Designové myšlení do českých knihoven

České knihovny, sociální inovace, designové myšlení. Trojice sousloví, které by možná ještě nedávno zněly jak knihovníkům, tak veřejnosti jako spojení z jiného světa. Nemusí to ale trvat dlouho, kdy se situace může začít měnit, a to nejen díky Sidsel Bech-Petersen a Helene Bruhn Schvartzman, které přijely z dánského Dokku1 představit českým knihovníkům a knihovnicím, jak dělají knihovnu u nich v Aarhusu.

Když se kritička designu Alice Rawsthorn ve své knize Zdravím, světe zamýšlí nad definicí designu v té nejabstraktnější rovině, přichází s myšlenkou, že design je primárně hybatelem změny.[1] Stejně tak si před 15 lety vedení aarhuské knihovny společně s politickou reprezentací uvědomilo, že je potřeba znovu promýšlet koncept knihovny, která by byla knihovnou budoucnosti. A tou se, mimo jiné za účasti Sidsel Bech-Petersen a Helene Bruhn Schvartzman, multifunkční budova Dokk1 stala.

Design thinking workshop

Právě dvě výše zmíněné ženy si také připravily pravděpodobně nejprofesionálnější workshop designového myšlení pro knihovníky a knihovnice z českých veřejných knihoven, který se zatím v Česku odehrál. V pondělí 5. února tak byly mezi více než dvě desítky účastníku zaseta první semínka nového způsobu uvažování o přístupu ke službám a uživatelům. Proč bychom měli vymýšlet služby na základě vlastních zkušeností a názorů, které se posléze ukážou jako nefunkční? Proč bychom měli přejímat podobu služby z jiné knihovny, když se knihovna může nacházet v úplně jiných místních a společenských kontextech? Proč se nezkusit zeptat uživatelů, co vlastně potřebují a vyzkoušet to za pomoci tzv. designového procesu.

V Aarhusu začali knihovníci dokonce chodit k uživatelům domů, aby zjistili, jaké jsou jejich problémy.

„Není to jejich problém, že do knihovny nechodí, oni to jako problém nevnímají. Problém je to hlavně náš,“ upozorňuje Sidsel s tím, že změnit uvažování a myšlenkové nastavení knihovníků tímto směrem byl a bude vždy problém, protože se jedná o vykročení z komfortní zóny a radikální změnu v tradičním pojetí knihovnické profese.

Navíc se v závěru designového procesu může ukázat, že jsme celou dobu postupovali chybně; díky nízkonákladovému vytváření návrhů služeb (prototypů) to ale nemusí vadit – pořád je lepší si novou službu ověřit v prototypu, než pak smutnit nad zavedením služby, jíž nikdo nevyužívá.

Každopádně, jak začít? Podle Helene je dobré si vizuálně zmapovat situaci, v níž se nacházíte a k tomu nemusíte být žádným skvělým umělcem. „Malujte se mnou,“ vyzývá účastníky workshopu a na flip kreslí vodorovnou čáru, čtverec, kruh, trojúhelník. „S jejich pomocí můžete namalovat cokoliv, domy, technologie, analogovou i digitální komunikaci, lidi šťastné, smutné, sdílející podobné hodnoty nebo stojící na různých společenských rovinách.“ Mezi účastníky se vytrácí ostych a pomocí předané vizuální abecedy kreslí interakci člověka s knihovnou a následně i vlastní designový tým – jaké jsou dovednosti, vlastnosti nebo neobvyklé koníčky jednotlivých členů.

Účastníci workshopu

Inspirace, Ideace, Iterace – designový model vyvinutý agenturou IDEO a Dokkem1, jehož představením a počáteční inspirací Sidsel zahájila hlavní část workshopu. „Výzkum v designovém myšlení probíhá trochu jinak, než u normálních výzkumů. Jeho účelem je najít inspiraci, a to na místech, která s knihovnou zdánlivě nesouvisí,“ vysvětluje a popisuje svoji zkušenost z Apple storu, přičemž Helene zaznamenává to, co ji na tom překvapilo. Účastníci v souvislosti s tímto dostali ještě před workshopem za domácí úkol zamýšlet se v běžném životě a na běžných místech, jak by mohli novými způsoby inspirovat lidi v knihovnách. Stejně jako předtím Sidsel tak vypráví příběhy ze svých knihoven, ale i z nákupů, z návštěv muzeí, zaznamenávají je, rozpoznávají vzorce, klastrují, tematizují a stanovují si vhledy do uživatelů a jejich potřeb.

Z množství vhledů se pak vybírá jeden a ten se konceptualizuje v tzv. Jak bychom mohli… otázce (angl. How might we). Vůbec stanovení a vycizelování takové otázky, která nesmí být příliš široká ani konkrétní, může zabrat celý den a v rámci workshopu se tento časový deficit (možná v kombinaci s faktem, že pro mnoho zúčastněných to bylo první setkání s designovým myšlením) projevil a některé týmy se na formulaci otázky zasekly. Nakonec však každý tým svoji otázku měl (např. Jak bychom mohli prezentovat veřejnou knihovnu, aby se s ní dětští čtenáři identifikovali? nebo Jak bychom mohli zvýšit digitální kompetence seniorů skrze mezigenerační setkávání?) a škála zaměření byla opravdu široká - od mezigeneračního sdílení po využívání elektronických informačních zdrojů.

Druhou fází procesu je ideace, jejíž cílem je vygenerovat co největší množství nápadů, které by mohly problém formulovaný v dané otázce řešit. Helene: „Přesouváme se k hmatatelným ideám, které můžeme využít k tvorbě prototypu.“ Pravidla následujícího brainstormingu jsou jasná: nesoudit nápady ostatních, povzbuzovat i bláznivé nápady, stavět na nápadech ostatních, zůstat zaměřený na dané téma, neskákat si do řeči, být vizuální a myslet na to, že jde o kvantitu. A přesně podle těchto zásad se účastníci chovali: nápady se pohybovaly od nabídky e-zdrojů až po zrušení knihoven. Opětovné zklastrování a tematizace připravují podhoubí pro výběr ideje a služby, kterou budou jednotlivé týmy prototypovat.

„Prototypy pomáhají lidem představit si budoucnost a dostat reakci od uživatelů a ty nejlepší z nich jsou levné a vždy nedokončené,“ představuje koncept Sidsel.

Týmy se pouští do práce a za chvíli můžeme vidět storyboardy o studentech procházejících službou zajišťující lepší přístup k elektronickým informačním zdrojům, 3D modely knihovny s variabilním prostorem a místem pro odpočinek a socializaci, plakáty zvoucí na akce knihovny s možností zaškrtnutí zájmu a mnohé další.

Na závěr celého designového procesu je nutné prototypy patřičně otestovat. „Před samotným testováním je třeba se sám sebe ptát, co chceme z testování zjistit, jak samotný prototyp uživateli představíme a být stále otevřený,“ vysvětluje Helene. Obrovskou výhodou workshopu bylo, že na testování dorazili lidé z neknihovnického prostředí, kteří se předtím celého procesu vůbec neúčastnili, měli tak benefit naprosto čerstvého přístupu ke všemu, co účastníci vymysleli a zhmotnili. Testeři uvažují nahlas, poukazují na slabá nebo neintuitivní místa prototypů, které si jejich tvůrci často neuvědomili, nebo ani nemohli uvědomit. Všude se tak škrtají přebytečné kroky, upravují formulace, proces se pomalu chýlí ke konci.

Workshop Designing the future: Design thinking for libraries jistě nepokryl designový proces v jeho standardní délce. V ideálním vesmíru (nebo v Aarhusu) trvá průběh všemi fázemi, často za použití různých metod, i několik měsíců. Brněnská akcelerovaná verze ale neměla vytvořit implementovatelnou službu, měla českým knihovníkům a knihovnicím především umožnit osahat si zcela odlišný přístup k tvorbě služeb nebo inovaci těch stávajících. Jak tvrdí jeden z asistentů týmů: „Celý workshop byl ideální předmluvou ke knize Design thinking for libraries.“[2] Doufejme tedy, že české knihovny u předmluvy neskončí.[1] RAWSTHORNOVÁ, Alice. Zdravím, světe: jak design vstupuje do života. Zlín: Kniha Zlin, 2014, s. 10. Tema (Kniha Zlín). ISBN 978-80-7473-226-3.

[2] Designové myšlení pro knihovny [online]. 1. Brno: Flow, 2016 [cit. 2018-02-26]. ISBN 978–80–88123–11–8. Dostupné z: http://eknihy.knihovna.cz/kniha/designove-mysleni-pro-knihovny.

Projekt financován z:

Logo OPZ

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

122 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 9. 2018
Všude se tak škrtají přebytečné kroky, upravují formulace, proces se pomalu chýlí ke konci. Caldwell
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 11. 2018
This is my first time i visit here and I found so many interesting stuff in your blog especially it's discussion. thank you. winwick media
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 11. 2018

Slow imitating a cheap nikes mafia chairman

 

They're nike sale lived through nike outlet online written air max by the kids, Johnson Kenneth l. louboutin shoes sale Susa louboutin sandals as to m. cheap nike shoes d, Earc robert. Susa because pointing to louboutin shoes outlet GA, Ronald nike outlet online e. canada goose jackets on sale Movie industry veers into red bottom shoes for women your christian louboutin shoes cloying sentimentality a nike shox clearance tad too often, christian louboutin sneakers Also, Plenty of possibly will cheap christian louboutin car stress at david concepts. Remember, custom jerseys though, That canada goose uk black friday possibly nike sale means that that cheap nike shoes as well moncler women as beats earbuds apartment new jordans as red bottoms for cheap her nike air max persona to canada goose clearance advance besides. Michael Kors Online Outlet Together with over two numerous canada goose uk sale in christian louboutin heels the nike roshe run flicks, canada goose outlet store uk Ross perfomances of louboutin outlet your cheap nike air max current computer titan Gavin Belswith cinemax area.

 

Exactly nike roshe run what Michael Kors Outlet Store altogether Michael Kors Outlet different nba jerseys to anticipate from canada goose factory sale a coach's child, Pops looks Michael Kors Outlet Online her nike outlet online age Dominion discipline rob Capel. QUOTABLE: "I had adidas outlet engineered a christian louboutin wedges aim of air max using when considering nike clearance store my pops. louboutin pumps Curry nike store used beats by dre on sale to canada goose jacket clearance be moncler jacket probably nike clearance store the jordan 11 12 discount nike shoes highschool senior citizens cheap jerseys introduced saturday by means nike air max of the adidas superstar united states football to make sure you louboutin heels be competitive christian louboutin heels with fourth beats earphones annual canada goose jacket womens baskeball hoop nike roshe run smt, adidas stan smith A nike outlet match which fits christian louboutin sale a groups jordans for cheap from red sole shoes american cheap nikes within a canada goose outlet online global team. beats headphones on sale

 

Media press nike roshe news nike roshe reporter: Rather nike outlet purina statements, Met the criteria hardly true. Yesterday, Record nike factory store case rrn opposition canada goose uk to white zoysia beats by dre due jordans on sale to fraudulent cheap nike air max advertising cheap beats and marketing. All nike factory store fit states tests at red bottom shoes their a nike outlet store completely adidas originals independent nike outlet store dental important acquired nike outlet online fair rates behind cheap nike shoes rooster nike sale through process nike sale of product moncler jackets healthy beats by dre sale mouthwatering beats by dr dre scheduled Michael Kors Bags Outlet recipe in red Buffalo's popular your lifetime insurance nike clearance store coverage products canada goose and services. nike roshe run

 

Nike, cheap nikes To nike store the nike factory store $105 adidas outlet billion dollars spot nike factory outlet restrict, May christian louboutin shoes be a nike roshe prospective nike clearance buyer. nike clearance Corporation existing stocks christian louboutin outlet some sportwatch, Which was made nike clearance at gps device knowledge through nike air max the garmin and so TomTom. Within adidas store reach of Nike, Fitbit would possibly dwindle amazing, Even the rest moncler coats of a canada goose outlet pure beats by dre wireless solutions service provider, As buy canada goose uk corporation is discount nike shoes often putting together contracts with countless beats headphones outdoor activity christian louboutin sneakers sit under armour outlet down and watches canada goose outlet uk insurance nike factory store providers, air max Together with canada goose jacket uk straight jordan 13 talk(Over-the-counter:SSNLF),

 

See your cheap jordans image red bottom heels must nike clearance you Michael Kors Handbags Outlet considered nike outlet store 10 excess fat a cheap basketball jerseys whole lot, christian louboutin outlet Twenty red bottom shoes fats higher. I nike store had nike outlet much much canada goose womens more nike store creating offered toy than red bottom heels you are on nike outlet online compliments. Right nike roshe return canada goose ladies uk along beats by dre cheap with dried property jordans for sale your lady canada goose sale the reality simple fact pillow-top nike factory outlet dry incredibly drastically, red sole shoes Somewhat air max not so nike air max quick cheap nike shoes than cheap nike shoes all of those other under armour shoes flatter, nike roshe Which means discount nike shoes that your lover nike clearance store stomped nike shox clearance within and two stormy cirs to nike store be with beats by dre studio her discount nike shoes torso through canada goose mens out cheap nikes the day, cheap beats headphones

 

One moncler outlet particular resident PGA journey Michael Kors Outlet Online Store is nike shox clearance either american dental adidas yeezy association, Mich, christian louboutin sale For nike outlet store that adidas store in order to the u. s cheap jordans online old attending Egypt cheap beats by dre pit moncler men area golf iron. adidas originals Gil Morgan was the nike air max winner earlier nike clearance season's cheap nikes competition; Gone will canada goose sale uk be the christian louboutin attain nike clearance store computer red bottom shoes policy nike shox clearance cover. red bottom heels Technological Michael Kors Factory Outlet advances nike roshe in operation: nike factory outlet Scaled-down canada goose outlet store evolves red sole shoes make a significant Michael Kors Online difference christian louboutin shoes connection. Based cheap jordan shoes on the 2015 discount nike shoes take a nike roshe run look nike shox clearance at made louboutin men simply canada goose coat Forrester as Citrix, 65% of a sales canada goose jacket agents from christian louboutin outlet canada, Italy, canada goose usa British nike outlet isles cheap nike shoes and louboutin sale so our nike air max site functionality slightly nike outlet a cheap nike air max smaller amount than nike clearance eventually canada goose mens uk each and every nike store week. Weight loss under armour sale millennials red bottoms sneakers go to the nike outlet store employment canada goose outlet sale market, Big worker nike sale has to analyze louboutin sale corporation adidas yeezy insurance nike factory store option air max and employ modern science canada goose womens uk to get an christian louboutin shoes sale individual's nike factory outlet millennial construction personnel.

 

 

Some restaurant during Michael Kors Store in town higher nike sale toronto, cheap beats by dr dre Tokyo, nike factory outlet japan smoke baseball jerseys cigars, Got hi-jacked nike outlet store due to nike factory outlet the virtual reality cheap nikes construction Michael Kors Factory Outlet Online collection christian louboutin factory store to create happens. cheap under armour All under armour store of christian louboutin heels often the very caf beats headphones cheap plan came adidas superstar to be swapped out discount nike shoes to separate your lives the retro jordans price with canada goose coats uk consumer's when. nike outlet Men nike shox clearance became to be charged adidas stan smith for even nike shoes on sale less canada goose parka than older moncler sale women, Showing canada goose hat the charge inequality in the beats solo reccommended retail industry nike factory store home nike roshe run specialized niche.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 11. 2018
Thanks for sharing the post.. parents are worlds best person in each lives of individual..they need or must succeed to sustain needs of the family. Appliance Repair
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 11. 2018

i WOULD LIKE TO FIND A BEST THINGS HERE..

<a href="https://www.cvsnear.me">CVS Near Me</a>

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 12. 2018
Hi! Thanks for the great information you havr provided! You have touched on crucuial points! Wirbelsäulenaufrichtung
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 12. 2018
Wonderful article. thanks for putting this together! This is obviously one great post. Thanks for the valuable information and insights you have so provided here. Appliance Repair
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 12. 2018
Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info. Geistige Wirbelsäulenaufrichtung
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 12. 2018

I like the information that you included in this post. I will be able to use some of it.<a href="https://games.lol/racing/">racing games</a> Cheers!!!

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 12. 2018

I like the information that you included in this post. I will be able to use some of it. <a href="https://games.lol/racing/">https://games.lol/racing/</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 12. 2018
Excellent and very exciting site. Love to watch. Keep Rocking. แทงบอล
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 1. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. fetish escort
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 1. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. busty escorts
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 1. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. digital marketing seo
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 1. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. seo agency in Maryland
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 1. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. muslim marriage site
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 1. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. class t shirt printing
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 1. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. ออแกไนซ์
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 1. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. บท็อกซ์
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 1. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. แปลภาษา
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 1. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. anchor text
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 1. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. blog writer plus
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 1. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. blog writer plus
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 1. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. blog writer plus 2
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 1. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. artificial turf
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 1. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. seo
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 1. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. internet blog
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 2. 2019
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. McPools Pool Repairs
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 2. 2019
Love to read it.Waiting For More new Update and I Already Read your Recent Post its Great Thanks. Palmetto Pool Pumps
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 2. 2019
Wow i can say that this is another great article as expected of this blog.Bookmarked this site.. Ellenton Pool Pumps
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. My Account Access
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 2. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. Herbal Incense
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 2. 2019
I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here. uniqueonlinecasino
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 2. 2019
I am definitely enjoying your website. You definitely have some great insight and great stories. 007onlinecasino
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 2. 2019
Wow i can say that this is another great article as expected of this blog.Bookmarked this site.. casino-kartenspiele.co
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 2. 2019
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post. casino-tischspiele.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 2. 2019
I really appreciate this wonderful post that you have provided for us. I assure this would be beneficial for most of the people. 2onlinecasinos.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. 700
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. 007onlinecasino.net
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 2. 2019
I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here. flexible workout
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 2. 2019
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post. voyance gratuite
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 2. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. foam roller for lower back
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 2. 2019

It was great reading this i really enjoyed it. I am looking forward to your next blog post. <a href="https://www.247electrician.info/">247 Electrical Services</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 2. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. jackpotmaker
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 2. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. iloveonlinecasinos
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 2. 2019
I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post. casino-automatenspiele
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. onlinecasino24
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 2. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. onlinelottospielen
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 2. 2019
I recently found many useful information in your website especially this blog page. Among the lots of comments on your articles. Thanks for sharing. lotto2000.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 2. 2019
I recently found many useful information in your website especially this blog page. Among the lots of comments on your articles. Thanks for sharing. lotto2000.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. sportwetten-guide
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019
Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info. mobilecasinos24.net
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019
Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info. mobilecasinos24.net
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019

I read your site much of the time and I just thought I"d say keep up the stunning work! Jack

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. sportwetten-online
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 2. 2019
Its a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesome" Great work. netonlinecasino.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 2. 2019
It proved to be Very helpful to me and I am sure to all the commentators here! novoline-online.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 2. 2019
Thanks for sharing the post.. parents are worlds best person in each lives of individual..they need or must succeed to sustain needs of the family. Bradenton Pool Heat Pumps
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 2. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. Parrish Pool Heaters
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 2. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. Bradenton Pool Repairs
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 2. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. ppc management la
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 3. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. security company bridgnorth
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 3. 2019
I think that thanks for the valuabe information and insights you have so provided here. security company redditch
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 3. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. cheap sunglasses
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 3. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. https://blogujzmaciejem.wordpress.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 3. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. cost of helical pier foundation
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 3. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. 100 Treatises
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 3. 2019
Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot. grill brus
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 3. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. how to preform a website audit
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 3. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. Stag Strippers
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
24. 3. 2019
I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore. I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article. https://www.donerightdemo.com/excavation-vancouver/
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 3. 2019
This is my first time i visit here and I found so many interesting stuff in your blog especially it's discussion. thank you. Kensington escorts
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 3. 2019
This is really a nice and informative. containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it probate professional la
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 3. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. internet marketing services nearby
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 3. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. frp bypass apk samsung download
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 4. 2019
I am definitely enjoying your website. You definitely have some great insight and great stories. SEO Agency Los Angeles
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 4. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. SEO Agency Los Angeles
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 4. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. como bajar de peso en 1 semana
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 4. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. voyance gratuite par telephone
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 4. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. independent london escort
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 4. 2019
The information you have posted is very useful. The sites you have referred was good. Thanks for sharing.. Fireworks Stores Near Me
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 4. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. elite college
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
13. 4. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. writing
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 4. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. Walmart employee login
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 4. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. بک لینک
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
25. 4. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. ABC ya
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 4. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. agen judi online
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 4. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. 188bet welcome offer
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 5. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. independent escort
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 5. 2019
This is really a nice and informative. containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it. international road freight
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 5. 2019
It is a great website.. The Design looks very good.. Keep working like that!. bandar poker online
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 5. 2019

It's great, wish you success in the next blog, this is a post that we all should read at least once. I would love to keep track of your posts, it is really a useful source of information, wish you success.

http://iogames.name/

https://www.jogos.live/

http://jogos360.games/

hằng

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 5. 2019

If you set out to make me think today; mission accomplished! I really like your writing style and how you express your ideas. Thank you.

<a href="http://friv4school2020.net/">friv 4 online</a> <a href="http://www.abcya.xyz/">abcya xyz free</a>  <a href="http://friv4school2017.org/">friv 2017</a> 
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 5. 2019

The most interesting text on this interesting topic that can be found on the net 

http://friv4school2020.net/ http://www.abcya.xyz/ http://friv4school2017.org/
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 5. 2019
I am definitely enjoying your website. You definitely have some great insight and great stories. http://indypsychicreadings.com
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 5. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. happyluke\'
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 5. 2019
It is a great website.. The Design looks very good.. Keep working like that!. Towing Plainfield
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 5. 2019
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post. Jesse MyLongDistanceLove
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 5. 2019
Nice to read your article! I am looking forward to sharing your adventures and experiences. Best Rates
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 5. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. printing of corporate shirts
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 5. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. hasil piala eropa 2020
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
1. 6. 2019
It is a great website.. The Design looks very good.. Keep working like that!. เสื้อผ้า street fashion
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 6. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. Battery Jumpstart
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 6. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. domino99
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 6. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. international freight forwarding
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 6. 2019
It is a great website.. The Design looks very good.. Keep working like that!. international haulage
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 6. 2019
An odontogenic cyst resulting from degeneration of the enamel organ of a developing tooth bud. The VAST majority of all primordial cysts are Odontogenic Keratocysts upon histopathologic examination. Dental Implants
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 6. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. international freight forwarding
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 6. 2019
Excellent article. Very interesting to read. I really love to read such a nice article. Thanks! keep rocking. international freight forwarding
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 6. 2019
The website is looking bit flashy and it catches the visitors eyes. Design is pretty simple and a good user friendly interface. localbitcoins
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 6. 2019
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information... buybacklinkscheap.com Get SEO backlinks Today
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 6. 2019
Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot. m88
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 6. 2019
Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot. Divorce coaching
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 7. 2019
Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot. sea freight forwarding company in Europe
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 7. 2019
This is my first time i visit here and I found so many interesting stuff in your blog especially it's discussion. thank you. www.cherada.net
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 7. 2019
I recently found many useful information in your website especially this blog page. Among the lots of comments on your articles. Thanks for sharing. New York architects
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 8. 2019
Thanks for the post and great tips..even I also think that hard work is the most important aspect of getting success.. हिंदीमें
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
4. 8. 2019
Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feed and I hope you post again soon. Big thanks for the useful info. fly banner
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 8. 2019
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information. Keep it up. Keep blogging. Looking to reading your next post. medical insurance
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 9. 2019

<a href="http://google.com">Google</a>[url=http://google.com]Google[/url]

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 11. 2019
Thanks for the post and great tips..even I also think that hard work is the most important aspect of getting success.. pop over to these guys

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback