Guerillou k manipulaci mas?

28. 5. 2009

Poznámka na úvod

Vážně se nerada bavím o politických tématech. Věřím, že politika je stejně jako náboženství osobní věcí, kterou by si měl řešit každý v hlavě sám... bohužel doba je taková, že si můžeme pouze vybrat jakou volit stranu/program a nemůžeme se vyjadřovat ke konkrétním otázkám a problémům a to ještě jen jednou za čas (když jsou volby)... proto si nemůže volit osobní politické vyznání (na rozdíl od vyznání náboženského...) a musíme se řadit do „davu"... kterou stranu si ale vybrat? Jak se rychle rozhodnout? Dozajista nás hodně ovlivňují politické kampaně... rozsáhlé a finančně nákladné kampaně si však mohou dovolit opět jen strany největší... A malých kampaní si mnohdy ani nevšimneme, nebo k nim nemáme důvěru... Tudíž se zase o krůček vzdalujeme oné vysněné demokracii...(teď se ale odkláním od původního záměru - napsat proč sem teda vlastně píšu...)

Přesto mi to ale nedalo a rozhodla jsem se příspěvek napsat - asociovalo mě k němu hlavně učení se na státnice („Informatizace a demokracie", „Guerillový marketing" apod. :-))

 

Politická guerilla

V současné předvolebnoeuroparlamentní atmosféře mi nemohlo uniknout, že se do politiky dostává již i do politiky. Podobné pokusy už se v kontextu politického dění objevovaly již dříve (viz. zde a zde). Zcela největší ohlas však má kampaň ČSSD vs. ODS.

ČSSD využila při tvorbě své kampaně prezentace teoretických dopadů zvolení strany ODS (kterou tedy očividně vnímá jako jedinou svou konkurenční stranu...). ODS zareagovala velice chytře. Svou kampaň nepoložila na hanění ČSSD, ale na rozdíl od ČSSD takovouto iniciativu od své kampaně oddělila a založila projekt www.cssdprotivam.cz.

V rámci tohoto projektu má pravděpodobně největší ohlas akce „Vejce pro Paroubka v každém městě", která (pravděpodobně) nepramení z iniciativy ODS, ale má určitou množinu shodných příznivců...

Proč je kampaň povedená

 

....A právě díky tomu možná lidi házejí vajíčka...

 

Otázka na zamyšlení...

Nedávno proběhla v Brně muzejní noc. Uprostřed večera si pár kreativců rozhodlo na Husově ulici, která se přestavuje, postavit si z dlažebních kostek pár kostelíčků... během několika hodin byla husovka zastavená celá. Atmosféra zde byla dozajista naprosto skvělá (já sama osobně bohužel viděla jen fotky, ale i ty mě zcela dostaly) a spoustu lidí bylo tímto činem nadšeni. Na druhou stranu se po akci ozývalo i několik „skeptických" hlasů upozorňující na to, že dělníci druhý/třetí den ráno již takové nadšení nesdíleli a také upozorňující, že jednou se s kostek možná staví... podruhé se jimi hází...

... a já si myslím, že někdy se nemusí házet ani kostky... a lidi se taky rádi přidaj...

 

  • ... neříkám, že JP je sympaťák, který si nezaslouží „takové ošklivé chování"...
  • ... říkám jen že lidi jsou občas „až moc hraví"...
  • ... a že je někdy prostě jen baví házet... bez přemýšlení...

 

Motto na závěr:

„Děsím se davu, je nejkrutější a nejhloupější ze všech přírodních živlů" (K. Čapek)

 

Co na to říkám já?

Taky mě po volbách do senátu neuchvátilo, že je na obrazovkách televize celá ČR oranžová... mám ráda barvičky... zaručují dialog... na druhou stranu k aktuálnímu dění jsem v poslední době nezaslechla v podstatě žádný kritický hlas (mimo pár důchodců a třešničkářů)... a tak mluvím já...

 

Co na to říkáte Vy?

  • ... dneska bez podotázek ... Doufám, že si je hlavě každý položí sám...

(jen prosím žádnou flamewar!!!)

PS: omluvte útržkovitost článku, jsem teď v pressu ...

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

10 komentářů

Obrázek uživatele jjs
28. 5. 2009

Jdem na to. (Jelikož mi kmotr smazal reklamu na nové číslo časopisu pro náboženství filosofii a umění zabývající se vztahem náboženství, umění a ženy, neberu na něj žádný ohled - kdo chce kam, pomozme mu tam).

Lotyna: "Věřím, že politika je stejně jako náboženství osobní věcí, kterou by si měl řešit každý v hlavě sám..."

Chápu, že pod vlivem Velké francouzské revoluce může někdo chápat náboženství jako pouhou osobní věc, jakkoliv je tato představa zjevně nesprávná. Čemu ale nemohu uvěřit je skutečnost, že někdo za ryze osobní může považovat politiku. Vždyť o tom, že politika se týká společnosti, společného státu, kterým je dnes většinou republika, což pochází od latinského res publica - věc veřejná, ne res privata neboli věc soukromá, snad ani v dnešní době přebujelého subjektivismu nemůže být pochyb. Odsouvat politiku do soukromé sféry je dokonale absurdní.

Obrázek uživatele admin
Anonym
28. 5. 2009
wow. až nemůžu uvěřit tomu, že můžu s panem jjs souhlasit....a sice ve věci "veřejnosti" politiky. Co jiného už by mělo být veřejné a veřejně řešeno, když ne právě toto.
Obrázek uživatele Lotyna

myslela jsem to tak, že je to každého osobní věc co volí za stranu/jak si myslí, že by měl být stát řízen, a že každý má určitou svou představu, která se bude od ostatních vždycky drobet lišit (a bohužel se také mnohdy liší s tím co je nám nabízeno)... a že by se kvůli tomu lidi něměli rozbratřovat/dohadovat, ale tolerovat...

... jinak je jasné, že politika se týká společnosti...  a že náboženství také...

Obrázek uživatele jjs
28. 5. 2009

Jistě, ale to už uvažujete v psychologických dimenzích. V nich je samozřejmě každé rozhodnutí člověka, ať jde o to, koho si zvolí za manžela/manželku, nebo jestli nechá shodit bombu na Hirošimu, osobní.

Veřejná nebo soukromá může být spíš diskuze o těch otázkách (rozhodnutí je samozřejmě osobní). A podle mého názoru je diskuze o politice věc, která právě ze své povahy na veřejnost patří, zatímco veřejná diskuze o tom, jestli si má Karel vzít Lenku či Boženu, je přinejmenším nevhodná (takovéto diskuze o soukromí lidí jsou vyvolávány různými televizními pořady, reality show atd.)

Obrázek uživatele Lotyna

Já zásadně uvažuji v psychologických dimenzích :-)

(proto mám taky takový blog jaký ho mám :-)

Ale samozřejmě dialog je velice důležitý (alespoň já si to tedy myslím) a právě proto taky píšu, mluvím, čtu, povídám si, poslouchám - je to pro mě způsob, jak být s ostatními v dialogu a jak si okolní svět porovnávat s mojí vlastní hlavou. 

Ale nějak si nemyslím, že je úplně správné (PRO MNĚ!!) své osobní názory manifestovat nějak víc, než to dělám... Jinými slovy, vajíčko bych hodit nešla, ani bych nikoho nešla zmlátit... určitě ne politického či náboženského představitele jen kvůli tomu, že se na svět dívá naprosto jinýma očima. Zkrátka mi to příjde moc...

Do jiných hlav nevidím, třeba jim to správné příjde...(ale podle mě to zkrátka jen moc hrotí)

Obrázek uživatele Terajs

...byly opravdu původně soukromou inciativou. Která se proměnila doslova v masovou. Díky Facebooku.Píšu v minulém čase. Více na Aktuálně.cz.

Právě ve chvíli, kdy jsem ten článek objevila, jsem zamířila na Inflow podělit se o něj a tady už čekala Loty a její politická guerilla.

Souznění...v šíleném světě plném vajec a paroubků...:).

Obrázek uživatele Lotyna

Děkuju Terajs za odkaz...

"JEDNO Z NEJVĚTŠÍCH UMĚNÍ JE SKONČIT"

... to je podle mýho mínění velká pravda ...

... a agrese vypudí jen a jen další agresi a to nikam nevede a nic to nedokazuje... (a já z toho mám popravdě strach...)

Takže jsem ráda, že to takto (alespoň oficiální cestou) bylo uzavřeno.

Obrázek uživatele Emily
28. 5. 2009

<p>
Děkuji, Jiříkovi! Tak tohle už bych za guerrillu považovala. :-) Předpokládám, že se jedná o FB skupinu. 
</p>
<p>
FB je obecně hodně zajímavý a byl by jistě hoden zkoumání, co se týče politických názorů NETgeneration. :-) (Byl by použitelný i pro politiky, aby ji <i>ulovili </i>alá Obama<i>, </i>ale bohudíky:-) to ti naši <i>nevalí</i>.)
</p>
<p>
V zimě jsem narazila na článek <a href="http://www.bigdrobek.com/politika/david-rath-na-facebookcom/" target="_blank">David Rath na Facebooku, </a>který přehledně rekapituluje <i>popularitu </i>DR, kterou odráží existence skupin (s výstižnými názvy) v této sociální síti. Po vzoru Jiříka hlásím, že po pročtení článku jsem měla nutkání stát se členem této <a href="http://www.facebook.com/group.php?gid=77323771520" target="_blank">skupiny.  </a>:-)
</p>
<p>
Ale má to svá úskalí: přemýšleli všichni ti <i>vajíčkoví </i>a <i>facebookoví, </i>co s nimi bude, až zemi ovládnou Goa'uldi ... ? Internet jako koruní svědek jejich kontrarevolucionářství.  
</p>

Obrázek uživatele Emily
30. 5. 2009

<p>
Po té, co zde Loty blogovala a my komentovali, dostala jsem se dnes také k blogu majitele mého oblíbeného hlasu - KARLA HVÍŽĎALI.
</p>
<p>
Mluví (tedy tentokráte píše:-)) mi z duše ... 
</p>
<p>
<b>Co se týče negativních &quot;vtipných&quot; kampaní, K.H. upozorňuje, že:  </b>
</p>
<blockquote>
<p>
Obě masové české strany však zapomněly na jednu ze základních
marketingových pouček, která praví, že útočné předvolební kampaně –
zvlášť pokud s nimi pracují obě masově strany – snižují účast ve
volbách a stlačují politickou kulturu ke dnu.
</p>
</blockquote>
<p>
<b>O &quot;vajíčkové aféře&quot;</b> <b>se vyjadřuje takto:</b>
</p>
<blockquote>
<p>
(...) s takovým počínáním sice nelze souhlasit, ale zamyslíme-li se nad kořeny
takového jednání, musíme připomenout, že to byla právě sociální
demokracie, která nejprve s Milošem Zemanem a pak s Jiřím Paroubkem a
Davidem Rathem – nepočítáme-li extrémisty – přinesla do celostátní
politiky útočnou vulgaritu, která pak samozřejmě otevřela prostor i
podobným protiaktivitám, podle hesla: když mohou politici, proč ne my.
</p>
</blockquote>
<p>
Jak si tyto dvě věci propojuje a co tedy <i>s tím marketingem v politice</i>, najdete <a href="http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/karel-hvizdala.php?itemid=6677" target="_blank">zde</a>.
</p>
<p>
&nbsp;
</p>

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback