
Finské knihovnictví se již dlouho řadí ke světové špičce. Velkou zásluhu na tom má dozajista rozvinutá informační technologie.
Ačkoliv je Finsko rozlohou mnohem větší než Česká republika, počet obyvatel je zde poloviční. Podle statistik, které zveřejnil Finský statistický úřad v roce 2006, žilo ve Finsku 5 228 814 obyvatel. Na jednoho finského obyvatele připadá ročně 11,38 návštěv knihovny (pro srovnání v České republice je to 6,9 návštěv knihovny na obyvatele) a na jednoho obyvatele připadlo 19,6 výpůjčky (pro srovnání v Česku „jen“ 6,7 výpůjčky na obyvatele/rok).
Ve finských knihovnách je téměř 40 miliónů svazků a tak na jednoho obyvatele připadá v průměru 7,8 svazku.
Ve Finsku bylo v roce 2006 registrováno 927 knihoven, 172 mobilních knihoven a dokonce i jedna knihovnická loď, která je ovšem v provozu jen v letních měsících. Velký důraz se klade na využití informačních technologií a 99% knihoven je připojeno k Internetu.
Knihovnický zákon z roku 1998 zaručuje všem obyvatelům ve Finsku bez rozdílu bezplatný a kvalitní přístup k informačnímu bohatství.

Jak jsou knihovny financovány?
Většina knihoven je ve Finsku financována pomocí státní podpory a také z obecních zdrojů. Státní podpora, která činí 25-50% z nákladů, je určena na knihovnickou výstavbu a pořízení bookmobilů (bibliobusů).
Architektura finských knihoven
Finské knihovnictví je jedinečné i z pohledu architektury. Kromě knihoven, které postavil Alvar Aalto a které se dostaly do učebnic architektury (Otaniemi, Seinäjoki, Rovaniemi), se Finsko pyšní nádhernou novou knihovnou v Turku, novou knihovnu má od roku 2005 i finské městečko Lohja, a další. Finská architektura klade důraz na použití přírodních materiálů (dřevo, kámen), hodně se používá sklo a klade se důraz na praktický design.
Knihovna v Turku © Architektonické studio JKMM

Knihovnické autobusy a knihovnická loď
Součástí finské knihovní sítě jsou i knihovnické autobusy. (Bibliobusy jezdí i v Česku.) Zejména v Laponsku, kde je hustota zalidněnosti velmi nízká, jsou knihovnické autobusy nezbytností. Ve Finsku jich v roce 2006 jezdilo 172.
Knihovnická loď je zase nejlepším řešením na Alandských ostrovech (oblast asi 6500 ostrovů a ostrůvků v Baltském moři mezi Švédskem a Finskem).
Alandské ostrovy
Alandy jsou autonomní součástí Finska, ale mluví se zde výhradně švédsky. (ve Finsku jsou dva oficiální jazyky: finština a švédština).Žije zde asi 26500 obyvatel.
Kromě hlavní Alandské knihovny v Marienhamnu se na Alandských ostrovech nachází 16 veřejných místních, 6 školních a 4 speciální knihovny. Do výčtu je třeba počítat i knihovnickou loď. Jelikož jsou Alandské ostrovy hojně zaplněny zejména v letních měsících, je knihovnická loď v provozu pouze v letním období.

Alandské ostrovy mají vlastní knihovnický systém se švédským jazykovým rozhraním, který se nazývá Katrina. Knihovnický systém Katrina je přístupný přes internetové rozhraní (OPAC) a zajímavostí je i dětská verze, pro nejmenší čtenáře, kdy jsou pro děti mnohdy nesrozumitelná vyhledávací pole nahrazeny tématickými obrázky (Fantazie, Humor…)
Netti-Nysse – na Internet do autobusu
Knihovna ve finském Tampere od roku 2000 nabízí netradiční službu. Netti-Nysse jsou autobusy, vybavené počítači s přístupem na Internet. Tyto autobusy jsou určeny pro ty občany, kteří ještě nemají žádnou nebo mají jen malou zkušenost s užíváním počítače. V autobuse se nachází kromě počítačů také kvalifikovaní lektoři, kteří věnují návštěvníkům Netti-Nysse individuální přístup.
© Fotografie Barbora Fabiánová
Bibliografie:
1. KEKKI, Kirsti. Public libraries in Finland : Gateways to knowledge and culture [pdf]. 2001. Helsinki : Ministry of Education, Culture and Media Division, c2001 [cit. 2007-11-15]. Pdf. Dostupný z WWW: .
2. Finnish Public Library Statistics: Statistics search [online]. [2006] [cit. 2007-11-16]. Anglicky. Dostupný z WWW: .
3. Statistika kultury 2006 : Základní statstické údaje o kultuře v České republice. Statistika kultury [online]. 2006 [cit. 2007-11-15], s. 91-98. Dostupný z WWW: .
4. Katrina - Biblioteksdatabas för Åland [online]. 2005. c2005 [cit. 2007-11-15]. Dostupný z WWW: .
5. Netti-Nysse : Tietotekniikkabussi tavallisille ihmisille [online]. [2001- ] , Päivitetty 26.04.07 [cit. 2007-11-15]. Dostupný z WWW: .
Fotogalerie
5 komentářů
Přidat komentář