Citace, prezentace a závěrečné shrnutí

13. 1. 2015
Náš seriál provázející vás procesem psaní diplomové práce je u konce. V posledním díle si řekneme něco o citacích a prezentaci vaší práce a shrneme všechny předchozí části.

Citacím jsme se věnovali již v předchozí částí věnované MS Wordu. Ukazovali jsme si, jak si můžete do Wordu nainstalovat doplněk splňující citační normu ČSN ISO 690. Pokud práci nepíšete ve Wordu, ale využíváte jiný textový procesor, pak by pro vás následující text mohl být užitečný.

Citační software Citace PRO podporuje řadu citačních stylů a umožňuje správu osobních účtů, import citací například z katalogu instituce nebo linkování. Vytvořené citace je možné zkopírovat do jakéhokoli dokumentu, podporuje export do PDF nebo Wordu. Připravuje se také výstup pro LATEX.  Pokud chcete používat citační software Citace PRO, pak se přihlaste prostřednictvím údajů vaší instituce.

 

Ovládání Citace PRO je velmi intuitivní, proto je poměrně zbytečné se tomu zde podrobněji věnovat. Navíc pokud byste přeci jen tápali, Citace PRO poskytuje přehledně zpracovaný návod.

Dalším citačním managerem, který můžete využít, je EndNoteWeb. Masarykova univerzita nabízí přístup studentům v rámci elektronických informačních zdrojů.

 

Návod, jak pracovat s EndNoteWebem vypracovala Knihovna univerzitního kampusu MU, proto se zde nebudeme opakovat.

Poslední krok, který v našem seriálu přiblížíme, je závěrečná prezentace výsledné kvalifikační práce. Při přípravě prezentace je nutné myslet na její cíl a smysl. Více než zajímavé grafické a animační efekty je rozhodující obsah. Čímž ale nechceme říci, že podoba není důležitá. Vzhled prezentace je pochopitelně také podstatný, ale více vaše posluchače osloví jednoduchá jasná prezentace, která vhodně doprovází vaši řeč, než blikající a efektní obrázky. To je první pravidlo, na které je potřeba myslet. Co se týče délky, doporučuje se počítat zhruba se 2 minutami na jeden snímek, proto si připravte zhruba 7-8 slidů. Používejte bezpatkové dostatečně velké písmo. Jednotlivé snímky by neměly přetékat textem. Existuje pravidlo 7x7, které praví, že na jednom snímku by nemělo být více než 7 řádků a jeden řádek by neměl mít více než 7 slov. Pokud vkládáte tabulky, pak by tabulka neměla mít kvůli čitelnosti a přehlednosti více než 4 sloupce a 7 řádků na výšku. U grafů je nutné vybrat vhodný typ grafu, jak už jsme se o tom zmiňovali v části věnované tvorbě grafů v MS Excelu.

Pro tvorbu prezentace můžete využít pravděpodobně nejoblíbenější nástroj MS PowerPoint. Jeho alternativu nabízí Google se svými Prezentacemi. Dalším online nástrojem je například Empressr. Umožňuje vytvářet prezentaci přesně podle vašich potřeb, můžete nahrát již existující PowerPointovou prezentaci a z ní vyjít, nebo si pouze nahrát několik svých obrázků, které v prezentaci použijete, způsobů editace je velké množství. Empressr je současně i nástrojem pro samotné prezentování. Prezentaci nemůžete stáhnout do svého počítače a následně přehrát v režimu offline. Po jejím vytvoření si vybíráte, zdali chcete, aby byla prezentace soukromá nebo veřejná, dostupná všem. Můžete ji také chránit heslem.

  

Tento díl je poslední částí seriálu projektu SITMU, jehož cílem bylo usnadnit vám práci při psaní kvalifikační práce. Postupně jsme vám přiblížili několik témat a řadu nástrojů, které můžete využít. Celý seriál praktických rad měl 15 části a nyní si je všechny ještě jednou připomeneme.

1. Než začnete psát – praktické rady

2. Myšlenkové mapy

3. Uložiště dokumentů

4. Time management

5. Vyhledávání informací

6. Social bookmarking

7. Kde psát?

8. MS Word I. – Tvorba stylů a číslování stránek

9. MS Word II. – Vkládání obsahu a seznamů

10. MS Word III. – Bibliografie

11. LATEX

12. Nástroje pro tvorbu dotazníků

13. Zpracování dotazníků v Excel I.

14. MS Excel II. – Tvorba grafů

15. Citace, prezentace a závěrečné shrnutí

 Hodně zdaru při psaní a obhajobě vaší práce!

 

Zdroje:

Citace PRO [online]. 2004-2014 [cit. 2014-12-22]. Dostupné z: http://www.citacepro.com/

 Citace PRO: návod na využívání citačního manažera [online]. Verze 1.2. Brno: Citace.com, 12.3.2013 [cit. 2014-12-22]. Dostupné z http://www.citace.com/Navody/CitacePRO

 Empressr - The Best Online Rich Media Presentation Application [online]. 2014 [cit. 2014-12-23]. Dostupné z:http://www.empressr.com/

 EndNoteWeb; interaktivní manuál | Přírodovědecká fakulta. KNIHOVNA UNIVERZITNÍHO KAMPUSU MU. [online]. [cit. 2014-12-22]. Dostupné z: https://kuk.muni.cz/animace/eiz/ENW/index.html

 STÖCKLOVÁ, Anna. Hlavní zásady přípravy elektronické prezentace k přednášce. Knihovna plus [online]. 2009, č. 2 [cit. 2014-12-23]. Dostupný z WWW: <http://knihovna.nkp.cz/knihovnaplus92/stockl.htm>.ISSN 1801-5948.

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback