Co je to webinář?

Pojem webinář se objevil na počátku 21 století. Jedná o spojení slov web(ový) a seminář. Jak již z těchto dvou slov je patrné, jedná se tedy o seminář, který je uskutečňován v reálném čase pomocí webových technologií.

 


 

Zdroj obrazku: http://www.gl3nnx.net/internet/google-adsense-policy-webinar.htm

Webinář je skvělým doplňkem/alternativou e-learningového vzdělávání. U webináře vidíme přednášejícího a můžeme pružně reagovat na jeho přednášku a případné dotazy. Webináře nalézají své uplatnění i v oblasti prodeje a marketingu. Pomocí webinářů jsou také představovány různé produkty zákazníkům a vedeny marketingové kampaně.

Při  webináři spolu účastníci komunikují v reálném čase. Tato komunikace nemusí, a neměla by být, jen jednostranná. Studenti by se měli do průběhu webináře zapojovat a interagovat s přednášejícím, ale i mezi sebou. K interakci jim mohou pomoci různé vestavěné nástroje. Typickými nástroji, které by neměly chybět v žádné platformě pro pořádání webinářů, jsou:

 • VoIP - Voice over Internet Protocol je technologie umožňující přenos digitalizovaného hlasu v těle paketů rodiny protokolů UDP/TCP/IP prostřednictvím počítačové sítě nebo jiného média, prostupného pro protokol IP.
 • Stream z kamery - Pomocí online přenosu z (web)kamery můžou studenti vidět přednášejícího. U některých systémů je možno mít zapnuto současně i více kamer. Díky tomu se mohou vidět i studenti mezi sebou.
 • Web tour - web tour bývá vestavěný prohlížeč webu. Díky tomuto sdílenému prohlížeči mohou studenti vidět webové stránky, o kterých přednášející hovoří.
 • Whiteboard - whiteboard je sdílený pracovní prostor, který můžeme česky nazvat tabulí. Na whiteboard můžou studenti psát poznámky, kreslit, vkládat obrázky, atd.
 • Nástroj pro promítání prezentací a dokumentů - pomocí tohoto nástroje přednášející nahraje prezentaci a synchronně promítá studentům.
 • Sdílení obrazovky, aplikace - při této funkci může přednášející sdílet se studenty svou plochu svého počítače nebo jen konkrétní aplikaci.
 • Chat - do chatu mohou studenti a přednášející psát své postřehy, komunikovat, případně psát své technické problémy (nevidí, neslyší). U většiny systémů je možnost zapnout i funkci soukromý chat, kdy si přednášející nebo i ostatní studenti mohou psát jen mezi sebou a ostatním je tato komunikace skryta.
 • Ankety - přednášející může během semináře vystavit anketu, na kterou studenti mohou odpovědět.
 • Testování - přednášející může připravit online test, který zadá studentům a ti ho ihned vyplní.
 • Nahrávání - systémy umožňují nahrávat celý průběh webináře. Je tedy zaznamenáno nejen audio a video z kamer, ale i celé dění na obrazovce.


  Prostředí Elluminate, systém pro webinare.knihovna.cz

Proč pořádat webinář?

Účast odkudkoliv
Účastnit se webináře může z jakéhokoliv místa, nezáleží na tom, jestli se nacházíme momentálně v práci, ve škole či doma. Jedinou podmínkou je mít kvalitní připojení k internetu, aby byl schopný přenášet veškerou komunikaci.

Účast kdykoliv
Webináře se můžeme zúčastnit v jakýkoliv čas, který nám vyhovuje.

Spolupráce a interakce
Účastníci spolu mohou, a měli by, interagovat. Přednášející by měl účastníky aktivně do webináře zapojovat, aby účastníci neztratili pozornost.

Setkání v reálném čase
Webinář se odehrává v reálném čase. Díky tomu, že jsou účastnící online v jeden čas, může docházet k jejich interakci.

Bezpečnost
Samotný webinář můžeme zabezpečit před nechtěnými návštěvníky. Toho můžeme docílit tak, že účastníkům pošleme link, kde bude přesná adresa našeho webináře nebo vstup do webináře opatříme heslem.

Menší náklady
Při pořádání webinářů můžete ušetřit spoustu prostředků, které byste byli nuceni zaplatit za:

 • pronájem přednáškového sálu
 • cestovné
 • pořízení techniky (počítače, projektory, papír, tužky, atd.)

Problematice webinářů se bude věnovat i nově budovaný portál webinare.knihovna.cz, který bude spuštěn během července tohoto roku. Na tomto portále najdete nejen informace, co je to webinář, recenze nejrůznějších systémů pro webináře, ale i záznamy webinářů, které portál webinare.knihovna.cz uspořádá.


 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback