Gottland

29. 5. 2009

Autor titulu: Mariusz Szczygieł

Žánr: populárně naučný

Přebal knihy:

Popis knihy:

V knize si postupně procházíme příběhy známých i méně známých postav našich dějin, autor začíná Tomášem Baťou; pokračuje Lídou Baarovou; sochařem Otakarem Švecem a jeho pomníkem Stalinovi (velmi zajímavý příběh); Janem Procházkou (jednu chvíli miláček národa a během pár minut "zrádce pražského jara"); Martou Kubišovou; Eduardem Kirchbergerem (nebo spíš bych měla říct Karlem Fabiánem?), který zřejmě nikdy neměl vlastní mozek (nebo to velmi dobře skrýval) a psal prostě vždy to, co bylo zrovna "politicky korektní";a poslední část patří Zdenku Adamcovi (jinak známý také jako pochodeň 2003).

Mariusz Szczygieł ale nepíše celé příběhy, naopak - vybírá si ty největší zajímavosti, ty nejlepší pikantnosti, které pak uvádí na pravou míru. Vzhledem ke stylu psaní, který je dosti pádný a bez jakýchkoliv kudrlinek, jako byste i vy při čtení nabírali na dychtivosti a nemohli se dočkat konce, jak to tedy vlastně dopadne (trošku jako detektivka...až na to, že to všechno se stalo a nebylo to zas tak dávno).

Kniha vyšla v roce 2007 v nakladatelství Dokořán (dotisk 2008), má 222 stran, doporučená cena je 225 korun.

 

 

Úryvek z knihy:

Szczygieł svým Čechům rozumí, až mrazí. Kdyby Češi četli, co o nich píší Poláci, věděli by o sobě víc.

Zdenko Pavelka, Právo

1939

"Tak co tu děláte?" ptá se novinářka Milena Jesenská chalupníka od Slaného.
"Inu, brambory mám osázené a žito taky. Bylo studené jaro, ale vzešlo to, jako zázrakem, krásně.(...). Tamhleten bezový keř nějak ostříhám, aby nezašel, aby ta zahrádka byla letos pěkná."
"Ale jak se snášíte s Němci?" opakuje otázku Jesenská.
"A co bych, oni si chodí a já si dělám," odpovídá klidně chalupník.
"A ničeho se nebojíte?" "A čeho bych se bál?" diví sechalupník upřímě. A pak dodává: "Paní, člověk může umřít jenom jednou. A když umře trochu dřív, tak je holt o trochu dýl mrtvej."

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback