Důležité změny v Knihovním řádu Městské knihovny v Praze

Základním dokumentem Městské knihovny v Praze, který upravuje vztah mezi čtenářem a knihovnou, je Knihovní řád. Jak se služby knihovny proměňují, je potřeba jednou za čas novelizovat i jeho textaci. Nové znění, které přináší i důležité změny, bude účinné od 1. 10. 2013.

Městská knihovna v Praze jako jedna síť
Městská knihovna v Praze provozuje po celé Praze 42 poboček a 3 pojízdné knihovny. Služby všech poboček (včetně těch pojízdných) jsou zcela prostupné od loňského roku – jeden čtenářský průkaz, možnost vrátit, kde se mi to hodí a převoz knih na vybranou pobočku. Novela Knihovní řádu tento stav potvrzuje i změnou v chápání provozního dne knihovny a návazný výpočet zpozdného. Zpozdné ve výši 5 Kč za půjčený titul a provozní den bude účtováno za každý den, kdy má otevřeno alespoň jedna pobočka v celé síti MKP. Toto ustanovení začne platit na knihy půjčené od 1. 10. včetně.

Čtyři týdny na všechno
Zpřehlednit data vrácení na výpise výpůjček by mělo nové nastavení jednotných výpůjčních lhůt. Nově budeme půjčovat všechno, kromě obrazů, na čtyři týdny. Na čtyři týdny si tedy půjčíte knihu, časopis, film, hudbu, hru i čtečku e-knih. Knihy, mapy a noty pak půjdou prodloužit na dvojnásobek, jak tomu bylo dosud, ostatní dokumenty jsou bez možnosti prodloužení. Ale pokud na ně nemá rezervaci jiný čtenář, dají se přepůjčit.

Úlevy pro handicapované
Jako součást projektu Knihovna bez bariér (www.mlp.cz/knihovnabezbarier) byly do novely Knihovního řádu navrženy úlevy pro držitele průkazu zdravotně těžce postižený (ZTP) a zdravotně těžce postižený s průvodcem (ZTP/P). Čtenáři, kteří se v knihovně prokáží tímto průkazem, budou mít od října nárok na registraci a 100 zadaných rezervací v kalendářním roce zdarma.

Další drobné změny se týkají například prodloužení platnosti průkazu o dva měsíce pro čerstvě patnáctileté, možnost volby zasílání přehledu výpůjček mailem místo papírového výpisu, prodloužení času na vyřízení náhrady, úprava pravidel pro rezervace v bibliobusech nebo on-line prodloužení platnosti čtenářského průkazu bez zablokování čtenářského konta po zaúčtování registračního poplatku.

Více informací na www.mlp.cz v článku Důležité změny v Knihovním řádu.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback