Dopad změny DPH na prodeje knih a Horizon Report 2011

Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) zveřejnil analýzu Dopad zvýšení DPH na knihy: Podpořte Výzvu na obranu knih.

Jako reakce na tuto analýzu se objevilo několik (převážně ekonomických) komentářů, které údaje ve zprávě staví do trochu jiného světla. Za všechny vybírám jeden komentář: Dopad změny DPH na prodeje knih, substituční a důchodový efekt (autor Jaroslav Borovička). I když celá konstrukce důchodového a substitučního efektu změny daňové sazby stojí na počtu knižních titulů a ne na počtu prodaných výtisků (což autor několikrát zdůvodňuje), přináší zajímavé postřehy k "cenotvorbě" změny (z pohledu produktu i trhu). Stejně jako autor NEJSEM zastáncem zvednutí DPH, ale analýza SČKN, která stojí na nepřesných interpretacích (které jsou použity jako argumenty pro petici), se mi také nelíbí.

Na konci komentáře je napsáno ...

A na závěr ještě jednu poznámku. Citovaná studie přináší ještě jednu zajímavou statistiku. Zhruba v polovině textu se nachází graf s rozkladem prodejní ceny na nákladové složky (20% DPH je tam chybně zakreslena jako 20% z celkové prodejní ceny, přitom to má být 16,7%, ale dejme tomu). Co je zajímavé, je skutečnost, že na celkové ceně knihy se distribuce podílí 40%. Není současný tlak na snižování nákladů skvělou příležitostí konečně rozjet výrazně levnější distribuční kanál v podobě českého Amazonu?

... což mi poslouží jako oslí můstek k dalšímu odkazu. V únoru vyšel Horizon Report 2011 -  výroční zpráva sdružení New Media Consortium a Educause zabývající se trendy budoucího vývoje vzdělávacích technologií. Ve zprávě se mluví i o elektronických knihách a mobilních zařízení. Český výtah opět udělal Bořivoj Brdička na portálu RVP.

 

The Future of the Book. from IDEO on Vimeo.

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

4 komentáře

Obrázek uživatele Ladka Sucha

Líbí se mi, žes dal do jednoho článku problematiku zvýšení sazeb DPH na knihy a Horizon Report. Přesně na to myslím už od počátku (na mě poněkud vyhrocené) debaty o "konci vzdělanosti" a podobných věcech. Knižní trh čeká změna (podobně jako hudební průmysl), ať už s DPH nebo bez něj. 

Teď by mě osobně zajímalo: zvýší nové DPH zájem knihoven o nákup čteček? Povede zvýšení cen učebnic k vyššímu využívání elektronických (online) zdrojů ve vzdělávání? Zvýší se tlak na vydavatele, aby snížili ceny elektronických knih? (Zní to neuvěřitelně, ale trh s elektronickými knihami ve výši podílu distribuce z ceny kopíruje ten tradiční a náklady na "distribuci" činí 30 % z ceny e-knih). 

Obrázek uživatele admin
Anonym
4. 3. 2011

Spousta otázek a na žádnou není jednoduchá odpověď:

ad čtečky - Nezvýší, protože se zvedne DPH i u čteček a i v tomto poměru bude kniha pořád levnější. Zároveň zvýšení DPH zvyšuje veškeré náklady knihoven a pochybuji, že v současné ekonomické situaci bude některé knihovně navýšen rozpočet, aby nakoupila čtečky.

 ad učebnice - Kéž by tomu tak bylo, ale zpravidla jde - zaměřím-li to na VŠ - o článkové databáze, které jsou využívány více výzkumnými pracovníky než studenty. Netvrdím, že studenti je nevyužívají, ale v souvislosti s jejich seznamováním se svým oborem je je více využijí až ve vyšších ročnících, tj. opět užší skupina. Mimochodem obecná diskuse o DPH u knih zcela opomíjí fakt, že EIZ jsou ve vyšší sazbě už - nemýlím-li se - od dob Topolánkovy vlády. Zároveň je obecná otázka - a to by chtělo hlubší analýzu - jestli je na českém trhu zájem o el. učebnice. Dovedu si představit, že si na čtečce listuji publikacemi z humanitních a společenských věd, kde je především text, ale studovat na čtečce DNA, či nějak rentgen, to opravdu ne. Tím se pro vydavatele opět zužuje trh potenciálních zákazníků. 

 ad tlak na vydavatele - a copak někdo v  Česku vůbec el. knihy nabízí? A byl by v souvislosti z výše uvedeným o ně vůbec zájem? 

Ať to uzavřu: souhlasím, že ke snížení ceny by pomohl vznik "českého Amazonu", ale musí fungovat jak na Západě. A ne že jak čeští internetoví knihkupci sníží cenu knihy, ale předraží poštovné, takže nakonec  nula od nuly pojde a nákup na internetu se vyplatí jen při nákupu více titulů/svazků. Pro názornost: když pošlu poštou jako doporučený dopis skripta, tj. A4, platím 37 Kč. Za totéž mi ale český knihkupec účtuje 69 i více Kč. No comment:-)

Omlouvám se za skepsi před víkendem, ale takto na mne situace kolem knih, EIZ a jejich cen působí.

Obrázek uživatele admin
Anonym
4. 3. 2011
Musím se opravit, DPH na EIZ v horní sazbě 19 % je od 2004, takže Mirku promiň a ty Stando se styď!
Obrázek uživatele admin
Anonym
7. 3. 2011
Sice to není ekonomická analýza, ale ... Proč nemohu podepsat Výzvu na obranu knih

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback