Články.knihovna.cz

Byl pátek 15. října 2010. Spolu s dalšími účastníky předmětu Aplikační seminář jsme byli už druhý den v rekreačním středisku v Křižanově. Teď navečer ale došlo k návrhům a rozdělení jednotlivých projektů. Neomylně se nás všech šest schází u projektu s názvem napůl dobře známým a napůl zatím záhadným – Inflow a Články.knihovna.cz.
Budou z nás novináři, redaktoři a reportéři. Ale kdo se ujme té druhé části našeho projektu? Články.knihovna.cz má být jedinečný centralizovaný portál založený na technologii kanálu RSS, který zprostředkuje uživatelům hodnotné články z českých i zahraničních odborných zdrojů. Po dlouhé debatě se nakonec hlavní role dobrovolně ujímá Honza. My ostatní se chceme realizovat především při psaní článků a doufáme, že přineseme svěží vítr do oborového internetového magazínu Inflow, který už zdárně funguje tři roky.

 
Maskoti projektu Články.knihovna.cz - Čtenda & Čtenda

Časem jsme ale zjistili, že právě realizace internetového portálu Články.knihovna.cz si zaslouží naši hlavní pozornost. Napsat příspěvek do Inflow nebyl problém, ale vytvořit portál s fungujícím agregátorem RSS, to byl docela tvrdý oříšek. Zatímco Honza se blíže seznamoval se systémem Joomla! a ve volných chvilkách (a že jich příliš nebylo) vyhledával důvěryhodné zdroje s odbornými články, my ostatní jsme pomáhali zrealizovat konečný návrh maskota projektu (Markét), o němž měl Honza od začátku celkem jasnou představu, vyhlásili jsme soutěž o nejlepší jméno pro maskota (Lucka), vytvářeli stripy (Marta a Milan), dávali dohromady plakáty (Markét a Marta) a sepisovali e-mailové adresy vybraných knihoven pro propagaci prostřednictvím elektronických zpráv (Marta, Lucka a Verča).

 
Komiksový strip projektu Články.knihovna.cz

O projektu Články.knihovna.cz

Projekt Články.knihovna.cz vznikl na platformě aplikačního semináře pod záštitou Kabinetu informačních studií a knihovnictví.

Prvotním záměrem je ulehčit přístup k odborným informacím pro zainteresované v oblasti informační vědy a knihovnictví. Projekt se zaměřuje především na instituce a jedince působící na poli informačním - knihovny, informační pracovníky, studenty a pedagogy daného oboru.

Tento projekt je realizovaný prostřednictvím centralizovaného portálu, který pomocí RSS kanálů zprostředkovává články ze stovky online časopisů. V praxi se jedná o stahování bibliografických údajů s URL odkazující na plný text článku z daného zdroje pomocí RSS kanálu, jehož cestou poskytovatel článek volně nabízí. Odkazy na články jsou z odborných zdrojů nejen volně dostupných, ale také z komerčních, a to jak anglických tak i českých a slovenských časopisů.

Obsah portálu je pravidelně několikrát denně aktualizovaný. Umožňuje uživateli podílet se na obohacení portálu, a to především hodnocením článků, komentováním a sdílením na sociálních sítích.

 
Jak vypadá náš web?

Aktuální stav webu Články.knihovna.cz

Web Články.knihovna.cz prošel od svého spuštění (začátkem léta 2011) mnoha změnami a ani jeho současná podoba nemusí být nutně definitivní. V průběhu jara a léta jsme několikrát měnili náš přístup ke kategorizaci zdrojů a článků, než jsme došli k aktuální podobě. Nyní jsou jednotlivé články rozděleny v kategoriích na „aktuality" ze zahraničí a z ČR a na „odborné články", rovněž české a zahraniční zvlášť. Také je možno vybrat si mezi volně dostupnými články, které bývají zpravidla dostupné v plném textu, a komerčními, z nichž jsou většinou volně dostupné jen anotace a bibliografické údaje (někdy však i komerční zdroje nabízí část svých článků volně). Nově lze také zvolit si konkrétní zdroj, který uživatele zajímá a zobrazit od něj články a novinky, které jsou na našem webu. Na stránkách se nacházejí z větší části články v anglickém jazyce z důvodu převahy počtu anglických zdrojů, menší počet článků a novinek je v českém a slovenském jazyce.

 
Menu na webu

Uživatelé mají možnost se na našich stránkách registrovat. V současnosti jsou funkce a možnosti po registraci jen základní, ale na jejich rozšíření stále pracujeme, aby bylo možno nejen komentovat články, ale také si vytvořit vlastní profil z oblíbených článků apod.

Obsah na webu Články.knihovna.cz měl být původně ryze automatizovaný. Tedy stahování odkazů z RSS kanálů mělo probíhat automaticky pomocí systémového plánovače cronu. To se také děje, nicméně web se neobejde bez určité editorské činnosti, neboť obsah z jednotlivých zdrojů je velmi variabilní a ne vždy se stáhne technicky korektní či obsahově relevantní novinka. Proto obsah průběžně sledujeme a editujeme. Nyní odebíráme novinky ze 120 kanálů a v databázi máme více než 100 unikátních zdrojů článků a novinek (mj. z mezinárodního adresáře DOAJ, vydavatele Springer atd.). Tento počet nebereme jako konečný a průběžně se snažíme přidávat nové zdroje. Počet článků již překročil hranici 3500 a každým dnem přibývají nové. Obsah se snažíme co nejvíce zpřehlednit, ale zatím je hlavním nástrojem na webu vyhledávání (základní i pokročilé) a již zmíněné elementární kategorie. Dále se na hlavní stránce webu nachází moduly řadící aktuálně „nejčtenější články a novinky" a „nejlépe hodnocené články" (hodnotit články hvězdičkami mohou i neregistrovaní návštěvníci stránek) a samostatný modul „videa", kde si lze pustit videa z Youtube.com, která jsou součástí staženého obsahu z RSS kanálů. Návštěvníci stránek si v sekci „katalog zdrojů" mohou také projít všechny zdroje seřazené abecedně a případně si některé přidat do vlastních záložek díky přiloženým odkazům na RSS kanály.


Plakát projektu Články.knihovna.cz

O našem projektu a jeho jedinečnosti jsme zpravili zaměstnance knihoven a vybraných institucí v první řadě prostřednictvím e-mailů. V průběhu měsíce září jsme projekt rovněž prezentovali formou plakátů, které jsme umístili do několika knihoven a informačních center v České i Slovenské republice. Do širšího povědomí chceme náš projekt uvést sdílením na sociální síti. Na Facebooku jsme vytvořili stránku, na které publikujeme aktuality o novinkách na portálu Články.knihovna.cz, a vkládáme sem rovněž odkazy na vybrané nové články, které jsou na webu k přečtení.

 
Jak jsme propagovali projekt Články.knihovna.cz

Inflow

Zatímco první část našeho projektu je pro nás všechny novinkou, část druhá je dobře známá. Inflow je oborový internetový magazín, ve kterém jsme měli realizovat své nenaplněné žurnalistické sny a vize. Hned v prosincovém čísle (12/2010) vyšel historicky první videorozhovor od Milana a také byla zveřejněna videoanketa Prváci na KISKu. Během našeho působení v Inflow jsme měli vydat alespoň 15 autorských článků. To se nakonec podařilo už v květnu (5/2011), a od tohoto čísla jsme vydali ještě dalších devět autorských článků a napsali jsme dva editorialy (5/2011 a 9/2011).

Dokladem toho, že si získaly velikou oblibu u čtenářů především Milanovy videorozhovory, je v první řadě rozhovor s Adamem Zbiejczukem o monitoringu sociálních sítí, pirátské straně, WikiLeaks a velkém spiknutí, u něhož je vykázáno více než 2300 přečtení.  

Přes 2000 čtenářů si však získal i „klasický" rozhovor s Petrem Matulou na téma erotické literatury, který připravila Marta.

Dalších 23 článků, které jsme pro Vás v průběhu necelého roku připravili:

(Video)rozhovor s Michalem Lorenzem - Barinková Veronika, Říha Milan

Prváci na KISKu: „Můj sen je soukromá literární čajovna" - Barinková Veronika, Duffeková Markéta, Říha Milan

Petr Lovecký: „Čtečkám fandím, ale mám raději klasickou knihu." - Janošová Marta

Předseda českých pirátů Ivan Bartoš o PirateLeaks, fetišismu tajemství a "nemravných" poplatcích - Říha Milan

Reportáž z historicky první akce KISKlubu a povídání o tom, jak to bylo a jak to bude dál... - Kaloudová Lucie

Adam Hazdra: „Inovovat nepotřebuje služba, ale celkový pohled na ni." - Janošová Marta

V. Bukovský, A. Boďová: „Tak ako rukopis umelca, aj rukopis reštaurátora je svojský a jedinečný." - Barinková Veronika, Duffeková Markéta

Video: pracovní schůzky, svatba i smysl života - na všechno je tu mentální mapa - Říha Milan

Dan Franc: „Pokud je manažer i leader s vizí a umí nadchnout lidi, má vyhráno" - Říha Milan

Luisa Nováková: „Jestliže si nevychováme čtenáře mezi dětmi, jako dospělí už se čtenáři nestanou." - Janošová Marta

Video: I studenti VUT mají "ká-pé-íčko" - Říha Milan

Martin Krčál: videorozhovor se zakladatelem Citace.com - Říha Milan

Peter Ingwersen na KISKu: velký rozhovor - Říha Milan

Peter Weisenbacher: „Informačno-komunikačné technológie môžu nahradiť človeka v čomkoľvek, ale nikdy nie v myslení a kreativite." - Barinková Veronika

S Josefem Schwarzem o erotické literatuře, její novodobé cenzuře a svobodném cítění v erotice a sexualitě - Janošová Marta

Za devadesát minut po brněnských antikvariátech - Janošová Marta

Jakub Štogr: mobilní aplikace a augmented reality v informačním vzdělávání - Říha Milan

Marta Zizienová: Role knihovníka na technické univerzitě - Říha Milan

S Lucií Doležalovou nejen o autorské pohádce v minulosti a dnes, ale také o tenké hranici mezi pohádkou a fantasy příběhem... - Janošová Marta

Veronika Černucká: „Při psaní detektivek nepotřebuji, aby mě líbaly múzy. Já naopak potřebuji logiku a chladnokrevný rozum." - Janošová Marta

Stáňa Kavanová: „Označení "Knihovna" bych zavedla jako značku určitého standardu a ti, co ho nesplňují, ať si říkají skladiště." - Janošová Marta

Videorozhovor: Hana Landová - Říha Milan

Videorozhovor: Martin Souček - Říha Milan

A nakonec odkazy na naše editorialy:

Polibek Múzy - Říha Milan

Zářím rozhodně nic nekončí! - Janošová Marta

Jak to v Inflow chodí?

Aby to ale nevypadalo, že všechno děláme jenom my, nutno připomenout, že jsme naskočili do rozjetého vlaku a přisedli si ke dvěma schopným šéfredaktorkám (Edita a Gabča), které (víceméně) trpělivě vedly naše první krůčky.

V únoru se ukázalo, že naše představy o „kariéře slavných novinářů" byly poměrně dost nepřesné. Jako každý magazín, i Inflow má jistý (osvědčený a doporučený) počet článků v jednom čísle, tudíž byla produktivita nás nových redaktorů do jisté míry potlačována. I když najít rovnováhu mezi rozhovory, odbornými články, reportážemi a zprávami z konferencí byl někdy téměř nadlidský úkol. Bylo ale třeba zapojit se do procesu vydávání periodické části Inflow a pomáhat s úkoly, které doposud dělaly šéfredaktorky samy. Tak jsme se tedy realizovali spíše při vkládání článků do redakčního systému než při jejich psaní.

Spolu s příchodem červnového čísla přišel i odchod Edity z pozice šéfredaktorky. Nadále spolupracujeme s Gabčou, která statečně kočíruje naše kroky (pokud se zrovna nesplašíme ).

Pár slov o redesignu

Už na konferenci Infokon 2010, kde jsme v loňském roce prezentovali náš projekt, jsme se zmínili o jednom z dílčích cílů našeho projektu v rámci internetových stránek Inflow.cz. Tím cílem byl redesign internetového magazínu Inflow. Ohledně toho se strhla bouřlivá diskuze i přímo na Inflow, avšak během několika prvních měsíců se ukázalo, že to nebude až tak jednoduché, jak jsme si doposud zřejmě všichni mysleli.


Prezentace projektu na konferenci Infokon 2010

V pondělí 21. února 2011 jsme se sešli na důležité poradě, kam byli přizváni kromě dalších redaktorů i členové redakční rady. Po dlouhé diskuzi byla nakonec vybrána pětičlenná komise pro redesign Inflow:

  • PhDr. Petr Škyřík, Ph.D. - předseda redakční rady Inflow
  • Bc. Gabriela Šimková - šéfredaktorka Inflow
  • Bc. Milan Říha - redaktor Inflow
  • Bc. Eva Mlynářová - reportérka InHD
  • Bc. Michal Pazderský - webmaster Inflow

Avšak zanedlouho byly odhaleny další komplikace a některá úskalí. Nový design internetového magazínu Inflow je teď bohužel zase o krok vzdálenější...

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

13 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 3. 2019

definitely an interesting read. i usually dont comment. signed Mark Cuban backlinks citation flow

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 7. 2019

丰胸的最佳时刻是产后6个月之后丰胸产品,或是比及中止给婴儿哺乳的6个月之后。产后6个月之前这段时刻并不合适任何丰胸产后丰胸,由于在6个月之内需要给孩子哺乳,一起还需要恢复元气,过早的丰胸丰胸导师,虽然能到达效果,可是也会对女人本身形成一定的伤害酒酿蛋丰胸产品

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 7. 2019
I would definitely be a fantastic home. If you in the past meant to take a few of the whole great deals off, I 'd absolutely appreciate developing some product for your blog site for a net weblink back to mine. Please send me an e-mail if interested. apartment nyc painter
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 8. 2019

I have read your blog it is very helpful for me. I want to say thanks to you. I have bookmark your site for future updates. 파워볼사다리

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 8. 2019

Great write-up, I am a big believer in commenting on blogs to inform the blog writers know that they’ve added something worthwhile to the world wide web!.. kiss daniel

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 8. 2019
If even more people that develop brief write-ups truly concerned themselves with writing terrific web content like you, far more site visitors would certainly desire their writings. Thank you for appreciating your product. waste services management
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 8. 2019

Much obliged to you for peopling get the data they require. Extraordinary stuff of course. Keep up the colossal work!!!  domino88

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 8. 2019

When a blind man bears the standard pity those who follow…. Where ignorance is bliss ‘tis folly to be wise…. pengeluaran sgp

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 8. 2019

Congratulationsat thedesign and styleandwonderfulsubject material. <a href="https://asphaltcoins.club">asphaltcoins.club</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 8. 2019
Congratulations at the design and style and wonderful subject material. asphaltcoins.club
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 8. 2019
Carry on giving out your fantastic creative ideas with us! gangstarvegasmoney.club
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 8. 2019
Well done at the design and style and even perfect posts. jamgems.club

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback