Dětský komiks – braková literatura nebo počátky čtenářské gramotnosti?

Seminář s názvem Dětský komiks je jen jedním z mnoha připravovaných seminářů na téma komiks. Tyto semináře připravuje nakladatelství CREW s.r.o ve spolupráci se SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků) a Národní knihovnou České republiky. Hlavní cíl seminářeje zvýšit informovat knihovníků a pedagogů o dětských komiksech. V rámci semináře Dětský komiks se účastníci mohli seznámit s novými i staršími výtisky komiksů.Všichni účastníci obdrželi připravené ukázkové pracovní listy, které se dají využít ve školách i v knihovně. Seminář Dětský komiks je tedy vstupenkou do světa komiksu pro všechny neznalce tohoto odvětví.

Seminář se konal v prostorách Národní knihovny dne 22. října 2018. S programem nás seznámila paní Michaela Pexová z nakladatelství CREW s.r.o. Toto nakladatelství je zaměřeno pouze na vydávání komiksů. Zaměřují se i na tzv. evropský komiks. Ten vydávají v edici Mistrovské dílo evropského komiksu a v časopisu Modrá CREW. Hostem semináře Dětský komiks se stala spisovatelka a lektorka vzdělávacích workshopů Klára Smolíková. Tato autorka komiksů mnoho let působila jako vedoucí vzdělávání v Národním muzeu v Praze a také 8 let vedla mediální výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Na seminář ji doprovodil její manžel Jiří Walker Procházka, též spisovatel a autor detektivek a sci-fi, komiksů pro děti a dospělé. Zabývá se také vydáváním metodických příruček a článků.

prochazka

Vývoj komiksu

Komiksy se u nás v hojném počtu objevovaly už na přelomu 19. a 20. století. Rozhodně ale nevypadaly jako ty dnešní. Neobjevovaly se u nich bubliny s přímou řečí, byly černobílé a jednalo se o jednostránkové humorné příhody, které neměly pokračování. Z této doby pochází např. Zdravotní Troubel od Karla Ladislava Thuma. Většinu komiksů z období 1. republiky, které nám paní Klára Smolíková ukázala, tvořila reklama, např. reklama na odtučňování Pan Břoušek z roku 1927 s ilustracemi Ondřeje Sekory nebo barevná reklama na Elektrolux s Kocourem Felixem od Ladislava Vlodka. V Československu se o rozvoj komiksu zasloužily i takové osobnosti jako je Jiří Mahen a Josef Lada s plakátem „Braňte knihu!", jenž měl lidem demonstrovat nevhodné zacházení s knihou. S komiksem se lze potkat v různých formách od reklamy po naučné stezky u hradů a zámků. Právě na jedné takové naučné stezce se paní Klára Smolíková podílela. Okolo hradu Kozí hrádek se nachází 10 panelů s naučným komiksem od paní Kláry Smolíkové a výtvarníka Jana Smolíka o životě Jana Husa, o kterém paní Klára Smolíková vydala i komiksové knihy s názvy H.U.S. a Husův dům.

Dělení komiksu

Klára Smolíková nás uvedla do problematiky komiksu zajímavým způsobem. Ukázala nám obrázek zobrazující dvojstranu z amerického komiksu, který měl pomoci Americkým vojákům rozeznávat Číňany od Japonců za 2. světové války. Na tomto příkladu nám bylo demonstrováno, že komiks byl využíván k různým účelům a různými věkovými skupinami. Komiks v dnešní době bývá nešťastně zařazován převážně do dětské literatury. Takové zařazení není ovšem není šťastné. Komiksů dnes existuje velké množství druhů. Můžeme ho dělit podle různých kritérií – podle žánru, věkové hranice, země vzniku atd. Např. japonský komiks se dá rozeznat od toho amerického na první pohled. Už styl kresby a způsob, jakým je komiks psaný, je u japonského i amerického naprosto odlišný. Obzvlášť specifický je japonský komiks Manga, jelikož je psán obráceně, když ho chceme číst musíme knížku přetočit na konec a listovat pozpátku.

publikace

Dětský komiks

Komiksy mohou být důležitým nástrojem v rozvoji čtenářské gramotnosti. U komiksu je kladen důraz na vyprávění příběhu jednotlivými obrázky, které jsou doplněny bublinami a popisky s textem. Pro děti, které nejsou zvyklé číst, může být komiks odrazovým čtenářským můstkem. V této situaci je role knihovníka velice důležitá, aby si dítě našlo ke komiksu a čtení dobrý vztah. První dojem z přečteného komiksu musí být kladný. Dětský knihovník by tedy měl umět pomoci dítěti při výběru správného komiksu. V publiku se na toto téma ozvalo několik posluchaček, které pracují v dětských knihovnách, že mají problémy s rozlišováním komiksu jak po typové stránce komiksu, tak i s určením věkové hranice. Potřebovaly by na obálce jasné označení, pro jakou věkovou skupinu je daný komiks vhodný. Na tyto podměty reagoval pan Jiří Walker Procházka se slovy: „Rozdělení komiksů je velmi individuální. Můžete mít dvě děti ve věku 10 let a pro jedno dítě bude komiks primárně určený pro desetileté děti moc složitý a bude raději číst komiks pro mladší. A to druhé dítě může být naopak sečtělejší a bude vyžadovat náročnější komiksy.“ Na tato slova reagovala paní Michaela Pexová: „Nově nakladatelství CREW s.r.o. na zadní stranu komiksů uvádí, pro koho jsou určeny. U starších výtisků se údaje o věkové hranici na komiksu nenacházejí, jsou ovšem k nalezení na našich webových stránkách.“

Jak pracovat s komiksem

Metody práce s komiksem jsou různé. Paní Klára Smolíková při svých besedách pro děti upřednostňuje aktivní zapojení dětí. Program besedy je často na motivy některé z jejich knih. Využívá doplňovací pracovní listy a prezentace, které dětem promítá na plátno. Programy pro děti z prvního stupně jsou obohaceny i o „scénky“. V tomto případě se děti převlékají do kostýmů a tvoří jednotlivé scény komiksu svými vlastními hereckými výkony. Pracovní listy jsou pro všechny věkové skupiny a jsou určeny k tomu, aby si děti lépe představily, jak se takový komiks tvoří. Na některých listech děti domalovávají postavy a bubliny s textem, někde zase dokreslují postavám výrazy, u některých listů děti nic nedokreslují a jen musí najít postavu, která mluví, což nemusí být jednoduchý úkol, jelikož v pracovních listech mohou být umazané bubliny s textem. Zajímavým úkolem je zkoušení malování komiksového pohybu, např. jedoucí auto, skákající míč nebo běžící postava. Děti si mohou vyzkoušet i tvorbu vlastního komiksu. Práci na komiksu si mohou rozdělit tím, že si určí role – autoři textu, výtvarníci apod. Na komiksu děti mohou pracovat i po skončení besedy třeba v rámci výtvarné výchovy, kroužků, knihovnických klubů apod.

Nakladatelství Crew s.r.o.

Po paní Kláře Smolíkové vystoupila na semináři Michaela Pexová s krátkým blokem o komiksech nakladatelství CREW s.r.o., kde zastává funkci specialistky komunikace. Nakladatelství funguje od roku 1997 a je zaměřeno výhradně na komiksy. Vydávají např. Naruto, Mangu, DC comics, Marvel a mnoho dalších. Mezi tradiční akce nakladatelství CREW patří již třináctý ročník CRWECON letos konaný 9. června v pražském klubu Cross. Jedná se o jednodenní festival fanoušků komiksu. Probíhají zde diskuse, dražby, přednášky a přehlídky cosplay kostýmů.

účastníci

Závěrem

Předpojatost vůči komiksu jakožto k nižší literatuře tu byla vždy. Dnešní doba nám dává prostor toto smýšlení změnit nebo alespoň zmírnit. Seminář Dětský komiks mě přesvědčil, že se dá s komiksem pracovat edukativně, smysluplně a hlavně originálně. Využívání pracovních listů, divadla a jednoduchých her se paní Kláře Smolíkové výborně osvědčilo při vzdělávání dětí. Já osobně nejsem velká obdivovatelka čtení komiksu, ale velice mě zaujaly doporučené tituly od Kláry Smolíkové, komiks Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) od Jiřího Černého a Lukáše Fibricha a Totální nasazení od Ondřeje Nezbedy a kolektivu. Větší fanoušek komiksů, než jsem byla před seminářem, ze mě není, i když povídání o festivalu CRWECON znělo krásně, v příštích letech se na něj nechystám. Ze semináře jsem si odnesla pozitivnější pohled komiksy. Existuje obrovská škála komiksů, od těch populárních a zfilmovaných, po komiksy s uměleckou hodnotou, např. Maus. Takovéto komiksy mě vážně velice zaujaly a určitě stojí za větší pozornost.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

34 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 1. 2019

In my opinion, comics and graphic novels are  not literature in the same way that prose works are. They are certainly legitimate works of art of the same quality, but the addition of graphic elements and the lack of descriptive prose makes comics a different medium. At our write my assignment service we write assignments for numerous topics which students ask for and never ever once we got an assignment related to comics.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 1. 2019

Thanks for such a great post and the review, I am totally impressed! Keep stuff like this coming.garden maintenance

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 1. 2019

Amazing knowledge and I like to share this kind of information with my friends and hope they like it they why I doconcerning svenska

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
24. 1. 2019

I will be interested in more similar topics. i see you got really very useful topics , i will be always checking your blog thanksseo

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 1. 2019

I adore your websites way of raising the awareness on your readers.web marketing

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 1. 2019

I like viewing web sites which comprehend the price of delivering the excellent useful resource free of charge. I truly adored reading your posting. Thank you!Trigona.se

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
5. 2. 2019

Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch! "We have two ears and only one tongue in order that we may hear more and speak less." by Laertius Diogenes.

<a href="http://imagecomputers.com.pk/">Used Laptops in Pakistan</a>

<a href="http://imagecomputers.com.pk/">New Laptops in Pakistan</a>

<a href="http://imagecomputers.com.pk/">Printers in Pakistan</a>

<a href="http://imagecomputers.com.pk/">Image Computer</a>

<a href="http://imagecomputers.com.pk/">Networking items in Pakistan</a>

<a href="http://imagecomputers.com.pk/">Laptop batteries in Pakistan</a>

<a href="http://imagecomputers.com.pk/">Graphic card in Pakistan</a>

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 2. 2019

Always so interesting to visit your site.What a great info, thank you for sharing. this will help me so much in my learningbuy assignment UK

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 2. 2019

I reckon something truly interesting about your blog so I saved to fav.

 

Very interesting subject, regards for putting up.

<a href="https://whitepearlgroup.com/">White Pearl Group</a>

<a href="https://whitepearlgroup.com/">White Pearl Rice</a> 

<a href="https://whitepearlgroup.com/">White Pearl Jute</a>

<a href="https://whitepearlgroup.com/">Malik Jahangir</a>

<a href="https://whitepearlgroup.com/">super kernel basmati rice price</a>

<a href="https://whitepearlgroup.com/">current rice prices in pakistan</a>

<a href="https://whitepearlgroup.com/">rice exporters in karachi</a>

<a href="https://whitepearlgroup.com/">Jute in Pakistan</a> 

<a href="https://whitepearlgroup.com/">top 10 basmati rice brands in the world</a>

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 2. 2019

Je vous recommande <a href=”ve2ctv.org”>Téléphone pliable</a>  

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
11. 2. 2019

 <a href=”http://www.ve2ctv.org”>Smartphone pliable</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
14. 2. 2019

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.visqueen

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 2. 2019

you can go through AllassignmentHelp.co.uk Reviews. It will help you to know about the services, and it will help you to know whether that site is reliable or not. This is a way of understanding the opinion of users, and it helps the website to maintain its functionality and reliability.

http://www.bestwritersreviews.com/allassignmenthelp-co-uk-reviews/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 2. 2019
There's no doubt i would fully rate it after i read what is the idea about this article. You did a nice job.. child care mulgrave
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 2. 2019

Thank you so much for ding the impressive job here, everyone will surely like your post.The Dam Fund Money

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
27. 2. 2019

We as an independent agency have always believed in maintaining and establishing a long term relationship with our clients  

<a href="http://www.indbabes.com/">Escorts in Gurgaon</a>

<a href="http://www.indbabes.com/">Gurgaon Escorts</a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
6. 3. 2019

Insurance is a form of protection against the risk of an uncertain loss. 

  Thus people insure their valuables such as a house, 

  jewellery, car etc to avoid financial loss in case of burglary, destruction etc. 

  Things you need to know before buying pet insurance

  http://askpetguru.com/things-buying-pet-insurance

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
7. 3. 2019

I think this is an informative post and it is very useful and knowledgeable. therefore, I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.hotspot shield vpn elite crack

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 3. 2019
Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work. <a href='http://gamesapps.club/showbox-apk-download-2019/'>Showbox APK</a>
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 3. 2019
Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work. <a href='http://gamesapps.club/showbox-apk-download-2019/'>Showbox APK</a>
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 3. 2019
Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work. <a href='http://gamesapps.club/showbox-apk-download-2019/'>Showbox APK</a>
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
8. 3. 2019
Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work. <a href='http://gamesapps.club/showbox-apk-download-2019/'>Showbox APK</a>
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
9. 3. 2019

UP Board 12th Result 2019 might be declared on April 2019. Students are ready to check their results by means of online mode or through SMS.up board intermediate result 2019

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 3. 2019

The share of comics is very good and interesting. I love reading comics. comic books you share very well.

 

vex 3

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
30. 3. 2019

In any game, you depend on the currency of the game to survive and make progress in the virtual world. V bucks are the in-game currency of this giant game. V Bucks are the bane of existence when it comes to the digital world of Fortnite.

 

https://dropspace.io/freev-bucksnow/journal/2019/03/29/520U3D_fortnite_p...

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 4. 2019

Students have many types of problem related to college assignment. So we have well educated expert for writing assignment. If you have any problem in writing assignment . then Don’t worry because we provide best online assignment help and free plagiarism assignment. https://www.allassignmenthelp.com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 4. 2019

A&YFoodindustries

https://ayfoodindustries.com/

    you are in reality a excellent webmaster. The site loading pace is incredible. It seems that you're doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent task in this matter!                        
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 4. 2019

If you are a fan of 5v5 MOBA games, download Mobile Legends Bang Bang for PC! Best Mobile Legends Guide, hacks and cheats here. Download permainan mobile legends for PC now!

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
26. 4. 2019

I think this is a standout amongst the most critical data for me. What"s more, i"m happy perusing your article. Be that as it may, ought to comment on some broad things 

<a href="https://findmycracks.com/poweriso-full-crack-serial-key/"> PowerISO Licence Key </a>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
10. 5. 2019

well information

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 5. 2019

The USPS (United States Postal Service) is a postal service agency provide its services in the United States and associated states. USPS is authorized by the United States Constitution.

 

https://surveybeast.club/usps-postal-experience-survey/            |

https://creativeworks7.blogspot.com/2019/05/mcdonalds-customer-survey.ht...              |

 

https://peoplesurvey.xyz/www-epayitonline-com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 5. 2019

The USPS (United States Postal Service) is a postal service agency provide its services in the United States and associated states. USPS is authorized by the United States Constitution.

 

https://surveybeast.club/usps-postal-experience-survey/

https://creativeworks7.blogspot.com/2019/05/mcdonalds-customer-survey.html

https://peoplesurvey.xyz/www-epayitonline-com/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 5. 2019

Thanks for sharing this excellent blog which is really cool to read.

https://vex4.io

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
3. 9. 2019

chromecast setup is the excellent-value video streaming dongle by Google that can turn any dumb TV into a Smart one https://ichromecastsetup.com/

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback