Co se dá udělat s malou akademickou knihovnou za 8 let

2. 5. 2013

Příloha č. 12/2013

Autorka přílohy: Magdalena Jirásková

Liveblogging najdete jako obvykle v Blogu z Bloku.

Prezentace z přednášky je dostupná na Slidshare KISKu. 

 

Knihovna Celetná se nachází v samém centru Prahy v prostorách bývalé konírny, což z ní dělá historicky cenný prostor přitažlivý jak pro čtenáře, tak pro různé sponzory. Knihovna je to opravdu maličká, starají se o ni jen dvě zaměstnankyně, ale prošla obrovským vývojem.

V roce 2005 byla v Celetné knihovna psychologie. Chodil do ní poměrně úzký okruh čtenářů, což byla pro knihovnice velká výhoda. Znaly zaměření každého svého uživatele, a tak mohly nejlépe reagovat na jeho přání a potřeby. Téhož roku knihovna přešla na elektronický výpůjční systém (v současné době mají v elektronickém katalogu obsažen již kompletní fond) a začala také s elektronickými zdroji.

S trendem centralizace se zaměření knihovny rozšířilo v roce 2008 ještě o sociologii a později i o kulturologii a andragogiku. Knihovna se tak stala „knihovnou sociálních oborů". V tu chvíli prudce narostl objem knihovního fondu i počet výpůjček. Jana Matějková to však vidí jako negativum- s větším počtem uživatelů již není možné budovat tak osobní přístup a z odborných knihovníků se stávají spíše skladníci. Přitom to, co čtenář od svého knihovníka očekává a potřebuje nejvíc, je především odborná rada.

Knihovna v Celetné zpřístupňuje studentům samozřejmě i různé databáze. Snaží se jim odborné zdroje co nejvíce zpřístupnit i z domácího prostředí. V současné době je jejich snahou, aby každá tištěná monografie byla dostupná také v elektronické podobě. Prostřednictvím platformy eReading [1]poskytují studentům ke stažení základní odbornou literaturu, přičemž cílem je hlavně to, aby si ji nemuseli stahovat z nelegálních zdrojů. Business model této platformy je takový, že se platí jednorázově za nákup e-knih a ty si pak mohou studenti stáhnout a využívat po neomezenou dobu. Na Masarykově univerzitě nabízí několik knih přes eReading Fakulta sociálních studií. Další platforma pro e-knihy, kterou Jana Matějková doporučuje, je Flexibooks[2] od nakladatelství Fraus. Ta na rozdíl od eReadingu nabízí platební model platby za jednotlivé výpůjčky.  Je proto velmi důležité, aby si knihovna, která pořízení e-knih plánuje, dobře promyslela, jaký platební model pro ni bude výhodný.

Knihovnice z Celetné se zabývají také výukou informační gramotnosti. Ta zpočátku probíhala formou osobních konzultací, pak se rozrostla v semináře pro větší počet studentů, a dnes probíhá především v online prostředí v rámci portálu Elektra. Ten poskytuje studentům (nejen) Filozofické fakulty Karlovy univerzity různé užitečné studijní materiály a manuály. Sekce Ingram nabízí užitečné rady pro vyhledávání v Googlu, používání elektronických zdrojů pro různé studijní obory, práci s kancelářským softwarem i citování. Pro usnadnění neoblíbeného citování svých studentů má Knihovna Celetná zakoupen systém Citace PRO.

Názory uživatelů nezjišťuje tato knihovna prostřednictvím tradičních dotazníků. Zkušenosti ukázaly, že jejich výpovědní hodnota není příliš velká. Sází spíše na osobní kontakt s uživateli a přímou zpětnou vazbu. Jsou otevření k pochvalám i připomínkám, a tak se studenti nebojí ozvat, když jim v „jejich" knihovně něco nevyhovuje. Toto otevřené prostředí vede i k tomu, že paní Matějková nezaznamenává žádné ztráty knih nebo poničené vybavení. Uživatelé si zkrátka vzali knihovnu za svou.

Čím je však knihovna v Celetné ulici tak výjimečná? Především se snaží být místem, kde lidé rádi tráví svůj volný čas, kam si zajdou odpočinout, popovídat s přáteli nebo s knihovníky. V Celetné kladou důraz na komunitní funkci knihovny a jedinečnost prostoru. Můžete se zde uvelebit s knížkou v houpacím křesle, nakrmit rybičky v akváriu, zabavit své dítě v dětském koutku. Vyzkoušet si můžete i vynikající technické vybavení počítači Mac od Applu[3]. Cílem knihovny je, aby studenti do knihovny nemuseli, pokud potřebují studijní literaturu. Tu se snaží poskytovat v co největší míře elektronicky tak, aby byla dostupná odkudkoli. Cílem knihovny v Celetné je poskytnout jedinečný kulturní prostor, který uživatelé navštěvují ne proto, že potřebují, ale proto, že chtějí.

Zdroj titulního obrázku: https://twitter.com/KnihovnaCeletna.

 


[1] EReading.cz [online]. 2010 [cit. 2013-04-13]. Dostupné z: http://www.ereading.cz/cs/

[2] NAKLADATELSTVÍ FRAUS. Flexibooks [online]. 2012 [cit. 2013-04-13]. Dostupné z: http://www.flexibookstore.cz/

[3] Počítače Mac získala knihovna jako dar v roce 2011.

 

V kategorii: PDF příloha
Štítky: Inflow magazín
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback