Editorial

7. 2. 2008
Editorial
Milí čtenáři,

první měsíc provozu našeho nového e-časpisu Inflow je za námi a my vítáme na stránkách druhého čísla ty, kteří na nás nezanevřeli a rádi se sem vrací i ty, kteří jsou zde poprvé a začínají teprve objevovat to, co se pod Inflow skrývá.

Když se ohlédneme za prvním číslem, máme být optimističtí nebo pesimističtí? Naší snahou je vytvořit nejen časopis, kde budeme publikovat zajímavé studentské i nestudentské práce, ale především místo, kam se budou čtenáři vracet a také se aktivně podílet na tvorbě obsahu. Časopis nabízí několik způsobů, jak lze prezentovat svoje poznatky, postřehy a nápady. Asi nejatraktivnějším způsobem je založení blogu a jeho prostřednictvím se můžete začlenit do knihovnicko-informační komunity, jejíž vytvoření je jedním z našich primárních cílů. Chtěli bychom v Inflow vybudovat prostředí, kde se budou scházet studenti, pedagogové či veřejnost a společně komunikovat, diskutovat, číst, psát a komentovat. Takže, podaří se nám to? Je předčasné dělat soudy po měsíci provozu. My však pevně doufáme, že se budeme líbit a že se k nám budete Vy, čtenáři, blogeři, komentátoři, autoři, vracet.

V únorovém čísle přinášíme mnoho zajímavého. S Tomášem Boudou se přenesete do USA a v jeho reportáži nahlédnete do tamních knihoven. Kateřina Pauerová Vás v první části svého exkurzu do historie Informační vědy seznámí s definicí a předmětem informační vědy. Její článek je prvním z pěti, které tvoří ucelený přehled vývoje informační vědy v USA v letech 1950 až 1990. V historii zůstanete i v příspěvku Markéty Bočkové, která Vás stručně seznámí nejen s historií písma, ale především s názorem teoretika masmédií Marshallem McLuhanem na vznik a vliv tohoto fenoménu na společnost. V příspěvku Kateřiny Drábkové se dozvíte o společenských změnách pod vlivem nových informačních technologií. Článek je prvním ze zajímavého cyklu o fenoménech informačního věku a je shrnutím autorčiny diplomové práce. Jak je to s Public Relations v knihovnách se dočtete v článku Marka Rašovského, který je doplněn o průzkum provedený ve dvou brněnských knihovnách. Otázku, zda a proč by měly knihovny vytvářet komunitní centra, si klade Tereza Matýsová ve výtahu ze své bakalářské práce. Problematice a otázkám z oblasti svobodného přístupu k informacím se věnuje závěrečný rozhovor Lucie Staníčkové s Mgr. Miroslavem Jurmanem.

Věnujte pozornost také přílohám Inflow, které vychází každých čtrnáct dní a jsou bohatým zdrojem zajímavých informací.

Věříme, že si uchováme Vaši přízeň.

Redakce Inflow

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback