Datové schránky

10. 6. 2009

Datové schránky jsou v poslední době diskutovaným tématem. Na stránkách datoveschranky.info se můžeme dočíst: "Datová schránka je elektronické úložiště, které je určeno k doručování a k provádění úkonů vůči orgánům veřejné moci. Datovou schránku zřizuje a spravuje Ministerstvo vnitra." Jde tedy o posílání a přijímání úředních dokumentů v elektronické podobě. Schránky budou povinné pro orgány veřejné moci, kam patří např. státní orgány, pojišťovny, ale také Česká televize či Český rozhlas. Povinně si schránky musí zřídit také Právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, právnické osoby zřízené zákonem a advokáti či daňoví poradci. 

Od 1. 6. je spuštěna demoverze, od 1. 7. začně být účinný zákon 300/2008 Sb. o elektronických úkonech a autorizované konverze dokumentů.

Proč ale o schránkách píši? Zaujal mě článek na serveru lupa.cz. Resp. několik článků. Autor se v jednom článku pozastavuje (a také já) nad tím, jaká bude definitivní adresa. Mojedatovaschranka.cz není zrovna nejlepším řešením. Zajímavostí je, že MV ČR neodkoupilo podobné domény kvůli ochraně proti phishingu.

V druhém článku se můžeme dočíst např. to, že pokud si schránku zřídíte, nelze ji již znepřístupnit. K znepřístupnění dojde až např.úmrtím či vymazaním z rejstříku. Výhodou naopak je, že zprávu sami (ani nikdo jiný asamozřejmě) nemůže smazat (do 90 dnů).

O datových schránkách se vedou různé diskuze, na internetu jich lze najít mnoho. Chtěla bych však ještě upozornit na příspěvek Jana Mottla nesoucí název Datové schránky a jejich integrace se systémem SAFE, který přednesl na konferenci INFORUM. Plný text prezentace je ke stažení zde. Více se můžete také dočíst zde

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele admin
Anonym
25. 6. 2009

Ministerští úředníci opravdu ukazují, kde jsou hranice jejich myšlení. Na aukci domén jsem viděl schranka.info za 2000 Kč. Ale je možné, že miliardy přidělené projektu došly a musí se šetřit.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback