České snění

Autor titulu: Pavel Kosatík

Žánr: historie

Popis knihy:

Kosatík vlídně, vtipně a přitom naléhavě ukazuje, jak mnohé z našich snů vedly český národ k tragickým koncům a snaží se apelovat na střídmost a rozvahu v naší národní sebereflexi. Kniha je doplněna desítkami unikátních obrázků, které podtrhují mnohdy bizarní, někdy ale i dojemný rozměr snů, které český národ snil v uplynulých sto padesáti letech.

Úryvek z knihy:

Sen o moři – český stát měl k moři zeměpisně vždycky daleko, v jeho historii však bylo pár okamžiků, kdy to úplně neplatilo. Většina středověkých panovníků spotřebovala svou zahraničněpolitickou energii na samo uhájení prostoru těsně sousedícího s živlem německým, avšak byly výjimky jako Přemysl II. Otakar: o něm se školní děti ještě dnes učí nejen to, že „byl králem železným a zlatým“, ale také, že „jeho říše sahala od Baltu po Jadran“. Pravda je, že na počátku svého panování se král zúčastnil křižácké výpravy proti tehdy pohanským Prusům. Na šedesát tisíc mužů se prodralo zemí, během čtyř týdnů vypálili pohanské svatyně a rozbořili hrady, a když nakonec Prusové kapitulovali, dal je Přemysl Otakar pokřtít. Jako symbol svého vítězství potom při Baltském pobřeží založil město Královec a po jeho vzoru i další členové jeho družiny založili několik měst a hradů. Celé území pak král předal řádu německých rytířů a vrátil se do Čech.

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 3. 2019

Hi, i believe that i saw you visited my web site thus i got here to “go back the want”.I’m trying to in finding things to enhance my web site!I guess its good enough to use some of your ideas!! link building network

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback