Do batohu

16. 6. 2008
Mám ráda anglický humor, tak kdo neznáte, dejte si do batohu na cesty knížku Tři muži ve člunu. Knížka se nedá popsat, musí se číst a prochechtat. Klasické oddechové, prázdninové čtení. Každý, kdo miluje jejího autora (Jerome Klapka Jerome), bude přísahat na svůj nejoblíbenější překlad. Názvy kapitol a malý úryvek, pro dokreslení.

Kapitola VII. Řeka v nedělním kroji – Úbor na řeku – Příležitost pro muže – Harris postrádá vkus – Georgeovo flanelové sáčko – Den se slečnou jako vystřiženou z módného žurnálu – Náhrobek paní Thomasové –Člověk, který nemá rád ani hroby, ani rakve, ani lebky – Harris se zlobí – Má svůj názor na George, banky a limonády – Vyvádí skopičiny. 

Jednomu mému známému mládenci se hned napoprve, když se chtěl naučit bidlovat, stala moc tristní nehoda. Šlo mu to tak pěkně, že si začal foukat a špacírovat si po té pramici sem a tam a producírovat se s bidlem s tak nonšantní elegancí, že to byla zrovna rozkoš ho pozorovat. Na příď se vždycky zvolna prošel, zabodl bidlo do vody a pak běžel až na samý konec pramičky – jako starý zkušený bidlař. No prostě báseň! A mohla to být pořád báseň. Kdyby se byl zaníceně nerozhlížel po krajině a neudělal na zádi o jeden krok víc, než bylo zapotřebí, a neodešel tak nadobro z pramice. Bidlo bylo totiž pevně zabořeno do bahna, takže ten mládenec se k němu honem musel pevně přimknout, zatímco pramičku odnášel proud. Visel tam v pozici značně nedůstojné. Jakýsi uličník na břehu okamžitě zapištěl na svého  kamaráda, který se loudal za ním, aby „ se honem běžel kouknout na vopravdickou vopici na špejli.

Já jsem tomu svému známému nijak pomoci nemohl, protože jsme k dovršení vší smůly nebyli dost prozíraví a nevzali si s sebou ještě jedno rezervní bidlo. A tak jsem mohl jen tupě  sedět a zírat. Na ten jeho výraz, když se  s ním bidlo pomaloučku kácelo do vody, na ten nikdy nezapomenu; byl to výraz velice ustaraný.

 

Jerome, Klapka Jerome, 1859-1927. Tři muži ve člunu (o psu nemluvě)z angl. Thee Men in a Boat přel. J.Z.Novák .  2. vyd. Praha : Odeon, 1975. 229 s. (Čtení na dovolenou ; Sv. 12).

 

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele Katka Hošková
Stáňo, vydrž, od července chystáme novou aplikaci v podobě doporučování knížek. Pak už to budeš moct psát tam:-). Už se těším, co tam bude, ráda se nechám inspirovat.
Obrázek uživatele Stáňa

To je paráda. Vy jste super rychlí. Toníku, jak bude  novinka v provozu, budu čekat na tvůj příspěvek - knížka o které jsme, jen lehce, mluvili. To budou senzační prázdniny. Mám v plánu číst do bezvědomí.

Stáňa

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback