Exupéry a řízení lidských zdrojů

21. 5. 2010

Volné pokračování ještě volnějšího tématu. Zaměřeno na spolupráci:

Motto:

Láska k bližnímu v duchu mé říše znamená spolupráci. (Citadela)


Vyslechněte si zkušenosti s vedením lidí fiktivního vladaře říše stejné podstaty:

"Člověk, říkal otec, je v první řadě ten, kdo tvoří. A pouze lidé, kteří spolupracují, jsou bratři. A jenom ti jsou živí, kdo v klidu neusedli v nastřádané sklizni." Kdosi mu jednou namítl: 

"Čemu však říkáš tvořit? Máš-li na mysli nějaké význačné objevy, je toho schopný jen málokdo. A ty pak mluvíš jen pro několik lidí. A co ostatní?" Otec odpověděl:

"Tvořit, to může znamenat i jeden nepovedený krok v tanci. I určitou nezdařenou ránu dlátem do kamene. Není příliš důležité, s jakým osudem se ten či onen pohyb setká. Tobě, ty slepý, krátkozraký, se taková námaha zdá neplodná, ale poodstup. Zahleď se z větší dálky na pohyb v této městské čtvrti. A uvidíš pouze velikou horoucnost a zlatistý prach práce. Nepodařená gesta už nepostřehneš. Neboť ten lid, skloněný nad dílem, chtě nechtě buduje své paláce, cisterny, visuté zahrady. Dílo se rodí jakoby nutné z čaromoci jeho prstů. A já ti říkám, že se rodí stejně tak z pohybů, které selhaly, jako z těch, které se podařily, neboť člověka nemůžeš dělit, a necháš-li žít jen velké sochaře, pak žádné velké sochaře nebudeš mít. Který šílenec by si zvolil řemeslo, v němž je tak malá naděje k životu? Velký sochař se rodí z podhoubí špatných. Spatní sochaři jsou mu schodištěm, po kterém stoupá vzhůru. Krásný tanec se rodí z vášně k tanci. A vášeň k tanci si žádá, aby tančili všichni - i ti, kdo tančí špatně - protože jinak se vášeň ztrácí a zbývá akademická ustrnulost a podívaná beze smyslu." (Literární doupě)

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

2 komentáře

Obrázek uživatele Emily
21. 5. 2010

<p>
Exupéry mi mluví (vždycky:)) z duše. Ovšem posledního půl roku mám celkově takový pocit, že ač čtu skromněji než dříve, tak mě snad každičká kniha - ba každičký řádeček - potká ve chvíli, kdy ho mohu podepisovat. Jako tenhle úryvek.<b> Díky, Edit za něj! </b>Cítím naprostou - až fyzickou:-) - úlevu, čtu-li formulaci svých myšlenek, které sama formulovat nedokážu.<b> Očividně jsi v projektu Bibliohelp žena na svém místě ! :-) </b>
</p>

Obrázek uživatele EVa
21. 5. 2010

Jo, tak to "očividně jsem" . Nicméně je to opravdu krásná kniha - téměř co věta to zážitek.

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback