Dívka, která spadla z nebe

Autor titulu: Simon Mawer

Žánr: historie, dobrodružný

Přebal knihy:

Popis knihy:

Ačkoliv mojí doménou jsou severské detektivky, tentokrát jsem sáhla po možnosti přečíst si knihu od Simona Mawera, od nějž jsem četla již Skleněný pokoj, který jsem zhtla jedním dechem. Navíc se mi líbil název nové Mawerovy knihy a byla jsem zvědavá, co se z něj vyklube.

Vyklubal se...  zajímavý pohled na netradiční tematiku, kterou je zapojení mladých žen do odboje ve Francii v době druhé světové válce. Hlavní hrdinkou knížky Dívka, která spadla z nebe je Marian Sutrová, napůl Angličanka, napůl Francouzka, která je coby tajná agentka nasazená do Francie, aby se zapojila do činnosti místních odbojářských buněk.

S Marian se setkáváme v době, kdy je jí nabídnuto, aby se stala tajnou agentkou a procházíme s ní celým výcvikem, který musí absolvovat. Postupně se z ní stává žena mnoha tváří, jak si vytváří různé identity, které jí pomáhají unikat před zraky nepřátel. Tak se z Marian stává Alice, Anne-Marie, Laurence. V průběhu vyprávění se nacházíme v Anglii, Skotsku, Francii, ale vracíme se i do Marianiny minulosti, kdy vzpomíná na mládí s rodiči a bratrem ve Švýcarsku.

Autor se zaměřil na velmi detailní vykreslení psychologie hlavní hrdinky, která se mění s každou proměnou v jednu do svých druhých identit, každá z nich je jiná, a přece se nakonec všechny setkají opět v osobě Marian. Autor velmi citlivě popisuje Marianinu lásku k bývalému kamarádovi Clémentovi a současnému kolegovi Bénoitovi, její nezkušenost a naivitu v kontrastu s tím, co je nucena jako tajná agentka dělat a riskovat tak nejen svůj, ale i životy svých blízkých či kolegů.

Velmi zajímavé je právě to, jak se z nesmělé a poměrně konzervativní dívky stává zkušená a téměř chladnokrevná bojovnice, která v rozhodujícím okamžiku udělá přesně to, k čemu je vycvičena, silně motivována bojovat za svobodu. Knížka rozhodně stojí za přečtení, její zajímavou přidanou hodnotou je také pohled na metody, které v době druhé světové války tajné organizace využívaly, např. průběh výsadku tajných agentů na území Francie, kódované rádiové vysílání apod.

Kniha vychází v nakladatelství Kniha Zlín.

Úryvek z knihy:

Úryvek z knihy na stránkých Knihy Zlín.

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback