Brněnské kulturní HOSTování

Host – brněnské nakladatelství a časopis – pořádá každý rok na začátku podzimu akci s názvem Brněnské kulturní HOSTování. Jeho čtvrtý ročník se letos uskutečnil 22. září v kavárně Trojka v Domě pánů z Kunštátu od čtyř hodin odpoledne.

Akce byla zasvěcena známému brněnskému básníku, autorovi mj. těchto veršů

Voda si na to vzpomíná
voda je krásná
voda má
voda má rozpuštěné vlasy
chraňte tu vodu
nedejte aby osleplo prastaré zrcadlo hvězd


Jan Skácel

 Kulturní odpoledne bylo rozděleno na čtyři části. Celou akci moderoval Jirka Kniha, který ovšem dorazil až po první částí programu, takže tu musel uvést společník Hosta, básník Martin Stöhr.

Audiokabinet Tomáše Sedláčka

První částí odpoledne/večera tvořil Audiokabinet Tomáše Sedláčka. Ten pracuje v Československém rozhlasu, kde sedával i Jan Skácel. Tomáš Sedláček ve svých vyhrazených cca. 50 minutách pouštěl jak nahrávky samotného básníka, tak i vzpomínky různých lidí na něj. Ludvík Kundera například vzpomíná na to, jak Skácel vyváděl, když se někdo snažil recitovat jeho básně: prý neznal bratra, když se někdo - především žáci na školních soutěžích - snažili recitovat básně, a co teprve ty jeho...

Brněnský básník byl sám šéfredaktorem časopisu Host do domu, kde na poslední straně zveřejňoval své recenze na knihy - generace Tomáše Sedláčka proto vždycky začínala číst časopis odzadu. Skácel se postaral i o moderní grafiku v Hostovi. Rozběhl mu zkrátka zajímavou dráhu, kterou si časopis udržel dodnes.

Skácelovy verše díky své zpěvnosti lákají řadu muzikantů k jejich zhudebnění. To bohužel není vždycky úplně šťastné, ale existuje pár povedených dílek, především od kapely Hradišťan. Básník sám lidové písně miloval, inspirovali ho, sám se zúčastnil koncertu Hradišťanu. Báseň Modlitba za vodu si můžete oslechnout zde: http://www.youtube.com/watch?v=8dWUclRFg5A.

Tomáš Sedláček přidal pár svých historek o Janu Skácelovi; například o tom, jak ho v dětství oslovovali. Pro rodiče byl odjakživa Janek a na Slovácku, kde rodina žila, nebylo takové oslovení nic výjimečného; když se však přestěhovali do jiné moravské vsi - Poštorné - ptali se obyvatelé paní Skácelové, proč svému synovi nadává, „vždyť on přece není tak hlúpý".

 

U kulatého stolu

Po první části následovala debata o básníkovi a ohlasech na jeho tvorbu. U kulatého stolu se sešli šéfredaktor Hosta Miroslav Balaštík, který se ujal role moderátora diskuse, Skácelův přítel Jaroslav Střítecký, literární teoretik a kritik Jiří Trávníček a v neposlední řadě Martin Stöhr - básník, jenž se ve své tvorbě nechal inspirovat poezií Jana Skácela.v

Nejprve se pan Střítecký, který byl v redakční radě Hosta do domu v době, kdy jej básník vedl, rozmluvil o Skácelově osobnosti: jemu se představí velká, ale cudná až plachá osobnost, což se moc neodrazilo na vzhledu. Ludvík Kundera o Skácelovi říkal, že byl „sršatý", vypadal strašidelně, obočí měl hustší než Brežněv a přitom byl poměrně střízlík. Jeho jemnost možná vychází z pohnutého osudu: v letech 1942-1945 byl Skácel v totálním nasazení, pracoval mj. jako betonář v Ebenhau. O této zkušenosti později prohlásil, že „třísky už jsou vytažené, ale rány se dosud nezahojily".

Navzdory životním těžkostem byl básník velice vzdělaný, a tak s Jaroslavem Stříteckým často debatovali například o filozofu Kantovi.

Skácel byl solitérem, mohl totiž vydávat svoje básně oficiálně, ne jako mnoho jeho vrstevníků v samizdatu nebo exilu. A možná proto často dávali čtenáři přednost „zajímavějším" (tedy „zakázaným") žánrům, například surrealismu; mysleli, že v nich najdou něco lepšího.

Došlo i na diskusi ohledně zhudebňování Skácelových veršů. Podle Martina Stöhra je jeho poezie určena k tichému čtení, a neměla by se tedy melodizovat, zhudebňovat (jedno melodrama v podání brněnského divadla bylo dokonce strašidelné). Lze však občas najít i povedené inscenace, jako třeba Na dávném prosu divadla Husa na provázku.

Účastníci kulatého stolu se také shodli na tom, že poezie Jana Skácela se nedá následovat, možná imitovat, ale ne následovat, jak by to šlo u jiných českých básníků.

V následné diskusi s návštěvníky akce promluvila pamětnice a dlouholetá profesorka češtiny na střední škole, která potvrdila, že Skácelovy texty mohou i dnes oslovit studenty středních škol. Vzpomíná, jak si studenti při básni o mamince vzpomněli na rodiče, rozbušilo se jim srdce... Zápisy ve čtenářských denících pak svědčily o tom, že je poezie ovlivnila a stále na ně působí.

 

Kam odcházejí maminky

A já vím, kam odcházejí maminky.

V červenci začnou se nám toulat,

nejdřív jen malounko a jen tak mezi dnem,

aby nezatměly.

 

Potom jsou dlouho, dlouho z domu,

byly daleko.

Vypravují, že u nich doma kdysi

žil slepý kovář.

A že každý jednou hodil kamenem.

 

Trošičku chrůmají jak poranění ptáci.

 

Jednoho dne musíme maminku jít hledat

do noční trávy. Ráno dojdeme

k zarostlé brance.

Orosené pne se

v plaménku plotním cizí dětství.

 

Potkáme děvčátko a odněkud je známe.

 

Chtěl bych se zeptat, ale nesmím.

 

Vzájemná škola poezie

Třetí část tvořil scénický cyklus básníka a výtvarníka Jaroslava Kovandy ze Zlína společně s hercem Josefem Kollerem. Výklad o Skácelově životě prokládali recitováním jeho básní a čtením autentických příspěvků.

Chvíle

Za žádnou pravdu na světě.

Ale jestli chceš,

za malý pětník ticha.

 

Je chvíle, která půlí krajinu.

 

Pokorný okamžik,

kdy někdo za nás dýchá.

 

Jednou z citací byl také dopis, který básník dostal od svého otce poté, co se ve svých čtyřiceti letech opil; výňatkem.:

„Milý Janku, tak jsem slyšel, žes zase přebral... Nadání se může jen zalévat, ne utápět... a rval by ses... Pij s rozumem, napřed se najez, pomaloučku a pomáloučku..."
Nu ano, i Jan Skácel byl taky jenom člověk.

 

„Ve vesnické hospodě se nikdy nečtou noviny, protože se člověk všechno dozví i tak." (Jan Skácel)

Na závěr nabídli aktéři všem divákům brambory, které vlastnoručně uvařili na elektrickém sporáku během svého programu (podle toho si také můžete udělat představu, jak byl blok asi tak dlouhý).

 

Brněnská sedmikráska

Poslední blok tvořilo finální klání soutěže Brněnská sedmikráska. Účast na této části programu byla o poznání hojnější než na předchozích a nebylo divu: z celkových 70 přihlášených básní o Brnu bylo 10 vybráno do finále, kde už nešlo „jenom" o zážitek z psané formy básně, ale i o autorskou recitaci. Soutěžící přišli na jejich výstup podpořit blízcí, rodina, kamarádi (což jsou mimochodem nejlepší kritici). V porotě zasedli básník Petr Váša, redaktorka Hosta Eva Klíčová a předloňský vítěz Jan Spěváček. K nim Jirka Kniha náhodně vybral (hozenou papírovou vlaštovkou) dva zástupce z řad diváků.

Ceny byly opravdu lákavé. Hlavní výhrou bylo 10 000 Kč, ovšem i další cena stála za to: šalinkarta na Měsíc (opravdu na Měsíc s velkým „M", Dopravní podnik města Brna se podle slov Miroslava Balaštíka bohužel nechtěl sponzorsky podílet na této soutěži).

V soutěži převládaly básně melancholické, pochmurné, vážné. Většina soutěžících přiznala, že není z Brna, ale k tomuto městu chovají vřelý vztah. Zajímavá byla báseň ve slovenštině, také výtvor nejmladšího soutěžícího, patnáctiletého žáka z Vysočiny (nakonec obsadil třetí místo); originální byl výstup recitátora v trenýrkách (a to pouze v trenýrkách), který při slově kaštany rozhodil mezi diváky skutečné kaštany (vybojoval druhé místo). V osmi z deseti básní se objevil různě pojmenovaný orloj na náměstí Svobody (hodiny, orloj, banán, kolík, stroj...).

Výjimečně působila poslední přednesená báseň. Předstoupil pan Stanislav a omlouval svou kolegyni - spoluautorku jejich básně-ódy - že se nemohla dostavit osobně (těsně před výkonem jej prý alespoň smskou psychicky podpořila slovy: „Jestli to zvořeš, tak tě zabiju."). Smích diváků při přednesu takřka neustával. Autoři této básničky právem získali první místo.

Vítěznou báseň Óda na město jako Brno i minirozhovor s jejími autory si můžete přečíst na webu Hosta: http://www.kavarna.hostbrno.cz/cs/seznam-clanku/pet-minut-pred-pulnoci.

Celou akci uzavřel koncert skupiny Bouchací šrouby v čele s prozaikem a dokumentaristou Martinem Ryšavým.

Závěrem malé doporučení. Až příště půjdete po náměstí Svobody, zastavte se u nové kašny a počtěte si kousek Skácelovy poezie. Nezabije vás to - naopak obohatí.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

19 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 11. 2018
Thanks for this post, I am a big fan of this website would like to go on updated. 카지노사이트
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 11. 2018
find dining might be expensive but the menu and service is always the best` nordicbet
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 12. 2018

Thanks for this post, I am a big fan of this website would like to go on updated.[url="http://www.saadahsan.com/immigration-consultant-lahore-for-canada-austra..."]Australia skilled Immigration[/url]

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 12. 2018

This is such a great post, and was thinking much the same myself. Another great update. 1xbet

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 12. 2018
Reading, watching movies or plays, or similar activities that might bring inspiration. Toronto Limousine Rental
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 12. 2018
Spot on with this write-up, I must say i believe this excellent website needs much more consideration. I’ll probably be once again to learn a great deal more, many thanks that information. Cheap Mobile Traffic
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 12. 2018

<a href="https://bishopsevents.com/download-video-using-vidmate-app/">vidmate </a> : It is an excellent app which helps you to download videos, movies, songs and many more things through this app.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 12. 2018

I’m new to your blog and i really appreciate the nice posts and great layout.*.,`* 1xbet

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 12. 2018
I randomly browse blogs on the web, and i discover your article to be very informational. I even have already bookmark it on my browser, so as that I will view your blog publish all over again later. Additionally, i’m wondering whether or not or not your weblog is open for link exchange, as i really need to trade links with you. I do not normally do that, however I hope that we are going to have a mutual hyperlink exchange. Let me grasp and have an ideal day! Mombasa escorts
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 12. 2018

Je pourrais vous en transférer les adresses pour plus de picto en relation avec cette question. Ecrivez moi par mail. betsafe

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 12. 2018

Sometimes your blog is loading slowly, better find a better host.~*”;: cherry casino

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 1. 2019

Sometimes your blog is loading slowly, better find a better host.Je pourrais vous en transférer les adresses pour plus de picto en relation avec cette question. Ecrivez moi par mail. <a href="https://softmahd.com/dll-files-fixer-free-download/">Tuxera NTFS Crack</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 3. 2019

It’s not no problem finding knowledgeable people with this topic buy dofollow backlinks

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
25. 3. 2019
Very efficiently written information. It will be beneficial to anybody who utilizes it, including me. Keep up the good work. For sure i will check out more posts. This site seems to get a good amount of visitors. como comprar seguidores de Instagram?
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 3. 2019
If you are looking for more information about flat rate locksmith Las Vegas check that right away. how to make tren
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 3. 2019
You understand your projects stand out of the crowd. There is something unique about them. It seems to me all of them are brilliant. parimatch
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 3. 2019
I definitely enjoying every little bit of it. It is a great website and nice share. I want to thank you. Good job! You guys do a great blog, and have some great contents. Keep up the good work. eskortenorge.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 9. 2019

Our fruit is hand cut fresh daily. We create distinctive products by selecting and combining fresh ingredients so our frozen yogurt and ice cream taste is excellent. frozen yogurt elk grove

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback