Cyklus pro zvídavé #1: Jak se vyznat v našem volném výběru

V květnové anketě na téma "co vám v knihovně chybí nejvíc" jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí. Některé otázky a přípomínky respondentů nás především inspirovaly k potřebě vysvětlit návštěvníkům, jak a proč některé věci v knihovně fungují. Tímto zahajujeme volný cyklus blogů pro zvídavé. A hned tu máme první otázku/připomínku:

"Pro mě je naprosto nevyhovující systém uspořádání knih, jsou chaoticky a špatně řazené (pokaždé mi nalezení 1 knihy od konkrétního autora - a to i přes to, že jsem si pomocí webu vyhledala signaturu) - ideálním řešením by bylo stejné uspořádání knih jako je v MZK. "

Jsme odbornou akademickou knihovnou, ve fondu klademe důraz na obsah knih. To se rovněž odráží ve způsobu, jakým knihy ve volném výběru řadíme – tedy tematicky. Knihy z jednoho oboru tak najdete na polici vedle sebe.

Pro tematické stavění fondu používáme Mezinárodní desetinné třídění (MDT), které nám umožňuje rozčlenit fond poměrně podrobně. První číslo signatury označuje obor podle znaků MDT, následují první 4 písmena příjmení autora nebo názvu knihy a signatura končí číselnou identifikací konkrétního dokumentu.

Např. 840-VIAN1-5 (840 francouzská literatura; VIAN1 – Vian, Boris; -5 kniha „Mravenci“). Viz také web knihovny.

Pokud bychom MDT chtěli porozumět hlouběji, je důležité si uvědomit, že jednotlivé znaky se skládají z číslic, nechápeme je jako celek. 943.71 tedy neznamená devět set čtyřicet tři tečka sedmdesát jedna, ale devět čtyři tři tečka sedm jedna. Každá přidaná číslice téma více zpřesňuje.

9 je třída, která obsahuje témata zeměpis, životopisy a dějiny.

94 jsou obecné dějiny.

940 jsou dějiny Evropy.

943.71 – jedná se  o dějiny českých zemí.

Pro informaci o uložení knihy ve volném výběru je tedy vždy zásadní první číslice – a pak postupně následující další. Signaturu začínající 82 tedy nebudeme hledat v přízemí, protože to není číslo osmdesát dva, ale půjdu do druhého patra, protože se jedná o číslo osm dva.

  •  0179 => přízemí
  • 2809.56 => 1. patro
  • 82840 => 2. patro
  • 840b990 => 3. patro

Po MDT následují v signatuře první 4 písmena příjmení autora nebo názvu knihy – tento bod je jistě jednoduchý, zkrátka postupujeme podle abecedy.

Číslice v závěru jsou ale také důležité. První z nich označuje konkrétního autora. Tak má např. Karel Matěj Čapek Chod číslo 1 (ČAPE1), Josef Čapek číslo 3 (ČAPE3) a jeho bratr Karel číslo 4 (ČAPE4). Opět nám to umožňuje najít díla jednoho autora na jednom místě.

Poslední číslo označuje konkrétní dílo. I to je pro orientaci důležité – zkuste se např. podívat, kolik polic zabírá dílo Williama Shakespeara, a představte si, že se v nich máte zorientovat jenom podle hřbetů knih.

Tak co, už je to lepší?

Tipy na příští díly našeho "Cyklu pro zvídavé" očekáváme v komentářích. ;)

 

 

Fotogalerie

Štítky: Knihovna FF MU
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

4 komentáře

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 9. 2015
Je to umělecká instalace, nebo jenom náhodné uskupení signatur?
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 9. 2015

Zajímalo by mne, proč čtenář klade proti sobě řazení volného výběru ÚK FF MU a MZK, když oba systémy jsou založeny na téměř identickém principu - znak MDT + část jména autora. Jsou pro to nějaké objektivní důvody? Nebo jde o čistě subjektivní dojem daného čtenáře, který shodnost systému z nějakých důvodů nedokázal nahlédnout? A co Jan Tleskač?

Obrázek uživatele Terajs
17. 9. 2015

Já bych tipla, že je to čistě o zvyku - prostě kam chodím častěji, tam se lépe orientuji. Zvlášť pokud zároveň platí "dojem daného čtenáře, který shodnost systému z nějakých důvodů nedokázal nahlédnout", protože co si budeme povídat, MDT pro normálního smrtelníka user friendly není a nebude. Což nic nemění na tom, že jako knihovnice si za ním stojím :).

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 9. 2015

Někteří budoucí knihovníci jsou zvídaví - dokonce je zajímá způsob stavění fondu v knihovně. Nemusíme mít o nastupující generaci knihovníků žádné obavy!

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback