Erasmus pracovní stáž v UK

Průběžná zpráva, rady a nabídka Erasmus pracovní stáže v Berkshire Community Foundation v Anglii.

Po článku Katky Hoškové a Kristiny Luskačové bych se i já s vámi chtěla podělit o svůj příběh ze zahraničí.

Za mým rozhodnutím najít si pracovní pozici v zahraničí stál můj dřívější pobyt v Anglii v roce 2007/2008, kdy jsem pracovala jako au-pair a housekeeper. Začátky nebyly jednoduché, a to díky mé jazykové ne/vybavenosti a také díky komplikacím, které mě po dvou měsících přinutily opustit rodinu, do které jsem se přistěhovala. Souhra náhod mě však umožnila zůstat v Anglii po celý rok, dokud jsem se nerozhodla vrátit kvůli studiu zpět do ČR a pokračovat v navazujícím magisterském stupni. Anglie mi však přirostla k srdci a já začala přemýšlet nad tím, jak bych se tam mohla vrátit. Už ale ne za účelem uklízení, ale rozvíjení se v rámci mnou studovaného oboru ISK. Protože mou hlavní podmínkou bylo zůstat studentem, nenechala na sebe Erasmus pracovní stáž dlouho čekat a já se pustila do hledání svého budoucího zaměstnavatele.

Představa, že mě v Anglii jako nadšenou studentku pracující bez nároku na plat uvítají s otevřenou náručí, byla více než mylná. Po určité době mě přemohl pocit, že veškeré moje snažení končí pokaždé u někoho ve spamu. Vzhledem k tomu, že bylo mým přáním pracovat pro neziskovou organizaci, rozhodla jsem se oživit své dřívější kontakty v Anglii a pokusit se jít na to přes známé, kteří se angažují v dobrovolnických aktivitách neziskového sektoru. Povedlo se a dnes to je už 5 měsíců od mého nástupu do Berkshire Community Foundation (BCF).

BCF je jednou z 57 komunitních nadací v UK. Sídlí v hrabství Berkshire ve městečku Theale nedaleko města Reading, cca 40 mil západně od Londýna (map).

Hlavním cílem BCF je finančně i poradensky podporovat malé charitatiní organizace, dobročinné skupiny i jednotlivce a celkově se zasazovat o rozvíjení filantropických aktivit v hrabství Berkshire. Její historie sahá do roku 1985, takže nás příští rok čeká oslava 25. výročí jejího založení. Jmění této nadace dosahuje téměř 5 miliónů liber, přičemž do svého kraje rozděluje kolem 0,5 miliónu liber ročně. Obě čísla se rok od roku velice výrazně zvyšují, a to především proto, že BCF pracuje na profesionální úrovni managementu a využívá moderních technologií a nástrojů k jejímu řízení.

Moje pozice Graduate Researcher v nadaci je maximálně obecným a širokým pojmem. Jako stážistka musím především proniknout do celého procesu fungování komunitní nadace, tj. od procesu získávání finančních prostředků, až po jejich rozdělování. Účastním se schůzek grantové komise, navštěvuji organizace, které jsme finančně podpořili, pracuji v administrativě, vyhledávám informace z různých informačních pramenů o lokalitách, ve kterých BCF působí, podílím se na vytváření a analýze dat z našich výzkumů, pracuji s databázovým systémem DIGITS a v současnosti spolupracuji na projektu LocalGiving, jehož hlavním cílem je získávání finanční pomoci pro zaregistrované neziskové organizace online.

BCF mi však dává dostatečný prostor i pro vlastní kreativitu. Díky tomu bude v příštím roce započata spolupráce s komunitními nadacemi v ČR v rámci projektu, který chystáme s budoucí členkou BCF Kristinou Luskačovou.

Co se týče mých kolegů a členské základny BCF, nemůžu si je vynachválit. Jsou maximálně vstřícní a nápomocní, tolerantní a vtipní. Svojí roli mentora berou velice vážně a nenechají mě opustit nadaci bez náležitých praktických zkušeností. Jako příklad můžu uvést, že mě již druhý měsíc po nástupu sponzorovali třídenní pobyt na konferenci komunitních nadací v Nottinghamu. Konference je každý druhý rok pořádána Community Foundation Network (CFN) a já zde získala kontakty na spoustu představitelů jiných komunitních nadací a mezinárodních organizací z celého světa.

Jako malý český unikát jsem tam připoutala pozornost některých anglických nadací, kterým se myšlenka Erasmus studenta velice líbila - projevily zájem navázat kontakt s naší univerzitou. To stejné platí o BCF. Po mém odchodu příští rok chtějí místo mě dalšího studenta. Já osobně to považuji za velmi pozitivní zprávu, neboť v tom vidím možnost, jak nějakému zájemci o stáž usnadnit celý proces hledání pracovního místa. Pokud by se vám zdálo, že práce v komunitní nadaci není příliš zajímavá, budu směřovat svůj dotaz na jiný kabinet nebo fakultu. Ale přišlo mi fér zeptat se nejdříve vás. Mám dojem, že o zahraniční zkušenosti není v našem oboru příliš velký zájem, ale právě proto si myslím, že by se to mělo postupnou osvětou napravit. 

Moje zkušenosti jsou více než pozitivní a i když se nejedná o práci v knihovně (což se většinou od knihovníků očekává), práce v nadaci má překvapivě hodně společného se studijní náplní studentů ISK.

Budu vděčná za jakoukoliv reakci, připomínku nebo dotaz od těch, kteří by se chtěli dozvědět víc.

A teď k tomu, jak na to

Administrativa

Celkový administrativní proces se z počátku zdál docela komplikovaný, ale nakonec se nejednalo o nic složitého. Nejdůležitější je, aby se vám do rukou dostala podepsaná smlouva ze strany zaměstnavatele v dostatečném předstihu. Pokud si zamýšlíte hledat pozici na vlastní pěst, začněte s hledáním několik měsíců předem. Zahraniční instituce docela často otálejí, a tak by se vám mohlo stát, že nestihnete datum uzávěrky žádostí na Centru zahraničních studií (CZSMU) a budete muset čekat několik dalších měsíců na další termín. Všechny potřebné materiály a informace naleznete ke stažení na stránkách CZS MU.

Kdy je možné vycestovat

Uzávěrka pro přihlášky na Erasmus stáž je dvakrát ročně. První sběr žádostí je ke konci února a vycestovat je možné od 1. 7. téhož roku maximálně na 12 měsíců. Další termín je konec září a v tom případě je možné vycestovat od ledna následujícího roku na dobu maximálně 9 měsíců. Minimální délka pracovní stáže jsou 3 měsíce.

Grant

Studijní i pracovní stáže v UK jsou podporovány nejvyšší možnou finanční částkou ze všech evropských zemí. Je však dobré mít ze začátku dostatek vlastních finančních zdrojů, protože první grantové splátky přicházejí zpravidla se zpožděním. Já čekala na stipendium téměř dva měsíce poté, co jsem nastoupila do nadace. Je to z důvodu zdlouhavých administrativních procesů, avšak ne ze strany CZS. Grant na jeden měsíc v UK činí letos 819 EUR (cca 20 000 Kč, cca 700 liber). Z vlastní zkušenosti vím, že částka je dostačující.

Ubytování, jídlo, cestování, lidé

Ubytování si hledá každý sám, ale obecně to nebývá velký problém. Dá se sehnat pod 300 liber měsíčně za pokoj, koupelna a kuchyň jsou většinou sdílené. S trochou štěstí se dá velice pěkně bydlet v tzv. annex, což zpravidla obnáší malý domek nebo přístavbu u domu majitele. Za úklidové a zahradnické služby, které mu poskytnete, vám nabídne velice výhodné nájemné. Takové ubytování je většinou šité na míru pro pár. Hledání ale vyžaduje určitou obratnost a dobré kontakty především mezi česko-polsko-slovensky mluvící komunitou.

Co se týče jídla, tak ceny jsou zde srovnatelné s ČR, ne-li nižší. Mezi nejoblíbenější a nejlevnější supermarkety patří i nám dobře známé Tesco. Vlaková a autobusová doprava je zde obecně velice drahá (zpáteční vlaková jízdenka do práce mě stojí stejně jako měsíční šalinkarta v Brně), ale nadace mi cestovné hradí, čímž hodně ušetřím. Pro příznivce cestování mám však dobré zprávy. Letecká doprava je tady mnohdy levnější než jedna cesta do práce. Jako příklad uvedu víkendový výlet do Norska letos v září. Zpáteční letenka od Ryanairu nás stála 6 liber. Za podobou cenu se můžete o víkendu podívat do Dublinu, Paříže a dalších známých destinací po celé Evropě. Nemluvě o Brnu. Chce to jen trochu štěstí a trpělivosti.

Pokud se ptáte na českou populace žijící v UK, tak je samozřejmě početná. Ale vzhledem k tomu, že je člověk v týdnu zavalen prací, tolik možností k seznámení nemá. Já mám to štěstí, že jsem se vrátila do lokality, kde jsem před dvěma lety žila a spousta mých kamarádů krajanů tady stále pracuje. Dá se však využít seznamovacích služeb na internetu jako Pohyby, Gumtree apod., které jsou přímo vytvořeny pro "nováčky" v zemi a mohou vám pomoct s hledáním přátel, ubytování i možnosti přivýdělku.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback