E-learningové projekty a Evropa 2045

E-learningové projekty

Při řešení "problému", který Olii přednesla v příspěvku E-learning a virtuální předměty, jsem narazil na článeček Informační a komunikační technologie ve vzdělávání – tvůrčí dílna nebo nový INDOŠ za peníze z Evropských fondů?

Současné informační technologie umožňují kooperativní tvorbu obsahu, a tím i usnadnění zapojení středních i vysokých škol do jeho tvorby. ČSKI proto soudí, že při využití Evropských fondů by tvorba obsahové infrastruktury měla mít prioritu před tvorbou hardwarové infrastruktury.

Samotný kratičký text není nijak inovativní, přínosné jsou však odkazy. Je zajímavé sledovat, jakými různými způsoby se dá eLearning (obsahová infrastruktura) pojímat. Wiki, flash animace, prosté vystavení pdf/ppt/doc.

Projekt MEFANET - budování a posílení spolupráce lékařských fakult ČR a SR při rozvoji výuky lékařských a zdravotnických oborů moderními informačními a komunikačními technologiemi - je ukázkou toho, jak se spolupráce a sdílení napříč republikou školám vyplácí.

Několik dalších odkazů k tématu je v dubnovém NaMI VI: eLearning a internet ve vzdělávání.

 

Evropa 2045

V lednovém vydaní časopisu Ikaros vyšla recenze Jana Rylicha na on-line výukovou hru Evropa 2045.

Jaká bude Evropa za čtyřicet let? Budeme mít všude větrné elektrárny? Povinnou výuku náboženství? Problémy s imigranty? Vedou politici sjednocenou Evropu dobře, nebo by se to dalo zvládnout podstatně lépe? Máte zájem si to vyzkoušet, řídit Českou republiku nebo Francii, rozhodovat o osudu celé Evropy a něco se naučit?

Hra je primárně určena pro středoškoláky, ale pro nás je to skvělá možnost otestovat aplikaci z hlediska informační vědy :) Mám učitelská práva, takže pokud si chcete výukovou hru vyzkoušet (a máte cca 5 hodin v kuse někdy k večeru čas), zapište se. Až bude dost zájemců (je možné hrát v počtu cca 8 - 24 lidí), ozvu se.

 

A proč zrovna výuková hra? Více na stránkách projektu.

V současnosti používá 3D hry s virtuálními postavami americká armáda – vojáci nasazení v Iráku se díky nim učí zvládání krizových situací a hovorovou arabštinu (Tactical Iraqi). Virtuální realita se pomalu začíná uplatňovat i v psychoterapii. Například zmírňovat svůj strach z létání si můžete zkoušet (pod dozorem terapeuta) ve „hře“, kde máte za úkol vejít na letiště, nechat se odbavit, nastoupit do letadla a přežít ve zdraví start (Virtuallybetter, firma vyrábějící terapeutické simulátory).

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

3 komentáře

Obrázek uživatele Petr Škyřík

Je skvělé komentovat a doplňovat sám sebe :)

Pokud si při touze o sebevzdělávání nevystačíte s MIT OpenCourseWare, doporučuji  Yale Open Courses.

Z nově přidaných kurzů stojí za proklikání/prostudování např.  Financial Markets od prof. Schillera.

Studijní materiály jsou ZADARMO šířeny ve formátech:

Obrázek uživatele admin
Anonym
25. 1. 2009

O hru mám velký zájem, je to jedinečná možnost si to vyzkoušet, snad se přihlásí dost lidí - ale když teď předsedáme té Evropě, tak je to snad lákadlo:)))

Poslal bych ještě pár odkazů na doplnění "elearningových projektů".

Obrázek uživatele Petr Škyřík

Na idnes vyšel o interaktivní hře Evropa 2045 "zpravodajsky" napsaný článek.

I když si tento příspěvek na blogu přečetlo k dnešnímu dni cca 350 lidí, tak zapojit se chtělo jen 6. Škoda, ale déle již čekat nebudu, nabídku stahuji - najdu si jinou (hravější-zvídavější) komunitu :)

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback