Hacking i životní prostředí na druhém dni OpenAltu

Neděle ráno, v hlavě zbytky včerejší pokonferenční akce, ale aspoň už svítí sluníčko. Návštěvníci se opět schází na Fakultě informačních technologií VUT, aby se zúčastnili další várky přednášek a workshopů z oblasti IT a otevřené společnosti. Komu není jasné, o jakou akci se vlastně jedná, může si přečíst reportáž z prvního dne konference. Tučňáka na to!

Reportáž z prvního dne najdete tady.

Plánování a výběr přednášek z nedělního rozmanitého programu bylo opět velice náročné. Osm přednáškových místností, jedno téma zajímavější než druhé, a vy si musíte vybrat. Bohužel, nemůžete stihnout všechno, tedy když nemáte Hermionin přívěsek… Ale aspoň si můžete přečíst o několika zajímavých výstupech z konference v tomto článku.

Kdo s koho

Nedělní ráno rozvířil svou přednáškou Informace o životním prostředí: Výsada bohatých, nebo právo pro všechny? redaktor Českého rozhlasu Jan Cibulka. Popsal zde problematiku získávání informací o životním prostředí, které jsou často běžným občanům nedostupné. Tyto informace, jež pořizuje stát, jsou zpoplatněné a ceny v českém prostředí mnohdy několikanásobně převyšují ty zahraniční. Jan zde také vysvětlil, jakým způsobem se k poskytování informací o životním prostředí staví Český hydrometeorologický ústav. Tak tedy, pokud nemáte zbytečných 200 tisíc, můžete si například informace o počasí dohledat na serverech jako NOAA, METAR, nebo VDP.CUZK.

cibulka

V oblasti Bezpečnost a soukromí se se svou přednáškou NSA Hacking Tools představil etický hacker a bezpečnostní konzultant Lukáš Antal. Díky skupině Shadowbrokers a jejich Leakům se dostali na povrch informace o nástrojích využívaných hackerskými skupinami sponzorovanými vládou. Lukáš zde popsal praktiky hackerské divize NSA a názorně je demonstroval. 

Kam s ním?

Do kategorie Otevřený a svobodný software přispěl svou přednáškou Syncthing: synchronizace souborů bez cloudu také Petr Krčmář, šéfredaktor Root.cz. Spousta zařízení a spousta cloudových úložišť, ale existuje i nějaké zajímavější řešení? Samozřejmě. Nástroj Syncthing s open source softwarem i synchronizačním protokolem. Fungování tohoto nástroje je poměrně jednoduché. Synchronizované soubory jsou rozděleny do bloků, které se přenášejí v zašifrované podobě. Syncthing je podporován různými platformami od Linux, přes macOS až po Android.

krčmář

Poledne oživil se svou přednáškou Stingray – Bezpečnost a odposlechy mobilní komunikace  Petr Hanáček. Popsal zde principy bezpečnosti telefonní komunikace i hrozby monitoringu či odposlouchávání, jak z historického hlediska, tak z pohledu současnosti. Stěžejními body přednášky byla především zařízení, která umožňují odposlech mobilních telefonů, mimo jiné se jednalo například o zařízení Agáta, kterou využívají v České republice vládní složky.

Být, či nebýt

Vášnivou diskuzi rozproudil Tomáš Tomeček z Red Hat se svou přednáškou How to be a good developer. Snažil se poradit především začínajícím vývojářům – jak začít, na co si dát pozor a především prezentoval reálné tipy z praxe. Tomáš ujistil návštěvníky, že být softwarovým vývojářem není jenom o technických znalostech a že IT pracovníci v malých firmách jsou stejně tak důležití, jako ti ve velkých korporacích.

tomeček

Jednu ze závěrečných přednášek odprezentoval vývojář a člen Kyberbezpečnostního týmu Masarykovy univerzity CSIRT-MU Ivo Nutár. Přednáška se zabývala automatizací útočných scénářů pomocí nástroje Cryton. Ivo během přednášky popsal aktivity CSIRT-MU, možnosti uplatnění nástroje Cryton, který se například využívá při bezpečnostním cvičení Cyber Czech, a dále pak principy jeho fungování, a také předvedl názorné ukázky.

Co vám tedy dá účast na konferenci OpenAlt? Mimo setkání se zajímavými osobnostmi napříč celým IT spektrem a účasti na pozoruhodných přednáškách, si třeba můžete vyzkoušet malování ve virtuální realitě. Nebo si dát perníček :)

perník

Krása komunitních akcí je v tom, no ehm, že jsou komunitní. To se ukázalo i na letošním OpenAltu, kdy nemohl dorazit přednášející s tématem o vesmíru a zaskočil za něj návštěvník se SpaceX. V dalším případě se zase mohli návštěvníci zapsat s tématem, které by chtěli odprezentovat a v neděli k tomu také v jedné z přednáškových místností dostali prostor.

Tak zase za rok!

Autorka všech fotografií: Lucie Kurdiovská

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

42 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 11. 2018

Packers and Movers Bangalore as a Services providing company can make all the difference to your ###Home Relocation experience. Bangalore based Company which offers versatile solutions, Right team that easily reduce the stress associated with a ✔✔✔  Household Shifting, ***Vehicle Transportation. we help things run smoothly and reduce breakages and offer you seamless, Affordable, Reliable Shifting Services, Compare Shifting Charges   @ 

<strong><a href="http://packers-and-movers-bangalore.in/">Packers And Movers Bangalore</a></strong>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 11. 2018

Manish Packers and Movers Pvt Ltd @ https://www.manishpackersmoversindore.in/ Packers and Movers Bangalore @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-bangalore.html Packers and Movers Bhopal @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-bhopal.html Packers and Movers Chennai @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-chennai.html Packers and Movers Chandigarh @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-chandigarh.html Packers and Movers Delhi @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-delhi.html Packers and Movers Gurgaon @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-gurgaon.html Packers and Movers Hyderabad @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-hyderabad.html Packers and Movers Indore @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-and-movers-indore.html Packers and Movers Jaipur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-jaipur.html Packers and Movers Jodhpur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-jodhpur.html Packers and Movers Jabalpur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-jabalpur.html Packers and Movers Kolkata @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-kolkata.html Packers and Movers Mumbai @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-mumbai.html Packers and Movers Nagpur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-nagpur.html Packers and Movers Raipur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-raipur.html Packers and Movers Surat @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-surat.html Packers and Movers Lucknow @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-lucknow.html Packers and Movers Kanpur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-kanpur.html Packers and Movers Vadodara @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-vadodara.html Packers and Movers Ahmedabad @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-ahmedabad.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 1. 2019

Packers and Movers Indore - Best Movers and Packers in Indore as the name suggests, are professional packing and moving company who lend a helping hand to you for packing and moving your household goods, office and local shifting and other such commodities from one destination to another. https://www.manishpackersmoversindore.in/ https://www.manishpackersmoversindore.in/blog/ http://moversandpackersindia.in/ http://packersmoverscompany.in/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 1. 2019

Packers and Movers Indore - Best Movers and Packers in Indore as the name suggests, are professional packing and moving company who lend a helping hand to you for packing and moving your household goods, office and local shifting and other such commodities from one destination to another. Packers and Movers Indore @ https://www.manishpackersmoversindore.in/ Packers and Movers Gurgaon @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-gurgaon.html Packers and Movers Kolkata @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-kolkata.html Packers and Movers Mumbai @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-mumbai.html Packers and Movers Bhopal @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-bhopal.html Packers and Movers Chandigarh @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-chandigarh.html Packers and Movers Delhi @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-delhi.html Packers and Movers Hyderabad @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-hyderabad.html Packers and Movers Jaipur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-jaipur.html Packers and Movers Jabalpur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-jabalpur.html Packers and Movers Nagpur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-nagpur.html Packers and Movers Raipur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-raipur.html Packers and Movers Udaipur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-udaipur.html Packers and Movers Pune @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-pune.html Packers and Movers Ahmedabad @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-ahmedabad.html Packers and Movers Vadodara @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-vadodara.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 2. 2019

Packers and Movers Jogeshwari Mumbai - Best Movers and Packers Jogeshwari Mumbai offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-jogeshwari-mumba...

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 2. 2019

Packers and Movers Nariman Point Mumbai - Best Movers and Packers Nariman Point Mumbai offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-nariman-point-mumbai.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 2. 2019

Packers and Movers Colaba Mumbai - Best Movers and Packers Colaba Mumbai offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-colaba-mumbai.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 2. 2019

Packers and Movers Juhu Mumbai - Best Movers and Packers Juhu Mumbai offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-juhu-mumbai.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 2. 2019

Packers and Movers Ghatkopar Mumbai - Best Movers and Packers Ghatkopar Mumbai offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-ghatkopar-mumbai...

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
16. 2. 2019

Packers and Movers Mulund Mumbai - Best Movers and Packers Mulund Mumbai offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-mulund-mumbai.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 2. 2019

Packers and Movers Manesar Gurgaon - Best Movers and Packers Manesar Gurgaon offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-manesar-gurgaon.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 2. 2019

Packers and Movers Sushant Lok Gurgaon - Best Movers and Packers Sushant Lok Gurgaon offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-sushant-lok-gurgaon.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 2. 2019

Packers and Movers in Andheri Mumbai - Best movers and packers in Andheri Mumbai offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-andheri-mumbai.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 2. 2019

Packers and Movers Bandra Mumbai - Best movers and packers in Bandra Mumbai offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-bandra-mumbai.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 2. 2019

Packers and Movers Dadar Mumbai - Best movers and packers in Dadar Mumbai offers household, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-dadar-mumbai.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 2. 2019

Packers and Movers Goregaon - Best Movers and Packers in Goregaon offers home, office and local shifting services at affordable price. Call 9303355424, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-goregaon-mumbai.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 2. 2019

Packers and Movers Navi Mumbai - Best Movers and Packers in Navi Mumbai offers home, office and local business shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-navi-mumbai.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 2. 2019

Packers and Movers Thane Mumbai - Best Movers and Packers in Thane Mumbai offers home, office, and local shifting services at affordable price. Call 9303355424, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-thane.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 2. 2019

Packers and Movers Kharghar Mumbai - Best Movers and Packers Kharghar Mumbai offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-kharghar-mumbai.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 2. 2019

Packers and Movers Santacruz Mumbai - Best Movers and Packers Santacruz Mumbai offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-santacruz-mumbai.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 2. 2019

Packers and Movers Gurgaon - Best Movers and Packers in Gurgaon offers home, office and local shifting services at affordable price. Call 07835880002, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-gurgaon.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 2. 2019

Packers and Movers Kolkata - Best Movers and Packers in Kolkata offers home, office and local shifting services at affordable price. Call 09329580002, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-kolkata.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 2. 2019

Packers and Movers Udaipur - Best Movers and Packers in Udaipur offers home, office and local shifting services at affordable price, Call 9303355424, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-udaipur.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019

Packers and Movers Pune - Best Movers and Packers in Pune offers home, office and local shifting services at affordable price, Call 9665835744, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-pune.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019

Packers and Movers Hyderabad - Best Movers and Packers in Hyderabad offers home, office and local shifting services at affordable price, Call 08074460965, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-hyderabad.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019

Packers and Movers Delhi - Best Movers and Packers in Delhi offers home, office and local shifting services at affordable price, Call 9329580002. Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-delhi.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 2. 2019

Packers and Movers Delhi - Best Movers and Packers in Delhi offers home, office and local shifting services at affordable price, Call 9329580002. Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-delhi.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 2. 2019

Packers and Movers Baner Pune - Best movers and packers Baner Pune offers household, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-baner-pune.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 2. 2019

Packers and Movers Hinjewadi Pune - Best movers and packers in Hinjewadi Pune offers household, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-hinjewadi-pune.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
21. 2. 2019

Packers and Movers Kothrud Pune - Best Movers and Packers Kothrud Pune offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-kothrud-pune.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 2. 2019

Packers and Movers Wagholi Pune - Best Movers and Packers Wagholi Pune offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-wagholi-pune.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 2. 2019

Packers and Movers Huda City Centre Gurgaon - Best Movers and Packers Huda City Centre Gurgaon offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-huda-city-centre-gurgaon.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 2. 2019

This is amazing post. Thanks for sharing.

https://fivenights-at-freddys.com > Five nights at freddy's

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 2. 2019

Packers and Movers Iffco Chowk Gurgaon - Best Movers and Packers in Iffco Chowk Gurgaon offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-iffco-chowk-gurgaon.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 2. 2019

Packers and Movers MG Road Gurgaon - Best movers and packers in MG Road Gurgaon offers household, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-mg-road-gurgaon.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
22. 2. 2019

Packers and Movers Sohna Road Gurgaon - Best movers and packers in Sohna Road Gurgaon offers home, office and local shifting services at affordable price, Visit @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-sohna-road-gurgaon.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
31. 5. 2019

Packers And Movers Bangalore Local Household Shifting Service, Get Free Best Price Quotes Local Packers and Movers in Bangalore List, Compare Charges, Save Money And Time at @ https://packersmoversbangalore.in/

 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
29. 7. 2019

 

This post is clear and easy to comprehend. I'm learning more concerning this. Wish you bring more things related to it.  

https://thelyrically.com/

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback