Čtení na mnoho způsobů v Brně

Březen - měsíc čtenářů a Knihovna Jiřího Mahena v Brně: S chutí aneb Najděte svůj knižní apetit.

O KAMPANI

Březen býval měsícem knihy, potom internetu, nyní je měsícem čtenářů. Knihovna Jiřího Mahena v Brně pod záštitou SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky) a ve spolupráci s KISK (Kabinet Informačních studií a Knihovnictví Filozofické fakulty Masarykovy univerzity) připravila na měsíc březen bohatý program. Pro koho?

Pro všechny. Pro čtenáře i nečtenáře, pro návštěvníky knihovny, pro uživatele internetu v knihovně, ... Zkrátka pro ty, kteří se vždy ve středu (10., 17. a 24. března 2010) vyskytli ve správný čas na správném místě a zavítali do Ústřední knihovny Jiřího Mahena v Brně (Kobližná 4).

Partnery Března - měsíce čtenářů jsou: Statutární město Brno, Knihkupectví Academia, Barvič a Novotný, Český rozhlas Brno, Knihkupectví Šedivý, B TV (Brněnská on-line TV), Čtesyrád, Junior, Lužánky středisko volného času, Klafé a Audioknihy.net.

DOTAZNÍK/ANKETA/VÝZKUM

Kampami předcházela anketa. Vyplnilo ji přes 700 respondentů (přesně 753). Jak písemně, tak i elektronickou formou. Anketa probíhala od neděle 7. února do pátku 5. března 2010. Odměnou respondentům je balíček ve formě tzv. Potěšení na tělo (dárek v podobě knih dle vlastního vkusu a výběru) nebo možnost návštěvy knihovny a účast na nočním programu.

Cílem ankety bylo zjistit, co si respondenti např. představí pod slovem kniha a čtení, jestli jsou spíše čtenáři nebo nečtenáři, kde nejčastěji čtou, co pro ně představuje čtení (jestli pohodu s tím spojenou, odpočinek, klid, volný čas, či např. relax atp.). Jaká je jejich výplň volného času kromě čtení (např. sport, zábava s přáteli, internet, kultura, spánek, ...). Jakému literárnímu žánru dávají přednost (= co čtou, jestli romány, detektivky, sci-fi, horory atd.) nebo jestli chodí do knihovny, proč ano, proč ne. Následovaly demografické údaje: jméno, věk či povolání.

Zde jsou některé zajímavé výsledky:

Nejvíce respondentů (přesně 287) napadne, když se řekne „čtení", slovo kniha. Dále 215 respondentů uvedlo: relax, odpočinek a jiný svět. Respondentů s četností 161 pro změnu zmínilo školu, vzdělávání a informace. Deset respondentů uvedlo, že nestíhají, ale chtějí číst.

Jednoznačně nejvíce respondentů (s četností 591) čte doma, v posteli, ve vaně či na WC. Při otázce: „Co většinou čtete?" Odpovědělo nejvíce respondentů (437) knihy, beletrii, romány, historii, dramata. Šestnáct respondentů nečte nic. Nejvíce respondentů (334) se kromě čtení baví PC, internetem, hudbou, filmy, seriály, TV či fotografováním.

U otázky: „Chodíte do knihovny?" Bylo skóre skoro vyrovnané. Ano odpovědělo 398 respondentů, ne 358.

U otázky: „Jaký je Váš oblíbený literární/filmový žánr?" zvítězila jednoznačně (s četností 267) historie, fakta a romány. S počtem 25 se na poslední příčce umístil žánr pohádky, dětská literatura nebo poezie.

Celkem 499 respondentů si myslí, že jsou čtenáři. Dohromady 225 respondentů se považuje za nečtenáře a 25 respondentů uvedlo, že se cítí být poločtenářem.

Respondentů ankety bylo 432 žen, 182 mužů a 139 respondentů pohlaví neuvedlo. Věkem účastníků ankety byla nejčastěji kategorie 16-25 let (354 respondentů). Nejčastěji tudíž odpovídali studenti (s počtem 387), dále pak pracující (četnost 267), 42 důchodců a 57 účastníků výzkumu své povolání neuvedlo.

AKCE

1. STŘEDA

První středa nesla název: Vezmi svého nečtenáře do knihovny. Jednalo se o nabídku nevšedních a netradičních akcí v knihovně. Ať již šlo o prezentaci knih, které čtou známí lidé (Knižní typy celebrit. Nejoblíbenější knihou modelky Terezy Maxové je např. „Alchymista" od Paula Coelha. Tou nej je pro herečku Terezu Kostkovou „Sto roků samoty" od Gabriela Garcíi Márquéze. Pro zpěvačku Lucii Vondráčkovou je to např. „Sofiin svět" od Josteina Gaardera.), nebo soutěže o audioknihy či sledování studentských filmů.

Program byl doplněn o výstavu studentských plakátů Guerrilla Readers (projekt studentů MU, FF, KISK, který využívá guerillový marketing na podporu čtenářství). Ten, kdo přišel, mohl na vlastní kůži zažít knižní striptýz v podobě svléknutí knihy z obalu. Součástí byla také výtvarná dílna, v níž si návštěvníci mohli vyrobit záložku do knihy z korálků podle své fantazie či losování výherců z účastníků ankety věnované našemu (ne)čtení.

2. STŘEDA

Druhá středa aneb Literární hospůdka byla ve znamení dobrého jídla a pití/apetitu. Knihovna se alespoň na jedno odpoledne přestrojila na útulnou kavárnu. Každý, kdo přišel, mohl v klidu posedět, přečíst si noviny, časopisy, ... Nebo se jen nechat unést tamní atmosférou.

Vybrat knihy ke čtení bylo možné z našeho nefalšovaného a originálního jídelního lístku. A knižní jídelní lístek nebyl jediný! Mohli jste si vybrat i z audio knižního jídelního lístku, a v hudebním (zvukovém) oddělení knihovny si tak poslechnout úryvek z audioknihy.

Jako předkrm vřele doporučuji od Betty MacDonald Vejce a já, jako polévku Válku s mloky od Karla Čapka, jako hlavní chod Žert od Milana Kundery a jako dezert Sladkost života od Pauluse Hochgatterera. Ze studených nápojů mohu nabídnout např. Pravidla moštárny od Johna Irvinga či Víno tvé výborné od Svatopluka Karáska. Z teplých nápojů pak třeba Čokoládu od Joanne Harrisové.

Bonusem byly knihy, které si bylo možné zdarma odnést domů. Pokud si někdo nechtěl číst sám, mohl využít služeb živého „Automatu na čtení".


A pokud jste si dosud nevybrali, určitě by Vás zaujala některá díla ze série promítaných studentských filmů nebo výstava zfilmovaných knih.

3. STŘEDA

Poslední středa byla ve znamení hesla: Čtení sluší každému s podtitulem: Cesta kolem světa. V knihovně tak proběhla neopakovatelná show. A ne jen tak ledajaká!

Během odpoledního programu se mj. uskutečnil koncert kapely Black Unicorn. Proběhlo seznámení s výsledky ankety a předání cen soutěže „Potěšení na tělo" vítězům a volba Knižní miss. V atriu byla připravena prezentace knihkupectví (Academia, Barvič & Novotný, Knižní klub a Šedivý). Z knižních titulů těchto knihkupectví se volila Miss obálka, Miss ilustrace a Miss nejzajímavějšího názvu knihy.

Miss obálkou se stala kniha s názvem „Life Happiness Surprise", kterou nominovalo knihkupectví Šedivý. Miss ilustrací (v knize) se stalo „Tajemství ostrova za prkennou ohradou" od Pavla Čecha (nominace knihkupectví Barvič & Novotný). Do třetice všeho dobrého se Miss s nejpřitažlivějším názvem stala kniha „Ze studně večera kdos něžný vážil krev" od Klementa Bochořáka. Titul nominovalo opět knihkupectví Barvič & Novotný.

Dále také proběhla ochutnávka jídla (z) Indické kultury doplněná mj. o ukázky hudby a tamějších zvyků a tradic.

V nočním programu se objevilo vystoupení tzv. Storytellingu. Jednalo se o setkání s příběhy a vyprávěním. Jsou knihy a čtení v módě? To už si odpověděl každý podle svého uvážení. Nechyběla ani exkurze po knihovně. Prostě jedinečný zážitek. A mnoho dalšího... Věřím, že účastníci návštěvy knihovny rozhodně nelitují.

 

Více informací naleznete na stránkách: http://www.kjm.cz/ nebo na http://www.ctenischuti.webnode.cz/. Najdete nás i na Facebooku pod názvem S chutí aneb Najděte svůj knižní apetit.


Pokud jste se letos do knihovny nedostali, nezoufejte, těšíme se na Vás zase za rok.

Poznámka redakce: audio a video zpravodajství z březnových akcí v Knihovně Jiřího Mahena naleznete též v Inflow příloze - S chutí v knihovně Jiřího Mahena.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback