Brněnské poctivé řemeslo a pražský kýč a banalita: předvánoční glosa

15. 12. 2009
Máte-li tu možnost a projdete-li se po Zelném rynku v Brně a Staroměstském náměstí v Praze (tedy dvou náměstích, která jsou svým významem a charakterem srovnatelná), záhy zjistíte podstatný rozdíl v pojetí vánočních trhů. Brněnský "Zelňák" nabízí stánky s často rukodělnými výrobky mnoha řemesel, na stáncích často můžete promluvit přímo s výrobcem daného zboží, je tu k výběru spousta skutečně pěkných, vkusných a originálních dárků. V podstatě tu lze nakoupit vánoční drobnosti i větší dary pro celou rodinu. Pražský "Staromák" představuje po brněnské zkušenosti šok: převaha kýče, neoriginálních produktů, běžně dostupných po celý rok, znuděné tváře prodejců, nezřídka, bez ohledu na své zákazníky, v prodejních stáncích kouřící cigarety. Václavák jsem blíže nezkoumal, ale bude to tam podobné. Zato na "Svoboďáku" nezapomeňte ochutnat vynikající holandské sýry nebo křupavoučké španělské churro. A medovina je všude (nejlepší je Elisa).
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele ÁJA
16. 12. 2009
Co by pro osobu v Praze žíjící, byl pro mne šok trh brńenský. Nutno dodat, že v pozitivním slova smyslu... V Adventu se těším i na zkoušky . Vím totiž, že se při té příležitosti podívám na pořádné vánoční trhy, dám si vánoční svařáček a pokoupím něco hezkého a origánálního blízkým. Mám jistotu, že to bude překvapení, protože na pražských vánočních trzích nic takového k sehnání není.  Kupovat záclony, matriožky, kýčovité ozdoby, nebo záclony a matriožky, se mi vážně nechce.. Doufám, že si Brno tento krásný trh ještě dlouhu uchrání...
Obrázek uživatele admin
Anonym
16. 12. 2009
Brněnské trhy, ať už na Svoboďáku nebo na Zelňáku, zejí nádherou oproti kýči ve větších městech (nemyslím tím teď jenom ČR). Nádherné na Brně je, že se snaží letos zachovávat tradici. Nenajdeme tam žádné "vietnamské" oblečení ani moc kýčů (otázku, co je kýč, nemíním zodpovídat). Ručníky a hrnce jsem si vždy mohla koupit i kdekoliv jinde a nekazit si tím vánoční atmosféru. Chválím proto Brno, že letos udělal krok "zpět" (ano, myšleno krok do historie) v tom nejlepším slova smyslu. Pro mnoho lídí (i pro mě) je to totiž krok vpřed. Udržování tradic je rozhodně užitečnější než podpora toho, co se na trzích dalo vidět v minulých letech. Zatímco Svoboďák nebudu zcela obhajovat, zastat se musím Zelňáku. Řemeslníci jsou všude, kam se podíváte. A úžasné to není jen proto, že nám to nekazí vánoční náladu, ale zejmána proto, že si zde můžeme koupit originální dárek. Často je to dokonce i unikát, který není ani vyráběn ve větším množství. Podporujeme tak (často) místního (či alespoň českého) výrobce (a ne velkovýrobce). Tradice a rukodělné zboží rozhodně poporuji a nevadí mi za něj vydat dokonce ani větší peníz. Mám z toho pak větší radost, protože vím, že je to "fair trade". Často totiž vidím přímo výrobce/výrobkyni na vlastní oči, nedávám peníze distributorům a těším se z toho, že vím, kolik lásky v tom dotyčném předmětu je.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback