Dobrovolné ignorantství

28. 12. 2011

 O tomhle příspěvku už přemýšlím déle. Dnes jsem dostal další podnět k jeho sepsání takže jdem na věc. Předem upozorňuji, že vycházím z vlastních zkušeností a je možné, že Vy jste na tom jinak a upřímně doufám, že líp.  

Prvně pár příkladů:

  • Kamarád z Prahy, student ČVUT, technomaniak, má rád elektronickou hudbu, atd. Budem mu říkat třeba Jeník.

Určitě jste poznali Yao Minga. Pokud ne, nic se neděje. Jeník ho ani neznal. Ale o to tu nejde. Yao je první čínský basketbalista v NBA a jeden z nejvýznamějších popularizátorů basketbalu v poslední dekádě. A taky měří 230cm, takže o něm psali dokonce v Blesku.

Na jednom internetovém fóru byl Jeník překvapen, že tenhle rage face je podle reálné předlohy. Když jsme mu vysvětlili, kdo to je, začal se hájit "že přece nemůže vědět všechno" a "kdo v ČR sleduje NBA?", "pochybuji, že v mém okolí ho bude někdo znát a stejně tak většina republiky", atp. 

  • Kamarád z Lednice, student Vyšší zdravotnické školy v Jihlavě, hráč WoW, má rád víno, atp. Budeme mu říkat třeba Frantík.

V té stejné debatě napsal:

 "... Když mu řeknu o Yao Mingovi myslíš, že poletí hned na google zjistit si něco o něm? Ne protože, ho to nezajímá, basket není jeho koníček a životní story jak to měl Yao v USA těžké po přestupu už vůbec ne. Tomu se říká filtrování pičovin a zbytečností. ...  

... Oprav mě, ale tebe přece taky nezajímá každá pičovina co se na světě děje? To se jako musíš zajímat o uplně všechno aby si byl lepší člověk nebo jak tě mám chápat? "

  • Moje mamka, pracuje na expedici v pekárně, má základní školu, ráda spí a ještě radši klevetí. Budeme jí říkat třeba mamka.

Dnes potřebovala aktualizovat program v počítači, a proto mě zavolala. Řekl jsem, že jí to neudělám, ale naučím aktualizovat programy, aby mě nemusela příště volat. Mamka se naštvala, že ji nechci pomoct, že se to nechce naučit, vypla počítač a odešla.

 

Všímáte si, co ty tři příklady mají společného? Je to nevědomost, její samozřejmost v lidském životě a nechuť se jí zbavit. Ve svém okolí mám takových lidí víc a je mi jich upřímně líto. Tihleti "dobrovolní ignoranti" se vyskytují nejen mezi méně vzdělanými lidmi, ale i v kruzích vysokoškoláků. V dnešní době, kdy není problém zadat do Googlu Yao Ming, jméno programu (hned první odkaz je instalačka na aktuální verzi) nebo cokoliv o čem nevíte a mohli byste (zkuste si například zjistit něco o chirurgu Robertovi Listonovi - jeho "nejznámější operace" stojí za to) - jen kvůli radosti z objevení nové informace. To stejné s učením nových postupů. 

 Nevím, tohle bohužel nevyřeším ani se svojí mamkou. Doufám, že nejsem sám, kdo si všímá a mrzí ho "dobrovolné ignorantství" ze strany druhých, a proto všem, kteří se jako já rozhodli bojovat s větrnými mlýny, přeji hodně zdaru a co nejmíň podobných výrazů! 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele Jiří Stodola

Naučit se nezajímat o hlouposti je součástí informační hygieny.

Ano, moudrý člověk musí být v ledasčem ignorant.

Obrázek uživatele Marta
2. 1. 2012
Souhlasím s Iggym, že dnes není problém si mnoho informací prostřednictvím Googlu vyhledat. Zároveň musím souhlasit i s panem Stodolou, že nikdo nemůže vědět vše a je třeba rozdělovat informace na: pro mě zajímavé a pro mě nezajímavé, jinak by mohlo hrozit zahlcení. Problém spočívá hlavně v tom, zda si člověk chce/nechce zjistit další (doplňující) informace. Když čtu něco, co mě zajímá, tak si dám tu práci a najdu si o tématu více informací. Musím se ale přiznat, že by mě nikdy nenapadlo si jen tak něco hledat o Yao Mingovi, protože se o basketbal příliš nezajímám a blesk si nekupuju (prosím, nekamenujte mě). Nevím, zda jsem ignorant, ale asi trochu ano, protože ani teď se mi nechce hledat, kdo to je. :) Možná až o něm uslyším častěji, tak mě zaujme a něco si o něm najdu. ;) Možná... Když ale hledám něco, co mě fakt zajímá, tak mám taky velkou radost z objevené informace a pak se ji snažím šířit dál a dál a dál... Problém s mamkou je běh na dlouhou trať. Co víš, třeba taky jednou budeme mít podobný přístup...
Obrázek uživatele Iggy
3. 1. 2012

Pane Stodolo, musím přiznat, že když si to teď s jistým odstupem po sobě čtu, vyzní to trošku jinak než jsem měl původně v plánu. Ano, třídit informace je potřeba. Ano, něco nevědět je lidské a mě to nevadí. Přeci jen, já osobně toho nevím víc než je zdrávo (tímto se omlouvám, že Vám nedokáži zodpovědět položenou otázku).

Šlo mi o tu nechuť si dohledat informace o něčem, co používáme, v čem se pohybujem, o obranu typu "moje okolí to nezná, nemusím ani já". Možná to teď vypadá, že po Vás chci, abyste znali Yao Minga - ne to určitě ne. Ale zrovna příklad který jsem použil je z fóra plného geeku, nerdů i dorků. Internetová meme se tam používají denně a snad to není ode mě troufalé, ale myslím si, že když člověk často použivá třeba narážku na nějaký film, je to jen pro jeho dobro si film pustit, aby narážku nepoužil špatně. (příklad, prosím nebrat doslova)

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback