BLOKUJU (o) čtenářství

26. 11. 2009

Bloggové psaní je věc osobní a subjektivní

proto taky bývají holčičí offline deníčky často na zámek, ne?  

Přiznám zcela nezaobaleně, že se po dnešní přednášce cítím pouze zasypaná haldou čísel (příznaky: dezorientace, deprimace, ... dehydratace?). 

Ok, ok, chápu že je to zřejmě halda metodologicky košér a prapůvodně přehledná, ale to pranic na mých pocitech nemění. Ok, ok, chápu, že pocity do vědy nepatří. Ale já prostě nemám z reprezentativních (nejlépe kvantitativních) čtenářských výzkumů moc dobrý pocit a nemůžu si pomoci, i kdybyste mi mlátili hlavou o klávesnici noťasu. (Ostatně klidně to zkuste, stejně jsem si v záchvatu pražské konferenční paniky vylomila klávesu "ř" a nemůžu psát řeřicha ani ostatní slova, která potřebují "ř" řádně fungující,  a nepátrejte po tom, čím to "ř" teda teď píšu.)  

Nezkoumat. Jednat. (S nadsázkou samozřejmě)

Podpořit lidi v tom, aby se čtenáři stali/zůstali. Chápu, že výzkumy mají své opodstatnění (např. pro ověření toho, jakje to jednání účinné.), ale tohle mi nesedlo. Když už, tak něco pevně provázat s informační ekologií = v pevné vazbě na komunitu/prostředí a s dopadem na realitu. (A tím dopadem nemyslím, že na mě dopadne ta halda čísel.)

V sociální síti

A když už dneska tak trucuju (blbá nálada, sorry), tak si myslím, že by nebylo špatné zkoumat fenomén čtenářství v sociálních sítích. Např. Facebook využívá aplikace, z jejichž statistik by šlo dost zjistit (např. primitivně viz zde). Aplikace by šlo vypustit i uměle = pro účely výzkumu. Na platformě jako je Facebook by pak pak bylo její využívání, šíření i plnění "obsahem" zajímavé sledovat. Prvek komunity je zajištěn, protože každý z nás, má v ""přátelích"" více méně svou komunitu/okruh. 

Tak to je dnes prostě vše. Dobrou.

Hostem Bloku expertů ve čtvrtek 26. listopadu bude PhDr. Irena Prázová, PhD. s tématem Současné čtenářské výzkumy.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele admin
Anonym
30. 11. 2009

Technicka - spravne jmeno prednasejiciho je dr. Irena Prázová.

 

Obrázek uživatele Emily
1. 12. 2009

<p>
Omlouvám se, jméno je špatně uvedeno pouze v konzoli pro LiveBlogging. Byla spuštěna opravdu narychlo a já FAKT blbě vidím na slajdy. Jednou jsem si to opsala blbě/slepě a už to bylo. 
</p>

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback