Hacking i životní prostředí na druhém dni OpenAltu

Neděle ráno, v hlavě zbytky včerejší pokonferenční akce, ale aspoň už svítí sluníčko. Návštěvníci se opět schází na Fakultě informačních technologií VUT, aby se zúčastnili další várky přednášek a workshopů z oblasti IT a otevřené společnosti. Komu není jasné, o jakou akci se vlastně jedná, může si přečíst reportáž z prvního dne konference. Tučňáka na to!

Reportáž z prvního dne najdete tady.

Plánování a výběr přednášek z nedělního rozmanitého programu bylo opět velice náročné. Osm přednáškových místností, jedno téma zajímavější než druhé, a vy si musíte vybrat. Bohužel, nemůžete stihnout všechno, tedy když nemáte Hermionin přívěsek… Ale aspoň si můžete přečíst o několika zajímavých výstupech z konference v tomto článku.

Kdo s koho

Nedělní ráno rozvířil svou přednáškou Informace o životním prostředí: Výsada bohatých, nebo právo pro všechny? redaktor Českého rozhlasu Jan Cibulka. Popsal zde problematiku získávání informací o životním prostředí, které jsou často běžným občanům nedostupné. Tyto informace, jež pořizuje stát, jsou zpoplatněné a ceny v českém prostředí mnohdy několikanásobně převyšují ty zahraniční. Jan zde také vysvětlil, jakým způsobem se k poskytování informací o životním prostředí staví Český hydrometeorologický ústav. Tak tedy, pokud nemáte zbytečných 200 tisíc, můžete si například informace o počasí dohledat na serverech jako NOAA, METAR, nebo VDP.CUZK.

cibulka

V oblasti Bezpečnost a soukromí se se svou přednáškou NSA Hacking Tools představil etický hacker a bezpečnostní konzultant Lukáš Antal. Díky skupině Shadowbrokers a jejich Leakům se dostali na povrch informace o nástrojích využívaných hackerskými skupinami sponzorovanými vládou. Lukáš zde popsal praktiky hackerské divize NSA a názorně je demonstroval. 

Kam s ním?

Do kategorie Otevřený a svobodný software přispěl svou přednáškou Syncthing: synchronizace souborů bez cloudu také Petr Krčmář, šéfredaktor Root.cz. Spousta zařízení a spousta cloudových úložišť, ale existuje i nějaké zajímavější řešení? Samozřejmě. Nástroj Syncthing s open source softwarem i synchronizačním protokolem. Fungování tohoto nástroje je poměrně jednoduché. Synchronizované soubory jsou rozděleny do bloků, které se přenášejí v zašifrované podobě. Syncthing je podporován různými platformami od Linux, přes macOS až po Android.

krčmář

Poledne oživil se svou přednáškou Stingray – Bezpečnost a odposlechy mobilní komunikace  Petr Hanáček. Popsal zde principy bezpečnosti telefonní komunikace i hrozby monitoringu či odposlouchávání, jak z historického hlediska, tak z pohledu současnosti. Stěžejními body přednášky byla především zařízení, která umožňují odposlech mobilních telefonů, mimo jiné se jednalo například o zařízení Agáta, kterou využívají v České republice vládní složky.

Být, či nebýt

Vášnivou diskuzi rozproudil Tomáš Tomeček z Red Hat se svou přednáškou How to be a good developer. Snažil se poradit především začínajícím vývojářům – jak začít, na co si dát pozor a především prezentoval reálné tipy z praxe. Tomáš ujistil návštěvníky, že být softwarovým vývojářem není jenom o technických znalostech a že IT pracovníci v malých firmách jsou stejně tak důležití, jako ti ve velkých korporacích.

tomeček

Jednu ze závěrečných přednášek odprezentoval vývojář a člen Kyberbezpečnostního týmu Masarykovy univerzity CSIRT-MU Ivo Nutár. Přednáška se zabývala automatizací útočných scénářů pomocí nástroje Cryton. Ivo během přednášky popsal aktivity CSIRT-MU, možnosti uplatnění nástroje Cryton, který se například využívá při bezpečnostním cvičení Cyber Czech, a dále pak principy jeho fungování, a také předvedl názorné ukázky.

Co vám tedy dá účast na konferenci OpenAlt? Mimo setkání se zajímavými osobnostmi napříč celým IT spektrem a účasti na pozoruhodných přednáškách, si třeba můžete vyzkoušet malování ve virtuální realitě. Nebo si dát perníček :)

perník

Krása komunitních akcí je v tom, no ehm, že jsou komunitní. To se ukázalo i na letošním OpenAltu, kdy nemohl dorazit přednášející s tématem o vesmíru a zaskočil za něj návštěvník se SpaceX. V dalším případě se zase mohli návštěvníci zapsat s tématem, které by chtěli odprezentovat a v neděli k tomu také v jedné z přednáškových místností dostali prostor.

Tak zase za rok!

Autorka všech fotografií: Lucie Kurdiovská

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

8 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
15. 11. 2018

Packers and Movers Bangalore as a Services providing company can make all the difference to your ###Home Relocation experience. Bangalore based Company which offers versatile solutions, Right team that easily reduce the stress associated with a ✔✔✔  Household Shifting, ***Vehicle Transportation. we help things run smoothly and reduce breakages and offer you seamless, Affordable, Reliable Shifting Services, Compare Shifting Charges   @ 

<strong><a href="http://packers-and-movers-bangalore.in/">Packers And Movers Bangalore</a></strong>

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 11. 2018

Manish Packers and Movers Pvt Ltd @ https://www.manishpackersmoversindore.in/ Packers and Movers Bangalore @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-bangalore.html Packers and Movers Bhopal @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-bhopal.html Packers and Movers Chennai @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-chennai.html Packers and Movers Chandigarh @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-chandigarh.html Packers and Movers Delhi @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-delhi.html Packers and Movers Gurgaon @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-gurgaon.html Packers and Movers Hyderabad @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-hyderabad.html Packers and Movers Indore @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-and-movers-indore.html Packers and Movers Jaipur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-jaipur.html Packers and Movers Jodhpur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-jodhpur.html Packers and Movers Jabalpur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-jabalpur.html Packers and Movers Kolkata @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-kolkata.html Packers and Movers Mumbai @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-mumbai.html Packers and Movers Nagpur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-nagpur.html Packers and Movers Raipur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-raipur.html Packers and Movers Surat @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-surat.html Packers and Movers Lucknow @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-lucknow.html Packers and Movers Kanpur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-kanpur.html Packers and Movers Vadodara @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-vadodara.html Packers and Movers Ahmedabad @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-ahmedabad.html

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 1. 2019

Packers and Movers Indore - Best Movers and Packers in Indore as the name suggests, are professional packing and moving company who lend a helping hand to you for packing and moving your household goods, office and local shifting and other such commodities from one destination to another. https://www.manishpackersmoversindore.in/ https://www.manishpackersmoversindore.in/blog/ http://moversandpackersindia.in/ http://packersmoverscompany.in/

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
23. 1. 2019

Packers and Movers Indore - Best Movers and Packers in Indore as the name suggests, are professional packing and moving company who lend a helping hand to you for packing and moving your household goods, office and local shifting and other such commodities from one destination to another. Packers and Movers Indore @ https://www.manishpackersmoversindore.in/ Packers and Movers Gurgaon @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-gurgaon.html Packers and Movers Kolkata @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-kolkata.html Packers and Movers Mumbai @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-mumbai.html Packers and Movers Bhopal @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-bhopal.html Packers and Movers Chandigarh @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-chandigarh.html Packers and Movers Delhi @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-delhi.html Packers and Movers Hyderabad @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-hyderabad.html Packers and Movers Jaipur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-jaipur.html Packers and Movers Jabalpur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-jabalpur.html Packers and Movers Nagpur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-nagpur.html Packers and Movers Raipur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-raipur.html Packers and Movers Udaipur @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-udaipur.html Packers and Movers Pune @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-pune.html Packers and Movers Ahmedabad @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-ahmedabad.html Packers and Movers Vadodara @ https://www.manishpackersmoversindore.in/packers-movers-vadodara.html

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback