Flow…

26. 5. 2008

…aneb pár slov o fenoménu, který se mi od Inflow nedaří asociačně oddělit ;o). (Ano, zas sem cpu psychologii). Flow fenomén, rovněž označovaný česky jako „stav plynutí“ je prožitkem radosti, tvořivosti, soustředění, naprostého zaujetí činností, při kterém člověk zapomíná na hlad, ubíhající čas, globální oteplování i blížící se státnice. Při kterém člověk zapomene na své já, které se ovšem následně vynoří integrovanější a tak nějak osvěžené. Flow může ukázat cestu ke smysluplnosti života i napomoci k překonání krizí.  Flow můžeme prožívat při nejrůznějších činnostech, pro které bývá typická právě taková obtížnost (náročnost na dovednosti), která nám nedovolí se nudit (příliš snadné), ale na druhou stranu ani nestresuje (příliš obtížné) a obvykle se jedná o tzv. činnosti autotelické, tedy takové, které provádíme pro ně samé. Z toho vyplývá, že flow prožívá každý z nás při něčem jiném, nezbývá, než hledat to pravé právě pro nás, ať už to budou šachy, ježdění na kolečkových bruslích, jóga, práce, umělecká tvorba či sex.

 

Flow fenoménem se zabývá zejména americký psycholog maďarského původu a takřka nezapamatovatelného jména Mihaly Csikszentmihalyi[1] & výzkumy flow v nejrůznějších kontextech se řadí ke stále populárnějšímu proudu pozitivní psychologie, ovšem v rámci pozornosti již patří ke klasickému učivu obecné psychologie.[1] CSIKSZENTMIHALYI, Mihaly. O štěstí a smyslu života : Můžeme ovládat své prožitky a ovlivňovat jejich kvalitu? : Jak dosáhnout šťastného života bez ohledu na vnější okolnosti.  1. vyd. Praha : Lidové noviny, 1996. 399 s. ISBN 80-7106-139-5. (ano, opravdu se jedná o seriózní psychologickou literaturu, byť její název – resp. jeho překlad made by Eva Hauserová – by mohl zavánět představou druhořadé esoterické příručky; originální název zní The psychology of optimal experience)

 
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

13 komentářů

Obrázek uživatele Petr Škyřík

Vzala jste mi vítr z plachet. Tohle bylo jedno z témat, které jsem chtěl (někdy) na svém blogu rozebrat. Co vlastně znamená to flow v názvu Inflow :) Ja osobně termín FLOW znám/mám spojený s oblastí osobnostně sociálního výcviku (snahou je dostat se do fáze FLOW). S tímto pojmem je i úzce svázán termín autotelická zkušenost. 

Výraz autotelický se odvozuje od dvou řeckých slov: auto znamená „samo-“, télos „cíl“. Označuje na sebe zaměřenou, soběstačnou činnost, takovou, kterou nevykonáváme s očekáváním budoucího prospěchu, ale jednoduše proto, že samo její vykonávání má pro nás hodnotu.

FLOW

Děkuji za zajímavý příspěvek.

Obrázek uživatele connie
Aj, tak to sorry, že "vyžírám" témata (holt mi inFLOW nedalo ;o))
Obrázek uživatele Michal Lorenz

Není proč se omlouvat, téma bylo zpracováváno psychology v rámci popisu stavů, při nichž lidé prožívají skutečně štěstí, Jirka jej jen zpřesňuje a propojuje k antickým koncepcím příčiny. Možná jen ještě dodat, že Flow fenomén vzniká právě ve chvíli, kdy je člověk uchvácen svojí činností a prožívá stav naplnění a intenzivní spokojenosti (zde by se dalo navázat také na E. Fromma a jeho modus bytí).

Kniha mi asociuje můj pobyt v nemocnici na neurochirurgickém oddělení po prvním těžkém úrazu hlavy, který jsem jen zázrakem přežil. Čas jsem využíval k četbě O štěstí a smyslu života. Budilo to úsměv na tvářích lékařů i návštěv, ačkoli já pouze studoval odbornou literaturu :-) 

Mihaly Csikszentmihalyi bývá studován také v rámci memetiky, jelikož se zabývá i lidským chováním a vývojem lidského jáství, a to v aspektech genetické predeterminace a kulturního jednání a to z pohledu závislostí a posedlostí a ve směru štěstí, spokojenosti, racionality a řádu. Pokud někdo bude mít zájem prostudovat autora hlouběji, mohu zapůjčit ze soukromé knihovny jeho knihu The Evolving Self

Obrázek uživatele EVa
26. 5. 2008
Nevím, jestli teď nebudu úplně mimo, ale termín flow jsem pochopila jako intenzivní mentální/fyzickou aktivitu, která dokáže s člověkem udělat to, že zapomene na sebe sama ve smyslu svého dočasného postavení v časoprostoru (a udělá jej tím šťastného?). Tady zas mně asociuje Popperovo dělení světa - svět 2 jako lidské já a flow jako pohlcení světem 3 ...?
Obrázek uživatele sdlfjls

Mimo to není.

O štěstí bych nemluvil, ale o stavu, který člověku způsobuje jisté potěšení a který je ochoten znovu vyhledat, ano.

Obrázek uživatele sdlfjls

Má to význam i ke studiu umělecké tvorby...

Já si to určitě přečtu.

Obrázek uživatele Katka Hošková
Možná by někoho v té záplavě hlubokých myšlenek zajímalo, že název Inflow vznikl také prostým vyjádřením informačního toku (či toku informací) v jednom slově:-). KMOTR na to má poněkud odlišný náhled. Já osobně se při čtení Inflow nacházím ve fázi FLOW, takže to je asi dobře, ne?:-)
Obrázek uživatele connie
Díky za objasnění, osobně jsem název Inflow vnímala jako bytí v proudu (přirozeně: informačním ;)) či uvnitř dění nebo tak něco
Obrázek uživatele Katka Hošková
To vůbec není špatné, vida, co člověka nenapadne... To zní taky moc pěkně. Prostě Inflow má spoustu úžasných významů:-).
Obrázek uživatele admin
Anonym
6. 10. 2009

Dobrý den.

Pane Lorenz, hledám po internetu možnost zakoupit knihu O štestí a smyslu života a nedaří se mně to. Měl jsem ji pouze půjčenou, ale stojí za to, mít ji doma.

Při svém hledání jsem narazil i na Vaši nabídku k zapůjčení The Evolving Self. Pokud je to stále možné, rád bych vaši nabídky využil a na oplátku možná mohl nabídnout něco já Vám.

dejte mně , prosím, vědět.

 Děkuji.

Milan Moravec

737831860 

Obrázek uživatele sdlfjls

Když něco vzniká působí čtyři příčiny: materiální, formální, účinná a finální. Ztotožněme tvořícího člověka s příčinou účinnou. Jeho představa o tom, co má vzniknout je příčina formální, je to forma, vize, představa či pojem výsledku. Materiální příčinou je vše, co při tvorbě užívá - slova, barvy, tóny atd. Tento materiál je formován, ale on sám již nějakou formu má, tato forma klade jistý odpor - všechno nám nedovolí (z barvy neuděláme slyšitelnou hudební skladbu). Příčina finální je pak to, k čemu umělecký výtvor má sloužit. Může jím být samotná potěcha tvůrce nebo poselství konzumentovi.

Flow je pak v tomto pojetí aktivace příčiny účinné, která v maximální možné míře se snaží vložit formu do látky s ohledem na výsledný efekt.

Díky za podnět.

Obrázek uživatele Enapay
Tak ja se taky prihlasim o uzmute tema, protoze prispevek o flow prozitku jsem chystal taky, jen vztahnuty na Inflow - Inflow prozitek :)
Obrázek uživatele sdlfjls

Když už můžu komentovat, tak si zakomentuji.

Popisovaný fenomén je něco, s čím má zřejmě každý zkušenost a není neznámý ani v odborné literatuře. Ve velké míře s ním mají zkušenost umělci a tato zkušenost je reflektována v celé řadě publikací o umění. Jeden z možných pohledů se třeba objevuje v Platónově Iónovi. Jen se mu neříká "flow fenomén". Proč by se mu tak mělo říkat, pro pána krále?

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback