Cesta rádiem, aneb exkurze do Hitrádia Vysočina

Tento týden jsme se vydali na výlet do Jihlavy. Cíl: podívat se, jak to funguje v rádiu. Pozval nás student prvního ročníku našeho magisterského studia a zároveň programový ředitel tohoto rádia Bedřich Musil. Ačkoli měl celou dobu obavy, že je toho málo, co by nám mohl ukázat, tak jsme nakonec odcházeli bohatší o velmi zajímavý zážitek a s takovým množstvím informací o mediálním světě, že jsme se nakonec s Bedřichem domluvili na další spolupráci. Komu to nevyšlo tentokrát, může s námi vyrazit někdy příště: )

Teď už vás rádiem provede Bedřich sám:

Část hudebního archivu Hitrádia Vysočina se nachází ještě na CD. V posuvných skříních leží mnohé poklady světové hudby v několika řadách za sebou. Nejdeme tady přes 10 000 kousků.

Zvukař Mára je „vládcem“ v produkčním studiu. Zde se natáčejí veškeré před-produkované zvukové prvky, které se následně objevují ve vysílání. Jsou to především reklamní spoty, promo anonce rádia nebo různé pořady.

Ve vysílacím studiu jsme vytvořili „dobrodružnou“ kulisu během živého vysílání zpravodajské relace. Redaktorka Zuzka (vpravo), byla zpočátku nervózní, ale s příslibem, „že na ni nebudeme koukat“, nakonec zprávy dala jen s jedním přeřeknutím. Moderátorka Markéta se naší přítomností nenechala nikterak vyvést z míry.

Tento pohled se naskytne každému, kdo přijde do produkčního studia něco namluvit. Jedná se o tzv. „akvárium“, akusticky odhlučněnou místnost určenou pro nahrávání mluveného slova. Všechno může přes prosklenou stěnu kontrolovat zvukař a pomocí interkomu nahrávaného řídit.

                                                                                                                     

„Zpívám rááád, a je to na mně doufám znááát..“ ; )

Pár okamžiků před vstupem do vysílacího studia. Rozsvícené červené světlo u dveří je neklamným znamením, že jsou uvnitř mikrofony zapnuté a moderátor mluví. Tak chvíli počkáme.

Vysílací studio je nejzajímavější místností v rádiu. Strávili jsme v něm mnoho minut, během kterých jsem se dozvěděli o práci moderátora, sestavování hudebního playlistu, vysílacím systému i odbavovacím programu, který mimochodem pochází od českých vývojářů. Moderátorka stihla v pohodě odbavit nás i vysílání.

Po prohlídce rádia na nás v zasedací místnosti čekal čerstvě napečený perník i horká káva.

A následující hodinka a půl už byla věnovaná prezentaci, která se zaměřila na problematiku rozhlasového vysílání v České republice. Probrali jsme mnohá témata od duálního systému přes hudební formáty rádií či tvorbu programu až po rozhlasové výzkumy nebo měření poslechovosti.

Za fotodokumentaci díky Bety Škytové a Evě Neureiterové.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback