DigiPoint poradí jak na dlouhodobou ochranu digitálních dokumentů

25. 11. 2014

V rámci našeho APLS projektu LTP jsme pokročili do fáze CREATE a prototypovali řešení pro knihovníky hledající informace o dlouhodobé ochraně digitálních dokumentů a možnost sdílení svých zkušeností z této oblasti. Naše pracovní setkání se odehrálo v krásném prostředí brněnské čajovny jednoho blíže neurčeného podvečera. Na práci jsme se navnadili konvičkami orientálních čajů, jež povzbuzovaly naše myšlení. V předchozí fázi HEAR jsme na základě výsledků našeho průzkumu rozšířili cílovku o knihovny vysokých škol, kterých se dlouhodobá ochrana digitálních dat také týká. Naše designerská výzva je: “Chceme vytvořit pro české knihovny prostor pro sdílení znalostí okolo LTP a zvýšit jejich povědomí o této problematice.”

Ale zpět do čajovny. Nejdříve jsme na základě získaných poznatků z předchozí fáze vygenerovali metodou brainstormingu několik možných způsobů řešení problému naší cílovky, tedy knihovníků, kteří řeší, nebo brzy budou řešit problematiku dlouhodobé ochrany digitalních dat. Potom jsme si vzpomněli na naše persony Karla, Janu a Zbyňka. Na post-it papírky jsme v krátkosti napsali problémy, se kterým potřebují pomoci a následně si sesumarizovali své postřehy. Chceme vytvořit řešení, které nejen seznámí s tím, co to LTP je a jak na něj, ale bude v sobě ukrývat také vzdělávání knihovníků v této oblasti, seznámí je s normami a nástroji, zprostředkuje kontakty na odborníky, kteří poradí v nejasných situacích a napomůže  vybudování komunity knihoven okolo LTP. Velice skromné a jednoduché, my víme :)

Na základě těchto požadavků jsme vymysleli několik možných řešení: workshop, e-learningový kurz, webinář, webový portál a newsletter. Zkusím v krátkosti popsat závěry, k nimž jsme došli.

  • Workshop – odborník z dané oblasti názornými ukázkami demonstruje příklady, ukazuje procesy, vysvětluje metodiku, navrhuje postupy. Výhodou je osobní kontakt s mentorem, možnost rozhovoru a pokládání otázek, setkání s dalšími lidmi z oboru a navázaní spolupráce.  Nevýhodou je, že se zájemci musí osobně zúčastnit konference na určitém místě v určitém čase. Mohou sice shlédnout videozáznam z workshopu, ale v tom případě odpadají výhody osobní účasti. Téma je tak rozsáhlé, že jedno setkání nepojme všechny důležité oblasti, a proto by bylo nutné zorganizovat více workshopů.
  • E-learningový kurz – kurz je vytvořen kreativní formou a knihovnám může interaktivně pomoct ve vzdělávání ohledně LTP, obsahuje všechny potřebné informace a metodiky. V tomto případě odpadá nutnost osobní účasti. Nevýhodou je, že e-learning postrádá osobní kontakt s odborníky a není možné individuálně řešit problémy v jednotlivých institucích. Také tomuto řešení chybí komunikace a interakce s ostatními institucemi, které řeší podobné otázky. Vytvoření komunity z absolventů kurzu by sice teoreticky bylo možné, ale poměrně složité.
  • Webinář – moderní způsob výuky, přednáška obsahuje vzdělávání o LTP, na konci webináře je možné pokládat otázky přednášejícímu. Stejně jako v případě workshopu je to jednorázová akce, která potřebuje zopakovat a znova se tu opakují nevýhody e-learningu.
  • Webový portál – portál obsahuje články o problematice, výklad norem a metodiky, kontakt na odborníky a potenciál vytvoření komunity. Je tu možnost postupného rozšiřování obsahu, pokládání otázek. Nevýhodou je chybějící osobní kontakt a nutnost aktualizace obsahu.
  • Newsletter – jednou za určité období (např. měsíc) se odesílá newsletter se všemi důležitými událostmi. S rozdělením na sekce reflektuje události minulé a nacházející. Obsahuje články, rozhovory, galerii fotografií z akcí, kalendář událostí, nové informace. Chodí adresně do e-mailových schránek zájemců. Nemůže však být příliš obsáhlý, proto pravděpodobně neobsáhne všechny potřebné informace, například výklad norem.

Po zhodnocení pozitiv a negativ možných řešení jsme vybrali tři nejlepší, které budeme prototypovat: webinář, webový portál a newsletter. Drželi jsme se hesla prototypování, že řešení musí být rychlé, levné a jednoduché.

Webinář

Našli jsme si open source aplikaci na vytváření webinářě AnyMeeting a naplánovali jeho průběh.

Webový portál

Zaměřili jsme se hlavně na obsah a rozčlenění webu jako takového. Představujeme si portál sice moderního designu s navigačním menu nahoře, ne však kachlíčkový vzhled a lá Windows 8. Logo a název webu budou dominovat stránce, ne však ji kompletně zabírat. Na hlavní stránce se budou nacházet aktuální novinky spolu s definicí a vysvětlením LTP, aby náhodným návštěvníkům bylo hned srozumitelné poslání. O projektu bude popisovat v krátkosti náš projekt, důvody a cestu k vytvoření. Vedle se budou nacházet všechny vytvořené články, seřazené chrolonogicky a otagované. Sekce Dlouhodobá ochrana bude nejdůležitější část webu, kde se bude nacházet slovník pojmů, normy, nástroje a materiály na stažení. V Projektech se návštěvník dočte o úspěšných projektech LTP jak u nás, tak i v zahraničí. Komunita bude sdružovat lidi, kteří mají zájem o udržování kontaktů s odborníky, mohou se zde dočíst o nacházejících i minulých událostech a fórum bude poskytovat prostor pro diskuzi. Ptejte se poskytuje prostor pro dotazy a zodpovězené problémy ve formě FAQ moderované adminem.

Newsletter

Rozčlenili jsme jej do tři kategorií: „stalo se", „chystá se“ a „šušká se“. V hlavičce je aktuální měsíc i pořadové číslo newsletteru. Vytvořili jsme i imaginární názvy příspěvků. Například v Stalo se bude obsah sborníku z konference, fotogalerie z události nebo rozhovor s nějakou autoritou či odborníkem. V Chystá se budou informace o nadcházejících konferencích, seminářích nebo setkáních, v Šušká se informace z neověřených zdrojů myšlené i lehce nevážně a zábavně.

Před prvním testováním jsme se sešli s naší mentorkou, která nám dala několik námětů k přemýšlení. Na jejich základě jsme vytvořili ještě další prototypy, a to storyboard průchodu službou pro knihovníka, který by potřeboval školení a motivační storyboard pro odborníka, který přispívá nebo zodpovídá dotazy na našem portále.

Motivační storyboard

Potvrdilo se nám, že lidé zabývající se LTP jsou nadšenci, kteří rádi pomáhají a nabízí svoji pomoc komunitě, nicméně i tak je potřeba je vhodně motivovat a nabídnout jim za práci odměnu.

prototyp-motivace.png

Storyboard průchodu službou

Důležitou částí našeho projektu je vzdělávání knihovníků. Prototypy průchodu touto službou vycházely z potřeb našich person, které jsou rozdílné. Jedna dává přednost osobnímu setkání, jiná pro nedostatek času upřednostňuje možnost vzdělávat se z domova. Tomu jsme uzpůsobili náš prototyp.

 Prototyp portálu

Feedback od zástupců cílovky byl kladný, i když jsme na jeho základě provedli poměrné výrazné změny. Z portálu pro celou komunitu kolem LTP jsme přešli k řešení pro knihovníky a knihovny, které dlouhodobou ochranu digitálních dat teprve začínají řešit. Kdo se v LTP už pohybuje, tak má své oblíbené zdroje a weby. Proto se v dalších verzích portál změnil více do podoby “jak na to”.Prototyp portálu.jpg

Zajímavou změnu prodělali tlačítka sociální sítě - ve verzi 1.0 byla tato sekce pojmenována obecně “social media buttons” a čekali jsme, jak na to cílová skupina bude reagovat. V další fázi byla sekce po připomínkách zrušena, aby se následně zase objevila a to včetně Google+, který si někteří uživatelé přejí.

 Newsletter

Newsletter byl vyhodnocen jako nedostatečný. Někteří by ho považovali za spam nebo naopak přehlédli v záplavě pracovních mailů. Jako lepší řešení jim připadal portál, který navštíví, když potřebují.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 7. 2019

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees manufacturers</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees manufacturers</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

https://www.madheswaransilkshop.com<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees manufacturers</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a><br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees manufacturers</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

<br><a href="https://www.madheswaransilkshop.com">kanchipuram silk sarees</a>

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
12. 11. 2019

Premium quality counterfeit banknotesWe are quality leader in authentic Banknote and Counterfeit Banknotes printing.Based in USA but have branches inAsia, Europe, South America and Australia Our work rangesfrom the production of substrates and security features, through banknote printing and web application,to plant engineering. Our high-tech solutions ensure we produce the best banknotes in the world.Best Quality Notes has the Best Counterfeit Banknotes for sale.Recent developments in photographic, computer and printing technologies,along with the availability of low-cost equipment, have made the production of counterfeit moneyrelatively easy. We are different from every other company in that we produce super undetected counterfeit notes.We use cutting-edge technology to produce the best counterfeitbanknote and security paper for documents that convey value, identity and confidence.With our advanced printing processes, managed services, and distinct focus on quality,we realize every currency as a unique, secure and cost-effective solution. Banknotesare a country’s business card, and the design imperatives and their unique propertiesincluding color-shift, tactile, and interactive elements enable them to be authenticated and mechanically processed.Contact Us for prompt responseWhatsapp No: +1 (216) 584-6158Email: bestqualitynotes@gmail.comWebsite : www.bestqualitynotes.com          Weblink : <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a><a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a><a href="https://www.buymoneybills.com">https://www.buymoneybills.com</a><a href="https://www.allcounterfeitbills.com">https://www.allcounterfeitbills.com</a><a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>Weblink:<a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>Blog: <a href="https://bestqualitynotes.wixsite.com/best">https://bestqualitynotes.wixsite.com/best</a><a href="https://www.bestqualitynotes.com/premium-quality-counterfeit-banknotes/">https://www.bestqualitynotes.com/premium-quality-counterfeit-banknotes/</a>Best quality counterfeit banknote for saleAre you looking for a means to pay your accumulated bills, Buy items from local shops and big super markets,live a luxurious lifestyle as a millionaire, party and lodge in top 5 stars hotels around the world? Then youare on the right counterfeit store as we have the Best quality counterfeit banknotes for sale and all the necessarymaterials, and human resources that will enable our clients to live their dream life. Our priority is to increase ournetwork worldwide and to create and maintain long term business relationship with all our clients.Our Major Counterfeit CurrenciesContact Us for prompt responseWhatsapp No: +1 (216) 584-6158Email: bestqualitynotes@gmail.comWebsite : www.bestqualitynotes.comWeblink : <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a><a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a><a href="https://www.buymoneybills.com">https://www.buymoneybills.com</a><a href="https://www.allcounterfeitbills.com">https://www.allcounterfeitbills.com</a><a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>Weblink:<a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>Blog: <a href="https://bestqualitynotes.wixsite.com/best">https://bestqualitynotes.wixsite.com/best</a>Product link: <a href="https://www.bestqualitynotes.com/best-counterfeit-money-for-sale">https://www.bestqualitynotes.com/best-counterfeit-money-for-sale</a>Buy counterfeit Money OnlineWe print Banknotes of different countries but will be more comfortable printing the US Dollar, Canadian Dollar, Australia Dollar, Great British Pound, and Euro. US dollar is the easiest money to counterfeit.The notes are all Grade A Banknotes perfectly reproduced with all security features available, feels like real money to the touch. These banknotes are safe to use in supermarkets, Casinos, vending machines and small stores.If you are looking to buy counterfeit banknotes online then contact us and we will get back to you with our quote.Our Notes are the best, undetected by machines in Supermarket, Casinos and stores.Buy Counterfeit banknotes online All packages are supplied in secured discreet packages to ensure prompt and safe delivery. Here is your chance to be a millionaire. Our money is perfectly reproduced, Indistinguishable to the eye and to the touch. We are sending in various sizes, . All our notes carry all the holograms and water marks and pass the light detector test. But we do not advise our clients to use our banknotes in banks. We will deliver the money directly to your home without the interference of customs. We keep all clients identity very secret and we do reship in case of any unsuccessful delivery. we have a Huge quantity ready in stock. Just let us know exactly what you want, the quantity and your location any of our contact details provided at the side.Innovation through IntegrationContact Us for prompt responseWhatsapp No: +1 (216) 584-6158Email: bestqualitynotes@gmail.comWebsite : www.bestqualitynotes.comWeblink : <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a><a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a><a href="https://www.buymoneybills.com">https://www.buymoneybills.com</a><a href="https://www.allcounterfeitbills.com">https://www.allcounterfeitbills.com</a><a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>Weblink:<a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>Blog: <a href="https://bestqualitynotes.wixsite.com/best">https://bestqualitynotes.wixsite.com/best</a>Product link: <a href="https://www.bestqualitynotes.com/buy-counterfeit-money-online">https://www.bestqualitynotes.com/buy-counterfeit-money-online</a>buy 100% undetectable counterfeit moneyBanknotes are constantly being refined and we customize our production process for each currency. The printing processes generallyfollow a defined sequence, whilst also offering the customer an array of integration options. For example, it is possible to combinea variety of printing processes, such as offset and intaglio, with the PEAK security feature (Printed Embossed Anticopy Key).We provide the right balance of innovative and secure features for each denomination.Sampling Inspires ConfidenceContact Us for prompt responseWhatsapp No: +1 (216) 584-6158Email: bestqualitynotes@gmail.comWebsite : www.bestqualitynotes.comWeblink : <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a><a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a><a href="https://www.buymoneybills.com">https://www.buymoneybills.com</a><a href="https://www.allcounterfeitbills.com">https://www.allcounterfeitbills.com</a><a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>Weblink:<a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>Blog: <a href="https://bestqualitynotes.wixsite.com/best">https://bestqualitynotes.wixsite.com/best</a>Page link: <a href="https://www.bestqualitynotes.com/buy-100-undetectable-counterfeit-money/">https://www.bestqualitynotes.com/buy-100-undetectable-counterfeit-money/...<a href="https://www.bestqualitynotes.com/buy-100-undetectable-counterfeit-britis...">https://www.bestqualitynotes.com/buy-100-undetectable-counterfeit-britis...<a href="https://www.bestqualitynotes.com/buy-100-undetectable-counterfeit-britis...">https://www.bestqualitynotes.com/buy-100-undetectable-counterfeit-britis...<a href="https://www.bestqualitynotes.com/authentic-counterfeit-money-for-sale/">https://www.bestqualitynotes.com/authentic-counterfeit-money-for-sale/</a><a href="https://www.bestqualitynotes.com/authentic-counterfeit-money-for-sale/">https://www.bestqualitynotes.com/authentic-counterfeit-money-for-sale/</a><a href="https://www.bestqualitynotes.com/quality-counterfeit-money-online-store/">https://www.bestqualitynotes.com/quality-counterfeit-money-online-store/...high quality undetectable counterfeit banknotes for saleThe look and feel of a banknote are key for trust and recognition in circulation. Before a large banknote order is printed,we produce prototypes and sample banknotes for trial in the markets. These can be used to check whether the designand security features integrate perfectly to the customer’s expectations. This enables the further optimization of individual designs and security features. Hence you can buy bulk counterfeit money from our store without fear.High-Grade Production Standards WorldwideWe sell the world’s major currencies like US dollars, Euros, British pounds Japanese Yen Canadian dollar, Kuwait dinar, etc with the best quality!The paper we use to make them is 80% cotton 20% celluloseIt feels and looks just like the real currencyContact Us for prompt responseWhatsapp No: +1 (216) 584-6158Email: bestqualitynotes@gmail.comWebsite : www.bestqualitynotes.comWeblink : <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a><a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a><a href="https://www.buymoneybills.com">https://www.buymoneybills.com</a><a href="https://www.allcounterfeitbills.com">https://www.allcounterfeitbills.com</a><a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>Weblink:<a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>Blog: <a href="https://bestqualitynotes.wixsite.com/best">https://bestqualitynotes.wixsite.com/best</a>Weblink:<a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a>Buy Undetectable Counterfeit Pounds OnlineWe are Professional IT technicians and we produce SUPER UNDETECTEDCOUNTERFEIT MONEY for all currencies. Our notes are industriallyand professional produced. We use quality foil paper elements.20%of cellulose and 80% of cotton paper.Our bills have the InfraredDetection which makes our bills to bypass the UV machines, Pen test andeven eye detection buy counterfeit experts. Our notes are AAA+ grade Quality.We also sell and provide money cleaning services and solutionsfor more information contact us bellowWebsite ... <a href="http://www.bestqualitynotes.com">www.bestqualitynotes.com</a>Emails .... info@bestqualitynotes.comweblink.... <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>Weblink:<a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a><a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a><a href="https://www.buymoneybills.com">https://www.buymoneybills.com</a><a href="https://www.allcounterfeitbills.com">https://www.allcounterfeitbills.com</a><a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>Phone .... +1 (918) 280 – 9526Buy counterfeit moneyBest Quality Notes is the name people call when looking to buy counterfeit money online. As risky as it isthe counterfeit money business is a very lucrative one from which many mafia empires were built.We have been working with many people for years bringing only the best high quality counterfeit banknotesto the market. Do not take our word for it though, go to the comment section and see what the customers have been saying about our product.You can buy counterfeit banknotes from us and use it anywhere in the world without getting caught.You can only know if your products are the best when your customers come back for more.We have customers who have been buying from us constantly for the past 3 years. It is because our customers are very successful that we are considered the bestContact Us for prompt responseWhatsapp No: +1 (216) 584-6158Email: bestqualitynotes@gmail.comWebsite : www.bestqualitynotes.comWeblink : <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>Weblink:<a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a><a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a><a href="https://www.buymoneybills.com">https://www.buymoneybills.com</a><a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a><a href="https://www.allcounterfeitbills.com">https://www.allcounterfeitbills.com</a>Blog: <a href="https://bestqualitynotes.wixsite.com/best">https://bestqualitynotes.wixsite.com/best</a>productlink.. <a href="https://www.bestqualitynotes.com/buy-counterfeit-money-online/">https://www.bestqualitynotes.com/buy-counterfeit-money-online/</a>productlink.. <a href="https://www.bestqualitynotes.com/realistic-counterfeit-money-for-sale/">https://www.bestqualitynotes.com/realistic-counterfeit-money-for-sale/</a>How to get best of quality Realistic counterfeit money onlineWelcome to the most effective and distinctive producer of prime quality Counterfeit Money.We are based in USA and we do ship to Europe , Canada, Australia and Asia. With over a billionof our product current round the world. we provide solely original high-quality counterfeit currency NOTES.we have a tendency to ship worldwide. we have a tendency to additionally print and sell Grade A banknotesof over a hundred and fifty currencies within the world.Contact Us for prompt responseWhatsapp No: +1 (216) 584-6158Email: bestqualitynotes@gmail.comWebsite : www.bestqualitynotes.comWeblink : <a href="https://www.bestqualitynotes.com">https://www.bestqualitynotes.com</a>Weblink:<a href="https://www.supercounterfeitbills.com">https://www.supercounterfeitbills.com</a><a href="https://www.flymedishop.com">https://www.flymedishop.com</a><a href="https://www.buymoneybills.com">https://www.buymoneybills.com</a><a href="https://www.allcounterfeitbills.com">https://www.allcounterfeitbills.com</a><a href="https://www.elightdocumentation.com">https://www.elightdocumentation.com</a>Blog: <a href="https://bestqualitynotes.wixsite.com/best">https://bestqualitynotes.wixsite.com/best</a>productlink.. <a href="https://www.bestqualitynotes.com/buy-counterfeit-money-online/">https://www.bestqualitynotes.com/buy-counterfeit-money-online/</a>productlink.. <a href="https://www.bestqualitynotes.com/realistic-counterfeit-money-for-sale/">https://www.bestqualitynotes.com/realistic-counterfeit-money-for-sale/</a>productlink.. <a href="https://www.bestqualitynotes.com/where-to-buy-undetected-canadian-dollars/">https://www.bestqualitynotes.com/where-to-buy-undetected-canadian-dollar...

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback