Co se dělo na TEDxBrno ze štěněcí perspektivy? Sice pozdě, ale přece.)

26. 5. 2013

Tento rok jsem měla to štěstí a zúčastnila jsem se již třetího ročníku TEDxBrno – tentokrát s podtitulem „Smysluplná volba“. Akce se konala na Zelňáku v Redutě, jejíž sál byl při zahájení v 10 hodin zaplněn do posledního místa. Čekal nás program rozdělený do 3 tematických bloků – Smyslů plné zdraví, Smyslů plné město a Smyslů plné alternativy

Nejdříve jsme se dozvěděli od Margit Slimákové, proč je terapie stravou lepší než léky, že chronická onemocnění způsobená špatnou výživou, nedostatkem pohybu a kouřením patří mezi nejčastější zdravotní problémy dnešní populace. Co je to „výživová pyramida“ a proč je místo ní vhodnější používat „zdravý talíř“. Josef Kuře nás seznámil s budoucími možnostmi vylepšení člověka pomocí biotechnologií a nastínil etická dilemata s tím související.

Jak bývá na TEDx zvykem, promítaly se i originální TEDtalky. Během dne jsme viděli tyto 3:

Barry Schwartz: Paradox volby

Jason Fried: Proč se nepracuje v práci

Susan Cain: Síla introvertů

Radka Peterová krátce představila projekt komunitního měření kvality ovzduší kanarci.cz a vyzvala nás, abychom se zapojili do této komunity. Od Davida Kukly jsme se dozvěděli, že dnes už snad ani nedokážeme ocenit přirozenou chuť a vzhled jídla a že díky přídatným látkám ztrácíme reálnou představu o chuti opravdových potravin. Bohužel pan profesor Ivo Možný nemohl ze zdravotních důvodů vystoupit, což je věčná škoda, takže dopolední část programu ukončilo originální taneční vystoupení Kateřiny Honzírek Hanzlíkové.

O přestávce jsme si pochutnali na výborném obědě, okusili víno a dali si kávu. Mohli jsme si zkusit, jak se cítí papír v koši, dát si hrozně dobrý mošt a užít si další atrakce, na které jsem pro samý networking už neměla vůbec čas:). Dalším dobrým zvykem na TEDx je, že před začátkem druhého bloku si každý sedl na jiné místo, aby mohl poznat nové spolusedící. 

Alena Jančíková se s námi podělila o své zkušenosti se zaváděním bezbariérových opatření do státních institucí na malých městech a také o svůj příběh, jak se sama na vozík dostala a jak se s tím dokázala vypořádat. Přednáška Jaromíra Marušince o elektromobilech v současnosti i blízké budoucnosti byla informačně hodně zajímavá. V ČR momentálně jezdí asi 200 elektromobilů a najdete tu také zhruba stejný počet nabíjecích stanic. Elektromobily byste měli brzy na silnicích potkávat čím dál častěji a možná si ho jednou budete moci vytisknout na své domácí 3D tiskárně(.

Elekromobily budoucnosti 

David Grund polemizoval nad tím, proč by měl vlastně byznys vydělávat peníze a jestli by nebylo přínosnější a efektivnější pro nás všechny podporovat více činnosti neziskovek. Hudebnice Gabriela Vermelho byla naprosto úžasná! Při hře na housle nám zapěla 3 písně a poté vyrazila mezi účastníky a zhudebňovala jejich jména a visačky:). Následné vystoupení Osamu Okamury bylo skvělou tečkou za druhým blokem programu. Osamu nám ukázal, že i nesmyslné stavby ve městech mohou mít nějaký smysl. S notnou dávkou humoru si utahoval z toho, jak politické strany a různá hnutí špatně čtou a využívají veřejný prostor při svých akcích. Podle mého názoru se jednalo o jednu z nejveselejších přednášek celého TEDx vůbec.

Třetí blok otevřela Agata Hofman tématem vzdělávání a univerzita v rukou dětí. Sama si s sebou z Polska přivezla nejenom manžela, ale dokonce i svých 5 dětí! Agata nám předvedla, že i děti ve věku 6 - 10 let mohou mít své „vědecké“ mezinárodní konference. Pavel Franc se rozhodl bojovat proti korupci, zastat se biozemědělců v souboji o značku Bio a řešit negativní dopady investic velkých zahraničních investorů. V ČR je podle něho velkým problémem systémová korupce, proti níž je třeba se postavit společnou aktivitou a spoluprací. Denisa Kera má ráda open source hardware a práci s prototypy. S námi se podělila o své nadšení týkající se těchto prototypů, které se nacházejí někde na pomezí nápadu a produktu. Kněz, biolog a genetik Marek Vácha vyprávěl příběh vzniku člověka. Vědecky doložená fakta doprovázel zamyšleními nad tím, jak je naše planeta vzácným, krásným a jedinečným místem a že život jako takový vznikl vlastně spíš velkou náhodou. Program uzavřel Jakub Foll svou improvizovanou (?) divadelní a básnickou one-man show. 

Poté se konala v prostorách Reduty oficiální afterparty následovaná neoficiálním přesunem do nedaleké kavárny, kde se networkovalo a popíjelo až do noci. Osobně jsem to po náročném dni zabalila „už“ před jednou:). Své návštěvy TEDxu, ani vynaložených prostředků absolutně nelituji. Byla to skvěle strávená sobota se zajímavými lidmi a příště půjdu určitě zase!

 

PS: Taky jsme dostali cool síťovky, takže až někoho v Brně potkáte s nákupem v síťovce, tak vězte, že tento člověk letos na TEDxu nechyběl(.


Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback