dostali se do situací, kdy věděli, že je někdo sleduje, když mapovali nelegální obchod se zbraněmi například. V OCCRP na to máme docela dobrý proces, ti lidé jsou hned staženi, každý rok máme školení ohledně bezpečnosti. Třeba právě jak poznat, že nás někdo sleduje.

 

Máte nějaká pravidla, která určují, co z bezpečnostních důvodů nemůžete dělat?

Určitě si nesmíme hrát na kovboje, jak tomu říká Drew Sullivan. Je důležité mluvit s oběma stranami, spousta lidí to však nedělá. Když o někom napíšu, že je špatný, že obchoduje s drogami a zbraněmi, měla bych za ním jít a říct mu: “Budu o vás psát takový článek, chcete se k tomu nějak vyjádřit?”. Pro takové lidi je totiž nejhorší překvapení. Pokud ví, že má něco vyjít, nezasahují potom tak drasticky.

Přijde-li nějaká výhružná sms nebo jiné znamení, je to mnohem lepší, než když nepřijde žádné varování a někdo novináře prostě zabije.

 

Pokud k Vám podobné varování dorazí, končíte s rozpracovaným případem?

Ne, nekončíme. Snažíme se navázat nějakou komunikaci s daným prostředníkem, který zprávu poslal. Samozřejmě jdeme i na policii s informací, že mi přišla podobná informace. Určitě, může se stát, že se kauza odloží o půl roku. Věc se dá k ledu a novinář se odsune na nějaký čas třeba do jiné země, kde je off-line, aby nezanechával žádnou virtuální stopu.

 

Jaká je z tohoto pohledu bezpečností situace v České republice?

Tady je mnohem klidnější prostředí. I díky tomu, že různé mafie mají na našem území pakt o neútočení. Mnoho jejich špiček sem potom jezdí právě proto, že je tu klid, jakési území, kde si věci “neřešíme”. Běžné ale je, že se posílají kontroly z finančního úřadu nebo soudní žaloby. Mají za cíl novináře spíše paralyzovat a nepřitahovat pozornost nějakým vyhrožováním a fyzickým násilím. Tito lidé se u nás snaží nebýt moc vidět.

 

Jakým způsobem chráníte svoje zdroje na obou stranách, u policie i u mafie? Určitě nezveřejňujete jejich jména, ale co dál?

Jména rozhodně nezveřejňujeme. Jediný člověk, který ví, kdo je konkrétní zdroj v reálu, je editor. Pokud nám dají dokumenty, mažeme z nich veškerá metadata. Buď technicky nebo je prostě vytiskneme a znovu naskenujeme upravené, přemazat původní údaje falešnými je méně nápadné, než je zcela vymazat. Snažíme se co nejvíce naší činnosti nahrávat a taky našim zdrojům nic neslibujeme, třeba že v článku vyjde pouze jejich úhel pohledu.

 

A z technické stránky – komunikujete elektronicky, nebo se pouze scházíte osobně?

Rozhodně osobně. Používáme navíc takzvané “burners”, což jsou klasické tlačítkové telefony pro komunikaci s konkrétním člověkem. V momentě, kdy jdu na schůzku, posílám telefon na vycházku, to znamená že někdo z kolegů si telefon vezme a pohybuje se s ním v místech, kde já nejsem.

 

Setkala jste se někdy s tlaky ze strany politiků nebo policie?

Relativně málo. Jsem občas upozorněna, že nějaká kauza je opravdu nebezpečná a měla bych si rozmyslet, jestli ji chci dělat. Spíše tedy varování, než že by někdo říkal, co smím a co ne.

 

Jakým způsobem máte zabezpečená svoje data a datová úložiště?

Vše je kryptované. Přes TrueCrypt a VeraCrypt. Máme v současné době 4 IT profesionály, kteří se o tyto věci starají. Jsou to odborníci na bezpečnost i správu sítí.

 

Mluvila jste i o službě Tor, věříte Toru a máte vyzkoušeno, že opravdu zabezpečí anonymitu v digitálním prostředí?

Falešné zdání anonymity nabízí například Google nebo “anonymní” režim prohlížeče webu. Tor a TrueCrypt jsou nejspolehlivější softwarová řešení, co byla intenzivně testovaná ve Spojených státech a nepodařilo se je prolomit. Jejich používáním na sebe ale samozřejmě přitahujete pozornost. Čím více lidí však bude anonymizátory používat, tím složitější bude sledovat všechen šifrovaný obsah a tím menší hrozbu jejich použití ponese.

 

Logujete nějaké pokusy o prolomení vašeho zabezpečení?

To ano, velmi mnoho. Součástí setu serverů, které používáme, je takzvaný honeypot. Zde jsou data, která nejsou relevantní k případům, co děláme, ale zároveň taky hodně klíčových slov zajímavých pro lidi, kteří se snaží k nám dostat. Spousta útoků tedy padá sem.

 

Zajímá vás, odkud útoky přicházejí?

Rozhodně, pravidelně je analyzujeme. Hromada pochází z Číny a Ruska.

 

Používáte software třetích stran, napadá mě, že mít citlivá data na Google Drive asi nebude ideální?

Ono nic není úplně ideální. Na kancelářskou práci máme LibreOffice. Pokud si posíláme opravdu citlivá data, posíláme je kryptované TrueCryptem. Pokud jde o e-maily, tak používáme GnuPG nebo PGP. Spousta dat, která mezi sebou sdílíme, však nejsou živé případy, tam si je jednoduše pošleme.

 

Mluvila jste o veřejných zdrojích jako jsou obchodní rejstříky, do jaké míry vycházíte s těchto zdrojů informací a z jaké části potom ze soukromých zdrojů?

Máme pravidlo, které říká, že většinu našich tvrzení musíme prokázat z veřejně přístupných zdrojů. Nemůžeme tak jako argument pro článek použít tajnou zprávu policie, kterou nám někdo dodá. Pokud nám potom někdo informaci řekne, musí mluvit pod svým jménem, nikoliv anonymně. Různých zpráv nám přistává na stole hodně, ale nikdy si nemůžeme být jisti, kdo a proč nám informaci poskytl, čeho tím chce dosáhnout.

 

Padá pod stůl hodně případů z důvodu, že je nelze potvrdit z veřejně dostupných zdrojů?

Jde o určitou proporcionalitu. Náš článek může například z 10 % citovat neveřejné zdroje a zbytek mít podložený veřejně, jde o to, jak danou kauzu postavíte. Nemůžeme výstup primárně založit na informaci, která je v tajné policejní zprávě.

 

Spolupracujete s hackery? Kdo to je a jak podobná spolupráce vypadá?

Pro nás je to kdokoliv, kdo je pokročilý v používání různých scraperů a podobně. Pravidelně nastává situace, kdy dostaneme například dataset s 11 000 000 záznamů a potřebujeme v něm najít různé vzorce. Tento člověk nám pak pomůže s tříděním dat.

 

Takže se nenabouráváte do databází soukromých subjektů, v šedé zóně se nepohybujete?

Nepohybujeme, my bychom takové informace pak nemohli použít. Občas chceme třeba hlubší analýzu facebookového profilu, nad rámec znalostí běžného uživatele, ale to nejsou zvlášť skrytá data.

 

Mluvila jste taky o bankách, které monitorují svoje transakce. Mají povinnost hlásit podezřelé objemy peněz policii?

Ano, podezřelá transakce je od 300 000 korun a nebo pokud peníze tečou z jedné z offshore destinací, z určitého blacklistu. Nebo taky od 100 000 korun vkladu hotovosti. V zákoně je to popsané trochu vágně, na druhou stranu přesné částky by znamenaly, že lidé začnou ukládat například 99 999 korun. Peněžní ústavy spolupracují s policií i Českou národní bankou a Finančně analytickým útvarem Ministerstva financí.

 

Máte jako investigativní novinářka možnost dostat se k informacím, kde proběhla jaká transakce?

Zatím nemám. Někteří mí kolegové ano. Nemůžete si však od banky vyžádat list převodů financí z jednoho účtu na druhý, to spadá pod bankovní tajemství. V momentě však, kdy daný člověk někomu dluží nebo jde k soudu, musí už podobné informace dokládat a jsou tak součástí spisu. Takový spis si pak člověk musí vyžádat a dostane ho v papírově podobě.

 

Perete se se Zákonem o ochraně osobních údajů?

Samozřejmě. Jde především o možnosti rozsáhlejšího data miningu. Chtěli jsme například, aby nám Ministerstvo spravedlnosti poskytlo obchodní rejstřík na USB. Abychom z toho mohli vytáhnout subjekty, co mají něco společného s Arménií. Arménští novináři by nám označili, která jména je zajímají, a my bychom následně našli potřebné dokumenty. Protože takto v klasickém obchodním rejstříku hledat nejde. A ministerstvo nám data neposkytlo s tvrzením, že jde o ochranu osobních údajů a že je celá databáze online. Stejně tak u požadavku na seznam osob s diplomatickými pasy u Ministerstva zahraničí.

 

Soudíte se o požadované informace v podobných případech?

Ano, přes Otevřenou společnost. Přestože celý proces může trvat déle, má pro nás cenu se k informacím dostat.

 

Jaký máte názor a platné znění Zákona o svobodném přístupu k informacím? Je silný, nebo spíše bezzubý?

Je dobrý, jeho aktuální znění je dobré. Jak se k jeho naplňování potom staví různé instituce je věc jiná.

 

Máte v hledáčku některé zákony, které u nás chybí a pomohly by vám?

Velmi dlouho to bylo řešení anonymních akcií, akcií na doručitele. Potom také situace, kdy se offshore firmy mohou účastnit veřejných tendrů. Vlastně celý set zákonů, které navrhla Rekonstrukce státu, mi přijde fajn.

 

Musíte kauzy více hledat, nebo pouštět?

Rozhodně pouštět. Na webu máme kontaktní formulář a hromada lidí nám právě přes něj píše. Taky přichází podněty od kolegů ze zahraničí.

 

Jak dobře se navzájem znáte se zahraničními partnery?

Známe se všichni osobně. Dejme tomu, že je nějaké tvrdé jádro asi 25 lidí, kteří si naprosto věří. Nějaká větší skupina je zhruba 80 lidí. Takže když mi napíše ten nebo ta, tak můžu čekat, že půjde o velkou a náročnou kauzu, protože je znám.

 

Ptám se, protože jste říkala, že za Českou republiku je vás pět, máte kapacitu zpracovávat více případů zároveň?

Nemáme, ale doufám, že se to od ledna zlepší. Snažíme se kombinovat komplikované kauzy, kde je hodně peněz a lidí, s těmi menšími. Velké případy jsou potom k neučtení a čtenář to vzdává, když se dostane k dvacáté firmě a šedesátému jménu.

 

Je pro vás čtenost článků cílem práce?

Je to jedna z věcí. Ale často vydáte článek, dobře napsaný a ozdrojovaný, a získáte tak důvěru nejen čtenářů, ale také lidí, kteří mají přístup k dokumentům. Začnou pak za vámi chodit a berou vás jako nějakou whistleblowerskou platformu.

 

A jste vůbec schopni čtenost měřit v situaci, kdy vaše články přebírají jiná média?

Teď jsme čtenost článků v rámci OCCRP docela zdlouhavě řešili, máme nějakou metodologii a tušíme, jak se to řádově pohybuje. Ale přesná čísla určitě nejsme schopni zjistit.

 

Dočetl jsem se, že své texty vydáváte pod volnou licencí, není vám líto, že jiná média mohou přebírat výsledky vaší práce?

Není, pokud jsme uvedeni jako zdroj informací.

 

Máte ke svým článkům i doplňující zprávy, kde se může zájemce dočíst podrobnosti kauzy?

V článcích míváme často odkazy na originály zmiňovaných dokumentů, kde se dají všechny detaily dohledat. Když třeba vydáme video, tak má k sobě taky článek s prolinky na další zdroje, takže možnost ponořit se do tématu hlouběji poskytujeme.

 

České centrum pro investigativní žurnalistiku se věnuje vzdělávání. Koho vzděláváte a kolik vám to zabere času?

Hodně času. Je to pro nás aktuálně jeden z hlavních příjmů vedle podpory z OCCRP. Věříme však, že to má cenu, zaměřujeme se hlavně na začínající a mladé novináře. Děláme týdenní intenzivní kurz Achillova data, spolu s Bakala Foundation, na to navazuje tříměsíční týmová práce účastníků, kde každý má nějakého mentora a řeší vybranou kauzu. Mentor kromě rad a kontaktů týmům pomáhá i editorsky. Lidé v kurzu můžou docela jednoduše zjistit, jestli se investigativní novinařině chtějí v životě věnovat.

Řešíme ale i zahraniční vzdělávací aktivity, osobně jsem byla například školit Kubánce, teď projekt koordinujeme po mailu a myslím, že výstupem budou skvělé články.

 

K novinařině jste se dostala z Člověka v tísni, co jste si odtud odnesla za schopnosti a dnes je vnímáte jako důležité?

Naučila jsem se projektový management. To je asi nejdůležitější. Musím koordinovat více lidí, vést poradu tak, aby k něčemu byla, spolupracovat s kolegy ze zahraničí. Ono se řekne článek, ale jde o malé mediální projekty, je třeba hodně zdrojů a lidí, každý má nějaký rozpočet. Článek není úvod, stať a závěr.

 

Připravilo vás studium žurnalistiky na praxi, které se teď věnujete?

Moc ne, ale poznala jsem na škole skvělé lidi, kteří jsou pro mě důležití i nyní. Kdybych vystudovala forenzní audit, bylo by to pravděpodobně pro mojí profesi užitečnější. Novinář však musí umět souvislosti zjednodušit, narozdíl od forenzního auditora.

 

Hodně mluvíte o šifrování, databázích a IT věcech obecně, kde jste získala technické znalosti?

Natvrdo jsem se to musela naučit. Cítila jsem potřebu takové věci znát. Naštěstí existuje hodně materiálů online. Musela jsem to prostě zkoušet, bez určitých technických znalostí se ve své práci neobejdu. Na trošku složitější věci máme právě naše hackery.

 

Jaké zrovna řešíte aktuální případy?

O tom se nesmí mluvit.

 

Ani rámcově?

Nějaká offshore schémata a veřejné zakázky v nějakém státě. Víc nepovím.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

43 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 3. 2019
I want you to thank for your time of this wonderful read!!! I definately enjoy every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff of your blog a must read blog!!!! 카지노사이트
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 3. 2019
Astounding learning and I get a kick out of the chance to impart this sort of data to my companions and expectation they like it they why I do.. Promotion artiste télévision musique
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 3. 2019
I just got to this befuddling site in the decently later past. I was truly gotten with the bit of good conditions you have here. Monster thumbs up for making such shocking site page! Vish Ya Amrit Sitara
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 3. 2019
I just got to this befuddling site in the decently later past. I was truly gotten with the bit of good conditions you have here. Monster thumbs up for making such shocking site page! Vish Ya Amrit Sitara
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 3. 2019
Here at this site extraordinarily the basic material collecting so everybody can regard an exceptional course of action. สล็อตออนไลน์
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 3. 2019
365PowerSupply.com is professional power supply trading and power supply wholesale provider, mainly focused on dell,hp,lenovo / IBM power supply and server workstation components. fr597
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 3. 2019
Just saying thanks will not just be sufficient, for the fantasti c lucidity in your writing. I will instantly grab your rss feed to stay informed of any updates. Weebly sida
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 3. 2019
Its most exceedingly awful piece was that the item just worked intermittently and the data was not exact. You plainly canot go up against anyone about what you have found if the information isn't right. Mer info
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 3. 2019
I need to search for objectives with basic data on given point and offer them to teacher our slant and the article. Wordpress bloggen
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 3. 2019
Simply unadulterated brilliance from you here. I have never expected something not as much as this from you and you have not confounded me by any reach out of the inventive vitality. I acknowledge you will keep the quality work going on. คาสิโนออนไลน์เครดิตฟรี
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 3. 2019
Simply unadulterated brilliance from you here. I have never expected something not as much as this from you and you have not confounded me by any reach out of the inventive vitality. I acknowledge you will keep the quality work going on. คาสิโนออนไลน์เครดิตฟรี
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 3. 2019
Simply unadulterated brilliance from you here. I have never expected something not as much as this from you and you have not confounded me by any reach out of the inventive vitality. I acknowledge you will keep the quality work going on. คาสิโนออนไลน์เครดิตฟรี
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 3. 2019

Actually I read it yesterday but I had some thoughts about it and today I wanted to read it again because it is very well written. homecoming dresses

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
25. 4. 2019
Tantra Colors Tv Serial Watch All Episodes. Naagin 3
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
25. 4. 2019
I am scanning for and I need to post a comment that "The substance of your post is magnificent" Great work! Jhansi Ki Rani
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 5. 2019

Thanks for writing such a good article, I stumbled onto your blog and read a few post. I like your style of writing... arbitration stockholm

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 5. 2019
Such an exceptionally valuable article. Extremely intriguing to peruse this article.I might want to thank you for the endeavors you had made for composing this amazing article. 안전놀이터
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 5. 2019
To a great degree wonderful and entrancing post. I was hunting down this kind of information and had a great time examining this one. müzik dinle
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 5. 2019
To a great degree wonderful and entrancing post. I was hunting down this kind of information and had a great time examining this one. müzik dinle
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 5. 2019
To a great degree wonderful and entrancing post. I was hunting down this kind of information and had a great time examining this one. fun88
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 6. 2019

The site is delicately balanced and saved as much as date. So it should be, a dedication of appreciation is all together to offer this to us. Plumbing Company Toronto

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 7. 2019

All Hair Design are some of Brisbane's best hairdressers, we specialise in Balayage, Foils, Colour Correction, Upstyles. We open Monday to Saturday. We are located in Rochedale on Brisbane Southside, yet we are near you in Underwood, Springwood, Eight Mile Plains, Kuraby and Mount Gravatt cheap hairdressers brisbane

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 11. 2019

This post is extremely radiant. I extremely like this post. It is outstanding amongst other posts that I ve read in quite a while. Much obliged for this better than average post. I truly value it!  ทางเข้า lsm99

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 11. 2019
Three are normally shoddy Ralph Lauren accessible available to be purchased every last time you wish to purchase. 토토사이트
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 11. 2019

They're delivered by the absolute best degree engineers will's identity recognized for your polo dress making. You'll discover polo Ron Lauren inside selective cluster which incorporate specific classes for men, ladies.  안전놀이터

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 11. 2019
This post is extremely radiant. I extremely like this post. It is outstanding amongst other posts that I ve read in quite a while. Much obliged for this better than average post. I truly value it! Natural Tocopherol Powder
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 12. 2019
They're delivered by the absolute best degree engineers will's identity recognized for your polo dress making. You'll discover polo Ron Lauren inside selective cluster which incorporate specific classes for men, ladies. Denver landlords association
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 12. 2019
They're delivered by the absolute best degree engineers will's identity recognized for your polo dress making. You'll discover polo Ron Lauren inside selective cluster which incorporate specific classes for men, ladies. Denver landlords association
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 12. 2019
I have a mission that I'm as of late wearing down, and I have been at the post for such information cosmetic grade glitter in bulk
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 12. 2019

This post is extremely radiant. I extremely like this post. It is outstanding amongst other posts that I ve read in quite a while. Much obliged for this better than average post. I truly value it!  led dance floor hire in bromley

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 12. 2019
I genuinely like you're making style, inconceivable information, thankyou for posting. swedish lawyer
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 12. 2019

Great to end up going to your weblog once more, it has been a very long time for me. Pleasantly this article i've been sat tight for so long. I will require this post to add up to my task in the school, and it has identical subject together with your review. Much appreciated, great offer.  안전놀이터

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 12. 2019
I genuinely like you're making style, inconceivable information, thankyou for posting. nordics general counsel
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 12. 2019
I genuinely like you're making style, inconceivable information, thankyou for posting. nordics general counsel
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 12. 2019
Enough, the article is greatly the best point on this registry related issue. I fit in with your decisions and will vivaciously imagine your next updates. คาสิโนออนไลน์
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 12. 2019
Enough, the article is greatly the best point on this registry related issue. I fit in with your decisions and will vivaciously imagine your next updates. คาสิโนออนไลน์
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 12. 2019
This post is extremely radiant. I extremely like this post. It is outstanding amongst other posts that I ve read in quite a while. Much obliged for this better than average post. I truly value it! scg9
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 12. 2019
This post is extremely radiant. I extremely like this post. It is outstanding amongst other posts that I ve read in quite a while. Much obliged for this better than average post. I truly value it! 무료릴게임
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
24. 12. 2019
This post is extremely radiant. I extremely like this post. It is outstanding amongst other posts that I ve read in quite a while. Much obliged for this better than average post. I truly value it! reddit nba streams
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 12. 2019
They're delivered by the absolute best degree engineers will's identity recognized for your polo dress making. You'll discover polo Ron Lauren inside selective cluster which incorporate specific classes for men, ladies. 온라인카지노
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 12. 2019
I needed to leave a little remark to help you and wish you a decent continuation. Wishing you the good luck for all your blogging endeavors. 검증사이트
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 1. 2020
We are a professional china shoe manufacturer engaged in Sneakers, Casual Shoes, Dress shoes, Goodyear shoes and Alligator Shoes,  Crocodile Shoes, Lizard Shoes, Ostrich Shoes, Exotic Skin Sneakers, other supply. You can buy them wholesale or custom design your own line. shoe manufacturing companies in china
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 1. 2020
They're delivered by the absolute best degree engineers will's identity recognized for your polo dress making. You'll discover polo Ron Lauren inside selective cluster which incorporate specific classes for men, ladies. 먹튀검증

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback