Erasmus+: call to action

Brzy začne sběr přihlášek v rámci studijního programu Erasmus+ pro akademický rok 2015/2016. Přinášíme vám shrnující článek, v němž se dozvíte vše potřebné o možnostech výjezdu a podmínkách pro jeho uskutečnění. Získáte povědomí nejen o důležitých formalitách a administrativě, ale také díky odkazům na blogy můžete nahlédnout, jak si studijní pobyty užili vaši kolegové. Udělejte něco pro sebe a své studium.

Erasmus+ je pravděpodobně nejjednodušší možností, jak vyjet do zahraničí za studiem či za praxí. Díky KISKu lze v současnosti studovat ve 3 zemích, a to konkrétně v Norsku (Oslo and Akershus University College of Applied Sciences), Estonsku (Tallin University) a Turecku (Ankara University). Na zmíněné praxe se zaměříme někdy později.

Podmínky

 • Státní občanství v zemi EU a řádný zápis studiu na KISKu. Nezáleží na tom, zda studujete prezenčně či kombinovaně. Studium na domovském ústavu nelze během pobytu přerušit ani ukončit.
 • Student/studentka minimálně 2. ročníku bakalářského studia.
 • Je nutné získat minimálně 20 ECTS kreditů za semestr pro úspěšné ukončení. Pokud dosáhnete méně než 20 kreditů, jste nuceni vrátit poměrnou část stipendia. Také vám budou hrozit postihy na MU.
 • U tohoto programu není možné vyjet jen na základě domluvy studenta s cílovou univerzitou či ústavem. Musí vždy existovat smlouva mezi oběma akademickými pracovišti.

Přístav v Tallinu (autor fotografie: Dennis Jarvis, CC BY 2.0)

Specifika programu

 • Studijní pobyt trvá 3–12 měsíců.
 • Lze vyjet vícekrát za studium (1x Bc., 1x Mgr.). Např. když během bakalářského programu vyjedu na 6 měsíců studovat, zbyde mi poté ještě 6 měsíců na pracovní pobyt. Po vyčerpání 12 měsíců na Bc., lze zase vyjet až během magisterského studia atd.
 • Přednost mají nováčci, kteří s Erasmem ještě nikdy nevyjeli. V případě nezájmu lze vyjet i podruhé.
 • Dobu, kterou v zahraničí strávíte, lze v případě vašeho zájmu prodloužit. To závisí na získání souhlasu KISKu (rozhoduje o dalším stipendiu) a zahraniční instituce ještě před ukončením původního pobytu, na který musí prodloužení bezprostředně navazovat. Pobyt je možné prodloužit pouze z podzimu na jaro.

Stipendium

Na základě pokynu EU vám peníze přijdou s nejvyšší pravděpodobností v evropské měně, takže je vhodné mít eurový účet. Stipendium nepokrývá všechny náklady spojené s pobytem. Počítá se s vaší vlastní finanční spoluúčastí. Částka bude vyplacena v jedné, nebo dvou splátkách, podle toho, zda výjezd probíhá během dvou kalendářních let. Jeho výše je pro jednotlivé země stanovena následovně (data aktuální pro akademický rok 2014/2015)[1]:

 • Norsko: 500 EUR na 30 dní
 • Estonsko: 300 EUR na 30 dní
 • Turecko: 400 EUR na 30 dní

Na zahraniční instituci, kde započnete své studium, by od vás neměli vybírat poplatky za zkoušky, návštěvy knihoven apod. Zjednodušeně: budou pro vás platit stejná pravidla jako pro domácí studenty.

Chcete se dozvědět, jaká je průměrná útrata za studentský život v těchto zemích? Budete si muset připlatit, nebo vám něco zbyde? Připravujeme pro vás infografiku, která shrne náklady a jiné aspekty studentského života vyjíždějících studentů KISKu.

Ankarský hrad (autor fotografie: David Stanley, CC BY 2.0)

Přihláška a administrativa

 • Hlásíte se elektronicky pomocí aplikace MU během ledna 2015. Výběrové řízení proběhne v únoru.
 • Ke každé přihlášce v systému ISOIS je nezbytné přidat tyto přílohy: motivační dopis, CV (obojí stačí v češtině), průměr známek a potvrzení jazykových zkoušek (vhodné je mít certifikát, nicméně vám bude stačit i absolvování povinného kurzu CJVA2B Anglický jazyk pro akademické účely 2, čímž deklaruje úroveň B2).
 • Výběr bude pak probíhat na základě posouzení a zhodnocení aktivity studentů, jejich výsledků studia a jazykových dovedností.
 • V případě, že budete vybráni, stáváte se tzv. nominovaným studenty, pro které Centrum zahraniční spolupráce (CZS) pořádá informační semináře, na nichž zjistíte vše potřebné ohledně vlastního zařizování pobytu.
 • Pokud student vyjíždí na dobu delší než 14 dní, je nutné tento fakt evidovat v ISu.
 • Splněné předměty si musíte nechat uznat na MU po příjezdu zpět. Pokud jste studovali v zahraniční předměty obsahově ekvivalentní s těmi na KISKu (A i B), budou vám uznány. Ostatní předměty se vám započítají jako speciální D kredity. Může se stát, že vám nebude uznán stejný počet kreditů ze zahraniční instituce.
 • Všechny důležité kroky, které je nezbytné vykonat před odjezdem, během pobytu a po příjezdu, jsou shrnuty zde. Obšírnější informace o tom, jak postupovat po vybrání vaší přihlášky KISKem, naleznete tady

Máte nějaké dotazy? Napište nám do komentářů nebo se ozvěte Alžbětě Karolyiové, která má tuto agendu na starosti

Osloská opera (autor fotografie: VisitOSLO, CC BY 2.0)

Zajímavé odkazy

Zkušenosti

Další zajímavosti

Při psaní článku jsme vycházeli z informací dostupných na webu CZS a přednášek proběhlých v rámci Mobilitního týdne.


 

[1] Případně se dá žádat o příspěvek 200 EUR na základě znevýhodněného socio-ekonomického prostředí, z něhož student pochází. Nevylučuje se s jinou podporou FF či MU pro znevýhodněné studenty, kterou lze i během výjezdu pobírat paralelně.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 12. 2014

Existuje také blog z Estonka o rok později než je Štěněcí - http://eesti.chaoticum.cz/ :)

Obrázek uživatele pKalisek
18. 12. 2014
Díky za tento blog! Minimálně 1 osobě pravděpodobně moc pomůže.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback