Fantastické knihovny OOK? OOK!

Knihovník a fantasta Míla Linc (toho času v KJM, domovsky v MKP) napsal oslavný článek na knihovny s fantasií, původně publikovaný v časopise Pevnost. Se svolením šéfredaktorka časopisu Pevnost se pak z textu stal článek putovní, jenž je určen čtenářům odborného českého knihovnického tisku.

Většina čtenářských průzkumů přichází se smutnými závěry - děti přestávají rozumět psanému textu a lidé vůbec málo čtou. Fantastika je ovšem v tomto moři beznaděje ostrovem zázraků. Existují specializovaná knihkupectví i e-shopy, ale co když na další knížky nejsou peníze a vlastně ani místo?

 

Jednou z možností, jak se ke knihám dostat, byly už odpradávna knihovny. Ale přiznejme si otevřeně - málokterá dokáže fanouška fantastiky uspokojit. Na regálech je pár většinou starších knih, novinky najdete zřídka, a když už se dostanete k nějaké sérii, málokdy seženete všechny díly.

Na vině je hodně faktorů - těmi nejdůležitějšími jsou finance a nepříliš vstřícný postoj některých knihovníků k tomuto „pokleslému" žánru. S tím prvním jen tak nic neuděláme, to druhé se v mnoha ohledech zlepšuje.

Příkladem, že není vše ztraceno, jsou tři knihovny, kde scifárny nejsou za otloukánky. Seznamte se s oázami fantastiky v českém knihovnictví!

Ostrava
„Pro nedostatek fantastických knih, které se začaly objevovat po roce 1989 jako houby po dešti, jsem se tehdy rozhodl založit z vlastních finančních zdrojů v Knihovně města Ostravy SF klub. Tedy spíše speciální půjčovnu tohoto žánru, který jinak knihovna nekupovala," svěřuje se Bohdan Volejníček, na internetu známý též jako BoboKing, jeden z prvních propagátorů „scifáren" v knihovnách. „Postupem času se situace zlepšovala a knihovna začala sama financovat fondy. Dneska máme tři tisíce sedm set titulů, které vyšly od roku 1989, a odhaduji, že k nám chodí dvě stě stálých fandů."

V dobách před-internetových fungoval sci-fi klub i jako zdroj informací o chystaných novinkách, jako „drbárna" i jako doupě sběratelů. Vrcholem klubové činnosti pak bylo v roce 2004 zorganizování Ovaconu. Kromě BoboKinga se ostravská knihovna může pyšnit ještě jednou osobností - tou je knihovník-spisovatel Petr Schink, kterého můžete potkat na pobočce ve Vítkovicích.

SF klub KMO se nalézá v ústřední knihovně 28. října 2, Mor. Ostrava, u Sýkorova mostu s ruským tankem naproti. Otevřeno je každý den kromě neděle. Registrace do všech oddělení a poboček je vždy na rok, pro mlaďochy za 100 Kč, pro dospěláky za 200 Kč.

Praha - Smíchov
Před několika lety se i v Městské knihovně v Praze rozhodli, že nabídnou fanouškům fantastiky něco víc. Centrem dění se stala pobočka na Smíchově. Vestavěná galerie je nejenom místo, kde v regálech na své čtenáře čeká pěkná řádka knih a komiksů, ale i místo mnoha setkání.

Smíchovská knihovna je poznat už z dálky – a zejména fanoušci steampunku ocení její secesní kabátek, který dýchá stoletou historií.


Odehrála se zde řada malých conů, besed či křtů. A věcí, na niž je knihovna obzvlášť hrdá, je literární dílna „Mistři písmen".

Do smíchovské knihovny často zavítají známí spisovatelé; vzhledem k tomu, že knihovna ustála i tohle duo (Vlado Ríša a Jiří W. Procházka), nemusíte se tam bát ani zemětřesení!


Nejvýraznější akcí knihovny je podzimní CONiáš. Každý rok je věnován jinému tématu (v roce 2012 očekáváme „Konec světa"). Zatímco tedy skutečný Koniáš knihy pálil, CONiáš je pomáhá šířit a propagovat.

Smíchovská pobočka sídlí na adrese Náměstí 14. října 15, Praha 5. Otevřeno celý týden kromě neděle. Roční poplatek za registraci je 60 Kč - průkazka platí na všech pobočkách.

Třinec
Do třetice představíme M klub Městské knihovny Třinec. Funguje teprve dva roky a je tedy úplným nováčkem. Ale nováčkem zatraceně nadějným.

M klub je jednou z prvních vlaštovek v republice, která se pokouší otevřít knihovnu mladým (a to věkem i duchem). V Třinci vás přivítá jednak skutečně velký výběr knih a úctyhodná sbírka komiksů, ale i příjemné prostředí. Hraje zde hudba, když budete hodní, knihovníci vám připraví i čaj nebo kávu a do vyčerpání si budou povídat o tom, co zrovna četli a co je vhodné k doporučení.

V Třinci na zájemce čekají stovky knih, stačí si jen vybrat (protože si vybral i zmlsaný Pražák, tak to není jen reklamní slogan)

Pořádá se zde řada akcí, zaměřených zejména na fantasy (naposledy „Den ve Středozemi"), besedy s autory a v plánu je i festival fantastiky. Mezi knihovníky se navíc ví, že v Třinci si nenechávají zkušenosti jenom pro sebe a šíří osvětu i do jiných knihoven.

Dalo by se tedy říci, že se blýská na lepší časy. Fantastika totiž přestává být nevítaným cizincem a komiks sprostým slovem. Zkuste zajít do nejbližší knihovny - třeba na vás čeká příjemné překvapení!

M klub sídlí na adrese Lidická 541, Třinec. Otevřeno je každý pracovní den od 13.00 do 18.00 kromě středy a dále v sobotu od 9.00 do 14.00. Roční poplatek za registraci je 50 Kč pro studenty a 100 Kč pro dospělé.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback