České e-knižní eshopy: ztěžují nákup, nebo podávají pomocnou ruku?

V roce 2012 je na malém českém e-knižním trhu poměrně velké množství online obchodů, které soupeří o pozornost zákazníků. Některé jsou dobře známy i méně angažované veřejnosti, o jiných se moc neví. Zákazníky ale zajímá několik málo věcí. Právě na ty se soustředím v tomto článku.

Použitelnost e-shopu, DRM, formát a šíře nabídky. To je oč tu běží

E-knihu chci najít a koupit rychle a pohodlně. Je dopoledne, pracuji a na nákup mám s čistým svědomím pár minut. Samotné knize dám času mnohem více, ale nákup jako takový chci vyřídit co nejrychleji. Je to jako když jdu koupit rohlíky nebo když nakupuju na svém Kindle na Amazonu. Vyhledání knihy a její nákup a doručení zabere dvě tři minuty, jen když si čtu recenze, tak o něco více. Celý proces je jednoduchý a rychlý. Chceme-li knihu v češtině, zažijeme stejný flow?

Ve hře jsou však ještě další věci, ve skutečnosti mnohem důležitější, než pohodlný nákup. Je to DRM, dostupné formáty knih a šíře nabídky. Tyto věci budou důležitější, než pohodlný nákup do té doby, než budeme moci všechno přečíst na všem, DRM nebude představovat (potenciální) potíže a ve všech e-shopech dostaneme (téměř) cokoli.

Jak jsou na tom tedy současné české knižní e-shopy z výše uvedených hledisek?

Nákup e-knihy: víceméně příjemný zážitek

Tak jako v každém oboru, i na poli e-knih existují obchody horší a lepší. Na některých je nákup vyloženě zážitkem, na jiných je celý proces poněkud složitější. Jedním z větších problémů je například chybějící nebo těžko dohledatelný údaj o formátu knihy a druhu ochrany. Co je však důležité: e-shopy víceméně neháží zákazníkům klacky pod nohy.

Pořád platí, že většina knihkupectví nabízí elektronickou literaturu "přes počítač", tj. musíte si ji koupit na standardně vybaveném zařízení (PC, laptop, tablet apod.), na něž si stáhnete zakoupený soubor a ten potom nahrajete do čtečky. Máte-li zájem číst literaturu na ní.

Menšina obchodů umožňuje nákup přímo z hardwarové čtečky, na kterou vám koupenou e-knihu rovnou pošle. I v České republice tedy můžeme zažít stejnou zkušenost, kterou zpropagovali američtí giganti jako Amazon či Barnes & Noble. Toto samo o sobě je obrovský krok směrem k zákazníkovi. Jde o zážitek, který se nedá předat - těch několik sekund prostě musíte sami prožít. Je třeba dodat, že e-shopy toto nedělají z altruizmu, ale proto, že lidé mají sklony nakupovat tímto způsobem více titulů, než by koupili klasickým způsobem v e-shopu. Rozhodování o nákupu je v prostředí čtečky prostě rychlejší.

Formáty: legálně si nakoupíte i pro Kindle

Rozsah formátů, ve kterých si u nás pořídíte e-knihu, je široký a řeklo by se, že naprosto dostačující. Základem je bezesporu pdf, epub, mobi, prc či txt. Problém však je, že ne všechny tituly jsou k dispozici ve všech formátech. Nejrozšířenějším formátem v českých knihkupectvích je bezesporu pdf.

Co je pro nás důležité: stále více publikací je k dostání ve formátu mobi, který lze číst na platformě Kindle. Tyto čtečky od Amazonu jsou v Česku nadmíru populární a knihkupci, respektive nakladatelé, museli na tuto situaci reagovat. Neochotně, ale přece začali nabízet literaturu v mobi bez DRM.

Říkalo se, že v Česku to bez DRM nepůjde, ale nakonec to jde

DRM, tedy ochrana souborů proti půjčování přátelům, byl dlouho předmětem ostrých debat jak v zahraničí, tak u nás. V minulých letech jsme mohli mnohokrát slyšet, proč knižní trh bez DRM nemůže fungovat. Dnes se však zdá, že fungovat může.

Nemyslí si to ale všichni nakladatelé, a tak si dnes můžeme vybrat literaturu naprosto bez ochrany, se sociálním DRM i s jinými typy ochrany (typicky Adobe DRM).

Paradoxem - a výhodou pro čtenáře - je fakt, že zatímco v jednom knihkupectví nabízí konkrétní titul s DRM, na konkurenčním e-shopu si můžete koupit tu samou knihu bez ochrany či s "mírnějším" social DRM. Příkladem může být populární životopis Steva Jobse.

Nabídka je v roce 2012 slušná. Konečně

Anebo spíše - jak to? Vzhledem ke stále malé penetraci čteček a sklonům k získávání obsahu nekomerční cestou je množství knih dostupných v češtině skoro překvapující a nakladatelé, respektive knihkupectví si zaslouží palec nahoru.

E-knihy nabízí jednak obchody, které se na tento segment specializují a na tomto poli působí již mnoho let. Mezi ně patří rajknih.cz, ereading.cz, palmknihy.cz a další e-shopy. Druhou skupinou jsou klasická internetová knihkupectví, jejichž nabídku tvoří v převážné většině papírové knihy. Stále více těchto obchodů přidává do svých virtuálních regálů také e-knihy. Do této skupiny patří např. kosmas.cz nebo argo.cz. Třetí skupinou prodejců e-knih jsou obchody se vším možným, které do svého portfolia přibalily díky jejich vzrůstajícímu potenciálu také e-knihy. Sem patří alza.cz nebo datart.cz. Jádrem nabídky těchto obchodů je elektronika včetně tabletů a čteček elektronických knih; prodávat k těmto zařízením obsah je tedy celkem smysluplné.

Nyní k nabízenému množství e-knih. Například známý online obchod rajknih.cz nabízí přes tři tisíce knih a kromě nich také časopisy. Kosmas má v nabídce okolo 1200 titulů a tisíce knih nabízí také eReading.cz či palmknihy.cz. Nejde však jen o tato knihkupectví; nabídka v rozsahu stovek či tisíců českých titulů je dnes poměrně běžná. Nutno říci, že ke zlepšování situace velice přispívá konkurenční boj mezi e-shopy.

Tři "české" čtečky

V současnosti si můžeme vybrat ze tří "českých" typů dedikovaných čteček. Všechny jsou samozřejmě vyráběné na Dálném Východě, ale jsou oficiálně promované českými knihkupectvími a jsou integrované do jejich nákupního ekosystému, tj. lze je bezdrátově připojit na internet a přímo z nich nakupovat, respektive stahovat na ně zakoupené e-knihy.

Jako první uvedl svou čtečku na trh obchod eReading.cz. Ten se nyní připravuje na prodej druhého typu své čtečky, která slibuje lepší parametry než první typ. Název obou zařízení je prostý: eReading.cz First edition a eReading.cz Second edition.

Velice populární jsou tablety, respektive e-reader Wooky. Velkou výhodou této platformy je zapojení několika knihkupectví, z nichž je možné do těchto čteček nakupovat obsah. Do systému jsou zapojeny arara.cz, ebux.cz, neoluxor.cz, rajknih.cz a čtyři slovenská knihkupectví. Nevýhodou je uzavřenost tohoto systému: knihy z výše uvedených e-shopů nelze číst na jiných platformách než právě Wooky.

Další čtečkou je Bookeen Cybook Odyssey nabízený knihkupectvím palmknihy.cz. V tomto případě nejde o obrandovaný výrobek nabízený pod daným jménem exkluzivně na českém, respektive slovenském trhu, ale o standardní typ uzpůsobený českému prostředí.

Český e-knižní trh se za poslední měsíce velmi rychle rozvíjí. E-knihy se u nás pomalu ale jistě posunují z okrajového, nikového trhu do mainstreamu. Svůj podíl na tom mají i progresivní nakladatelé a e-shopy, které využívají příležitosti a (konečně!) nabízejí pohodlný nákup obsahu a poměrně velké množství titulů.

Čtete-li v češtině, nákupem "české" čtečky určitě neprohloupíte. Dokonce máte šanci, že do svého zařízení legálně seženete českou knihu bez DRM. To je oproti létům minulým velký posun vpřed.

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback