Citace.com v novém kabátě

Článek přináší shrnutí popisu služby Citace.com. Zabývá se vývojem projektu, jeho současným stavem (možnosti využití) a vizemi do budoucna.

Pár slov úvodem...

Služba Citace.com vznikla v roce 2003 původně jako studentský projekt. Postupně si získala poměrně vysoké renomé mezi studenty a vyučujícími zejména z univerzitního prostředí. V průběhu let však jádro systému začalo technologicky zaostávat a také po stránce funkcionality nesplňoval portál Citace.com vyšší požadavky uživatelů zvyklých na výhody služeb Webu 2.0, proto jsem se rozhodl celý systém přepracovat. Služba dostala nový vzhled, přibyly nové moduly a také funkce. Zrodily se Citace 2.0.

Novinky v Citace 2.0

Pro uživatelské rozhraní jsem zvolil modernější vzhled. Původní oranžovo-bílou kombinaci vystřídala zelená, černá a bílá. Nové je také logo v podobě tužky a slogan citing is so easy... Celkově by uživatelské rozhraní mělo více odrážet potřeby uživatelů a mělo by jim pomoci se v systému rychle zorientovat.

Asi největší slabinou verze 1.1 byl počet elektronických modulů. Ty byly zastoupeny v podobě elektronických článků a webových stránek. Od začátku šlo o provizorium, které nebylo úplně ideální a v žádném případě použitelné pro všechny typy e-zdrojů. Také u tištěných dokumentů chyběly moduly pro citování některých typů dokumentů. Uživatelé postrádali zejména legislativní dokumenty a standardy. V nové verzi jsem rozšířil počet modulů pro elektronické dokumenty. V současnosti jich zde najdeme sedm (e-knihy, části e-knih, e-články, elektronické verze závěrečných prací, e-příspěvky, modul pro citování jednotlivé webové stránky a celého webu). Modulů pro tištěné dokumenty je taktéž sedm (knihy, části knih, články, příspěvky, závěrečné práce, legislativní dokumenty a standardy). Nyní pracuji na modulech pro citování tištěných a elektronických seriálů. V blízké budoucnosti pak budou uživatelům k dispozici moduly pro citování firemní literatury, patentů a některých druhů elektronické komunikace jako diskusní fóra, e-maily apod. Opraveny byly některé chyby, které odhalil provoz verze 1.1. Naprostou novinkou jsou šablony pro jednodušší citování kvalitních a populárních e-zdrojů a webových služeb. Nyní v systému najdeme pouze šablonu pro Wikipedii, ale v blízké budoucnosti přibudou další.

Další novinkou pro uživatele je část Moje citace, která slouží ke správě vlastních citací. Je přístupná po přihlášení. Uživatel má možnost ukládat své citace do vlastního systému složek. V rámci složek i vlastních citací lze vyhledávat podle názvu a autora. K dispozici je i filtrování dle druhu citace nebo řazení výsledků. Na četné žádosti uživatelů jsem přidal možnost generovat seznamy citací. Funkce se nazývá Export citace a je k dispozici v každé složce. Seznamy citací lze exportovat do formátu TXT, HTML, RTF nebo BIBTex. V budoucnu pravděpodobně doplním další formáty (plánuji CSV a PDF).

Pro studenty a akademické pracovníky pracující v týmech bude atraktivní funkce sdílení složek se záznamy volně nebo pod heslem s jinými uživateli. Kromě toho si uživatelé mohou vytvořit vlastní RSS kanál pro každou složku nebo vygenerovat HTML kód každé složky pro přidání do vlastních stránek. Takto lze jednoduše zobrazovat třeba doporučenou literaturu na stránkách vyučujícího.

Vzhledem k aktuálním trendům vývoje webových aplikací nechybí ani funkce Webu 2.0. Záznamy jsou obohaceny o obálky knih, které přebírám z externích systémů (Obálkyknih.cz, Amazon.com, LibraryThing a OpenLibrary). Uživatelé mohou hodnotit a komentovat citované dokumenty, lze přidávat anotace, obsahy a nechybí ani odkaz na plný text, je-li k dispozici. Další novinkou jsou externí služby, které se zobrazují v detailu každého záznamu v závislosti na tom, v jakém modulu byl záznam uložen. U knih se tak zobrazují např. odkazy na vybrané katalogy a knihkupectví, u článků najdete navíc odkaz na zjištění dostupnosti v EZB nebo na objednání článků prostřednictvím systémů pro elektronické dodávání dokumentů.

Import dat

Ve snaze co nejvíce zjednodušit tvorbu citace jsem hledal způsob, jak uživatelům pomoci předvyplňovat formuláře. Ve verzi 1.1 jsem zkoušel využít služeb SFX, kdy se z externích systémů (Souborný katalog NKP a katalog NTK) importovala základní bibliografická data v URL. Nevýhodou celého řešení byla nutnost jít přes externí službu. Import přes SFX byl ve verzi 2.0 zachován. Kromě toho jsem vyzkoušel ještě jiný model a to import dat z volně dostupných zdrojů. Jako první jsem využil import ze systému Amazon.com, který má vlastní API rozhraní. Implementace je poměrně jednoduchá. Pro načtení dat stačí znát ISBN dokumentu, které se přenesou v URL. Výsledky se vrací v XML. Nevýhodou je absence většiny české knižní produkce. Dalším zdrojem bibliografických dat byl SRU server Library of Congress (LoC). Jde o standardizovaný protokol pro vyhledávání pomocí jazyka CQL. V URL se přenese dotaz a výsledkem je XML dokument nejčastěji ve formátu MarcXML, RDF nebo DublinCore. SRU server nabízí kromě LoC také British Library  nebo v českém prostředí SRU server Souborného katalogu MU, který spravuje Dr. Kadlec. K velmi kvalitním zdrojům bibliografických dat patří bezesporu WorldCat vyvíjený OCLC. Ten jsem ale kvůli licenčním podmínkám nemohl použít. Podmínkou bezplatného využití API WorldCatu je členství v OCLC a stránky nesmí obsahovat žádnou formu reklamy. Do budoucna plánuji využití API rozhraní webových služeb LibraryThing a OpenLibrary.

Jak vlastně import dat funguje? Po přihlášení si v sekci Moje citace klikneme na odkaz Importovat citaci. Citace lze získat od jiných uživatelů zadáním autorů, názvu nebo ISBN. V tomto případě se prohledá vlastní databáze a zobrazí se výsledky. Další možností je import bibliografických dat z externích systémů. Vedle formuláře interní vyhledávání se nachází ještě formulář pro vyhledávání v externích zdrojích. Po zadání ISBN se projdou všechny definované služby a je-li nalezen nějaký záznam, zobrazí se uživateli s možností importu do Citace.com. Zatímco interní vyhledávání prohledává všechny druhy citací, využívání dat z externích zdrojů je prozatím omezeno pouze na knihy.

API rozhraní

Další zajímavou novinkou zejména pro knihovny, správce knihovních katalogů, bibliografických databází a vývojáře automatizovaných knihovních systémů je API, které umožňuje:

  • zobrazování citací přímo v knihovních katalozích a bibliografických databázích
  • odkazy na Citace.com - na svých stránkách nyní můžete mít odkaz s možností importu bibliografických dat dané webové stránky nebo dokumentu přímo do Citace.com, usnadníte tím citování Vašeho zdroje vlastním uživatelům
  • personalizované zobrazování odkazů na externí služby - pokud se návštěvník připojí např. z IP adresy Masarykovy univerzity, je rozpoznán jako její uživatel a jsou mu v detailech záznamů nabídnuty odkazy např. na SFX bránu MU, Souborný katalog MU, případně na jiné služby, které si MU nadefinovala

Více informací o API naleznete již brzy na stránkách Citace.com, případně mě můžete již nyní kontaktovat.

Zkušenosti z měsíčního provozu a plány do budoucna

Verze 2.0 byla oficiálně spuštěna 19. února 2010. Za tu dobu došlo k významnému nárůstu uživatelů. K dnešnímu dni je v systému zaregistrováno přes 13.500 uživatelů. V průměru se počet návštěvníků pohybuje okolo 4.000 za den. Měsíčně si uživatelé zobrazí více než 660.000 stránek. Každý uživatel si otevřel v průměru téměř 7,5 stránek a využíval službu Citace.com více než 10 minut. Jen v měsíci březnu bylo přeneseno přes 42GB dat a uživatelé si uložili téměř 8.500 záznamů. Díky tomu jsem již musel navýšit tarif hostingu a je mi doporučován tarif VIP :) Z toho důvodu mě v nejbližších dnech čeká optimalizace systému. Rád bych také doplnil další moduly (aktuálně připravuji tištěné a elektronické seriály) a nové šablony (WikiSkripta a TDKIV). Změnou projde také formulář pro import záznamů z vlastní databáze. Samozřejmě vítám jakékoliv další nápady na vylepšení, případně možnosti spolupráce.

Kladné ohlasy na novou verzi a výše uvedené statistiky mě utvrzují v tom, že úprava systému byla dobrá volba. Věřím, že Citace.com budou i nadále sloužit Vám - uživatelům a stanou se nezbytným pomocníkem Vašeho studia a každodenní akademické práce.

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele admin
Anonym
9. 4. 2010
Příjemné vidět, že projekt se rozvíjí. Pevně doufám, že tyto změny jsou teprve začátek!... a ve směřování k webu z Webu 2.0 se bude pokračovat. Pro inspiraci dodávám dva odkazy: http://www.lukew.com/resources/web_form_design.asp a http://www.sensible.com/dmmt.html Štěstí i vytrvalost přeji!
Obrázek uživatele Blanka_J

Nejprve chci moc poděkovat za projekt Citace.com a potažmo i za inovované Citace 2.0, je to úžasný pomocník, bez kterého se neobejdu.

Ale dnes mě dost nepříjemně překvapila intextová reklama. Jako taková mi už přestala vadit, např. na zpravodajských serverech apod. Ale pokud je vložena do vygenerované citace je to vyloženě obtěžující. Pokud citaci okopíruji a vložím do svého dokumentu, tak poté musím 

  1. odstranit odkaz z každého slova s reklamou,
  2. přeformátovat toto (tato) slovo(a),
  3. odebrat "enter", který je za každým slovem s reklamou.

Samozřejmě, že by šla citace "projet" přes Poznámkový blok, ale pak zase musím zpět naformátovat název zdroje do kurzívy a kouzlo je ztraceno.

Nešlo by s tím prosím něco udělat?

Díky předem!

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback