E-knihy - hledáme společnou řeč (České e-knihy v českých knihovnách)

18. 12. 2011
E-knihy jsou aktuálním tématem, které pálí české knihovnictví, trh a snad i uživatele. Je pravda, že mnozí z návštěvníků knihoven ještě čtečku elektronických knih nemají, to se ale dle mého názoru po Vánocích změní. Online obchody nabízejí čtečky od nějakých příjemných tří tisíc, levnější kousky lze celkem bez problémů sehnat i na eBay. Sám jsem si před pár dny nechal poslat NOOK Simple Touch.  

Kindle nebo jeho český bráška?

Český trh je specifický. Nákup čtečky elektronických knih pak přinejmenším ošemetná záležitost. Já jsem na tom ještě dobře. Protože chci číst především odborné texty z databází a anglické knížky. Nebudu mít problém. Ti, co pod stromečkem najdou Kindla nebo jinou zahraniční čtečku, zjistí, že číst české knížky není tak jednoduché, jak by se snad mohlo zdát. Na čtečce Kindle, tedy produktu od Amazonu, si přečtete maximálně 59 knížek. Víc jich Amazon nenabízí. To stejné platí u čtečky NOOK nebo Kobo. Proč? Amazon totiž používá speciální ochranu e-knih, vlastní DRM (Digital Rights Management). DRM se stará o to, abyste používali knihu v souladu s autorským zákonem a ujednanými licenčními podmínkami. To je super. Na druhou stranu DRM zabraňuje používání a čtení knih od jiných obchodníků.  Vít Richter a Jiří Fraus
Podobnou cestou, tedy používáním tzv. tvrdého DRM, se vydaly české firmy. Čtečka od eReadingu nebo systém Wooky. Ano, stáhněte si naši knihu, ale budete potřebovat naši čtečku nebo naši aplikaci. Problém je v tom, že každá firma nabízí jiné knihy, protože mají nasmlouvané licence (tedy spolupracují) jen s některými nakladateli. Takže abyste si mohli číst všechno, musíte vlastnit obě zařízení. Zvláštní, že? Ale uznejme, je to boj o zákazníka, co jiného mohou firmy dělat? I výjimky se najdou. Například nakladatelství Kosmas před nějakým časem spustilo vlastní obchod s e-knihami. Ty jsou na portálu nabízeny ve formátu PDF nebo MOBI, takže si je do Kindlu můžete stáhnout. Sečteno: 413 vhodných e-knih pro Kindle. Ruku na srdce - PDF se na čtečce čte špatně, takže sečteno a podtrženo, ve formátu MOBI jich zbývá 176. Další čísla: Palmknihy (477), WKnihy (odhaduji pár desítek, na stránkých nelze dohledat). Další informace si přečtěte na Lupě v článku Kdo nabízí české eknihy na českém trhu

Jednoduše, nebo složitě?

Právě to chtějí knihovny změnit. Není to samozřejmě jediný důvod, proč knihovny usilují o zavedení nové služby - půjčování e-knih uživatelům. Je to skvělá příležitost zajistit si i v budoucím věku elektronického inkoustu „užitečnost“. Docela velká výzva, nemyslíte? Problém je, že se knihovnám stále nedaří nalézt s nakladateli a poskytovateli technického řešení společnou řeč. Konference České e-knihy v českých knihovnách se to pokoušela změnit. Myslím, že se to alespoň částečně povedlo.  Jiří Pavlík
Výsledky konference lze shrnout do dvou možných východisek. Jaké řešení jednotlivé knihovny zvolí, je na každé z nich. 
  • Knihovny si mohou vybrat poskytovatele technického řešení s tvrdým DRM. Uživatel takové knihovny si bude moci stáhnout knihy do zařízení, které si buď v knihovně půjčí, nebo si bude muset sám opatřit odpovídající čtečku. 
  • Knihovna se přikloní k variantě, která je bez diskuse problematičtější, ale pokud se ji podaří dotáhnout do konce, bude pro uživatele efektivnější a přívětivější. Vytvoří se nějaké široce přijatelné řešení jak pro nakladatele, tak pro providery a knihovny. Vlastně si lze představit jednotné řešení (říkejme tomu prozatím takto), do kterého budou nakladatelé vkládat vlastní e-knihy. Knihovna si je pak bude vybírat (platit) a uživatel stahovat a číst. Je na místě uvézt mnohé ale, které se s tímto řešením pojí. Kdo takové řešení vytvoří a bude jej spravovat? Jakou zvolit ochranu dokumentů? Jak budou knihovny za knihy platit? Těžké otázky, nelehké odpovědi. Já je nenabízím. 
První možnost, kdy si knihovna vybere jednoho nebo více poskytovatelů, je jasná. Výsledkem je spokojený nakladatel a poskytovatel. Je to však polovičaté řešení. Ale v daných podmínkách super věc. Koneckonců když se to nezkusí, tak nebudeme vědět, jak to vlastně funguje.
Druhá možnost si zaslouží malinko rozvést. V závěru konference na diskusním panelu padla řada zajímavých a kontroverzních nápadů a komentářů. Pusťme se do nich. Především myšlenka, která jeden portál zavrhuje a radši se věnuje potřebě definovat společný technický standard, se mi zdá jako inspirativní a v důsledku velice strategická. Jde o to, odsouhlasit jakýsi otevřený komunikační protokol, který by byl knihovnami, nakladateli i providery společně definován a zaveden. Toto řešení by muselo být tolerantní k používání různých typů DRM a finančních modelů. Je třeba podotknout, že z praxe, minulosti a zkušeností víme, že monopolní a centralistické řešení moc nefungují. Avšak pokud tu řešení není a je po něm silná poptávka, je legitimní uvažovat i takto. 
V rámci druhého řešení je třeba zmínit také projekt, který se rozbíhá na VŠMIE a VŠE v Praze. Jedná se o technické řešení s vlastním DRM. Výzvou je, že VŠMIE hledá do projektu partnery (více Jan Mach v diskusi na PARTSIP). 

Kdo se směje na konec, ten...

Věřím, že konference přinesla mnohé impulsy a nový náboj do jednání mezi všemi zainteresovanými stranami. Subjektivně podáno: nakladatelé se teprve snaží pochopit, co knihovny chtějí a jak jim vyjít vstříc. Poskytovatelé technického řešení se snaží zaujmout knihovny a zlákat další nakladatele, aby mohli poskytovat dál jejich e-knihy. Knihovny vidím v roli zprostředkovatele a prozatím nejaktivnějšího hráče. Jedno jsem si z konference odnesl. Není možné spolu nemluvit. Jednání jsou složitá a každý hráč má svoje pochopitelné a ospravedlnitelné zájmy. 
Dovolte mi na závěr malou vzpomínku a zároveň výzvu. Na třídenním workshopu PARTSIPu „Metody a techniky pro spolupráci: k sobě, k druhým, k vedení a inspiraci“ jsme jedno odpoledne věnovali speciální hře. Na konci hry jsme byli všichni poražení. Nebylo vítěze. Pravidla jsme pochopili, všechno jsme dělali správně, ale nesnažili jsme se spolupracovat. Tento druh hry se nazývá Hra win-win. Jinými slovy - buď vyhrají všichni, nebo nikdo. Tenkrát jsme si neuvědomovali potřeby druhých hráčů, neposlouchali jsme je, nevěděli, co říkají a potřebují. Nakonec jsme zjistili, že bez toho, aby vyhráli oni, nevyhrajeme ani my. 

Pro úplnost, pár videí a prezentací z konference

Prezentace výsledků dotazníku - Jiří Pavlík a Jana Matějková(video a   prezentace)
Vize pro české e-knihy - Martin Krčál a Honza Kříž (video
VISK 3 a e-knihy - Vít Richter (video a prezentace)
Prezentace poskytovatelů technického řešení - Jiří Pavlík a zástupci providerů (video a prezentace)
EBSCO - Jan Luprich (prezentace)
Wooky - Aleš Vítek (prezentace)
Libr os - Jindřich Vobora a Petr Kazár (prezentace)
Fraus - Jiří Fraus (prezentace
ŠPEK – Šikovný portál elektronických knih (prezentace - prezi)
Diskusní panel (video)
Další foto hledejte u nás na Picase.
Tomáš Bouda


Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback