Dáváme jim další šanci

Nemáte v knihovně jednotnou strategii, jak nakládat s knižními dary? Nevíte, co s knihami, které se do fondu nehodí? Inspiraci můžete čerpat třeba z aktivit Městské knihovny v Praze.

Situace, kterou z knihovny známe asi každý - přichází čtenář s taškou a otázkou na rtech: „Prosím vás můžu je tu nechat?"  Řeč je samozřejmě o tašce plné knih a smutných očích čtenáře, který nemá to srdce (kdo taky má, že? J) vyhodit nečtené knihy do kontejneru.

Městská knihovna v Praze má po celé Praze 42 poboček a přístup k přijímání knižních darů od čtenářů byl v jejím prostředí více než různý.  Taková situace pak byla pro čtenáře nepřehledná (Proč tam jsem knihy přinést mohl a sem ne?), proto jsme se rozhodli agendu knižních darů sjednotit napříč celou sítí a zastřešit projektem s názvem Dejme knihám další šanci.

Od ledna tak mají čtenáři možnost knihy, které už doma neužijí, přinést do jakékoli pobočky MKP a vložit je do černého boxu. Kromě budování image knihovny jako místa, které to s knihami umí, má projekt Dejme knihám další šanci sleduje samozřejmě i další cíl, v dnešní době úspor více než důležitý. Získat do fondu knihovny zajímavé/čtivé/upotřebitelné knihy, které obohatí nebo obmění nabídku titulů. Proto také komunikace projektu směrem k veřejnosti obsahuje informace o tom, jaké knihy knihovně udělají největší radost (viz článek na webu knihovny Dejme knihám další šanci - http://www.mlp.cz/cz/novinky/275-dejme-kniham-dalsi-sanci/).

Po třech měsících


Dejme knihám další šanci běží od ledna. Máme tedy za sebou tři měsíce, řekněme, zkušebního provozu, kdy bylo do fondu připsáno 650 titulů a tisíce vytříděno. Je totiž jasné, že darům, které se do fondu z nějakého důvodu nehodí, se nevyhneme - boxy stojí volně v knihovnách, knihovník knihy před vložením do boxu od čtenáře nepřebírá.

Přes 600 připsaných titulů pak zabírá celou šíři knižní produkce - nejvíce se objevují detektivky (včetně Stiega Larssona), následuje současná česká próza (Nesvadbová, Viewegh, Obermannová), dětské knihy (Brezina, McCombie, Rowling), světová próza (řada Světové knihovny z Odeonu), ale najdou se i perličky z „naučky" - design, architektura, historie.

Plánem Městské knihovny v Praze je projekt Dejme knihám další šanci udržovat jako projekt dlouhodobý s dalším vývojem. Měl by dostat vlastní vizuál a z něj odvozené razítko do připsaných knih nebo projektovou webovou stránku a také osobnost, která svojí účastí v komunikaci projekt podpoří.

Šance pro tisíce

Jak jsem zmínila výše, tisíce knih jsme z přinesených vytřídili jako do fondu nepřipsatelné. Otázka je samozřejmě co s nimi, protože ani zocelený knihovník hezkou (rozuměj zachovalou fyzicky i obsahově) knihu nevyhodí. Z toho důvodu na projekt navazují další aktivity Městské knihovny v Praze - Čtenáři čtenářům a Dny pro výměnu knih.

Čtenáři čtenářům je aktivita některých poboček, které čtenářům v prostorách knihovny nabízejí nepřipsané knihy k rozebrání. Nově od poloviny května aktivitu čtenáři najdou i v největší a nejvytíženější knihovně MKP - Ústřední knihovně na Mariánském náměstí.  

Den pro výměnu knih je pak jednorázová akce, kterou knihovna vyhlašuje cca 3x do roka. Ve vyhlášeném termínu mají možnost čtenáři přijít, přinést svoje knihy na výměnu a z nabídky si vybrat jiné. Nepřipsané dary pak poslouží jako základ do začátku. Letos jsou v plánu: Den pro výměnu knih pro děti a mládež (Bambiriáda), Den pro výměnu fantastiky (CONiáš) a Den pro výměnu knih XL (Týden knihoven).

Rozšířením projektu by pak v budoucnu měla být i další aktivita spojená s výměnou knih ve veřejném prostoru, ale o tom možná někdy příště, až myšlenka bude alespoň ve fázi projektu, když už ne jednání...

Lenka Hanzlíková
Městská knihovna v Praze

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback